Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-2250/10/2370 19.07.2010 р. м. Черкаси
10 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі - Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача Батаргіної Ю.О. (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_2 (за усною заявою),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Смілянська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 5081 грн. 60 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем було порушено вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Внаслідок цих порушень до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції, які ним сплачені не були.
В судовому засіданні 27.05.2010 року представник позивача надав суду письмове уточнення до позовної заяви, згідно яких просив суд винести постанову про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_3 на користь бюджету через Смілянську ОДПІ Черкаської області штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5081 грн. 60 коп.
19.07.2010 року на адресу суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, згідно якої Смілянська ОДПІ просить стягнути борг по штрафним (фінансовим) санкціям на загальну суму 5000 грн. 60 коп., у звязку із допущенням помилки у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів.
В судовому засіданні представник позивача зменшені позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю, просив відмовити позивачу в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, відповідача та свідків, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
09.03.2010 року на підставі ст.11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»та Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про підприємництво», указів Президента України та інших нормативно-правовоих актів, які регулюють готівковий обіг в Україні згідно плану проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації та зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на березень 2010 року, затвердженого головою ДПА в Черкаській області 27.02.2010 року та направлень №001626, №001627 від 04.03.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації в Черкаській області була проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичною особою підприємцем ОСОБА_3, а саме: магазину, що розташований за адресою: Черкаська область, Чигиринський район, с. Новоселиця, за результатами якої складено акт №002610 від 09.03.2010 року.
В ході перевірки 09.03.2010 року о 13 год. 27 хв. в магазині, за вказаною адресою, де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_3, встановлено, що товар в кількості 245 найменувань на суму 2540 грн. 80 коп. є не облікованим, так як накладні на товар (видаткові, прибуткові), книга обліку доходів і витрат та інші документи, що підтверджували б ведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації відповідачем перевіряючим надані не були, про що складено відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно матеріальних цінностей) станом на станом на 09.03.2010 року при перевірці господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: Черкаська область, Чигиринський район, с. Новоселиця субєкта господарювання ОСОБА_3 (а. с. 25).
Під час судового розгляду справи було встановлено, що в рядку № 18 в графі № 22 даної відомості невірно вказана сума 70 грн. 50 коп. замість 40 грн. 50 коп., оскільки 3 (кількість) х 13 грн. 50 коп. (вартість) = 40 грн. 50 коп. Фактично сума не облікованих товарів по відомості складає 2500 грн. 30 коп.
Таким чином, перевіркою було виявлено порушення п. 12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95.
Цього ж дня працівник позивача була ознайомлена з актом перевірки, отримала другий примірник акту, але від підписання акту перевірки відмовилась, про що було складено акт відмови від підпису (а. с. 10).
За результатами проведеної перевірки на підставі акту №002610 від 09.03.2010 року Смілянською обєднаною державною податковою інспекцією Черкаської області винесено рішення № 0000632308 від 23.03.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5081 грн. 60 коп. ( 2540 грн. 80 коп. х 2).
Згідно заяви про зменшення позовних вимог штрафна (фінансова) санкція відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95 складає 5000 грн. 60 коп. (2500 грн. 30 коп. х 2)
Вказане рішення відповідач вважає незаконним, оскільки перевірку було проведено поверхнево з грубими порушеннями вимог чинного законодавства .
Щодо неправомірності проведення перевірки відповідача 09.03.2010 року суд зазначає, що порядок проведення перевірок з питань додержання платниками податків порядку проведення готівкових розрахунків регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року та Порядком взаємодії підрозділів при проведенні виїзних планових та позапланових перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу, затвердженим наказом ДПА України від 11.10.05 № 441 (далі - Порядок №441), положення яких визначають підстави та порядок проведення таких перевірок, а також ст. 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року, яка встановлює умови допущення посадових осіб до їх проведення.
В судовому засіданні було встановлено, що проведена перевірка була передбачена в плані роботи ДПА в Черкаській області на березень 2010 року, отже проведена перевірка є плановою перевіркою з питань дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг".
Акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності повинен складатись відповідно до вимог Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, затвердженого Наказом ДПА України від 04.04.02 №155/ДСК.
При проведені перевірки посадові особи податкових органів у своїй діяльності керуються Методичними рекомендаціями щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, які затверджені Наказом ДПА України від 11.10.05 р. за №441.
Так, п. 2.6 Методичних рекомендацій передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок.
Стаття 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року дозволяє приступити до проведення перевірок (в т.ч. перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу) за умови надання суб'єкту господарювання під розпис направлення на перевірку та копію наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення планової перевірки не видається.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.112 цього Закону ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Однак, судом встановлено, що перевіряючі фактично були допущені відповідачем до проведення перевірки, що підтверджується складеним актом перевірки, направленнями на перевірку № 001626, № 001627 від 04.03.2010 року, поясненнями свідків в судовому засіданні, відповідача та представника відповідача під час судового розгляду справи.
Крім того, судом встановлено, що перевірка проведена в присутності продавця ОСОБА_4, перевіряючі фактично були допущені до проведення перевірки, що підтверджується складеними актом перевірки, актом відмови від підписання матеріалів перевірки та описом готівкових коштів (а. с. 24).
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 «Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності», затвердженого наказом ДПА України від 04.04.2002 року №155/ДСК, акт перевірки підписують посадові особи органу державної податкової служби та керівник або особа, що його заміщає, у випадку їх відсутності особа, що уповноважена здійснювати розрахункові операції. У разі відмови керівника суб'єкта підприємницької діяльності або особи, що його заміщає, а у випадку їх відсутності - особи, що уповноважена здійснювати розрахункові операції, від підписання акта перевірки, посадовими особами органу державної податкової служби складається акт відмови від підписання матеріалів перевірки.
За таких обставин, суд приходить висновку, що особою, уповноваженою здійснювати розрахункові операції на момент перевірки, була саме ОСОБА_4
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що співробітники ДПА в Черкаській області при проведенні перевірки діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо порушень виявлених при проведенні перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами (резидентами та нерезидентами) - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.93 р. N 12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.06.93 р. за N 64 (із змінами та доповненнями).
Роз'яснення щодо ведення обліку доходів та витрат фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності та сплати ними фіксованого податку надано листом ДПА України від 30.08.2001 р. N 11741/7/17-0517.
Порядок ведення Книги обліку доходів та витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) (форма N 10) визначено у листі Державної податкової адміністрації України від 05.11.97 р. N 17-0117/10-8886 та у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1269.
Пунктом 2 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) ф. N 10 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності забезпечують облік руху товарів і готівки (записи здійснюються кульковою або чорнильною ручкою чітко, розбірливо, підтирання або виправлення не допускаються) по кожній графі Книги у такому порядку:
Графи 1, 2, 3 та 7 Книги заповнюються громадянами на момент виготовлення продукції, наданих послуг, а також придбання усієї групи товарів і підраховуються лише в кінці кварталу для співвідношення сум між придбанням і реалізацією товарів для подання декларації про отримані суми доходу.
Громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня, при цьому в графі 2 зазначається товар, який призначено для продажу в цей день.
Показники, що зазначаються у графах 4, 5 і 6, заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підбиваються підсумки всіх сум, отриманих за реалізований товар, і виводиться денна сума валового доходу.
Відповідно до усіх даних на кінець кварталу підраховуються суми між придбаним і реалізованим товаром та витрат і визначається сума отриманого чистого доходу, на підставі яких заповнюються квартальні декларації.
Книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.
Перевірка обліку руху товарів безпосередньо на місці проведення підприємницької діяльності провадиться податковим інспектором виключно на день перевірки, після чого робиться запис за такою формою: дата, "перевірено", посада, звання, прізвище та ініціали перевіряючого і підпис. Запис повинен заповнювати один повний рядок. Вилучення Книги з місця проведення торговельної діяльності не допускається. Встановлені при перевірці порушення до Книги не записуються, а відображаються в акті або протоколі.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Судом встановлено, що позивачем при проведенні перевірки 09.03.2010 року було правомірно зафіксовано факт порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Приписами статті 21 Закону N 265 встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби визначено Інструкцією про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 253 від 21.06.2001 за N 268/5459.
Згідно з пп. 2.3 п. 2 Інструкції штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначеними відповідними законодавчими та іншими відповідними нормативно-правовими актами, на підставі рішення контролюючого органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 79, 86, 97, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (20700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до бюджету через Смілянську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області (20702, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 21367325) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5000 (пять тисяч) грн. 60 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 19 липня 2010 року.
Головуючий С.О. Кульчицький