Рішення № 10468281, 01.07.2010, Христинівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.07.2010
Номер справи
2-312-2010
Номер документу
10468281
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-312/2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2010 року м. Христинівка

Христинівський районний суд Черкаської області в складі: судді Вітер Л.А., при секретарі Бурбі Р.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Христинівка цивільну справу за позовом Христинівського ВУЖКГ до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за утримання будинків та прибудинкових територій та погашення боргу з водопостачання та водовідведення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 і прохає стягнути з ОСОБА_1 на користь Христинівського ВУЖКГ борг в сумі 2247, 63 грн., витрати по оплаті інформаційно-технічного забезпечення 30 грн. та витрати по оплаті держмита в сумі 51 грн.

Він вказує, що з ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, як з власником квартири був укладений Типовий договір про надання послуг з водопостачання і водовідведення від 03.01.2006р., в якому Христинівське ВУЖКГ надало послуги ОСОБА_1. Відповідачка згідно п.17.1 Договору зобов»язувалась оплачувати послуги в установлені договором строки, відповідно до затверджених тарифів, та договору з власником квартири багатоквартирного будинку про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території від 17.05.2004р., не пізніше останнього дня поточного місяця вносити плату. ОСОБА_1, неодноразово були направлені попередження з вимогою ліквідувати існуючу заборгованість добровільно, на які вона не реагувала.

Заборгованість становить: з 01.08.2009р. по 01.05.2010р. з водопостачання та водовідведення 623,78 грн.; з 01.05.2007р. по 01.04.2010р. - по утриманню будинків та прибудинкових територій 1623,63 грн..

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, а також пояснили, що працівники ВУЖКГ намагалися укласти договір з ОСОБА_1, але не могли з нею зустрітися. Що стосується тарифів по комунальних послугах, то їх розмір був опублікований в районній газеті «Трибуна хлібороба» та вивішені оголошення у під»їздах будинків.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позову не визнала, посилаючись на те, що позовні вимоги Христинівського ВУЖКГ вважає незаконними та необгрунтованими з наступних підстав. 1. Щодо заборгованості з водопостачання та водовідведення з 01.08.2009р. по 01.05.2010 р. в сумі 623,78 грн., оскільки в підтвердження своєї вимоги Христинівське ВУЖКГ надає довідку про розмір заборгованості в сумі 238,51 грн.. Таким чином, сума заборгованості 623,78 грн. є нічим не обґрунтованою. 2. Щодо заборгованості по утриманню будинків та прибудинкової території з 01.05.2007 року по 01.04.2010 року в сумі 1623,63 грн..1). Посилання позивача на Договір власника квартири багатоквартирного будинку про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території від 17 травня 2004 р., як на підставу своїх позовних вимог є безпідставною. Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ст. 11 Цивільного кодексу України також визначає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори. Однак Прикінцеві положення ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначають, що договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом (з моменту його опублікування 24 червня 2004 року), мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність. Договір між нею та ВУЖКГ був укладений 17 травня 2004 року. Він не відповідає вимогам ст. 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», зокрема відсутні пункти 3 (має містити вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг). Таким чином, договір складений між нею і ВУЖКГ 17 травня 2004 року втратив чинність 1 січня 2006 р. Отже на підставі ст. 215, п. 2 ЦК України, яка визначає, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом, даний договір є недійсним. У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Виходячи з вищевикладеного, вона не має ніяких зобов'язань перед Христинівським ВУЖКГ по утриманню будинків та прибудинкової території. 2). Договором власника багатоквартирного будинку про учать у витратах на утримання будинку та прибудинкової території п.7 передбачено, що його невід'ємною частиною є розрахунок щомісячних платежів за обслуговування та ремонт будинку, комунальні та інші послуги. Додатком до даного договору встановлена сума 12,94 грн. на місяць. Згідно з ч. 5 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів. Згідно з п. 2 Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 529, виконавець надає послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору. Христинівським ВУЖКГ дана норма Закону порушена. Отже, виходячи з вищевикладеного, місячний платіж за обслуговування та ремонт будинку, комунальні та інші послуги становить 12.94 гри. З моменту укладення договору по 1 січня 2006 р. пройшло 20 місяців. За цей період вона мала сплатити 258,80 гри. (20* 12,94 = 258,80 грн.). Нею сплачено 1247,62 грн.. Отже 988,82 грн. нею сплачено помилково. 3). Вимоги Закону України "Про захист прав споживачів" поширюються на сферу відносин щодо надання та споживання житлово-комунальних послуг. Виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг зобов'язані враховувати вимоги Закону України "Про захист прав споживачів". Відповідно до ч. 8 ст. 10 ЗУ "Про захист прав споживачів" виконавець залежно від характеру і специфіки виконаної роботи (наданої послуги) зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує факт виконання роботи (надання послуги). Це може бути акт виконаних робіт. Ніяких документів, передбачених ч. 8 ст. 10 ЗУ "Про захист прав споживачів", які б доказувала факт надання Христинівським ВУЖКГ послуг, за які вони хочуть отримати гроші, не надано. Відповідно до п. 6 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» вона, як споживач послуг, має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг. в Процесі розгляду справи ОСОБА_1 позовні вимоги визнала частково, а саме: визнала заборгованість по водопостачанню та водовідведенні 623,78 грн., заперечувала борг по утриманні будинків та прибудинкових територій.

В судовому засіданні були досліджені слідуючі письмові докази:

1. договір безоплатної передачі з балансу Залізниці в комунальну власність виконкому житлового фонду;

1. 2. акт передачі;

2. 3. типовий договір про надання послуг з водопостачання і водовідведення від 3.01.2006р;

1. 4. договір власника квартири багатоквартирного будинку про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території від 17.05.2004р.;

2. 5. рішення Христинівської міської ради від 26.02.2010р. № 46-3/2-У "Про звільнення від сплати державного мита»;

6. довідка про склад сім»ї ОСОБА_1;

7. рішення Христинівської міської ради №145 від 08.06.07р. «Про затвердження тарифів на утримання будинків і прибудинкових територій» додаток 1,2;

8. додаток №1. Розрахункова вартість за 1м2 утримання будинків та прибудинкових територій, які знаходяться на балансі Христинівського ВУЖКГ;

9. додаток №2. До рішення виконкому міської ради від. 08.06.07р. «Тарифи»;

10. рішення Христинівської міської ради №46 від 15.02.08р. «Про затвердження тарифів на утримання будинків і прибудинкових територій;

11. додаток до рішення виконкому Христинівської міської ради №46 від 15.02.08р. «Тарифи»;

12. рішення Христинівської міської ради №16 від 30.01.09р. «Про затвердження тарифів на утримання будинків і прибудинкових територій»;

13. додаток до рішення виконкому Христинівської міської ради №16 від 30.01.09р. »Тарифи»;

14. додаток до рішення виконкому Христинівської міської ради №16 від 30.01.09р. »Тарифи»;

15. рішення Христинівської міської ради №154 від 09.07.2009р. «про погодження тарифів на водопостачання та водовідведення»;

1. 16. копії попереджень ОСОБА_1;

2. 17. довідки про розмір платежів;

18. рішення Рівенського міського суду (справа № 2-1145/07);

19. рішення апеляційного суду Рівенської області (справа № 22-1237-2008р.);

20. довідка про розмір платежів;

21. графік вивезення сміття;

22. розподіл робіт по обслуговуванню прибудинкової території двірників;

23. акт на прийомку в єксплотацію димових та вентеляційних каналів в жилих домах з 2007р. по 2009р.;

24. проведені роботи по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій з 2007 по 2009р.;

25. електроенергія по житлових будинках за 2009р.;

26. п. 2.3.7 правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій (точки розподілу зовнішньої і внутрішньої комунікації);

27. квитанції про оплату комунальних послуг;

28. постанова КМУ від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»;

29. наказ Державного комітету України з питань житлово комунального господарства від 17.03.2005 року № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій»;

30. правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій;

31. наказ Міністерства з питань житлово комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190 «Про затвердження правил користування системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України»;

32. правила користування системи комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України».

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення на підставі слідуючого.

Судом встановлено, що з ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, як з власником квартири був складин Типовий договір про надання послуг з водопостачання і водовідведення від 03.01.2006р., в якому Христинівське виробниче управління житлово-комунального господарства, іменується «виконавцем», зобов»язується надавати послуги ОСОБА_1, яка іменується «споживачем».

Згідно п.17.1 Договору «Споживач» зобов»язується оплачувати послуги в установлені договором строки, відповідно до затверджених тарифів, та Договір з власником квартири багатоквартирного будинку про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території від 17.05.2004р., в якому п.2.2.3. не пізніше останнього дня поточного місяця вносити плату.

В послідуючому договори не були заключені, як стверджує представник позивача через відсутність ОСОБА_1 за місцем проживання, але всі послуги відповідно попередніх договорів надавались, що стверджується наданими письмовими доказами та частковим визнанням виконаних робіт самою відповідачкою.

ОСОБА_1, неодноразово були направлені попередження з вимогою ліквідувати існуючу заборгованість добровільно, на які вона не реагувала.

Заборгованість становить:

з 01.08.2009 р. по 01.05.2010 р. з водопостачання та водовідведення 623,78 грн.;

з 01.05.2007 р. по 01.04.2010 р. - по утриманню будинків та прибудинкових територій 1623,63 грн..

Суд вважає безпідставним заперечення позову відповідачкою з тих підстав, що між сторонами не заключено договір про надання послуг.

Так, за ч.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі Закон), балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі балансоутримувач) це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, потрібних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із законом.

Відповідно до ч.2 ст. 382 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ) власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать за правом спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції, будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більш як одну квартиру, а також споруди, будівлі, призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, розташованих у житловому будинку.

В результаті приватизації квартир жильцями будинку відбувся перехід права власності на квартири та на інші об'єкти, перелічені ч.2 ст. 382 ЦКУ, від державного підприємства до жильців.

При цьому будинок, фактично перебував на балансі Христинівського ВУЖКГ і після приватизації квартир, будинок не було передано на баланс до іншої особи.

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.

Таким чином, оскільки іншого балансоутримувача, крім Хритинівського ВУЖКГ, не було визначено, то такі договори мають укладатися саме з Христинівським ВУЖКГ.

Відносини, пов'язані з передаванням об'єктів права державної власності до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності до державної власності, регулюються насамперед Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".

Відповідно до ст.3, ч.2 ст.4 цього Закону ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. Передача об'єктів з державної до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Також жильці будинку мають право створити ОСББ, яке буде балансоутримувачем будинку, у зв'язку з чим Христинівське ВУЖКГ має право передати на баланс такого ОСББ (у разі його створення) будинок.

Щодо розрахунку тарифів на послуги з утримання будинків, то згідно з п. 5 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №529, калькуляцїйною одиницею є 1 м2 загальної площі квартири (житлового приміщення в гуртожитку), нежитлового приміщення в житловому будинку (гуртожитку).

Частиною першою ст. 19 Закону установлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) здійснюються тільки на договірних засадах.

Споживач (ч.1 та 3 ст.20 Закону), зокрема, має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання таких послуг; на усунення впродовж строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні цих послуг; на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їхнього ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їхньої якості в порядку, визначеному договором або законодавством. До того ж споживач, зокрема, зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на підставі типового договору.

Виконавець (суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору) зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором (ч.2 ст.21 Закону).

Типовий договір на надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої вози і водовідведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, а Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №529.

Отже, Закон покладає на виконавця обов'язок підготувати та укласти із споживачами договір на надання житлово-комунальних послуг.

Під час вирішення питання щодо відсутності договорів на надання житлово-комунальних послуг слід зважити, що споживач отримує від виконавця житлово-комунальні послуги та відповідно сплачує кошти за користування ними, тобто споживач перебуває у фактичних Договірних відносинах з виконавцем. Обидві сторони в цих відносинах мають певні права та обов'язки, а саме: виконавець зобов'язаний надавати, споживачеві якісні житлово-комунальні послуги, а споживач - сплачувати за отримані та спожиті послуги.

При цьому відповідно до ч.1 ст.218 ЦКУ недодержання сторонами письмової форми правочину, встановленої законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, установлених законом. Заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису тощо. Рішення суду не може ґрунтуватися на свідченнях свідків.

З огляду на викладене, відсутність між споживачем та виконавцем житлово-комунальних послуг договору про надання цих послуг, укладеного відповідно до встановленої форми, не позбавляє споживача обов'язку оплачувати отримані та спожиті житлово-комунальні послуги.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214 215, 217, 218, 3, 118, 119, 122 ЦПК України, ст. ст. 218, 382 ЦК України, ст. ст. 1, 3, 4, 20 п.3-5, 21, 29 Закону України «Про житлово комунальні послуги»; п. 17-1 Типового Договору «Про надання послуг з водопостачання та водовідведення», суд, -

ВИРІШИВ:

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Христинівського виробничого управління житлово комунального господарства борг в сумі 2247,63 грн..

Стягнути з ОСОБА_1 51 грн. держмита на користь держави та витрати на інформаційно технічне забезпечення в розмірі 30 грн. (одержувач коштів УДК в Христинівському районі, р\р 31212259700453, МФО 854018, УЄДРПОУ 22809127, банк одержувач ГУДКУ в Черкаській області, код бюджетної класифікації 22050000).

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Черкаської області через Христинівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі неподання заяви про апеляційне оскарження у встановлений строк рішення набирає чинності.

Суддя: