Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/732/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (код ЄДРПОУ 00022543; адреса: вул. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25000)
про визнання протиправним та скасування рішення.
ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2021р. №36 про визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, яке оформлено витягом з протоколу засідання цієї комісії та підписане головою комісії, заступником голови обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог позивачка наголошує, що вона є особою з інвалідністю 3 групи та віднесена до 1-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідач натомість ухвалив рішення, згідно якого документи позивачки не дають правових підстав для підтвердження зазначеного статусу.
Позивач вважає вказане рішення Комісії необґрунтованим, протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки чітко встановлено причинно-наслідковий зв`язок її інвалідності з наслідками ліквідації наслядків Чорнобильської катастрофи, що підтверджено висновком Експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року відкрите провадження у відповідній адміністративній справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач проти позовних вимог заперечив. У поданому відзиві на позовну заяву наголосив, що всі наявні документи свідчать про те, що позивачка у період з 14 липня по 13 серпня 1987 року виконувала роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю, натомість дні виїзду ОСОБА_1 у зону відчуження відсутні. Так, справа ОСОБА_1 доопрацьовувалась у пошуках днів виїздів у зону відчуження. За умови відсутності доказів виїзду позивачки у зону відчуження, відповідач дійшов висновку про те, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 видане ОСОБА_1 безідставно.
У поданій відповіді на відзив позивачка заперечила доводи відповідача та підтримала раніше заявлені позовні вимоги.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, додані до них документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Згідно з довідкою №1204 від 12 серпня 1987 року в період з 15 липня 1987 р. по 12 серпня 1987 р. ОСОБА_1 працювала в Поліській райсанепідстанції Київської області по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебувала в населених пунктах: Поліське, Діброва, Мартиновичі, Грезля, Пухов, Н.Марківка, Ясень, Шевченково, Вільча, Тараси, Корольовка, Денисовичі, Черемошня, Нівецьке, Р.Грезлянська, Жовтневе - в зоні радіоактивного забруднення, яка постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991р. №106 віднесена до зони безумовного (обов`язкового) відселення. А також на підтвердження виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 15 липня 1987р. по 12 серпня 1987р. надано копії табелів обліку використання робочого часу за липень, серпень 1987р.
За довідкою №574/06, виданою ДЗ «Кіровоградська міська СЕС», позивачці за роботу в населених пунктах зони відчуження -Поліське, Вільга з 15 липня 1987р. по 12 серпня 1987р. по місцю роботи на посаді лікаря-епідеміолога виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986р. №207-7 заробітна плата в сумі 671,16 (шістсот сімдесят один крб. 16 коп.).
Крім того, наданими до відзиву відповідачем документи також підтверджують про роботу ОСОБА_1 в зоні радіоактивного забруднення - копія довідки Кіровоградської СЕС від 16.05.1991р. №440/02 про те, що позивач працювала по ліквідації аварії на ЧАЕС з 14 липня 1987р. по 13 серпня 1987р. (наказ №63 від 14 липня 1987р.); копія «Командировочного удостоверения №11» з відповідними відмітками про строк відрядження та відмітками про відправлення, прибуття та відбуття до місця відрядження.
За наявними у матеріалах справі медичними висновками, у грудні 1992 року позивачка проходила лікування в проктологічному відділенні Кіровоградської обласної лікарні з приводу онкологічного захворювання (рак сигмовидної кишки: проведена резекція сигмовидної кишки, ампутація матки з придатками, резекція великого сальника. Гістологічний висновок стадія III клітинна група III).
Згідно копії експертного Висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв`язку захворювань з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і їх професіонального характеру №187 від 7 грудня 1995 р. захворювання ОСОБА_1 пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки МСЕК серії МСЕ №068092 від 14 грудня 1996 р. позивачці безстроково встановлено третю групу інвалідності. Там же вказано, що захворювання пов`язано з впливом аварії на ЧАЕС.
20 лютого 1996 року позивачці видане посвідчення (нового зразка) громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_2 . Посвідчення безстрокове.
Згідно наданого відповідачем витягу протоколу №27 засідання тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень учасника аварії на Чорнобильській АЕС від 21 квітня 1998р. - вирішили : на підставі представлених документів підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 А(У) категорії №037193 ОСОБА_1 згідно розглянутих документів.
21 квітня 1998 року посвідчення серія НОМЕР_2 на підставі вказаного рішення було перереєстроване, а 18 грудня 1998р. до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, була видана вкладка № НОМЕР_3 , де визначено статус - учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Дійсне - довічно.
29 грудня 2021 р. обласна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації вирішила: на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу. посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 ОСОБА_1 (м.Кропивницький) - не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням органів Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Не погодившись із таким рішенням Комісії та вважаючи порушеним свої права, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII).
Відповідно до положень частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ, для встановлення пільг і компенсацій визначаються 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Згідно зі статтею 10 Закону № 796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Стаття 65 Закону 796-ХІІ визначає порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, частиною першої якої передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.
Згідно з частинами третьою та четвертою цієї статті посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова від 11 липня 2018 року № 551, якою затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551). Вказаним Порядком затверджені нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.
Даний порядок регламентує процедуру видачі (заміни) посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації зобов`язано зокрема, провести до 1 січня 2022 року заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).
Пунктом 11 Порядку № 551 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;
- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
Виходячи з системного аналізу приписів Порядку № 551, можна дійти висновку, що довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою, є самостійним документом, на підставі якого особі видається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тобто отримання особою інвалідності, що пов`язана з дією іонізуючого випромінювання внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, є тим юридичним фактом, з яким закон пов`язує набуття особою права на заміну посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" без встановлення обов`язку такій особі доводити іншим чином її належність до вказаної категорії осіб, в тому числі шляхом подальшого надання відповідних довідок із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження тощо.
Наведений вище висновок щодо застосування релевантних норм права узгоджується з приписами частини першої статті 12 Закону 796-ХІІ, відповідно до якого причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.
Так, згідно експертного висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв`язку захворювань з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС і їх професійного характеру №187 від 7 грудня 1995р. захворювання ОСОБА_1 пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Отже, підтверджено встановлення позивачці третьої групи інвалідності внаслідок захорювання, пов`язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
Таким чином, позивачка набув інвалідність за захворюванням, причинно пов`язаним із впливом Чорнобильської катастрофи, а тому не має обов`язку доводити повторно перед органами державної влади свою приналежність до категорії осіб, що є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, щодо кількості днів, протягом яких вона перебувала у зоні відчуження, позаяк ці питання вже досліджувалися під час встановлення їй інвалідності та попередньої видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також суд звертає увагу на те, що Закон №796-ХІІ не містить визначення підстав і процедури позбавлення особи статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи, адже, якщо частина третя статті 65 цього Закону визначає, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, то визнання безпідставною видачі посвідчення і вимога його повернути фактично означає позбавлення такої особи відповідного статусу.
Крім того, Законом № 796-ХІІ Кабінету Міністрів України було надано повноваження визначати порядок видачі посвідчень, а не фактичного позбавлення статусу постраждалого (потерпілого) від Чорнобильської катастрофи.
За таких умов суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 29 грудня 2021 року №36, прийняте на засіданні обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації не відповідає "принципу належного урядування", сформованого в рішеннях Європейського суду з прав людини, адже без будь-якого належного мотивування позбавляє статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особу, яка мала відповідний статус упродовж майже 30 років та вимагає від позивача вчинення додаткових дій щодо доведення належності до категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі спливом більше ніж трьох десятиліть після цієї катастрофи.
За змістом частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно - з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Суд вважає, що спірне рішення відповідача оформлене протоколом, не відповідає вищевказаним критеріям, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Судові витрати, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (код ЄДРПОУ 00022543; адреса: вул. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25000) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2021р. №36 про визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд (а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук