Постанова № 10464225, 14.06.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
2-а-3553/10/2270
Номер документу
10464225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2-а-3553/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого суддіКовальчук О.К.

при секретаріБесарабі І.А.

за участі:представника прокуратури Хмельницької обл. Олійник І.О.,

представника позивача Паюка С.К.

представника відповідача Антощука О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в Хмельницькій області <3-тя особа >до закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" <3-тя особа >про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора м. Хмельницького звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в Хмельницькій області, в якому просить відповідно до ст.ст. 11, 17 Закону України "Про електроенергетику”, стягнути з закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" 156406, 22 грн. економічних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику. В підтвердження позовних вимог подав акт перевірки територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області №18-22-87/2 від 19.06.2009 р., припис від 19.06.2009 р., постанову про застосування економічних санкцій №18-22-20 від № 20.11.2009 року.

Представник прокуратури м. Хмельницького та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає позовні вимоги бехпідставними, з огляду на те, що при винесені позивачем постанови №18-22-87/2 від 20.11.2009 року про застосування до ЗАТ «Тепловоденергія» економічних санкцій за перевитрати електричної енергії через заниження коефіцієнта потужності позивачем не дотримано п.6.8 постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року №935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів (із змінами, внесеними згідно постанови КМУ від 10.06.2009 року № 585), про затвердження Пордку здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, відповіно до якого строк виконання повторного не повинен перевищувати двох місяців. На думку відповідача, вказані вимоги, позивачем не дотримані, повторний припис не складався і не вручався, дії ЗАТ «Тепловоденергія» направлені на зменшення або усунення перетікання реактивної електричної енергії, не враховані.

Відповідач також звернув увагу на те, що наказом №4/24 від 26.01.2010 року Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів визнані нечинними постанови територіальних управліннь Державної інспекції з енергозбереження щодо застосування економічних санкцій до споживачів з формулюванням "відхилення коєфіцієнту потужності мережі електропостачання від нормативного (граничного)" значення, прийняті до набрання чинності цього Наказу.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши всі обставини, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з підстав наведених нижче.

Судом встановлено, що 19.06.2009 року працівниками територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області проведена перевірка ЗАТ «Тепловоденергія» щодо дотримання вимог законодавства про енергозбереження. В результаті перевірки виявлено ряд порушень законодавства про електроенергетику, які відображені в акті № 18-22-87/2 від 19.06.2009 року, внаслідок чого позивачем було видано припис від 19.06.2009 року про усунення порушень, яким зокрема на підставі ч.5 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» зобов"язано відповідача встановити компенсатори реактивної потужності електроенергії на всіх об"єктах підрозділу ВП та ВВ. Акт перевірки та припис отримані представником підприємства (вих. №725 від 22.06.2009 року).

Припис від 19.06.2009 року в частині встановлення компенсаторів реактивної потужності відповідач не виконав. Вказане підтверджується актом перевірки виконання припису від 20.11.2009 року та представником відповідача в судовому засіданні. Тому, одночасно з оформленням акту перевірки позивач склав повторний припис від 20.11.2009 року, яким зобов"язав відповідача в термін до 19.01.2010 року встановити компенсатори реактивної потужності електроенергії на всіх об"єктах підрозділу ВП та ВВ. Акт та припис отримані керівником підприємства 20.11.2009 року.

Суд встановив, що станом на день розгляду спору відповідач не виконав вимоги позивача та не встановив компенсатори реактивної потужності електроенергії на всіх об"єктах підрозділу ВП та ВВ.

Статтями 11, 17 Закону України “Про енергозбереження” встановлені економічні санкції, що накладаються на юридичних та фізичних осіб за марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 1993 року № 699 “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві”, здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням електроенергії та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.

Згідно пунктів 1, 3, 4, 8 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження” Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Держкоменергозбереження. Структурним підрозділом Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області, яка діє на підставі Положення про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області, затвердженого наказом державної інспекції з енергозбереження від 10 серпня 2000 року № 42 “Про затвердження положення про територіальні управління Державної інспекції з енергозбереження”.

Відповідно до статей 11, 17 Закону України “Про енергозбереження”, розділу 2 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1993 року № 699 “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві”, наказу державного комітету України по нафті і газу “Держкомнафтогаз” № 355 від 1 листопада 1994 року та на підставі акту перевірки від 19.06.2009 року, посадовою особою територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області винесена постанова №18-22-20 від 20. 11. 2009 року про застосування економічних санкцій, згідно якої до ЗАТ «Тепловоденергія» застосовані економічні санкції за перевитрати електричної енергії через заниження коефіцієнту потужності на І і ІІІ підйомах (підрозділ водопостачання та водовідведення) ЗАТ «Тепловоденергія», розмір яких становить 156406,22 грн., що підтверджується розрахунком.

24.11.2009 року дана постанова направлена територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області на адресу ЗАТ «Тепловоденергія» рекомендованим листом.

Відповідно до п.18 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом державного комітету з енергозбереження №64 від 4 серпня 2000 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» керівник підприємства мав змогу оскаржити вище вказану постанову до Державного комітету України з енергозбереження. Проте, зазначена постанова не оскаржена відповідачем.

Пунктами 16-17 Порядку встановлено, що підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.

У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку. В добровільному порядку закритим акціонерним товариством «Тепловоденергія» підвищена плата за марнотратне та неефективне використання електричної енергії не сплачувалась.

Дана заборгованість підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: актом перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів №18-22-87/2 від 19.06.2009 р., приписом територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області від 19.06.2009 року, постановою №18-22-20 про застосування економічних санкцій від 20. 11. 2009 року, довідкою територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області від 28.12.2009 року про відсутність коштів на рахунках місцевого бюджету станом на 28.12.2009 року.

Суд відхиляє як необгрунтоване, посилання відповідача наказ №4/24 від 26.01.2010 року Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, яким визнані нечинними постанови територіальних управліннь Державної інспекції з енергозбереження щодо застосування економічних санкцій до споживачів, оскільки за змістом п.7 Положення про територіальне управління державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області, затвердженого наказом державної інспекції з енергозбареження №35 від 20.03.2009 року, рішення територіального управління інспекції можуть скасовуватись першим заступником Голови НАЕР - начальником Державної інспекції з енергозбереження. Отже, зазначений №4/24 від 26.01.2010 року виданий Національним агентством з перевищенням повноважень.

Статтею 121 Конституції України та ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

За наведеним обставин, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, повністю підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами, через що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позовзаступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в Хмельницькій області задовольнити.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія", код ЄДРПОУ 32844038, на користь територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в Хмельницькій області підвищену плату за марнотратне та неефектичне використання електроенергії в сумі 156406,22 грн. на розрахунковий рахунок №31216202700003 у Кам"янець-Подільському УДК, МФО 815013, код класифікації доходів 21081200 за символом звітності 202.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2010 року

<чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук

"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук