Постанова № 10463706, 13.07.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2010
Номер справи
2а-3416/10/1270
Номер документу
10463706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 липня 2010 року Справа № 2а-3416/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді: Ушакова Т.С.,

при секретарі: Фенічевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, звернувши стягнення на його активи, -

В С Т А Н О В И В:

29 квітня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, звернувши стягнення на його активи.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ДП «Свердловантрацит» засновано на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 7 березня 2003 року № 117. Статут затверджено наказом міністра вугільної промисловості України № 42 від 24.01.2006 року ДП «Сверловантрацит» зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 24.04.2003 року за № 13911200000000003 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України. Згідно довідки ДПІ у м. Свердловську Луганської області № 17 від 19.01.2009 року ДП «Свердловантрацит» взято на облік 12.05.2003 року за № 150/270 та на цей час перебуває на обліку у ДПІ у м. Свердловську. ДП «Свердловантрацит» за період з 19.11.09р. по 12.04.10р. самостійно нараховано зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 492710,83 грн., в тому числі згідно податкового розрахунку № 28072 від 09.11.2009 року з граничним терміном сплати 19.11.09р. на суму 243010,84 грн.; згідно податкового розрахунку № 35311 від 02.02.10р. з граничним терміном сплати 19.02.10р. на суму 249699,99 грн. Отже, платником було самостійно нараховано зобовязань у сумі 492710,83 грн. ДПІ у м. Свердловську встановлено порушення граничного строку сплати узгоджених зобовязань ДП «Свердловантрацит» по збору за забруднення навколишнього природного середовища, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001091840 від 31.03.2010р. про нарахування штрафних санкцій в розмірі 3,63 грн. Таким чином, податковий борг ДП «Свердловантрацит» за період з 19.11.09р. по 12.04.10р. складає 492710,83 грн.

Представник позивача в судовому засіданні надав суду пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог про стягнення боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 492714,46 грн. за період з 19.11.09р. по 12.04.10р.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДП «Свердловантрацит» засновано на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 7 березня 2003 року № 117. Статут затверджено наказом міністра вугільної промисловості України № 42 від 24.01.2006 року ДП «Сверловантрацит» зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 24.04.2003 року за № 13911200000000003 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (арк справи 7).

Згідно довідки ДПІ у м. Свердловську Луганської області № 17 від 19.01.2009 року ДП «Свердловантрацит» взято на облік 12.05.2003 року за № 150/270 та на цей час перебуває на обліку у ДПІ у м. Свердловську. (арк справи 8).

ДП «Свердловантрацит» за період з 19.11.09р. по 12.04.10р. самостійно нараховано зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища с. Матвіївка у середньому розмірі 492710,83 грн., в тому числі згідно податкового розрахунку № 28072 від 09.11.2009 року з граничним терміном сплати 19.11.09р. на суму 243010,84 грн. (а.с.12) та № 35311 від 02.02.10р. з граничним терміном сплати 19.02.10р. на суму 249699,99 грн. (а.с.13). Отже, платником було самостійно нараховано зобовязань у сумі 492710,83 грн.

У звязку з несвоєчасною сплатою податку до відповідача застосовувалися штрафні санкції відповідно до повідомлення- рішеня № 0001091840 від 31.03.2010р. у сумі 3,63 грн.

Відповідно до п.6.2.1 ст.6 Закону, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, податковий борг за якими не погашений.

У відповідності до вимог чинного законодавства боржнику були надіслані першу податкову вимогу № 1/336 від 02.07.2003 року та другу податкову вимогу № 2/360 від 11.08.2003 року,про що свідчать додані корінці відповідних податкових вимог та поштові повідомлення з відмітками про вручення (а.с.14). Але до теперішнього часу суму заборгованості не сплачено та заборгованість в розмірі 492714,46 грн. залишається непогашеною.

Податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 0001091840 від 31.03.2010р. ДП «Свердловантрацит» визначено суму штрафної санкції на суму 3,63 грн. (а.с.13).

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Згідно ч.1 ст. 11 вказаного закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі платники податків).

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» із змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно ст.ст. 9,11 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податку несуть обовязки щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) та відповідальність за порушення відповідно до законів України.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

В судовому засіданні позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» суму заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 492714,46 грн. за період з 19.11.2009 року по 12.04.2010 року.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” , суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» (ідентифікаційний код 32355669, вул. Енгельса, 1 м. Свердловськ, Луганська область) суму податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19.11.2009 року по 12.04.2010 року в загальному розмірі 492714,46 грн. шляхом звернення на активи боржника на р/р 33113329700292 КФК 50080210 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складено та підписано 19 липня 2010 року.

СуддяУшаков Т.С.