ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" липня 2010 р.Справа № 6/17 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Кабакової В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 6/17
за позовом: прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Іванівської сільської ради, с. Іванівка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область
про стягнення 33762,85 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - старший прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах Сігіда Ліана Миколаївна, посвідчення 884;
від позивача - завідувач сектором правового забезпечення, юрисконсульт Куца Владилена Володимирівна, довіреність № 04-8/1197 від 30.06.2009.
від відповідача - голова Іванівської сільської ради Дорошенко Тамара Борисівна.
Прокурором Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції подано до господарського суду Кіровоградської області позов про стягнення з Іванівської сільської ради на користь Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області суму збитків, завданих самовільним водокористуванням, в розмірі 45892,15 грн.
В.о. прокурора Новоукраїнського району подано заяву про зменшення позовних вимог від 14.07.2010 № 2-2152вих.-10, за змістом якої прокурор просить стягнути із Іванівської сільської ради на користь Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області суму збитків, завданих самовільним водокористуванням у розмірі 33762,85 грн на розрахунковий рахунок Іванівської сільської ради № 31519921700329, КЕКВ 24062100, банк одержувача: Головне управління Державного казначейства України у Кіровоградській області, МФО 823016, ОКПО 23680948 (т.2 а.с. 1, 2).
За змістом, наданого Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області листа від 16.07.2010 № 04-4/1320, екологічна інспекція підтримала заявлений прокурором позов та просить задовольнити вимоги позовної заяви в повному обсязі з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, а саме в розмірі - 33762,85 грн (т. 1 а.с. 146, 147).
Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України, заява в.о. прокурора Новоукраїнського району про зменшення розміру позовних вимог приймається господарським судом.
Відповідач надав відзив на позов, за змістом якого визнав заявлені прокуратурою Новоукраїнського району позовні вимоги, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, про стягнення з Іванівської сільської ради завданих державі збитків внаслідок самовільного водокористування в сумі 33762,85 грн (т. 1 а.с. 144).
В судовому засіданні 16.07.2010 за згодою присутніх представників сторін та прокуратури, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них та досліджені в судовому засіданні докази, заслухавши пояснення представників сторін , господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і не використані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ.
Згідно із вимогами статей 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоди природі, відшкодовувати завдані ним збитки.
Пунктом "б" частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Підпунктом 1 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 № 55 передбачено, що до функцій інспекції належить здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Згідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, воно здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових та інших державних і громадських потреб.
За приписами пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Нормами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреб у воді, погодженого з державними органами. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення вимог водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
За положеннями статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації як правило в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Розмір збитків обчислюється уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт самовільного водокористування.
10.12.2009, на виконання вимоги прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області від 26.11.2009 року № 4302вих-09, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного екологічного міжрайонного контролю Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Стецюренко С.О., помічником прокурора Новоукраїнського району Новіковою О.В., головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку, фінансової звітності та господарського забезпечення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області Колпака С.А. проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства у сфері використання водних ресурсів Іванівською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Проведеною перевіркою встановлено, що в період з серпня 2006 року до 10.12.2009 Іванівською сільською радою без отримання в органах Міністерства екології та природних ресурсів України дозволу на спеціальне водокористування з метою водопостачання населення с. Констянтинівка здійснювався забір води з артезіанської свердловини глибиною близько 35 м, яка перебуває на балансі Іванівської сільської ради відповідно до рішення сесії від 07.07.2000 № 84 (т. 1 а.с. 13, 14), про що було складено відповідний акт від 10.12.2009, підписаний сільським головою Іванівської сільської ради Дорошенко Т.Б. без жодних зауважень (т. 1 а.с. 8).
За фактом самовільного водокористування відносно сільського голови Іванівської сільської ради Дорошенко Т.Б. 10.12.2009 складено протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно постанови Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області про накладення адміністративного стягнення за № 010426 від 9.04.2010 сільського голову Іванівської сільської ради Дорошенко Тамару Борисівну визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самовільне водокористування) та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 238 грн (т. 1 а.с. 67 - 68). За усними поясненнями сторін дана постанова оскаржена Дорошенко Тамарою Борисівною до районного суду.
Відповідно до довідки, виданої Іванівською сільською радою від 10.12.2009 № 428, в період з серпня 2006 року по 24.08.2009 було забрано води із свердловини 13,2 т.куб.м, а в період з 24.08.2009 по 10.12.2009 - 1,2 т.куб.м (т. 1 а.с. 12).
Відповідно до розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 № 37 (далі по тексту - Методика від 18.05.1995 № 37) та "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 (далі по тексту - Методика від 20.07.2009 № 389), сума збитків, заподіяних відповідачем довкіллю внаслідок здійснення самовільного водокористування, становить 33762,85 грн (т. 2 а.с. 148 - 149).
Відповідно до розділу 1 Методики від 18.05.1995 № 37, дана Методика встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійсненні державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. Методика є обов'язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів України.
Пункт 4.2 Методики від 18.05.1995 № 37 визначає, що відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спецводокористування.
Відповідно до п. 6.1 Методики від 18.05.1995 № 37 при самовільному використанні збитки розраховуються за формулою: З с.б. = W x Tap, де W - об'єми води при самовільному водокористуванні, куб.м; Тар - діючий на час порушення тариф на воду в одиницях національної валюти за 1 куб.м.
Розмір збитків за період з серпня 2006 року по 23.08.2009 в сумі 3054,85 грн розраховано саме за вказаною Методикою.
Розмір збитків в сумі 30708 грн за період з 24.08.2009 по 10.12.2009 розраховано по формулі (23) розділу 9 Методики від 20.07.2009 № 389: Зсам = 100 х W х Тар ,де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, м3; Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн/м3, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.
Методика від 20.07.2009 № 389 відповідно до пунктів 1.2 та 1.3 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне викорис,тання водних ресурсів, які зокрема, обумовлені самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Згідно пункта 1.4. Методика від 20.07.2009 № 389 застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодекса України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не подав господарському суду доказів відшкодування заподіяних державі збитків внаслідок самовільного водокористування у розмірі 33762,85 грн; не надано ним і документів, які б підтверджували наявність у нього дозволу на спеціальне водокористування чинного в період з серпня 2006 року до 10.12.2009.
Таким чином, з огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач є водокористувачем, який здійснив спеціальне водокористування без дозволу з серпня 2006 по 10.12.2009 самовільно забравши 14,4 т. куб.м. води, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причинно-наслідковому зв'язку між діями відповдача і заподіяною шкодою, та наявність підстав для задоволення позову повністю і стягнення з відповдача 33762,85 грн.
Відсутність фінансування для отримання дозволу, про що повідомлялось відповідачем, не наділяє правом відповідача здійснювати спеціальне водокористування без дозволу та не є підставою звільнення від відповідальності за вчинене порушення.
Вказана сума збитків, завданих відповідачем державі внаслідок самовільного водокористування, на підставі ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Витрати на державне мито та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача та стягуються в доход державного бюджету.
Керуючись статтями 33, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Іванівської сільської ради (27130, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Іванівка, код ЄДРПОУ 04365359, р/р № 31429001000329 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016), на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) в дохід Іванівської сільської ради на р/р № 31519921700329 в ГУДКУ в Кіровоградській області, КЕКВ 24062100, МФО 823016, ОКПО 23680948) - збитки в сумі 33762,85 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Іванівської сільської ради (27130, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Іванівка, код ЄДРПОУ 04365359, р/р № 31429001000329 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016) до Державного бюджету України (за реквізитами: отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді: Банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; ідентифікаційний код: 24145329; № рахунку: 31115095700002; код бюджетної класифікації - 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 337,63 грн державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Іванівської сільської ради (27130, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Іванівка, код ЄДРПОУ 04365359, р/р № 31429001000329 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016) до Державного бюджету України (за реквізитами: отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, Банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; ідентифікаційний код: 24145329; № рахунку 31214264700002; код бюджетної класифікації - 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди") - 236,00 грн витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
До набрання рішенням законної сили воно може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Копії рішення направити сторонам, прокуратурі Новоукраїнського району та прокуратурі Кіровоградської області (до відома).
Суддя В.Г.Кабакова
Дата підписання повного тексту
рішення: 16.07.2010.