Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 276/1635/21
Провадження по справі №2-а/276/3/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2022 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Збаражського А.М.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатенко О.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, третя особа : ОСОБА_2 ,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача, щодо притягнення його до адміністративної відповідальності протиправними; скасувати постанову серії БАА №821053 від 01 серпня 2021 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності; провадження по справі закрити та стягнути з відповідача понесені судові витрати.
В обґрунтування вимог зазначено, що 01.08.2021 року постановою серії БАА № 821053 позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн. Позивач вважає, що зазначена постанова підлягає скасуванню, оскільки він дотримується правил дорожнього руху, доказів, що підтверджують його провину, уповноваженою особою, яка здійснювала розгляд справи про адміністративне правопорушення надано не було.
За викладених обставин позивач вважає, що наявні достатні правові підстави для скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та закриття провадження по справі.
Ухвалою судді від 27.09.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, що не перевищує десяти календарних днів з моменту отримання копії ухвали.
Ухвалою судді від 20.10.2021 року позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвалою судді від 09.11.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а позивачуп`ятиденний строк для подання відповіді на відзив. Копії ухвал про відкриття спрощеного позовного провадження надіслано сторонам.
Відповідач та третя особа у встановлений законодавством строк, після отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, відзив на позовну заяву не направили.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, відповідно до ч. 5ст. 262 КАС Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 01.08.2021 року інспектором відділення поліції №4 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області Наку Д.І. винесено постановупро накладенняадміністративного стягненняпо справіпро адміністративнеправопорушення усфері забезпеченнябезпеки дорожньогоруху,зафіксоване нев автоматичномурежимі серіїБАА №821053,якою до ОСОБА_1 застосовано адміністративнестягнення увигляді штрафуу розмірі3400грн.,за вчиненняадміністративних правопорушень,передбаченихч.5ст.121,ч.6ст.121,ч.2ст.126КУпАП. Адміністративне стягнення накладено із застосуванням ч.2 ст.36 КУпАП.
Відповідно до змісту постанови, ОСОБА_1 01.08.2021 року о 12 год. 40 хв. на автодорозі 0-060507 (Бараші - Топорище - Черняхів через Калинівку, Селянщину) керував скутером Ноnda без д.н.з. з незастебнутим мотошоломом, без посвідчення водія відповідної категорії, не зареєстрований ТЗ.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно доЗакону України «Про дорожній рух»встановлюютьПравила дорожнього руху(ПДР), затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Відповідно до п.1.9.Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з ч. 5 ст.121 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.
Відповідно до ч. 6 ст. 121 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.
Частина 2 ст.126 КУпАП передбачає відповідальністьза керування транспортнимзасобом особою, яка немає права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортнимзасобом особі, яка не має праваке рування таким транспортним засобом.
Згідностатті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з частиною другоюстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
НормамиЗакону України «Про національну поліцію»до повноважень національної поліції відповідно до покладених на неї обов`язків належать: виявляти причини та умови, вживати заходів щодо попередження та усунення виявлених адміністративних правопорушень; патрульні поліцейські уповноважені перевіряти документи, що посвідчують особу, чи документи, що підтверджують певне право особи; складати протоколи про адміністративні правопорушення, застосовувати інші передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення; у випадках, передбаченихКодексом України про адміністративні правопорушення, здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймати рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечувати їх виконання.
Згідно статті222КУпАП справипро адміністративніправопорушення,передбачені частиною 6 ст.121, частиною 5 ст.121 та частиною 2 статті 126 КУпАП розглядають органи Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно дост.9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннямист. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зіст. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зістаттею 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ч.1ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до п.п. 9 ч. 1ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію»поліція може застосовувати такі превентивні заходи як застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото-і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з п. 2 ч. 1ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію»поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотриманняправил дорожнього руху.
Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача. Відповідно дост. 62 Конституції Україниусі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У зв`язку із тим, що будь-яких належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які б спростовували твердження позивача про неправомірність притягнення його до відповідальності за ч. 5 ст.121, ч.6 ст.121, ч.2 ст.126 КУпАП, відповідач не надав, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову позивача.
Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про необхідність стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений ним за подання позовної заяви до суду в розмірі 454,00 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції в Житомирській області.
Керуючись ст.ст.72-76,139,241,246,247 КАС України,ст.122 КУпАП, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, третя особа: ОСОБА_2 , задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №821053 від 01.08.2021 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.5ст.121,ч.6ст.121,ч.2ст.126 КУпАП.
Справу проадміністративне правопорушенняпро притягнення ОСОБА_1 доадміністративної відповідальностіза ч.5ст.121,ч.6ст.121,ч.2ст.126 чКУпАП закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції в Житомирській області, код ЄДРПОУ: 40108625 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні, відповідно до квитанції №1021075345від 21.09.2021 року.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управліннянаціональної поліціїу Житомирськійобласті,місце знаходження:10031,м.Житомир,вул.Покровська,96,код ЄДРПОУ: 40108625.
Третя особа: Наку Даніель Ігорович інспектор Житомирського районного управління поліції відділення №4, місце знаходження: смт.Хорошів, вул.Гвардійців-Кантемирівців, 2, Житомирської області.
Суддя А.М. Збаражський