Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/4092/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.
секретар судового засідання Левшина І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону (67707, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 11-Б) в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6), Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району (67701, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лікарняна, 1-А)
до відповідача: Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (68540, Одеська обл., Болградський район, село Бородіно, вул. Миру, 132)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Фермерського господарства "Кобера-5ББ" (68500, Одеська обл., Болградський район, смт. Тарутино, вул. Радісна, 19)
про визнання незаконним та скасування рішення, витребування земельної ділянки
за участю представників сторін:
від прокуратури: Балишев М.В. самопредставництво (в режимі відеоконференції);
від позивача-1: Добров Ю.І. самопредставництво;
від позивача-2: не з`явились;
від відповідачів: не з`явились;
від третьої особи: не з`явився.
Історія справи.
1. Короткий зміст позовних вимог.
30.12.2021 Білгород-Дністровська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області, в якій просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 №125-VІІІ «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області» щодо земельної ділянки загальною площею 400,0013 га за кадастровим номером: 5124780700:01:002:0025; витребувати у Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на користь держави в особі Міністерства оборони України земельну ділянку загальною площею 400,0013га, за кадастровим номером: 5124780700:01:002:0025 та стягнути витрати зі сплати судового збору з відповідача на користь прокуратури.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 04.01.2022 відкрито провадження у справі №916/4092/21, прийнято справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на "31" січня 2022 р. о 14:45. Вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ФГ "Кобера-5ББ".
В судове засідання 31.01.2022 з`явились прокурор та представники позивачів. Відповідач та третя особа до суду не з`явився.
Враховуючи відсутність належних відомостей щодо отримання відповідачем та третьою особою ухвали про відкриття провадження у справі, з метою повторного належного їх повідомлення, судом було оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 16.02.2022 об 11:45, про що відповідача та третю особу повідомлено ухвалою суду в порядку ст. 120 ГПК України.
Підготовче засідання, яке було призначено на 16.02.2022 о 11:45, не відбулося у зв`язку із мінуванням будівлі Господарського суду Одеської області 16.02.2022 о 10год.20хв.
Ухвалою суду від 16.02.2022 призначено підготовче засідання по справі №916/4092/21 на 09.03.2022 о 12:15.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжено до 25 квітня 2022 року (Указ Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року Про продовження строку дії воєнного стану в Україні).
В подальшому Указом Президента України № 2263-IX від 22.05.2022 у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Рішенням зборів суддів від 24.02.2022 з метою забезпечення безпеки працівників Господарського суду Одеської області та відвідувачів, зокрема, рекомендовано з 24 лютого 2022 року, як тимчасовий захід, зняти з розгляду призначені справи, окрім невідкладних; продовжити роботу Господарського суду Одеської області у відповідності до ст.ст.10, 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
У зв`язку з викладеним, судове засідання по справі №916/4092/21, призначене на 09.03.2022, не відбулося.
30.03.2022 до канцелярії суду від позивача Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до скасування воєнного стану в країні з огляду на неможливість прибуття у судове засідання.
Ухвалою суду від 31.03.2022 відкладено підготовче засідання по справі №916/4092/21 на 27.04.2022 о 12:00. При цьому з огляду на відкладення судом на той момент розгляду справи на дату, після закінчення строку, на який було введено воєнний стан, судом було зазначено, що клопотання про зупинення провадження у справі не розглядається.
26.04.2022 до суду від Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району надійшло клопотання, в якому позивач повідомив про неможливість прибуття до судового засідання, та просив суд розглядати справу за відсутності представника.
В судове засідання 27.04.2022 з`явилися прокурор та представник Міністерства оборони України. Представники Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району, відповідач та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, до суду не з`явилися.
Протокольною ухвалою судом було відкладено судове засідання 18.05.2022 о 12:00, а також визначено попередньо дату для розгляду справи по суті, а саме: 25.05.2022 о 12:00, про що позивача 2, відповідача та третю особу повідомлено ухвалою суду в порядку ст. 120 ГПК України.
06.05.2022 до суду від Міністерства оборони України надійшли письмові пояснення по справі (а.с.132-135).
17.05.2022 до канцелярії суду від Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району надійшло клопотання, в якому позивач повідомив про неможливість прибуття до судового засідання, та просив суд розглядати справу за відсутності представника.
В судове засідання 18.05.2022 з`явилися прокурор та представник Міністерства оборони України. Відповідач, представники Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, до суду не з`явилися.
Протокольною ухвалою судом було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на попередньо визначену дату 25.05.2022 о 12:00, про що відсутніх учасників справи повідомлено ухвалою суду в порядку ст. 120 ГПК України.
24.05.2022 до канцелярії суду від Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району надійшло клопотання, в якому позивач повідомив про неможливість прибуття до судового засідання, та просив суд розглядати справу за відсутності представника.
У судовому засіданні 25.05.2022 прокурор та представник Міністерства оборони України позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд задовольнити позов.
Представник Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району у судове засідання не з`явився, у клопотанні від 24.05.2022 позовні вимоги позивач підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача та третьої особи про розгляд справи повідомляли належним чином, шляхом надсилання ухвал суду на їх поштові та електронні адреси, до суду не з`явилися, про причини відсутності суд не повідомляли, жодних зав по суті справи не подавали.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.
28.05.2021 Бородінська селищна рада прийняла рішення від №125-VIII «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області».
На підставі вказаного рішення Бородінська селищна рада незаконно вивела із державної власності та перевела у комунальну власність 71 земельну ділянку загальною площею понад 10 тис. га, розміщенні в межах загальновійськового полігону «Тарутинський», зокрема, і земельну ділянки загальною площею 400,0013 га, за кадастровим номером 5124780700:01:002:0025.
У подальшому, на підставі рішення Бородінської селищної ради від 28.05.2021 № 125-VIII вказану земельну ділянку вилучено із державної власності та 7 червня 2021 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про реєстрацію права комунальної власності на вказану земельну ділянку за відповідачем.
Рішення Бородінської селищної ради від 28.05.2021 № 125-VIII є незаконним, грубо порушує право державної власності на землю та спричиняє шкоду інтересам держави в особі Міністерства оборони України з огляду на те, що вищевказана земельна ділянка загальною площею 400,0013 га дотепер належить за цільовим призначенням до земель оборони, за формою власності - до державної власності.
Приймаючи оскаржуване рішення Бородінська селищна рада не врахувала вимоги ст. 142 ЗК України, відповідно до якої існує певний передбачений законодавством порядок припинення права постійного користування землями державної власності у зв`язку із добровільною відмовою від них землекористувача.
Водночас Міністерство оборони України відповідну згоду на припинення права користування частиною земельної ділянки загальновійськового полігону «Тарутинський» загальною площею 400,0013 га та її вилучення на користь органів місцевого самоврядування не надавало, жодної заяви про добровільну відмову від належного права на вказану земельну ділянку власнику не адресувало.
Отже, Бородінська селищна рада незаконно, всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. ст. 19, 77, 116, 141, 142 ЗК України, Закону України «Про використання земель оборони» прийняла рішення про вилучення із державної власності та переведення в комунальну власність земельної ділянки загальною площею 400,0013 га, розпорядившись землями державної форми власності без дозволу землекористувача та власника земельної ділянки та без прийняття відповідних рішень про зміну її цільового призначення.
З урахуванням викладеного, оскаржуване рішення Бородінської селищної ради, винесене з порушенням норм законодавства України, підлягає визнанню незаконним та скасуванню, незаконно вилучена з державної власності та переведена до комунальної власності земельна ділянка загальновійськового полігону «Тарутинський» загальною площею 400,0013га за кадастровим номером: 5124780700:01:002:0025 підлягає витребуванню на користь держави в особі Міністерства оборони України.
Невжиття Міністерством оборони України жодних заходів щодо скасування рішення Бородінської селищної ради від 28.05.2021 № 125-VIII «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області», після того, як йому стало відомо про порушення інтересів держави, кваліфікується як бездіяльність вказаного органу, що є підставою для представництва Білгород-Дністровською СП ВОС ПР у господарському суді інтересів держави в особі Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської КЕЧ району, у формі звернення до суду з цим позовом та участі в його розгляді.
3.2. Доводи Міністерства оборони України.
Земельна ділянка військового містечка №11 відноситься до земель оборони, належить державі в особі Кабінету Міністрів України на праві власності та Міністерству оборони України на праві постійного користування та оперативного управління.
Вказана земельна ділянка під окружний артилерійський полігон Одеського військового округа була надана в постійне користування землекористувачам Міноборони на підставі рішень уповноважених органів.
За результатами розгляду судових справ з 2014 по 2019 роки в судовому порядку було повернуто до Міноборони земельних ділянок військового полігону на загальну площу 11698,7236 га. Під час розгляду судових справ господарськими судами першої, апеляційної та касаційної інстанції було достовірно встановлено, що землі військового полігону мають статус «землі оборони».
Перед прийняттям оспорюваного рішення Бородінська селищна рада не перевіряла належність та правовий статус земель.
Оспорюваним рішенням Бородінською селищною радою Болградського району за відсутності згоди Міністерства оборони України переведено з державної в комунальну власність 71 земельну ділянку, в тому числі і ту, що є предметом спору у даній справі.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
4.1 Щодо виділення земельних ділянок.
Постановою Ради народних комісарів УРСР від 18.12.1945 №2002/063 Об отводе 20000 га земли на территории Бородинского, Тарутинского и Саратского районов Измаильской области для организации артполигона ОДВО було вирішено відвести на території зазначених районів під окружний артполігон Одеського військового округу 20000 га землі (т.1 а.с.20-24).
Рішенням засідання Ізмаїльського обласного виконкому №7 від 10.06.1946 (а.с.136) було затверджено акт обласної комісії про передачу земельної ділянки площею 23600 га під навчальний артилерійський полігон Одеського військового округу.
При цьому, в акті від 10.06.1946 (а.с.137) зазначено, що при відводі земель в натурі, у зв`язку з рельєфом місцевості (з метою включення деяких висотних пунктів) виникла необхідність у збільшенні площі артполігону, у зв`язку з чим фактично відведено під полігон на 3600 га більше, ніж було передбачено проектом, що було узгоджено районними організаціями.
Як вбачається з індивідуальної картки №97 (а.с.25-26) на обліку Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району перебуває земельна ділянка, загальної площею 24 229,5 га.
4.2. Щодо розгляду судом пов`язаних справ.
Справа №2-а-3436/8/1570
З наданих позивачем доказів судом встановлено, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2012 у справі №2-а-3436/08/1570 (т.1 а.с.29-32) за позовом військового прокурора Болградського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області за участю третіх осіб, зокрема, Кабінету Міністрів України та ТОВ "Тіса", а також 299 фізичних осіб, позов військового прокурора було задоволено шляхом визнання протиправними і скасування розпорядження Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області «Про використання земель Тарутинського загальновійськового полігону» №101/А-2005 від 05.05.2005 та п.1 розпорядження №368/А-2005 від 14.12.2005 «Про внесення змін до деяких розпоряджень голови райдержадміністрації щодо урегулювання земельних відносин з військовими формуваннями».
При розгляді зазначеної справи адміністративним судом було встановлено обставини того, що право постійного землекористування у Одеського військового округу виникло згідно з постановою Ради народних комісарів УРСР від 1945 року та на підставі рішення Ізмаїльського облвиконкому від 1946 року. Адміністративним судом у вказаній справі також встановлено, що вказані земельні ділянки відносяться до земель оборони, належать державі на праві власності та відповідним військовим формуванням на праві постійного користування і Адміністрація перевищила межі наданих їй повноважень, шляхом незаконного розпорядження земельними ділянками, наданими свого часу для потреб оборони, оскільки право постійного користування землями Тарутинського загальновійськового полігону Міністерством є доведеним.
Приймаючи означену постанову, суд, в тому числі, зазначив:
"Постановою Ізмаїльського обласного виконавчого комітету та бюро обкому №53/09-ОП від 12.02.1946 затверджений перелік організаційних заходів, необхідних для здійснення в натурі передачі земель Одеському військовому округу га переселення у зв`язку з цим селянських господарств. Рішенням засідання Ізмаїльського обласного виконкому №7 від 10.06.1946 затверджено акт обласної комісії від 10.06.46 про передачу земельної ділянки площею 23600 га під навчальний артилерійський полігон Одеського військового округу.
Тарутинською районною державною адміністрацією 05.05.2005 відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 17, 141, 149; п. 3,5,12 р. Х Земельного кодексу України, згідно з директивою Міністерства оборони України №115/1/01 від 29.01.2004р. та наказом командувача військами Південного оперативного командування №67 від 16.02.2004р. «Про розформування військової частини А-1366» було прийнято розпорядження №101/А-2005 «Про вилучення із користування військової частини А-1366 земельної ділянки загальновійськового полігону на території Веселодолинської сільської ради».
При цьому розпорядженням Тарутинської районної державної адміністрації №368/А-2005 від 14.12.2005 внесено зміни до розпорядження №101/А-2005 та п.1 викладено в наступній редакції: «припинити право користування земельною ділянкою площею 23253,17 га, яка була надана в користування військовій частині А-1366 для організації загальновійськового полігону і розташована на території Веселодолинської сільської ради та перевести її до остаточного вирішення земельних суперечок в землі запасу Веселодолинської сільської ради».
Справа №916/3477/13
З наданих позивачем доказів судом встановлено, що рішенням Господарського суду Одеської області від 15.06.2018 у справі №916/3477/13, позов Заступника Білгород Дністровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Білгород Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району задоволено, визнано недійсним договір оренди землі №б/н від 15.12.2006 - об`єкт оренди - земельна ділянка площею 400,0 га, укладений між Тарутинською районною державною адміністрацією Одеської області та Фермерським господарством „Кобера-5ББ; витребувано від ФГ „Кобера-5ББна користь Міністерства оборони України земельну ділянку загальною площею 400,0 га (вартістю - 1318240,00 грн), передану Тарутинською районною державною адміністрацією Одеської області ФГ „Кобера-5ББ за договором оренди землі №б/н від 15.12.2006 р.(об`єкт оренди - земельна ділянка площею 400,0 га).
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що обставини, які мають значення для вирішення справи вже були встановлені у постанові Одеського апеляційного господарського суду від 05.02.2018 по справі №916/992/13, де розглядалось питання визнання недійсним розпорядження, на підставі якого був укладений оспорюваний договір оренди землі. У вказаному судовому рішенні, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що земельна ділянка, відведена в оренду ФГ «Кобера-5ББ» належить до земель Міністерства оборони України.
З урахуванням встановлених Одеським апеляційним господарським судом у постанові від 05.02.2018 по справі №916/992/13, а також Одеським апеляційним адміністративним судом у постанові від 14.06.2012 по справі №2-а-3436/08/1570 обставин, господарським судом був зроблений висновок щодо приналежності земель Тарутинського загальновійськового полігону до земель оборони та щодо виникнення у Одеського військового округу права постійного землекористування землями Тарутинського загальновійськового полігону згідно з постановою Ради народних комісарів УРСР від 1945 та на підставі рішення Ізмаїльського облвиконкому від 1946, яке залишається за Міністерством оборони України.
4.3. Щодо прийняття оскаржуваного рішення.
28.05.2021 рішенням Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області №125-VІІІ, з посиланням на ст.ст. 117, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про землеустрій», «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» та ст. 24 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, вирішено прийняти в комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Болградського району Одеської області 71 земельну ділянку державної власності, серед яких земельна ділянка за кадастровим номером 5124780700:01:002:0025, площею 400,0013 га та зобов`язано виконавчий комітет Бородінської селищної територіальної громади Одеської області забезпечити проведення державної реєстрації права комунальної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за Бородінською селищною територіальною громадою Болградського району Одеської області.
На підставі вказаного рішення, державним реєстратором Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренком Дмитром Володимировичем прийнято рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельну ділянку, а саме рішення за №58591535 від 07.06.2021.
Обставина проведення державної реєстрації права комунальної власності за відповідачем підтверджується рішеннями про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (а.с.44) та інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав (а.с.45-47).
Наказом Міністерства юстиції України №3902/5 від 01.11.2021 (а.с.48) відповідно до частини третьої статті 26, підпункту а пункту 2 частини шостої статті 37 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень скаргу Міністерства оборони України від 01.10.2021 №407/1471 задоволено в повному обсязі; скасовано, зокрема, рішення від 07.06.2021 №58591535, прийняте державним реєстратором Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренком Дмитром Володимировичем; виконання наказу покладено на Офіс протидії рейдерству.
5. Позиція суду.
5.1. Щодо наявності підстав для звернення прокурора до суду з відповідним позовом.
В силу ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до частин 1-3 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч.4 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до абз.2 ч.5 ст.53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про Збройні Сили України" Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Статтею 10 Закону України "Про оборону України" унормовано, що Міністерство оборони України здійснює управління переданим Міністерству оборони України військовим майном і майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" відчуження військового майна здійснюється Міністерством оборони України через уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства та організації, визначені ним за результатами тендеру, після його списання, за винятком майна, визначеного частиною другою цієї статті.
Таким чином, саме Міністерство оборони України уповноважене здійснювати захист інтересів держави у випадку порушення прав на нерухоме майно, в тому числі земельні ділянки, надані для потреб оборони.
Господарським судом встановлено, що листом від 18.06.2021 за №15/1-2204вих-21 (а.с.51-52) заступник керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону повідомив Міністерство оборони України та Білгород-Дністровську квартирно-експлуатаційну частину району про прийняття Бородінською селищною радою Болградського району Одеської області рішення від 28.05.2021 №125-VIII, яким спірні земельні ділянки в межах загальновійськового полігону «Тарутинський» виведено із державної власності в комунальну та про реєстрацію відповідних прав на підставі вказаного рішення, а також повідомив про намір звернутись до суду за захистом інтересів держави в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Листом від 02.07.2021 за вих.№1035 (а.с.54) Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району у відповідь на лист від 18.06.2021 за №15/1-2204вих-21 повідомила, що зазначені у рішенні від 28.05.2021 №125-VIII земельні ділянки входять до складу загальновійськового полігону «Тарутинський», є землями державної власності, які перебувають у постійному користуванні Міністерства оборони України, відносяться за цільовим призначенням до земель оборони та знаходяться на обліку Білгород-Дністровської КЕЧ району. При цьому, Білгород-Дністровська КЕЧ району повідомила, що не зверталась до суду за захистом прав на земельні ділянки.
Листом від 14.07.2021 за вих.№370/1/6823 (а.с.53) у відповідь на лист від 18.06.2021 за №15/1-2204вих-21 Командування сил логістики Збройних Сил України Міністерства оборони України повідомило прокуратуру про те, що до суду за захистом прав на земельну ділянки не зверталось.
Отримання таких відповідей і стало підставою для звернення прокурора з відповідним позовом до господарського суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 року по справі №912/2385/18, вирішуючи виключну правову проблему щодо представництва інтересів держави прокурором, зробила такі висновки: прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає про правомірність звернення прокуратури з позовом та про наявність у останньої підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді.
5.2. Щодо вимог про визнання незаконним та скасування рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області.
Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Надаючи оцінку вимогам прокурора, суд вказує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За змістом статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Статтею 77 Земельного кодексу України передбачено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише у державній власності. Навколо військових та інших оборонних об`єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Аналогічне поняття земель оборони наведено також у статті 1 Закону України "Про використання земель оборони", який визначає правові засади і порядок використання земель оборони.
Відповідно до статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі оборони.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління.
Правовий статус спірної земельної ділянки був предметом дослідження у справі №2-а-3436/08/1570, приймаючи постанову у якій, як вже було зазначено судом, Одеський апеляційний адміністративний суд встановив обставину належності земельної ділянки до земель оборони.
Належність спірних земельних ділянок до земель оборони також встановлена у рішенні суду у справах №916/3477/13.
Таким чином, вказаними судовими рішеннями встановлено преюдиційні обставини щодо Міністерства оборони України, а саме щодо належності станом на день розгляду справи спірної земельної ділянки до земель оборони, користувачем яких є Міністерство оборони України. З урахуванням вимог ч. 4 ст. 75 ГПК України вказані обставини не підлягають повторному доказуванню при розгляді справи №916/4092/21.
Встановивши належність спірної земельної ділянки до земель оборони, суд враховує, що чинним законодавством встановлено особливий порядок розпорядження нею.
Зокрема, статтею 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" встановлено, що рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України. Порядок відчуження військового майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Оскільки землі оборони перебувають лише у користуванні Міністерства оборони України, а розпоряджається ними Кабінет Міністрів України, відповідно до статті 142 ЗК України, виключно Кабінет Міністрів України має право припиняти право користування земельною ділянкою, що входить до складу земель оборони.
У постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 902/538/14 викладений такий правовий висновок: "Істотною передумовою для припинення права постійного користування землями оборони, які закріплені за структурними одиницями Збройних Сил України, та подальшої передачі таких ділянок у власність або у користування іншим особам є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення за поданням Міністерства оборони України."
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про припинення права користування земельною ділянкою, що входить до складу загальновійськового полігону Тарутинський, чи будь-якою її частиною, на підставі чого суд доходить висновку, що як вказана земельна ділянка в цілому, так і сформовані з її складу спірні земельні ділянки станом на день прийняття оскаржуваного рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 №125-VIII відносились до земель оборони та перебували у державній власності.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.
Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, оборони. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту, і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи відсутність у Бородінської селищної ради повноважень на розпорядження земельними ділянками державної власності, які належать до земель оборони, враховуючи передбачене ст. 16 ЦК України право особи оскаржувати рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних правовідносин з точки зору його законності, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених прокурором позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області щодо спірної земельної ділянки.
5.3. Щодо вимог про витребування майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ст.ст.319, 321 ЦК України власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно зі ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.11.2018 по справі №183/1617/16 дійшла висновку, що метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно (принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю). У разі задоволення позовної вимоги про витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння суд витребує таке майно на користь позивача, а не зобов`язує відповідача повернути це майно власникові. Таке рішення суду є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно, зареєстроване у цьому реєстрі за відповідачем. Задоволення вимоги про витребування нерухомого майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, відповідає речово-правовому характеру віндикаційного позову та призводить до ефективного захисту прав власника. У тих випадках, коли має бути застосована вимога про витребування майна з чужого незаконного володіння, вимога власника про визнання права власності чи інші його вимоги, спрямовані на уникнення застосування приписів статей 387 і 388 ЦК України, є неефективними.
З огляду на викладене вище, враховуючи, що судове рішення про витребування майна від особи, за якою воно зареєстровано в державному реєстрі речових прав, є підставою для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за його власником (принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю), керуючись вимогами ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за умовами якої ухвалення судом рішення про визнання недійсними документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав допускається виключно з одночасним визнанням рішенням речових прав, враховуючи вибуття земельної ділянки із державної власності за відсутності волі уповноваженого органу, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для витребування з володіння Бородінської селищної ради спірної земельної ділянки на користь держави.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 №125-VІІІ Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області щодо земельної ділянки загальною площею 400,0013 га за кадастровим номером: 5124780700:01:002:0025.
3. Витребувати у Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (68540, Одеська обл., Болградський район, село Бородіно, вул. Миру, 132, код ЄДРПОУ 04379203) на користь держави в особі Міністерства оборони України Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) земельну ділянку загальною площею 400,0013га, за кадастровим номером 5124780700:01:002:0025.
4. Стягнути з Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (68540, Одеська обл., Болградський район, село Бородіно, вул. Миру, 132, код ЄДРПОУ 04379203) на користь Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону (65012, м. Одеса вул. Пироговська, 11, код ЄДРПОУ 38296363) судовий збір у сумі 22 043,66 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 01 червня 2022 р.
Суддя Ю.М. Щавинська