Постанова № 10449887, 06.07.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2а-2447/10/2370
Номер документу
10449887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2447/10/2370 06.07.2010 р. м. Черкаси

09 год. 44 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача Жалдак В.І. (за довіреністю від 15.01.2010 р. № 35/08),

відповідача Богуславця С. С. (за довіреністю від 17.05.2010 р. № 07),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Соснівського району в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси до державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 29389 грн. 99 коп. суд

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Соснівського району звернувся до суду в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси з позовом до державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 29 389 грн. 99 коп.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ті обставини, що відповідно до статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058 відповідач зобовязаний сплачувати нараховані щомісячні страхові внески до органів Пенсійного Фонду України до 20-го числа наступного місяця. Відповідач нарахував страхові внески за березень - квітень 2010 року, але у встановлений законом строк їх не сплатив. Загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 29 389 грн. 99 коп. Просить стягнути з відповідача борг у вказаній сумі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, несплату страхових внесків пояснив тим, що відповідачем у зязку з відсутністю коштів припинено виплату заробітної плати працівникам та сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на цій підставі просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Державне підприємство «Черкаське будівельно-монтажне управління» 20.01.2005 року зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 07848615, що підтверджується витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.06.2010р.

Відповідно до статті 1 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 14.01.1998р. № 16/98-ВР (у подальшому Основ) загальнообовязкове державне соціальне страхування це система прав, обовязків та гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі-роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до статті 4 Основ одним із видів загальнообовязкового державного соціального страхування є пенсійне страхування.

Відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулює Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»09.07.2003р. № 1058 (у подальшому Закон № 1058).

Статтею 2 Закону № 1058 передбачено, що система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: перший рівень солідарна система загальнообовязкового державного пенсійного страхування, другий рівень накопичувальна система загальнообовязкового державного пенсійного страхування, третій рівень система недержавного пенсійного забезпечення; перший та другий рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему загальнообовязкового пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 1058 субєктами солідарної системи є зокрема застраховані особи та страхувальники.

Страхувальниками відповідно до статті 14 Закону № 1058 є зокрема роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання.

Відповідно до статті 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону. Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду. Взяття на облік юридичних осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»здійснюється на підставі відомостей реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду. Зняття з обліку страхувальника здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду на підставі відомостей реєстраційної картки, наданих державним реєстратором.

Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, зареєстрованою відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», взятий на облік як платник страхових внесків за № 010027, тому відповідно до вищезазначених приписів Закону № 1058 є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Пунктом 3 статті 18 Закону № 1058 передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Пунктом 2 статті 17 вказаного Закону передбачено обовязок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески.

Відповідно до пункту 1 статті 19 Закону України № 1058 страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавців на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Із наданих до суду розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за березень - квітень 2010 р. ( рядок 8 розрахунків) вбачається, що відповідачем у 2010р. нараховані страхові внески: за березень у сумі 13 886 грн. 23 коп. та за квітень у сумі 15 503 грн. 76 коп., всього на суму 29389 грн. 99 коп.

Пунктами 4 та 5 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду; страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Пунктом 6 вказаної статті передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, при цьому базовим звітним періодом для страховиків, зазначених у пункті 1 статті 14 цього Закону, є календарний місяць.

Із наданої до суду картки особового рахунку страхувальника вбачається та не заперечується відповідачем, що за відповідачем рахується борг у сумі 29 389 грн. 99 коп., станом на 06.07.2010 р. борг відповідачем не сплачено, чим порушено вимоги статті 20 Закону № 1058.

Обставина щодо наявності вказаного боргу підтверджується також розрахунком суми позову, наданим суду.

Пунктом 12 вказаної статті передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків, у звязку з цим суд не бере до уваги заперечення відповідача про відсутність боргу.

Пунктами 2 та 3 статті 106 Закону № 1058 передбачено, що суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальником у строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі-недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою та у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

На виконання вказаних приписів позивач надіслав відповідачеві вимогу № Ю-1404 від 01.06.2010 р. на загальну суму 293011 грн. 10 коп. Вказана вимога відповідачем отримана 07.06.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Пунктом 3 статті 106 Закону № 1058 передбачено, що страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Узгодження здійснюється на підставі заяви страхувальника. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього штрафною санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається у встановленому законом порядку і подає вимогу про оплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Підпунктом 7 пункту 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2000р., передбачено, що Пенсійний фонд України має право стягувати з платників несплачені суми страхових внесків.

Підпунктом 6 пункту 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002р. № 442/6730 передбачено право управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах стягувати з платників страхових внесків несплачені суми.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач зобовязаний сплатити недоїмку за страховими внесками до Пенсійного фонду України за березень - квітень 2010р. у сумі 29 389 грн. 99 коп., тому позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем-субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління»(18000, м. Черкаси, вул. Одеська, буд. 1, код 07848615) на користь управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код 21367650) борг у сумі 29 389 (двадцять девять тисяч триста вісімдесят девять) гривень 99 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі, якщо таку заяву не було подано. Якщо постанову було проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом 20-ти днів після подання заяви на апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

СуддяА.В. Руденко