Постанова № 10434559, 27.07.2009, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
27.07.2009
Номер справи
2-а-2355/2009
Номер документу
10434559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-2355/2009 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2009 року Харцизькій міський суд Донецької області у складі:

судді - Кудіної А.С.

при секретарі - Ільїної Л.В.

розглянувши в вкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, 3-я особа: Головне управління Державного Казначейства в Донецькій області, про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують прав та поновлення порушеного права, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують прав та поновлення порушеного права, в якому вказує, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 Має двох неповнолітніх дітей. 3 17 травня 2007 р. вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Вона отримувала допомогу як непрацююча через УПСЗН. Відповідачу за вимогою були надаі усі необхідні документи. Їй відповідач зобовязаний був нарахувати допомогу у розмірі, встановленому ЗУ "Про державну допомогу сімям з дітьми" та "Про державний бюджет України на 2007 рік". Однак, розмір призначеної їй допомоги не відповідав законодавству. Просить визнати дії відповідача такими, що порушують її права, поновити її порушені права та зобовязати відповідача провести перерахунок призначеної їй державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, зобовязати відповідача сплатити їй недоотриману державну допомогу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Позивачка до судового засідання не зявилася, надавши заяву, в якій просить задовольнити її вимоги, справу розглянути у її відсутність.

Представник відповідача до судового засідання не прибув, надавши заяву, в якій вказує, що позовні вимоги не визнає, просить справу розглянути у її відсутність.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, - в судове засідання не прибула, надавши клопотання, в якому просить справу розглянути у її відсутность.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності незявившихся осіб за наявності доказів, які є в матеріалах справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Суд встановив, що позивачка ОСОБА_1 народила дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).

Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" позивачка має право на щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Згідно ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007 р. у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 14 ст. 71 вищевказаного Закону дію ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" на 2007 рік було зупинено.

Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п. 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення дії ч. 1 ст. 15 Закону України "Про допомогу сімям з дітьми" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто не є конституційними.

Положення ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Згідно ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в 9-кратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому КМУ.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога при народженні дитини виплачується у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами в порядку, встановленому КМУ.

На підставі викладеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для дітей віком до 6 років, як передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми", неправомірними.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. - 434 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. -463 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 470 грн.

З урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягає стягненню недоплата в розмірі 2071,06 грн. з наступного розрахунку:

липень 2007 р. (з 09.07.2007 р. - 23 дні, позивачкою отримана допомога за 31 день в сумі 75,05 грн., а треба (75,05 грн.: 31 х 9) + (463 грн.: 31 х 23) - 75,05 грн. - 266,78 грн.;

серпень 2007 р. - 463,00 грн. - 103,41 грн. = 359,59 грн.;

вересень 2007 р. - 463,00 грн. - 104,85 грн. = 358,15 грн.;

жовтень 2007 р. - 470,00 грн. - 104,85 грн. = 365,15 грн.;

листопад 2007 р. - 470,00 грн. -107,73 грн. = 362,27 грн.;

грудень 2007 р. - 470,00 грн. - 110,88 грн. = 359,12 грн.

Недоплачена сума допомоги щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягає стягненню на користь позивачки з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетніх коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для дітей віком до 6 років, як передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми", слід визнати неправомірними і зобовязати відповідача виплатити на користь позивачки недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною в розмірі 2071,06 грн.

Позивачка пропустила встановлений законом строк для звернення до суду з адміністративним позовом. Суд вважає, що вона пропустила зазначений строк з поважної причини, та вважає можливим поновити їй пропущений строк.

Керуючись ст. ст. 12,15 ЗУ "Про державну допомогу сімям з дітьми" № 2334-ХІІ від 21.11.1992 р. в редакції ЗУ "Про внесення змін до ЗУ "Про державну допомогу сімям з дітьми" № 2334-ІІІ від 22.03.2001 р., Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 р., ст. ст. 2,46,48 Конституції України, ст. ст. 10,11,69-71,158-160,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують прав та поновлення порушеного права.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, 3-я особа: Головне управління Державного Казначейства в Донецькій області, про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують прав та поновлення порушеного права задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради у перерахунку щомсячної грошової допомоги за 2007 р. відповідно Закону.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради м. Харцизька здійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася у селі Марфінка М-Курганського району Ростовської області, недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2071,06 грн. (дві тисячі сімдесят одна гривня шість копійок) за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років" з реєстраційного рахунку № 35411033001526 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25968889.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.