Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3700/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2022 рокум. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовними вимогами :
- визнати з врахуванням вимог ст. 65 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправними та незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), пенсії в порядку визначеному розпорядженням на перерахунок пенсії від 25.01.2022 та розрахунком на доплату пенсії від 25.01.2022, складених з порушенням вимог чинного законодавства, з включенням до них недостовірних даних, з фіксацією її розміру для виплати станом на 01.04.2019 та подальшою її виплатою з порушенням вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також щодо обмеження розміру виплати 75% від її повного розміру за період з 01.04.2019 до 31.12.2019;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 з розрахунку 90% від розміру грошового забезпечення, визначеному довідкою Львівського ОВК № 509 від 26.11.2020, без обмеження її 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 100% повного розміру пенсії з 01.04.2019 до 31.12.2019 року та з доплатою за УБД з 01.04.2019, в порядку визначеному Законом 3551, з врахуванням збільшення її розміру у разі зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та в подальшому виплачувати пенсію згідно з вимогами статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити розрахунок заборгованості з виплати пенсії на підставі достовірних даних фактично отриманих сум, підтверджених довідкою про доходи пенсіонера від 31.01.2022 № 842, виданою ГУ ПФУ у Л/о, та на підставі нового розпорядження на перерахунок пенсії, що відповідає вимогам статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок;
- для запобігання порушення моїх прав та припинення порушення судових рішень з боку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в цій адміністративній справі через порушення судових рішень у справах № 380/13974/21 та № 380/998/21.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що з листопада 2002 року є пенсіонером Міністерства оборони України. З 2007 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, як учасник бойових дій. Пенсія призначена відповідно до Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII в розмірі 90% грошового забезпечення з додатковими видами грошового забезпечення.
Позивач зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі № 380/998/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року (включно) у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, з урахуванням проведених виплат та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом від 26.11.2020 року №509 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, визначеного рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року у справі 380/3162/20.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 380/998/21, однак обмежено величину пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність.
Не погодившись із застосуванням обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до суду з новим позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 по справі № 380/13974/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплачених сум пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, від відповідних сум грошового забезпечення за довідкою Львівського обласного військового комісаріату від 26.11.2020 року № 509 з врахуванням раніше виплачених сум.
Після виконання рішення суду позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом про надання розрахунку заборгованості з виплати пенсії починаючи з 01.04.2019 з врахуванням 90% її розміру від суми грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та отримав відомості про перерахунок пенсії на підставі рішення суду, з якого вбачається, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 року у справі № 380/13974/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно та протиправно обмежило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії за статус учасника бойових дій, зафіксувавши її розмір станом з 01.04.2019 року у постійній величині 483,50 грн.+40 грн на місяць, без подальшого її перегляду та збільшення протягом 2019, 2020, 2021 року та на 2022 рік - двічі на рік, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі Законів України «Про Державний бюджет України», а також Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач звернувся із запитом про усунення порушень законодавства та отримав відповідь № 1300-5203-8/13223 від 04.02.2022 про те, що на виконання рішення суду від 28.10.2021 року розрахунок його пенсії здійснений з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру, тому максимальний розмір визначений на зазначену дату. Будь-яких посилань на норми законодавства у відповіді відсутні.
Позивач вважаючи протиправними дії відповідача, оскільки предметом розгляду суду не було правомірність нарахування доплат до пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 18 лютого 2022 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, про розгляд справи повідомлений належним чином 27.02.2022 через електронний кабінет.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, відповідь на відзив, а також поданих сторонами доказів
встановив:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 виданого 17.05.2013 та згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ має право на отримання доплати у розмірі 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб до основного розміру пенсії.
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% у 2018 році та 75% у 2019 році суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку з 01.04.2019 року пенсії за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з додатковими видами грошового забезпечення та поданої заяви про перерахунок пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити недоплачені суми пенсії, що виникли за рахунок виплати лише 50% у 2018 році та 75% у 2019 році суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 року з врахуванням раніше виплачених сум, а також рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 року по справі №380/3162/20;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію з 01.04.2019 року за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року відповідно до вимог ст. 43, 49, 63 Закону України № 2262-12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», положень постанов правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та від 25.11.2005 року №22-1 із обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, поданою заявою про перерахунок пенсії, а також рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 року по справі №380/3162/20, та провести виплату перерахованої пенсії однією сумою з 01.01.2018 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі № 380/998/21-а позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року (включно) 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року (включно) у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, з урахуванням проведених виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку з 01.04.2019 року пенсії за оновленою довідкою від 26.11.2020 року №509, виданою Львівським обласним військовим комісаріатом, про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з додатковими видами грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом від 26.11.2020 року №509 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, визначеного рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року у справі 380/3162/20.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду від 19.05.2021 у справі № 380/998/21 набрало законної сили 23.06.2021.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду у справі № 380/998/21 здійснено перерахунок пенсії, однак обмежено величину пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність.
Не погодившись з застосуванням обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до суду з новим позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо обмеження пенсії під час її перерахунку з 01.04.2019 від відповідних сум грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 року № 509 максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплачених сум пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, від відповідних сум грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 року № 509 з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 у справі № 380/13974/21-а позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії під час її перерахунку з 01.04.2019 від відповідних сум грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 року № 509 максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплачених сум пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, від відповідних сум грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 року № 509 з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду від 28.10.2021 у справі № 380/13974/21 набрало законної сили 30.11.2021.
20.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив надати розрахунок заборгованості з виплати пенсії починаючи з 01.04.2019 з врахуванням 90% її розміру від суми грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за довідкою Львівського ОВК та без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та повідомити про термін початку виплати перерахованої пенсії.
Листом № 1300-5308-8/9877 від 26.01.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що на виконання рішення проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, відповідних сум грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 № 509, з урахуванням виплачених сум. Зазначено, що з 01.02.2022 розмір пенсійної виплати становить 24810,33 грн., а доплата пенсії на виконання рішення за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 становить 231202,06 грн. Також у листі вказано, що нараховані на виконання рішення суду кошти в сумі 231202,06 грн. будуть виплачені в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
До листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області були додані додатки: копія розпорядження про здійснений перерахунок пенсії та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії.
З розпорядження про здійснення перерахунку від 25.01.2022 встановлено, що основними видами грошового забезпечення є:
- посадовий оклад - 7750,00 грн;
- оклад за військове звання - 1480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн;
- надбавка за особливо важливі завдання (65%) - 8999,25 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1550,00 грн;
- премія (35%) - 2712,50 грн.
Всього розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 27106,75 грн.
Отже, розрахунок пенсії з 01.04.2019 наступний: 24396,08 - основний розмір пенсії від грошового забезпечення (27106,75 грн х 90%); 483,50 грн - доплата як учаснику бойових дій (25% від 1934,00 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій (Закон України №1603 від 16.03.2004 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»). Підсумок пенсії (з надбавками): 24919,58 грн., проте, з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.02.2022 розмір пенсії складає 24810,33.
Відповідно до розрахунку на доплату пенсії з квітня по грудень 2019 року підлягала виплата пенсії у розмірі 19713,00 грн. Починаючи з січня 2020 року по теперішній час пенсія складає 24810,33 грн., тим самим Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишило не змінним розмір пенсії починаючи з січня 2020 року.
31.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив роз`яснити чому з 01.02.2022 розмір пенсійної виплати становить 24810,33 грн., якщо в розпорядженні вказаний підсумок пенсії (з надбавками): 24919,58 грн. та повідомити причини неправильного складання розрахунку на доплату пенсії, а саме: 1) застосування суми повної пенсії не з 01.04.2019, а тільки з 01.01.2020; 2) неврахування в сумі пенсії зміну доплат за УБД; 3) невірно вказані фактично виплачені суми.
Листом № 1300-5203-8/13223 від 04.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що рішенням суду у справі № 380/13974/21 зокрема зобов`язано здійснити з 01.04.2019 виплату різниці недоплачених сум пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 № 509, з врахуванням раніше виплачених сум. Зобов`язань щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.11.2020 № 509, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не покладено. Зазначає, що пенсія виплачується згідно із судовим рішенням, є значно вищою за діючі розміри пенсій, визначені відповідно до норм чинного законодавства, в зв`язку з чим, перегляд розмірів встановлених надбавок та підвищень, у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не застосовується для обрахунку пенсії.
Також в листі зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.11.2020 № 509, та перегляду розміру підвищень до пенсії, виплата якої здійснюється з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром, відсутні, тому з 01.02.2022 пенсія за вислугу років виплачується в розмірі визначеному на виконання рішення суду, станом на 01.04.2019 в сумі 24810,33 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби.
Таким чином, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з преамбулою цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Преамбула Закону № 2262-ХІІ та її норми, а також норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмежовують поняття пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визначаються з грошового забезпечення, та надання інших соціальних гарантій (підвищення пенсії, доплати до пенсії тощо).
Так, однією із соціальних гарантій є підвищення пенсії особам, визначеним у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме вказаною нормою встановлено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач є учасником бойових дій та має право на підвищення пенсії на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни, як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ (далі-Закон № 3551-ХІІ).
За змістом статті 5 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Частиною 1 статті 6 Закону № 3551-XII встановило вичерпний перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій.
Приписами статті 12 вказаного Закону передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу 3 статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16.03.2004 за №1603-IV (далі-Закон №1603-IV) передбачено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Закон України «Про прожитковий мінімум» відповідно до ст. 46 Конституції України дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Статтею 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для: загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм; встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім`ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров`я, освіти, соціального обслуговування та інших; встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
При прийнятті законів України про Державний бюджет на кожний рік, визначались прожиткові мінімуми для демографічних груп населення.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019-2021 рік» установлений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у 2019-2021 році.
Враховуючи ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019-2021 рік» судом встановлено, що надбавка до пенсії позивачу за 2019-2021 роки: бойові дії в інших країнах та учасник бойових дій повинна була становити:
- з 01.04.2019 року - 374,25 грн. та 40 грн;
- з 01.07.2019 року - 391,00 грн. та 40 грн;
- з 01.12.2019 року - 409,50 грн. та 40 грн;
- з 01.07.2020 року - 428,00 грн. та 40 грн;
- з 01.12.2020 року - 442,25 грн. та 40 грн;
- з 01.07.2021 року - 463,50 грн. та 40 грн;
- з 01.12.2021 року - 483,50 грн. та 40 грн.
Таким чином, розмір підвищення, передбачений ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-XII, відповідачем у розпорядженні про перерахунок пенсії позивачу визначений правильно, але без врахування збільшення рівня прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Суд зазначає, що пенсія позивача складається із постійної та змінної складових.
Постійна складова являє собою суму основного розміру пенсії позивача (24396,08 грн.) та цільової допомоги учасникам бойових дій - 40,00 грн. (згідно із Законом № 1603). Розмір постійної складової складає 24436,08 грн. (24396,08 грн.+40,00 грн.).
Змінна складова - це доплата учасникам бойових дій відповідно до ч. 4 ст.12 Закону № 3551-ХІІ, яка складає 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і станом на 01.04.2019 становить 374,25 грн. (1497.00 грн.*25%). Змінність названої складової пенсії визначається тим, що вона збільшується разом із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Виходячи із рівня постійної та змінної складових, загальний розмір пенсії позивача на 01.04.2019 становить 24810,33 грн. (24436,08 грн.+374,25 грн.).
Обчислення доплати учасникам бойових дій відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ показує, що з квітня 2019 по січень 2022 змінна складова пенсії зросла з 374,25 грн. до 483,50 грн. (1934 грн.*25%). Наслідком такого зростання змінної складової повинно було стати підвищення рівня пенсії позивача з 24810,33 грн. до 24919,58 грн.
Однак відповідач з 01.01.2020 до теперішнього часу залишив розмір пенсії позивача незмінним та виплачує її у сумі 24810,33 грн., про що свідчить розпорядження про перерахунок пенсії.
Аналізуючи наведене, суд погоджується з доводами позивача про те, що з квітня 2019 по січень 2022 змінна складова пенсії зросла з 374,25 грн. до 483,50 грн. (1934 грн.*25%). Наслідком такого зростання змінної складової повинно було стати підвищення рівня пенсії позивача з 24810,33 грн. до 24919,58 грн. (24396,08 грн.+483,50 грн.).
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року позивачем здійснено підвищення пенсії як учаснику бойових дій, проте, після перерахунку пенсії на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі № 380/998/21 та від 28.10.2021 у справі № 380/13974/21 починаючи з 01.04.2019 розмір пенсії склав 19713,00 грн., а з 01.01.2020 24810,33 грн.
Проте, суд зазначає, що враховуючи всі обставини які встановлені в судових рішеннях у справах № 380/998/21 від 19.05.2021 та № 380/13974/21 від 28.10.2021 та в даній адміністративній справі, пенсія позивача враховуючи всі надбавки повинна складати:
- з 01.04.2019 24810,33 (24396,08 (90% від грошового забезпечення відповідно до довідки Львівського ОВК від 26.11.2020 № 509) + 40,00 грн. (Закон № 1603) + 374,25 (25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік));
- з 01.07.2019 24827,08;
- з 01.12.2019 24845,58;
- з 01.07.2020 24864,08;
- з 01.12.2020 24878,33;
- з 01.07.2021 24899,58;
- з 01.12.2021 24919,58.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Статтею 129 Конституції України визначено, що основними засадами судочинства є обов`язковість рішень суду.
Таким чином, вказана доплата не є фіксованою та повинна перераховуватися у залежності від встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, проте, застосовано обмеження та фіксування в одному розмірі.
При цьому, суд звертає увагу на те, що змінна складова пенсії позивача, яка встановлена ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» змінюється у зв`язку зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже, змінна складова починаючи з 2019 року збільшувалася.
Однак відповідач з 01.04.2019 до 01.01.2020, та з 01.01.2020 до теперішнього часу залишив розмір пенсії позивача незмінним та виплачував її у сумі з 01.04.2019 19713,00 грн. та з 01.01.2020 24810,33 грн. відповідно, що підтверджується відповідним розрахунком на доплату (виплату, утримання).
Суд звертає увагу, що відповідачем не наведено жодної норми законів чи інших нормативно-правових актів, якими б визначалося право відповідача визначати сталий розмір пенсії та не враховувати при цьому зміни складових пенсії.
Таким чином, суд вважає обмеження розміру пенсії позивача протиправним.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем вчинені протиправні дії щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 року у сумі 19713,00 грн., а з 01.01.2020 року у сумі 24810,33 грн., тому для ефективного захисту права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, враховуючи складові пенсії: основний розмір 90% грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 № 509, надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України «Про державний бюджет України» за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними та незаконними дії щодо перерахунку пенсії з врахуванням частини підвищення пенсії в розмірі 25% прожиткового мінімуму та застосування обмеження розміру виплати 75% від її повного розміру за період з 01.04.2019 до 31.12.2019 та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% повного розміру пенсії з 01.04.2019 по 31.12.2019, суд зазначає, наступне.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.
Відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 (в подальшому також - Постанова №103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно пункту 2 цієї Постанови: виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З викладеного вбачається, що Постановою №103 врегульовано строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. При цьому врегульовано виплату тільки перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).
Виплату ж з 01.04.2019 у розмірі 75% саме підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законами до встановлених основних розмірів пенсій, даною Постановою не передбачено.
Суд вказує на те, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 містить застереження щодо виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2019 року у розмірі 75 відсотків, а саме: стосовно підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом.
У зв`язку з цим суд також зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо визначення виплати у розмірі 75% з урахуванням встановлених законами позивачу до пенсії видів підвищень та надбавок, замість 100%, є протиправними, а виплата перерахованого з 01.04.2019 збільшення розміру пенсії учасникам бойових дій на 25 відсотків, підвищення пенсії повинна проводитись без обмеження у 75 відсотків.
У зв`язку з викладеними обставинами, суд вважає заявлені позовні вимоги в даній частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги про зобов`язання здійснити розрахунок заборгованості з виплати пенсії на підставі достовірних даних фактично отриманих сум на підставі нового розпорядження на перерахунок пенсії, що відповідає вимогам статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII з врахуванням сум раніше фактично виплачених, суд зазначає, що зазначена вимога задоволенню не підлягають, оскільки, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 вже є достатнім та належним для захисту та відновлення порушеного права позивача та свідчить, про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно вчинити дії направлені на здійснення розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин, враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме дане рішення суду буде відповідачем не виконане, в зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 744,30 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 року у сумі 19713,00 грн., а з 01.01.2020 року у сумі 24810,33 грн.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) враховуючи складові пенсії: основний розмір 90% грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2020 № 509, надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України «Про державний бюджет України» за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення до 75-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій та пенсії за особливі заслуги при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 744,30 грн (сімсот сорок чотири гривні, 30 копійок).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 13.05.2022.
Суддя Коморний О.І.