Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 листопада 2021 року Справа №160/1546/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду та заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення суду, за його невиконання і встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16 липня 2021 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/1546/20, в якій заявник просить суд:
- прийняти до розгляду заяву та постановити окрему ухвалу за статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчиненої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 в адміністративній справі № 160/1546/20, яке вступило в законну силу 23.05.2020;
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали 30 календарних днів від дня її отримання;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 в адміністративній справі № 160/1546/20 протягом 30 днів з дати набрання окремою ухвалою суду законної сили (виплату заборгованості пенсії в суми 11764,32 грн. за період з 05.03.2019 по 31.12. 2019 року).
В обґрунтування вищевказаної заяви зазначається, що на даний час рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №160/1546/20 залишається невиконаним в повному обсязі. Так, не зважаючи на те, що відповідач на виконання цього судового рішення і провів перерахунок пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, проте виплату перерахованих сум пенсії не здійснив, а листом від 17.06.2020р. №0400-0302-8/44587 повідомив позивача про те, що суму доплати за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р., яка становить 11764,32 грн., взято на облік та внесено до Реєстру судових рішень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649. Отже, виплату заборгованості з пенсії, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 11764,32 грн., та відшкодування судових витрат у розмірі 420 грн. 40 коп. відповідачем так і не здійснено. При цьому, пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" було визнано протиправними та нечинними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020р. у справі №640/5248/19, тому посилання відповідача на цю постанову є недоречним та безпідставним. Крім того, заявником зазначено, що заходи примусового виконання судового рішення також не дали свого результату, оскільки постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 02.12.2020р. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №160/1546/20 від 07.06.2020 року (ВП №62394779) закінчено. Натомість, ГУ ПФУ у Дніпропетровській області рішення суду не виконується умисно та без поважних причин, що, в свою чергу, є підставою для встановлення судового контролю за його виконанням відповідно до ч.1 ст.382 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року прийнято до провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/1546/20 та призначено цю заяву до розгляду у судовому засіданні на 26 липня 2021 року о 13:30 год.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/1546/20 було задоволено частково та встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №160/1546/20 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд.26, м. Дніпро, 49094) подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у 30-денний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про повне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року в адміністративній справі №160/1546/20 в частині щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. У задоволенні іншої частини заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/1546/20 - відмовлено.
17.08.2021 року від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 та клопотання про прийняття та затвердження цього звіту.
З поданого ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звіту слідує, що останнім на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії. Доплата до пенсії за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р., яка становить 11764,32 грн., станом на теперішній час не здійснена, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 , не є власністю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та не знаходиться на його рахунках, оскільки відповідно до ст.8 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами". При цьому, головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, а розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України, тому останній за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідної суми пенсій. Водночас, згідно з п.20, п.29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. При цьому, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Отже, доплата до пенсії ОСОБА_1 за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р., яка становить 11764,32 грн., буде виплачена ОСОБА_1 за окремою бюджетною програмою. Водночас, Пенсійний фонд України звернувся листом від 25.06.2021р. за №2800-04-5/30473 до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2021 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Згідно із довідкою відділу управління персоналом від 16.08.2021 року №153 суддя Турова Олена Михайлівна у період з 16.08.2021 року по 03.09.2021 року включно перебувала у щорічній відпустці.
Зважаючи на те, що з 16.08.2021 року по 03.09.2021 року включно суддя Турова О.М. перебувала у щорічній відпустці, питання про призначення до розгляду клопотання відповідача про затвердження звіту про виконання судового рішення розглянуто у письмовому провадженні першого робочого дня.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 року призначено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про затвердження звіту щодо виконання рішення суду в адміністративній справі №160/1546/20 до розгляду у судовому засіданні на 15 вересня 2021 року о 13:30 год.
15.09.2021р. справа була знята з розгляду у зв`язку із тим, що у період з 13.09.2021р. по 17.09.2021р. суддя Турова О.М. проходила тижневу підготовку в Дніпропетровському регіональному відділенні Національної школи суддів України з метою підвищення рівня кваліфікації.
Наступне судове засідання з розгляду клопотання відповідача про затвердження звіту про виконання судового рішення було призначено на 28.09.2021р. о 15:00год.
21.09.2021 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, датована 17.09.2021 року, про накладення штрафу на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення суду, за його невиконання і встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20.
В означеній заяві ОСОБА_1 зазначає, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області продовжує ігнорувати рішення суду і станом на 17.09.2021р. на його картковий рахунок кошти на виконання цього судового рішення у сумі 11764,00грн. не надходили. При цьому, посилання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на норми Бюджетного кодексу України є безпідставними, оскільки відповідно до ч.2 ст.72 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, а тому не підпадають під дію вимог ст.23 Бюджетного кодексу України.
У судове засідання 28.09.2021р. ОСОБА_1 та представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не з`явилися, про час, дату та місце розгляду питання про затвердження звіту про виконання судового рішення повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили. При цьому, ОСОБА_1 у своїй заяві від 17.09.2021р. просив здійснити її розгляд за його відсутності у зв`язку із станом здоров`я.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області наступні відомості: прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, яка займає посаду керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, його адресу місця проживання чи перебування, дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати витребувані відомості у строк до 18 жовтня 2021 року до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
У зв`язку із витребуванням вказаних відомостей розгляд справи було відкладено та призначено наступне судове засідання на 19 жовтня 2021 року об 11 год. 30 хв.
30.09.2021 року на електронну пошту суду та 04.10.2021 року засобами поштового зв`язку від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи запиту від 30.09.2021 року №0400-010508-5/129648 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів та про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року у справі №160/1546/20.
11.10.2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про долучення доказів, а саме: витягів Ощадбанку з поточних операцій по картковому рахунку щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 03.09.2021 року, 05.08.2021 року по 05.10.2021 року.
18.10.2021 року на електронну адресу суду, з наступним наданням цього ж дня через канцелярію суду, від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання, в якому останнім було зазначено витребувану судом інформацію на виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 року, а також заявлено клопотання про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року у справі №160/1546/20, в обґрунтування якого зазначено, що грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачеві, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходиться на його рахунках, тому фактичне та виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету, позаяк відповідно до ст.8 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. При цьому, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, окрім зазначених, у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не існує. Водночас, задля виконання рішення суду 30.09.2021р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направлено до Пенсійного фонду України запит щодо виділення додаткових коштів на погашення заборгованості по рішенню суду у справі №160/1546/20.
В судове засідання 19.10.2021р. ОСОБА_1 не з`явився, про час, дату та місце розгляду питання про затвердження звіту про виконання судового рішення повідомлений належним чином, при цьому, ОСОБА_1 у своїй заяві від 17.09.2021р. просив здійснити її розгляд за його відсутності у зв`язку із станом здоров`я.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у судовому засіданні просила суд не накладати штраф та продовжити строк на подання звіту про виконання рішення суду, посилаючись на доводи, викладені у звіті про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 та клопотанні від 18.10.2021р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 року продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк на подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до 23 листопада 2021 року.
Наступне судове засідання з розгляду звіту призначено на 23.11.2021р. о 10год. 30хвил.
23.11.2021р. до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року у справі №160/1546/20, в якому останній виклав аналогічні доводи, що і у попередньому звіті від 17.08.2021 року, та додатково зазначав, що бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України, а кошти Державного бюджету України включаються до Бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Обсяги асигнувань з Державного бюджету визначені Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та «Про Державний бюджет України на 2021 рік», по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280, Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством. Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами». При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України. Отже, Пенсійний фонд України за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідну суму пенсії. Таким чином, враховуючи вищевикладене, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, та здійснення виплати з урахуванням раніше виплачених сум виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, виконане, а саме: здійснено перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Доплата до пенсії за рішенням суду за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. у розмірі 11764,32 гривень буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету в порядку черговості надходження рішення суду до Головного управління. Також відповідач зазначав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 30.09.2021р. №0400-010508-5/129648 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо проведення фінансування виплати ОСОБА_1 нарахованої за рішенням суду доплати у розмірі 11764,32грн. для виконання рішення суду в повному обсязі.
У судове засідання 23.11.2021р. позивач та представник відповідача не з`явилися, про час, дату та місце розгляду питання про затвердження звіту про виконання судового рішення повідомлені належним чином.
Зважаючи на те, що сторони у судове засідання не прибули, при цьому,були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, відповідно до ст.382 КАС України суд розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду та заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення суду, за його невиконання і встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірне питання, суд доходить наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 р. у справі №160/1546/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Також, вказаним рішенням суду стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 420,40 грн.
Рішення суду у справі №160/1546/20 набрало законної сили 23.05.2020 року.
Дніпропетровським окружним адміністративним судом на підставі означеного рішення у справі №160/1546/20, що набрало законної сили, видано відповідні виконавчі листи із строком пред`явлення до виконання до 23 травня 2023 року (включно), які отримані позивачем 19.06.2020 року, що підтверджується оригіналом рекомендованого повідомлення, наявного в матеріалах справи.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-0302-8/44587 від 17.06.2020р. повідомлено ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 йому здійснено перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., з 05.03.2019р. Доплату за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. в розмірі 11764,32грн. обліковується в Реєстрі судових рішень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з заявою про примусове виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 у справі №160/1546/20.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Сірого Д.В. від 27.06.2020 року за заявою стягувача ОСОБА_1 відкрито виконавче провадження ВП №62394779 про примусове виконання виконавчого листа №160/1546/20, виданого 07.06.2020р. суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Туровою О.М., про зобов`язання боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, а також надано боржнику строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.
Супровідним листом від 27.06.2021р. №02133/13954 копія вищевказаної постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП №62394779 направлена сторонам цього виконавчого провадження.
При цьому, з Автоматизованої системи виконавчого провадження судом встановлено, що постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Бика А.В. від 13.11.2020 року у виконавчому провадженні ВП №62394779 за невиконання рішення суду на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області накладено штраф на користь держави в розмірі 5100 грн., а постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Бика А.В. від 02.12.2020 року у цьому ж виконавчому провадженні за повторне невиконання рішення суду на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області накладено штраф на користь держави в розмірі 10200 грн.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Бика А.В. від 27.06.2020 року виконавче провадження ВП №62394779 про примусове виконання виконавчого листа №160/1546/20, виданого 07.06.2020р. суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Туровою О.М., про зобов`язання боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, було закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження".
Крім того, як встановлено з доданих до звіту доказів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на виконання рішення суду було перераховано ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, та з урахуванням раніше виплачених сум; доплата до пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року становить 11764,32грн., що підтверджується Розрахунком доплати (виплату, утримання) за пенсійною справою ФД91495 (а.с.157).
При цьому, у звіті відповідач вказує на те, що доплата до пенсії за рішенням суду за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 у розмірі 11764,32грн. буде виплачена ОСОБА_1 за окремою бюджетною програмою. Пенсійним Фондом України ініційовано звернення (лист від 25.06.2021р. за №2800-04-5/30473) до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2021 році та повторно ініційовано відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Суд також враховує, що станом на час набрання законної сили рішенням суду у справі №160/1546/20 (23.05.2020 року) була чинна Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", пунктом 2 якої установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Згідно з п.2 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 (далі - Порядок №649), у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
- боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення;
- стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Пунктами 3, 4 Порядку №649 передбачено, що боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до приписів пунктів 10,11 Порядку №649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику. Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Як слідує з рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 пенсію ОСОБА_1 призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
При цьому, відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 на момент набрання ним законної сили здійснювалося відповідно до Порядку №649, відтак, відповідач у листі №0400-0302-8/44587 від 17.06.2020р. обґрунтовано повідомив ОСОБА_1 про те, що доплата за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. в розмірі 11764,32грн., яка виникла внаслідок проведеного на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 перерахунку пенсії позивача, обліковується в Реєстрі судових рішень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Водночас, судом встановлено, що в подальшому пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" було визнано протиправними та нечинними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020р. у справі №640/5248/19, кА набрала законної сили 22.07.2020р.
Відтак, у розумінні приписів ч.2 ст.265 КАС України, якою передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" втратили чинність з 22.07.2020р., тому саме з цієї дати здійснення виплати заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 вже не повинно було відбуватися згідно з Порядком №649, а мало здійснюватися на загальних підставах.
Разом з цим, судом встановлено, що приписи статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, згідно з якими виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, змін не зазнали та є чинними, у зв`язку із чим пенсія позивачеві виплачується відповідним органом Пенсійного фонду, проте, не за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а за рахунок коштів Державного бюджету України, тобто за умови надходження відповідного бюджетного фінансування.
Судом встановлено, що обсяги асигнувань з Державного бюджету визначені Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та "Про Державний бюджет України на 2021 рік" по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Згідно з Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на 2021 рік, затвердженим Головою правління Пенсійного фонду України 15.03.2021р., зі змінами, затвердженими Головою правління Пенсійного фонду України 07.06.2021р., що містяться в матеріалах справи, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виділено кошти Державного бюджету України всього у сумі 14469,80грн. на весь 2021 рік.
Таким чином, невиплата ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 11764,32грн. на виконання рішення суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 у даному випадку викликана відсутністю відповідного бюджетного фінансування, при цьому, судом враховується, що боржником вчинялися дії задля його отримання, зокрема, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено листи з цього приводу до Пенсійного фонду України, а останнім ініційовано звернення (лист від 25.06.2021р. за №2800-04-5/30473) до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2021 році та повторно ініційовано відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Крім цього, листом від 30.09.2021р. за вих. №0400-010508-5/129648 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо проведення фінансування виплати безпосередньо ОСОБА_1 нарахованої доплати в сумі 117694,32грн. для виконання рішення суду в повному обсязі.
Згідно зі ст.129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов`язковість судового рішення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Крім того, обов`язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України також передбачена також нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на викладене у сукупності та враховуючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання рішення суду від 22.04.2020р. у справі №160/1546/20 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., з 05.03.2019р., водночас, доплату за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. в розмірі 11764,32грн. здійснити видалося неможливим у зв`язку із відсутністю відповідного бюджетного призначення за рахунок коштів Державного бюджету, водночас, боржником (Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області) вчиняються дії, направлені на виконання рішення суду від 22.04.2020р. у цій справі в повному обсязі, а його не виконання не здійснюється за наявності поважних причин, суд не знаходить підстав для накладення штрафу, передбаченого ч.2 ст.382 КАС України, оскільки невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Водночас, з урахуванням приписів п.2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та ст.116 Бюджетного кодексу України виплата коштів на користь позивача з перевищенням бюджетних призначень на цю мету є порушенням бюджетного законодавства, тому виконання рішення суду в цій частині може бути виконане лише в разі наявності відповідних асигнувань, тобто, за окремою бюджетною програмою згідно з Порядком №649.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати пенсій здійснюються головним управлінням Пенсійного фонду України в області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Як зазначалося вище, відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю державного асигнування.
Такі підстави не виконання судового рішення, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Відтак, не можливо стверджувати про невиконання боржником судового рішення в частині фактичної виплати доплати ОСОБА_1 за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. в розмірі 11764,32грн. без поважних причин, що було б правовою підставою для застосування штрафу, який передбачено ч.2 ст.382 КАС України.
Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
При цьому, наведене не суперечить принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Водночас, накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосоване за умови, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
У даному випадку таких обставин судом не встановлено.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 та про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення суду, за його невиконання і встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252, 255, 256, 294, 297, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення суду, за його невиконання і встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020р. в адміністративній справі №160/1546/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова