Рішення № 104320407, 08.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
215/3195/21
Номер документу
104320407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року Справа № 215/3195/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

14.05.2021 до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у неналежному розгляді заяви від 19.11.20 р. в розумінні п. 18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ, у не забезпеченні абсолютного фундаментального права на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії згідно правової позиції ст. 3, 19, 21, 46, 48, 92, 144 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно 249 КАСУ;

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у не винесенні за результатами розгляду звернення від 19.11.20 р. рішення та у порушенні управлінської функції відповідно п. 18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ і ст.3, 19, 46, 144 Конституції України та зобов`язати надати довідки про компенсацію, доходи з поміткою в ній, що відсутнє інше джерело доходу крім призначеної компенсації;

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у не підкоренні ст.3, 9, 19, 21, 46, 48, 59, 60, 92 Конституції України, ч.1 ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ст.1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та зобов`язати провести індексацію грошових доходів, а саме: суми 4,80грн. до прожиткового мінімуму за результатом розгляду заяви від 19.11.20р.;

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради в розумінні ст.21 Конституції України та зобов`язати призначити види соціальних виплат та допомоги, які забезпечуватимуть рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто не нижче 2270 грн.

Вобґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 подав заяву від 19.11.20р для забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму відповідно до порядку, системи норм ст. 3, 19, 46, 48, 92, 144 Конституційї України, ч.1 ст.11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ст.1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Відповідач по суті бездіяв і не прийняв правового акту в розумінні п.18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ, ст.144 Конституції України за результатом розгляду заяви, а також окремо не повідомив про дату, час та місце розгляду заяви позивача.

Позивач вказує, що відповідач застосував не належним чином свою управлінську функцію і заяву належним чином не розглянув, так як Рішення на заяву від 19.11.20р прийняте на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, яке стосується забезпечення права на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму відповідно до ст.46, 48 Конституції України, ст.1 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», інтересів позивача відповідно цього абсолютного права та дія якого вичерпується його виконанням позивач не отримав на цей час.

Позивач наголошує, що «предметом позову є управлінська функція відповідача, акт управління (рішення), який не наданий, так як не вжиті заходи для забезпечення гарантій держави для врегулювання питань надання адміністративних послуг».

Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.05.2021 року у справі №215/3195/21 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

24.06.2021 року матеріали адміністративної справи №215/3195/21 надійшли до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та на підставі Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.06.2021 року передані на розгляд головуючому судді Юхно І.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 прийнято до провадження; відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про витребування доказів у справі та у зв`язку з недотриманням вимог статей 160, 161 КАС України адміністративний позов залишено без руху та запропоновано позивачу протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду: копії паспорта громадянина України як документу, що підтверджує наявність у ОСОБА_1 процесуальної дієздатності; уточненої позовної заяви з уточненими позовними вимогами у відповідності до вимог КАС України, а також його копії для направлення відповідачу у справі; доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Копія вищевказаної ухвали була направлена засобами поштового зв`язку на адресу позивача, зазначену у позовній заяві, та відповідно до наявного у матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 21.08.2021 отримано ОСОБА_1 особисто. Тобто, строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до 26.08.2021 включно.

26.08.2021 засобами поштового зв`язку від ОСОБА_1 на виконання ухвали надійшла заява про відкриття провадження по справі після усунення недоліків від 23.08.2021, у якій позивач просив суд:

- вважати виконаними вимоги ухвали від 29.06.21р. і дати можливість паспорт надати в судовому засіданні (ч.1, 2 ст.43 КАС України);

- розглянути клопотання від 24.12.20 р. про надання визначеності факту часу розгляду заяви від 19.11.20р визначеності факту повідомлення про день, час і місце розгляду.

В обґрунтування вказаної заяви позивач посилається на те, що бездіяльність відповідача, на його думку, полягає у відсутності рішень в розумінні п 19 ч.1 ст.4 КАСУ до правого порядку ст 140, 144 Конституції України, яке прийнято після розгляду заяви позивача, а також саме це і є предметом спору. Позивач вважає, що захистити його права можливо саме наданням оцінки управлінській функції відповідача відповідно до п 19 ч.1 ст.4 КАСУ і ст. 3, 19, 140, 144 Конституції України за результатом розгляду скарги, яка пов`язана з право на достатній життєвий рівень шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) відповідача та зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено згідно ст. 249 КАС України. Суд зобов`язаний оцінити специфічний, доречний та важливий аргумент по справі відмова відповідача від свого обов`язку утверджувати і забезпечувати права громадян.

Разом із тим, до вказаної заяви було надано клопотання від 23.08.21р про надання визначеності управлінській функції виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, у якому ОСОБА_1 на підставі ст. 3, 22, 55, 68, 140, 144 Конституції України, ст. 4, 5, 9, 159, ч. 5 ст. 162, ч. 5 ст. 243, 249 КАСУ і у зв`язку з відмовою вирішувати питання місцевого значення в межах ст. 140, 144 Конституції Украйни у сфері управління, у тому числі і до делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 19.11.20р просить суд: «ухвалою яку оформити окремим документом з виходом в нарадчу кімнату, надати визначеності управлінській функції Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради та зазначити закон, яким керувався суд, постановляючи ухвалу».

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що разом із позовом позивачем було надано до суду клопотання від 24.12.20 р., у якому ОСОБА_1 просить суд:

1)ухвалою до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту часу розгляду заяви, встановити час, день, місце де розглядалась заява позивача від 19.11.20р і осіб, які приймали рішення в розумінні п 18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ після її розгляду;

2)ухвалою до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту повідомлення про день, час і місце розгляду, факту наявності поштового повідомлення, свідків подій і встановити факт отримання адресатом рішення в розумінні п. 18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ, яке приймалося за результатом розгляду заяви від 19.11.20р;

3)ухвалою надати визначеності управлінській функції виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради відповідно до п 18, 19 ч.1 ст.4 КАСУ і ст 3, 19, 144 Конституції України за результатом розгляду заяви від 19.11.20р.

Тобто, подане ОСОБА_1 клопотання від 24.12.20 р в частині вимог п.1 та 2 є фактично клопотанням про витребування доказів у справі, а в частині вимог п.3 аналогічне по змісту поданому клопотанню від 23.08.21р про надання визначеності управлінській функції Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021:

- клопотання ОСОБА_1 від 23.08.2021 року «про надання визначеності управлінській функції Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради» та клопотання від 24.12.20 р в частині вимог п.3 «про надання визначеності управлінській функції Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради» в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії повернуто заявнику без розгляду;

- задоволено клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову до виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

- прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі №215/3195/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 24.12.2020 в частині п.1-2 прохальної частини про витребування доказів у справі №215/3195/21; відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 14.05.2021 розгляд адміністративної справи №215/3195/21 за правилами загального провадження та участь позивача у судовому засіданні у режимі відео конференції; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; витребувано від відповідача додаткові докази у справі.

Копію ухвали про відкриття провадження направлено засобами поштового зв`язку на адресу сторін, відповідачу разом із копією адміністративного позову. Відповідачу копію ухвали суду від 09.09.2021 разом із копією адміністративного позову направлено на офіційну адресу електронної пошти 23.09.2021. Тобто, строк на подання відзиву до 08.10.2021.

07.10.2021 на електронну пошту суду та 18.10.2021 засобами поштового зв`язку від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні з огляду на те, що повноваження Управління закріплені Положенням про управління праці га соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженим рішенням Тернівської районної у місті Кривому Розі ради від 29.01.2021 №49. При розгляді звернень управління керується Конституцією України, Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про місцеве самоврядування», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також рішенням Криворізької міської ради від 30.03.2016 № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів». Розгляд заяв на призначення соціальних допомог здійснюється згідно вимог відповідних законів та постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідач вказує, що позивач 19.11.2020 звернувся до управління з заявою-запитом, яка була зареєстрована за вхідним №692. Звернення позивача від 19.11.2020 за вх. № 692 було розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» спеціалістами управління, до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненні питань. Управління не є суб`єктом нормотворчості, тому не має повноважень приймати нормативно-правові акти за результатами розгляду звернень громадян. Жодним нормативно-правовим актом, котрими керуються у своїй діяльності спеціалісти управління, не передбачено прийняття нормативно-правових актів за результатами розгляду звернень громадян в управлінні.

Відповідач вважає, що Позивачу було підготовлено письмову відповідь за підписом начальника управління Каретіної О.В. із вичерпними роз`ясненнями по кожному з питань, викладених у заяві-запиті за вихідним № 4722 від 03.12.2020, яку направлено позивачу поштою на адресу його фактичного проживання: АДРЕСА_1 . Таким чином, на думку відповідача, звернення позивача від 19.11.2020 за вх. №692 було розглянуто управлінням всебічно, відповідь надана вичерпна, повна (у межах наданих повноважень) із посиланням на законодавчі акти, та у встановлений законодавством строк позивача було письмово повідомлено щодо результатів розгляду його звернення.

Відповідно до ст.263 КАС розгляд адміністративної справи мав відбутись до 08.10.2021, проте у зв`язку з відсутністю в матеріалах справи доказів отримання позивачем ухвали про відкриття провадження судом продовжено розгляд справи до надходження поштового повідомлення про вручення копій ухвал від 09.09.2021 позивачеві.

25.11.2021 відділенням поштового зв`язку на адресу суду повернуто конверт, направлений позивачу з ухвалами від 09.09.2021, із відміткою про невручення від 02.11.2021 «за закінченням терміну зберігання».

У зв`язку з перебуванням головуючого судді Юхно І.В. у відпустці в період з 23.11.2021 по 07.12.2021 відповідно до ч.6 ст.120 КАС України суд розглядає справу по суті в перший робочий день 08.12.2021.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг із заявою (запитом) від 19.11.2020 року, адресованою начальнику Управління Каретіній О.В., у якій просив:

«1. рішенням в розумінні п 18 19 ч 1 ст 4 КАСУ забезпечити для заявника рівень життя не нижчий від прожитковою мінімуму;

2. провести індексацію грошових доходів, а саме суми 4,80грн до прожиткового мінімуму на підставі ст 1, 3, 8, 19, 21, 46, 60, 92, 144 Конституції України чим забезпечити право на державні соціальні стандарти та державні соціальні гаранти;

3. звернувшись клопотанням до державної адміністрації Дніпропетровської обласної для розясненя системи заходів, спрямованих на методику індексації грошових доходів населення і також при втраті частини доходів у зв`язку з порушенням термінів її проведення відповідно вимог заявника до виконання ст 46, 144 Конституції України;

4. визначити спосіб соціального захисту інтересів заявника, а також попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушеннями конституційних норм та норм міжднарожного права;

5. надати запрошення для заявника, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду його заяви від 19.11.20р;

6. надати дві копії, належно завірену заяви від 19.11.20р;

7. частково загладити моральні страждання заявника сумою у 2000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102грн х 2000 = 4204000грн;

8. надати рішення, постанову, наказ тобто правовий акт, який принятий після розгляду заяви заявника від 19 11 20р, а за його відсутності зазначити причини;

9. надати довідки про компенсацію, доходи з поміткою в ній що відсутнє інше джерело доходу крім призначеної компенсації».

Вказана заява зареєстрована Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг за вхід. №692 від 19.11.2020.

Листом від 03.12.2020 №4722 за підписом начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг Оксани Каретіної за результатами розгляду звернення позивача від 19.11.2020 повідомлено ОСОБА_1 наступне:

-згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

-при розгляді звернень управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про місцеве самоврядування». Розгляд заяв на призначення соціальних допомог здійснюється згідно вимог відповідних законів (зокрема заява про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003, № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632. Для призначення компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі»);

-П.1. Управління забезпечує відповідно до законодавства призначення та перерахування громадянам державних соціальних допомог, компенсацій, пільг та житлових субсидій; здійснює виплати допомог і компенсацій малозабезпеченим громадянам та сім`ям, інвалідам; сім`ям з дітьми; реабілітованим; постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції; на поховання непрацюючих громадян працездатного віку; виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на сході України, для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово- комунальних послуг; інших видів допомог. Призначення та перерахунок носить заявочний характер здійснюється виключно за зверненнями громадян. Прийом заяв та документів для призначення соціальних допомог здійснюється управлінням з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів. Ви перебували на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення (далі - управління) як одержувач компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_2 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян». Допомога призначена з 01.12.2014 по 24.07.2023 у розмірі 4,80 грн. щомісячно. Виплата компенсації здійснена по 30.11.2020. 23.09.2020 була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі - Постанова № 859), яка набрала чинності 25.09.2020. Відповідно до п.4 Постанови № 859 - постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується фізичними особами з 1 січня 2020 р. для осіб, які звернуться за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі протягом 60 календарних днів із дня її опублікування. По вашій заяві від 26.10.2020, після надання Вами пакету документів, Вам була призначена компенсація фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , відповідно до Постанови № 859. Допомога, призначена на період з 01.01.2020 по 31.12.2020 у розмірі 1992,76 грн. щомісячно. 26.10.2020 Ви звернулись до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка була зареєстрована в журналі прийом громадян щодо призначення усіх видів державних соціальних допомоги за вх. № 1386. З метою перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям управлінням було зроблено розрахунок сукупного середньомісячного доходу Вашої сім`ї (права члена сім`ї має одинока особа) згідно Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх виді державної соціальної допомоги (далі - Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632. Згідно ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальне допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи можливостей Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Статтею 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік встановлено, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, як втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Відповідно до проведеного розрахунку, Ви не масте права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, так як розрахунковий середньомісячний дохід Вашої сім`ї перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімум; для Вашої сім`ї, встановлений законодавством. Ви не є особою з інвалідністю, не маєте на утриманні неповнолітніх дітей; не є реабілітованим; не є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції; не є внутрішньо переміщеною особою, з числа тих, що переміщуються: тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на сході України; тому призначити будь-яку з вищезазначених допомог в управління не має законних підстав. Стосовно призначення Вам житлової субсидії, відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995.р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. №807), житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із члени домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактичне проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому разі склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії. Оскільки Ви не зареєстровані в житловому приміщені, яке зазначаєте, як фактичне місце проживання ( АДРЕСА_1 ), не наймаєте житло за договором оренди, не є внутрішньо переміщеною особою, призначити житлову субсидію для Вас в управління не має законних підстав.

-Щодо надання Вам одноразової матеріальної допомоги за рахунок бюджетних коштів, зазначаємо, що Вам необхідно особисто звернутись для отримання одноразової матеріальної допомоги за рахунок бюджетних коштів до міського голови. Додатково повідомляємо, що відповідно до Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 29.07.2020 № 4859, одноразова матеріальна допомога надається мешканцям міста, які зареєстровані та проживають у м. Кривому Розі, опинилися в складній життєвій ситуації. у зв`язку зі значними витратами на медичне лікування в умовах стаціонару, денного стаціонару та стаціонару вдома, смертю близьких родичів. Матеріальна допомога мешканцям міста виплачується коштом міського бюджету в межах асигнувань, передбачених на ці цілі Програмою соціального захисту окремих категорій мешканців міста на відповідні бюджетні роки. Для отримання матеріальної допомоги заявнику необхідно надати такі документи: 7.1 особисту заяву на ім`я міського голови із зазначенням зареєстрованих та тих, хто фактично проживає за адресою реєстрації місця проживання заявника; 7.2 письмову згоду на збір та обробку персональних даних, необхідних для призначення матеріальної допомоги ; 7.3 копії з пред`явленням оригіналів: 7.3.1 паспорта; 7.3.2 довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та мають відмітку в паспорті про відмову від прийняття такого номера). Для заявників, які мають паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм, копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків не надається; 7.4 документ, що підтверджує факт стихійного лиха або нещасного випадку та шкоду нанесену ними, або документ медичного закладу, чи копія свідоцтва про смерть; 7.5 довідки про дохід за попередні три місяці від місяця звернення (заробітна плата, пенсія, регресні виплати, інші соціальні виплати, виплати, що надаються навчальними закладами) усіх членів сім`ї, які зареєстровані та/або проживають разом із заявником): 7.6 інші документи, у разі необхідності, для підтвердження фактів, викладених у заяві. Матеріальна допомога громадянам, які опинилися в складній життєвій ситуації, та у зв`язку зі смертю близьких родичів призначається в разі, якщо сукупний доход сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні три місяці перед місяцем звернення не перевищує 1.5 розміри прожиткового мінімуму на одну особу, установленого чинним законодавством України. Матеріальна допомога, пов`язана зі значними витратами на медичне лікування, надається без урахування сукупного доходу сім`ї, але при визначенні розміру цієї допомоги він береться до уваги. Сума матеріальної допомоги не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму на одну особу, установленого чинним законодавством України. Для подання документів Вам необхідно особисто звернутись до управління з переліком необхідних для призначення документів за адресою: вул. Ухтомського, 23, з понеділка по п`ятницю з 08.00 год. до 16.30 год.;

-П.2,3. Індексація грошових доходів громадян проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. З грудня 2014 року компенсація у розмірі 4,80 грн. виплачувалася Вам з урахування проведеної індексації, а саме: - з грудня 2014 року по травень 2016 року у розмірі 16,16 грн.; -з червня 2016 року по грудень 2016 року у розмірі 25,00 грн.; - з січня 2017 року по березень 2017 року у розмірі 25,99 грн.; -з квітня 2017 року по липень 2017 року у розмірі 26,94 грн.; -з серпня 2017 року по лютий 2018 року у розмірі 27,90 грн.; - з березня 2018 року по жовтень 2018 року у розмірі 30,57 грн.; - з листопада 2018 року по грудень 2018 року у розмірі 31,76 грн.; -з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 32,71 грн.; - з травня 2019 року по червень 2020 року у розмірі 33,73 грн.; - з липня 2020 року по листопад 2020 року у розмірі 34,75 грн. Щомісячно індексація компенсації, що надавалася непрацюючій працездатній особі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832. проводилася застосуванням коефіцієнту підвищення згідно повідомлень Департаменту реалізації державної соціальної політики Міністерства соціальної політики України. У поточному році згідно вищевказаних повідомлень, для проведення індексації з 01.01.2020 по 30.06.2020 застосовувався коефіцієнт підвищення, у розмірі 6.838. з 01.07.2020 коефіцієнт підвищення складає 7,050. Індексація грошових доходів громадян проводиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Основні завдання та функції управління полягають у практичній реалізації законів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, рішень міської ради, її виконкому, розпоряджень міського голови, рішень районної у місті ради, її виконавчого комітету, розпоряджень голови районної у місті ради. Працівники управління не мають законних повноважень від Вашого імені звертатись до Дніпропетровської ОДА та до інших будь-яких організацій щодо вирішення будь-яких питань. Жоден нормативно правовий акт не зобов`язує управління на здійснення подібних діянь, оскільки право на звернення є невід`ємним правом фізичної особи, яке може реалізоване особисто або через уповноважених за довіреністю представників;

-П.4. Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Соціальний захист (в т.ч. призначення державних соціальних допомог) здійснюється органом соціального захисту відповідно до законодавства та згідно наданих повноважень виключно за заявами громадян, які звертаються за соціальним захистом. По Вашій заяві від 01.12.2014 Вам була призначена компенсація непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832 «Деякі питання державної допомоги окремим категоріям громадян». Виплата компенсації здійснювалась по 30.11.2020. По Вашій заяві від 26.10.2020, після надання Вами пакету документів. Вам була призначена компенсація фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , відповідно до Постанови № 859. Допомога призначена на період з 01.01.2020 по 31.12.2020 у розмірі 1992,76 грн. щомісячно. У разі незгоди з рішенням управління Ви маєте право оскаржити його в орган виконавчої вищого рівня або в суді.

-П.5. Відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - СOVID-19), враховуючи рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., Кабінет Міністрів України постановив з 12 березня 2020 р. по 28 лютого 2021 р. на всій території України встановити карантин. Відповідно до вищезазначених нормативних документів головою Тернівської районної у місті ради прийнято розпорядження від 18.03.2020 № 52-р «Про запобіганні поширенню коронавірусу СOVID-19 на території Тернівського району міста Кривого Рогу». Згідно п. 4.1 вищевказаного розпорядження виконкому районної у місті ради, його структурним підрозділам, керівникам державних та комунальних закладів і установ необхідно скасувати до особливого розпорядження особистий прийом громадян, приймати лише письмові звернення поштою, електронні й телефонні звернення та розглядати їх установленому порядку. На Ваше звернення Вам підготовлена письмова відповідь з вичерпних роз`ясненнями та надіслана на Вашу поштову адресу: вул. Ухтомського, 2/8;

-П.6. На Вашу вимогу надаємо Вам дві належно завірені копії Вашого звернення в 19.11.2020 за вих. № 692;

-П.7. Управління праці та соціального захисту населення є структурними підрозділом виконкому Тернівської районної. Установа Управління праці та соціально захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради утримується за рахуй бюджетних коштів та виконує окремі функції з реалізації державної політики, здійснює свою діяльність на основі кошторису для виконання функцій, визначених відповідно бюджетних призначень. Управління праці та соціального захисту населення є некомерційною організацією, тому не має власних коштів для вирішення питання щодо відшкодування моральної шкоди. Ст. 23 Цивільного кодексу України визначено, що моральна шкода полягає фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку зі знищенням чи пошкодженням її майна. Відшкодовується моральна шкода лише на підставах, визначених законодавством України. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежні характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погірш здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а такі урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні про відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. З огляду на вищевикладене, питання щодо відшкодування моральної шкоди вирішується виключно в судовому порядку;

-П.8. Управління не є суб`єктом правотворчості, та не має повноважень приймати нормативно-правові акти, за результатами розгляду звернень громадян. Вам підготовлено письмова відповідь з вичерпними роз`ясненнями щодо викладених у Вашому звернення від 19.11.2020, за вх. № 692 питань та направлена на Вашу поштову адресу: вул. Ухтомського, 2/8;

-П.9, Видача довідки про отримання (неотримання) соціальної допомоги здійснюється відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства соціальної політики 2006 № 345 (далі - Інструкція). Вказаною Інструкцією затверджено форма довідки, в якій не передбачено зазначати інформацію про наявність/відсутність джерел доходів, окрім призначеної державної соціальної допомоги. Будь-які вимоги до формату довідки та розміру шрифту в Інструкції відсутні. Згідно ст. 70 Податкового кодексу України відомості про суми нарахованих та/або отриманих доходів та джерела отримання доходів містяться в інформаційній базі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Порядок отримання відомостей з Державного реєстру визначено розділом X Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 №822. згідно з яким Відомості з Державного реєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи (представника) щодо отримання відомостей про себе з Державного реєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Державному реєстрі. Для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізична особа звертається особисто або через представника до контролюючого органу, за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу у разі, якщо фізична особа тимчасово перебуває за межами населеного пункту проживання, подає документ, що посвідчує особу, та заяву за формою № 10ДР. Також інформацію про суми виплаче-них доходів та утриманих податків з Державного реєстру можна отримати у приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету платника з використанням електронного цифрового підпису фізичної особи. Вхід до особистого кабінету Електронного кабінету платника здійснюється за адресою: https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/login.jspx. Ви можете безоплатно отримати довідку про суми нарахованих га/або отриманих доходів та джерела отримання доходів в органах Державної фіскальної служби України. Довідка видається при особистому зверненні, на підставі поданої заяви, та. документа, що посвідчує особу, за адресою: вул. Героїв Підпільників. 42.

Вказаний лист направлений засобами поштового зв`язку простою кореспонденцією на адресу ОСОБА_1 , що підтверджується витягом із реєстру без дати та номеру.

Вважаючи протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 19.11.2020, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Разом із цим, суд звертає увагу, що відповідно до частини 2статті 55 Конституції Україникожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другоїстатті 55 Конституції України, в рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 у справі №1-29/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина другастатті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органнимимісцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановленихКонституцієюі законами України, прийматирішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єктвладних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними підчас здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством, (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другоїстатті 55 Конституції Українита нормКодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян»(далі Закон №393), який забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Вказані конституційні положення, а також положення Закону №393 містять правову процедуру розгляду звернень особи, зокрема, до суб`єктів владних повноважень, яка гарантує доступ особи до інформації, обов`язок розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Зважаючи на це, а також контекст спірних правовідносин, що склались між сторонами суд вважає за необхідне вказати, що у постанові Верховного Суду від 25 липня 2019 року у справі № 826/13000/18 зазначено, що правова процедура («fair procedure» справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.

Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду.

Встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.

Ця правова процедура спрямована на забезпечення загального принципу юридичної визначеності, складовою якої є принцип легітимних очікувань як один з елементів принципу верховенства права, тобто особа правомірно очікує отримати у передбачений законом спосіб відповідь на порушене перед суб`єктом, якому адресовано звернення, питання відповідно та у спосіб, передбачений законом.

Положеннями статті 20 Закону №393 передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Таким чином, на відповідача поширюється строк розгляду звернень не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.

При цьому, у разі якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. Загальний строк на вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Наведені висновки висловлені Верховним Судом у постановах від 26.06.2019 по справі №826/13400/16-а та від 18.06.2020 у справі № 819/1566/16.

Згідно з частиною 5статті 242 КАС Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

На підставі наведених норм, суд приходить до висновку, що оскільки звернення ОСОБА_1 надійшло до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради 19.11.2020, то граничний строк розгляду звернення позивача 19.12.2020.

Таким чином, враховуючи, що вказане звернення розглянуто відповідачем листом від 03.12.2020 №4722, то в ході судового розгляду не встановлено порушення з боку відповідача строків розгляду звернення ОСОБА_1 від 19.11.2020.

Разом із цим, суд звертає увагу, що відповідно до частини 2статті 55 Конституції Україникожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другоїстатті 55 Конституції України, в рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 у справі №1-29/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина другастатті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органнимимісцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановленихКонституцієюі законами України, прийматирішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єктвладних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними підчас здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством, (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другоїстатті 55 Конституції Українита нормКодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини першоїстатті 1 Закону №393 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

За приписами статті 4 Закону №393до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської; діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Згідно з частинами першою, четвертою, шостою та сьомоюстатті 5 Закону №393звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути усним чи письмовим.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засобизв`язкуз ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Статтею 7 Закону №393передбачено звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

У відповідності до частини першоїстатті 7 Закону №393звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Частинами першою, третьою та четвертоюстатті 15 Закону №393передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно достатті 18 Закону №393громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право:

-особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;

-знайомитися з матеріалами перевірки;

-подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;

-бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;

-користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;

-одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

-висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги;

-вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Згідно положень статті 19 Закону №393обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг.

Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень в т.ч. зобов`язані:

-об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

-на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

-письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

За приписами частини першоїстатті 20 Закону №393звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Наведені нормиЗакону №393вказують, що звернення громадян, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду тим органом чи посадовою особою органу, до якого подано звернення та до повноважень якого входять питання, порушені у зверненні, зазвичай протягом одного місяця, з обов`язковим повідомленням громадянина про результати розгляду; при цьому орган або посадова особа зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти звернену до них заяву та надати обґрунтовану відповідь за результатами її розгляду.

Як зазначалося вище, ОСОБА_1 у своєму зверненні від 19.11.2020 серед іншого просив «надати запрошення для заявника, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду його заяви від 19.11.20р».

Однак, відповідачем позивача на розгляд його звернення від 19.11.2020 не запрошено з посиланням в листі-відповіді від 03.12.2020 №4722 на припинення прийому громадян у виконкомі районної у місті ради та його структурних підрозділах з метою запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.

Так, згідно ізстаттею 3 Конституції Українилюдина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Відповідно достатті 27 Конституції Україниобов`язком держави є захист життя людини.

Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.02.2020 року № 530-ІХ (далі Закон № 530) на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19) власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб; з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Разом із тим, серед прийнятих Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), немає таких, які обмежували б право громадян на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, і, відповідно, отримання вчасної обґрунтованої відповіді.

Таким чином, запровадження Кабінетом Міністрів України на всій території України карантину відповідно не є підставою для обмеження конституційних прав громадян, зокрема на звернення.

Окрім цього, у грудні 2020 року, не було введено в дію посилений карантин.

Щодо порядку проведення особистого прийому, а також неможливості реалізації прав заявників, визначених статтею 18 Закону в період дії карантину, установленогопостановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2».

Законом № 530врегульовано питання режиму роботи підприємств, установ та організацій на період установлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби.

У Прикінцевих положенняхЗакону №530передбачено, що на період карантину роботодавець може доручити, в тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.

Крім того, власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ та організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.

Тобто на період карантину усі підприємства, установи та організації, у тому числі державні органи та органи місцевого самоврядування, повинні створити умови для переведення працівників на дистанційну роботу (вдома) або організувати позмінну роботу.

Водночас, відповідно до частин першої та четвертоїстатті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України; у рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов`язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров`я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

Проте, у заявленому до розгляду спорі мова йде не про особистий прийом громадян, а реалізацію права позивача, передбаченого положеннями статей18, 19 Закону України «Про звернення громадян».

Тобто, суд відхиляє такі посилання відповідача як безпідставні.

З аналізу вищевказаних норм Закону України «Про звернення громадян» вбачається, що право громадянина особисто викласти свої аргументи особі, що перевіряла звернення не ставиться в залежність від форми розгляду такого звернення (одноособово, колегіально тощо); у свою чергу стаття 19 Закону України «Про звернення громадян» визначає обов`язок органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб забезпечити реалізацію права громадянина, на його прохання, бути присутнім особисто при розгляді його звернення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31 січня 2019 року №К/9901/17415/18 (справа №826/12287/16).

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем при розгляді заяви позивача від 19.11.2020 вчинена протиправна бездіяльність щодо незабезпечення права ОСОБА_1 бути присутнім при розгляді його звернення, чим порушено право позивача особисто викласти аргументи особі, що перевірила заяву або скаргу, та брати участь у перевірці поданої заяви або скарги.

З огляду на вищевикладене, в ході судового розгляду було встановлено, що виконавчим комітетом Тернівської районної у місті Кривому Розі ради порушено процедуру розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2020, що свідчить про прийняття відповідачем рішення за результатами його розгляду не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.

При цьому, аргументи позивача щодо допущення відповідачем протиправної бездіяльності за результатом розгляду заяви від 19.11.2020, яка виявилася у не винесенні рішення суд відхиляє як передчасні, оскільки наданню судом оцінки рішенню за результатами розгляду звернення по суті, має передувати дотримання відповідачем законодавчо визначеної процедури розгляду такого звернення.

Отже, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради під час перевірки та розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2020, яка полягає в незабезпеченні права позивача бути присутнім при розгляді його звернення та особисто викласти аргументи особі, що перевірила заяву або скаргу, а також брати участь у перевірці поданої заяви або скарги.

Оскільки права позивача на розгляд в передбаченому законом порядку його звернення від 19.11.2020 порушено відповідачем, то суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 є зобов`язання Відповідача провести перевірку та розгляд звернення позивача від 19.11.2020 з дотриманням вимог положень статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян».

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору ухвалою від 09.09.2021, а підтвердження наявності інших судових витрат матеріали справи не міститься, то судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради (місцезнаходження: 50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленка 1а; код ЄДРПОУ 04052554) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради під час перевірки та розгляду звернення ОСОБА_1 від 19.11.2020 року, яка полягає в незабезпеченні права ОСОБА_1 бути присутнім при розгляді його звернення та викласти аргументи особі, що перевірила заяву або скаргу, а також брати участь у перевірці поданої заяви або скарги.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради провести перевірку та розгляд звернення ОСОБА_1 від 19.11.2020 року з дотриманням вимог положень статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Юхно