Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/991/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 15 грудня 2021 року №032550004616 про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області призначити та виплачувати пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 вказаного Закону (а.с.42-46).
В обґрунтування позову зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанцій (АЕС) та після досягнення 55 років звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою і необхідними документами для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку у зв`язку з недостатністю наданих первинних документів за час виконання робіт в зоні відчуження та до надходження акта зустрічної перевірки щодо обґрунтованості видачі Комунальним підприємством «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» (далі - КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради») довідки від 04 серпня 2021 року №69.
Позивач таке рішення відповідача 2 вважає протиправним, оскільки подане ним посвідчення не викликає сумнівів щодо статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорннобильській АЕС (3 категорія), а довідки КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» підтверджують необхідний період роботи у зоні відчуження. На думку позивача, наданими документами підтверджено умови призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років та орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями встановлювати достовірність видачі довідки і ставити під сумнів законність видачі вказаного посвідчення.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач 1 позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.82-84). В обґрунтування цієї позиції вказав, що після реєстрації заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та сканування копій документів така заява з урахуванням принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Донецькій області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії статті на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до наданої довідки КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» від 14 серпня 2021 року №69 позивач був безпосередньо зайнятий на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08 жовтня по 10 листопада 1988 року, проте у довідці не зазначено первині документи, на підставі яких вона видана. Оскільки довідка видана з порушенням загального порядку її видачі, то вона не може слугувати підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2022 року продовжено ГУ ПФУ в Донецькій області процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву на десять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
У відзиві на позовну заяву відповідач 2 позовні вимоги також не визнав (а.с.94-96). В обґрунтування цієї позиції вказав, що частина перша статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які пропрацювали у 1988 році у зоні відчуження не менше 30 календарних днів. Для підтвердження такого права додаються документи, що засвідчують статус посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії за встановленою формою (форма №122) й у разі неможливості подання довідки - інші первинні документи, що стверджують про період роботи у зоні відчуження.
Проте позивач не надав жодного документа, що підтверджує фактично відпрацьований час в зоні відчуження, табель обліку робочого часу та довідку про нарахування заробітної плати. А тому надані позивачем документи для призначення пенсії потребують ретельної перевірки для встановлення фактично відпрацьованого часу в зоні відчуження.
ГУ ПФУ в Донецькій області вважає, що прийняте ним рішення від 15 грудня 2021 року №032550004616 про відмову позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є правомірним та ґрунтується на нормах чинного пенсійного законодавства.
З наведених підстав відповідач 2 просив у задоволенні позову відмовити.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Донецькій області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 грудня 2021 року, рішенням якого від 15 грудня 2021 року №032550004616 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком (а.с.52-53). Як зазначено у рішенні, за поданими документами усі періоди роботи зараховано до страхового стажу, який становить 34 роки 09 місяців 15 днів. До заяви на призначення пенсії надано довідку форми №122 від 04 серпня 2021 року №69 та копію посвідчення про відрядження в місто Чорнобиль із скороченими ім`ям та по батькові, копію виписки з наказу про відрядження із скороченими ім`ям та по батькові особи. Проте довідка форми №122 від 04 серпня 2021 року №69, видана КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради», підлягає перевірці щодо обґрунтування видачі та наявності на підприємстві первинних документів: табеля обліку робочого часу за період з 09 жовтня по 10 листопада 1988 року у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження, шляхових листів для водіїв та інше. За висновком ГУ ПФУ в Донецькій області немає підстав для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на підставі статі 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв`язку із недостатністю надання первинних документів за час виконання робіт у зоні відчуження та до надходження акта зустрічної перевірки щодо обгрунтованості видачі довідки від 04 серпня 2021 року №69 (а.с.52-53).
Незгода позивача із відмовою у призначенні пенсії стала підставою для звернення до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд враховує такі нормативно-правові акти.
Частиною другою статті 19 Конституції України імперативно визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України від 09 березня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), який набрав чинності 01 січня 2004 року, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За умовами частини першої статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, соціального захисту потерпілого населення визначено у Законі України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII).
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, визначено статтею 55 Закону №796-ХІІ.
Згідно із абзацом першим частини першої 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Абзацом четвертим пункту 1 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років.
Згідно з частиною третьою цієї статті призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування і цього Закону».
Із аналізу наведеної норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали (безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків) визначену кількість днів у зоні відчуження у відповідний період.
Статтею 10 Закону №796-XII установлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів категорія 3 (абзац четвертий пункту 3 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ).
Відповідно до частин першої, четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 зі мінами).
Абзацом дев`ятим підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Отже, законодавець встановив альтернативний перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які повинні містити інформацію про період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до частин першої, третьої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Позивач має видане у встановленому порядку посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (3 категорія), яке додавалося ним до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Порядку №22-1.
Згідно з пунктом 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року №501 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі - Порядок №501), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.
Відповідно до пункту 10 Порядку №501 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту); г) рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження.
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Довідки про період роботи у зоні відчуження є лише підставою для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2018 року у справі №344/9789/17, від 22 березня 2018 року у справі №588/538/16-а, від 18 червня 2020 року у справі № 751/2738/17 та від 06 квітня 2020 року у справі №752/15346/17, яка відповідно до вимог частини п`ятої статті 242 КАС України враховується судом до спірних правовідносин.
Видане ОСОБА_1 . Волинською обласною державною адміністрацією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (3 категорії) серії НОМЕР_1 свідчить про те, що він є як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС працював у зоні відчуження у 1988 році не менше 30 календарних днів.
Крім того, участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач підтверджував довідкою форми №122 від 04 серпня 2021 року №69, виданою КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради», у якій зазначено, що ОСОБА_1 у період з 08 жовтня по 10 листопада 1988 року був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах за Списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 (а.с.54).
Наданою до заяви про призначення пенсії копії відрядного посвідчення, виданого Ківерцівською центральною районною лікарнею (правонаступником якої на сьогодні є КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради»), стверджується, що 08 жовтня 1988 року ОСОБА_1 вибув з міста Ківерці та 09 жовтня 1988 року прибув у місто Чорнобиль, у свою чергу 09 жовтня 1988 року вибув з міста Чорнобиля та 10 листопада 1988 року прибув у місто Ківерці (а.с.30). Зі змісту виписки з наказу Ківерцівської центральної районної лікарні від 03 жовтня 1988 року №30 слідує, що ОСОБА_1 був відряджений на роботу вахтовим методом в медико-санітарну частину (МСЧ) №1 Управління МСЧ №126 міста Чорнобиль строком з 08 жовтня 1988 року по 10 листопада 1988 року (а.с.31).
Посилання відповідача 2 на відсутність первинних документів, які підтверджують час виконання робіт позивачем у зоні відчуження, та про необхідність проведення зустрічної звірки є безпідставними та висновків суду не спростовують, оскільки обставини справи та надані на їх підтвердження документи свідчать про наявність у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.
При цьому суд зауважує, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1 (категорія 3) та довідка КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» від 04 серпня 2021 року №69 є чинними, ніким не скасовані та недійсні в установленому законом порядку не визнані, статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
Норми чинного законодавства не встановлюють обов`язок особи, яка звертається за призначенням пенсії, разом з довідкою за формою №122 надавати також первинні документи, на підставі яких вона видана. У свою чергу доказів проведення відповідачами зустрічної звірки з КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» щодо обґрунтованості видачі позивачу довідки від 04 серпня 2021 року №69 матеріали справи не містять, як і доказів ініціювання такої перевірки, при тому що з моменту звернення із заявою про призначення пенсії (08 грудня 2021 року) уже пройшло більше 4 місяців. Тобто, вказуючи на необхідність проведення зустрічної звірки, відповідачі таку не ініціювали та не провели (доказів протилежного матеріали справи не містять).
Таким чином, подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його роботи в зоні відчуження у період з 08 жовтня по 10 листопада 1988 року, ці документи в розумінні Порядку №22-1 підтверджують його право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, а рішення пенсійного органу від 15 грудня 2021 року №032550004616 про відмову у призначені позивачеві пенсії зі зниженням пенсійного віку не відповідає нормам чинного законодавства, є необґрунтованим, прийняте на підставі припущень суб`єкта публічного права, а тому як протиправне підлягає скасуванню.
Суд зазначає, що за наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (3 категорія) та довідки КП «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» від 04 серпня 2021 року №69, якою підтверджено факт праці позивача у 1988 році у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, останній має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Суд враховує, що питання щодо наявності у позивача необхідного страхового стажу для призначення пенсії не є спірним (у позивача наявний страховий стаж 34 роки 09 місяців 15 днів при необхідному 23 роки), тобто умова щодо страхового стажу виконується.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки позивач досяг пенсійного віку (55 років) 06 листопада 2021 року, водночас із заявою про призначення пенсії зі зменшення пенсійного віку звернувся 08 грудня 2021 року, тому право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №796-ХІІ та приписів статті 45 Закону №1058-IV у позивача виникло саме з 07 листопада 2021 року (тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку), оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач 2 не довів правомірність свого рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, а тому суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 15 грудня 2021 року №032550004616 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області (до якого позивач звертався із заявою про перерахунок пенсії) призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 вказаного Закону з 07 листопада 2021 року.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області, рішенням якого було відмовлено позивачу у призначенні пенсії, що і стало підставою звернення до суду із цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у сумі 992,40 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 25 січня 2022 року №0.0.2433500971.1, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.6, 36).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3, ідентифікаційний код юридичної особи 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15 грудня 2021 року №032550004616 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07 листопада 2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати у сумі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк