Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2909/10/2370 15.07.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у м. Черкаси Савенко Ю.Н. за довіреністю № 15669/10-0 від 14.06.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м.Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «МЧМ»про стягнення податкового боргу за рахунок активів, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у м.Черкаси, в якому поставлено питання щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «МЧМ»податкового боргу за рахунок активів платника податків.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом із сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з жовтня 2009р. по травень 2010р. в сумі 4512,17грн., що спричинило нарахування пені в сумі 30,44грн.
Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами. Отже, оскільки відповідачем не сплачено самостійно обчислену суму з орендної плати за земельні ділянку державної і комунальної власності, позивач просив суд стягнути зазначену заборгованість з відповідача у судовому порядку.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином. У призначений день і час до суду зявився представник податкового органу. Представник відповідача до суду не зявився, про причини неприбуття суд не повідомив, письмових пояснень суду не надав.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МЧМ»(далі за текстом ТОВ «МЧМ») є юридичною особою, що зареєстрована 09.02.2000р. Виконавчим комітетом Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ - 30759318), як платник податків перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м.Черкаси з 10.02.2000р.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. №1251-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-XII (надалі за текстом Закон №2535-XII).
Статтею 2 Закону №2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 Закону №2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону №2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до поданих відповідачем 29.01.2009р. та 27.01.2010 р. податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, відповідно за 2009р. та 2010р., ТОВ «МЧМ»мало сплатити в 2009р. орендну плату в розмірі 7480,26грн. (щомісячна плата - 623,41грн.), у податковій декларації на 2010р. орендна плата становить 7921,59грн. (щомісячна плата - 660,16грн.).
Оскільки зобовязання добровільно відповідачем сплачено не було (у т.ч. і за період з жовтня 2009р. по травень 2010р.), податковим органом було надіслано на адресу відповідача першу і другу податкові вимоги (від 08.08.2008р. №1/1565 та від 13.10.2008 №2/1763), однак ТОВ «МЧМ»податкову заборгованість не погасив.
Отже, відповідач неналежним чином виконував податкові зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, в результаті чого за період з жовтня 2009р. по травень 2010р. утворилась недоїмка в сумі 4512,17грн.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-III (надалі за текстом Закон №2181-III) встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку (пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5).
Статтею 16 Закону №2181-III передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
З огляду на викладені вище положення Закону №2181-III, за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобовязань за даними облікової картки платника, відповідачу нарахована пеня в сумі 30,44грн.
За даними облікової картки платника, ТОВ «МЧМ» в рахунок погашення податкового боргу із сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності перераховано 621,78грн.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання
Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ «МЧМ»із сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 4542,61грн., а саме:
4512,17грн.(недоїмка) + 30,44грн.(пеня).
Пункт 10 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-XII встановлює, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181-III за рішенням суду активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу.
Активами платника податків згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону №2181-III є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Позивачем надано суду докази наявності у відповідача податкової заборгованості, наявності у позивача компетенції відносно стягнення з відповідача податкового боргу, а також правильності нарахування передбаченої законом пені, що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
За таких обставин, суд вважає вимоги податкового органу правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у м.Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «МЧМ»про стягнення податкового боргу за рахунок активів - задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МЧМ»(18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, 2 ідентифікаційний код - 30759318) до Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м.Черкаси (18000, м.Черкаси, вул. Хрещатик,235, ідентифікаційний код 34503595) за рахунок активів податковий борг у сумі 4542 (чотири тисячі пятсот сорок дві) гривні 61 копійку.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з дотриманням вимог, передбачених ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяН.Ю. Гриньковська