Рішення № 10426818, 14.07.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
14.07.2010
Номер справи
05/110-10
Номер документу
10426818
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" липня 2010 р. Справа № 05/110-10

вх. № 3576/6-05

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - гол. спеціаліста-юр. юр. сектору Голованя В.І. (довіреність від 13.05.10 р.),

відповідача - не з’явився,

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківської області (м. Харків)

до Державного підприємства "Зміївське лісове господарство" (Харківська обл., м. Зміїв)

про стягнення 208752,05 грн.,

ВСТАНОВИВ:

За уточненою позовною заявою позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" 91006,88 грн. шкоди та 117745,17 майнових стягнень, заподіяних внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України, загалом 208752,05 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 36, 37 Санітарних правил в лісах України (надалі - Правил), ст. 19, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідач відзив на позов і витребувані документи суду не надав. Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

02.06.09 р. позивачем було проведено плановий захід – перевірку дотримання норм природоохоронного законодавства Державним підприємством “Зміївське лісове господарство”.

За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05-17-128 від 02.06.09 р., в якому зазначалось, що на момент проведення перевірки виявлено: заготовлена деревина залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень. При цьому підприємством не вживаються заходи до запобігання заселенню деревини шкідниками і пошкодженню грибами, а саме:

- суцільно (для хвойних порід) або частково (для листяних) не проводиться корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів і спеціальних інструкцій;

- обробка круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві, не проводиться.

Даними діями та бездіяльністю були порушені п.п. 36, 37 Санітарних правил в лісах України. За наслідками вищезазначених порушень були нараховані майнові стягнення у відповідності до п. 52 Санітарних правил в лісах України.

На території Задонецького лісництва було встановлено, що в кварталі 48 виділ 5 проведена суцільна санітарна рубка в виділі 3. На вищевказану рубку 13.04.09 р. видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №154216, а заготівля деревини згідно наряду – акту виконання робіт №93 та щоденників №44 приймання робіт, №42 приймання робіт, №43 заготівля деревини в кварталі 48, ділянка 5, проведена у період з 02 по 09 квітня 2009 р., під час якої було заготовлено 96,59 метрів кубічних деревини.

В кварталі 12, виділ 18 Задонецького лісництва проведена суцільна санітарна рубка. Встановлено, що на вищевказану рубку 10.02.09 р. видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №154213, а заготівля деревини згідно наряду – акту виконаних робіт №18 та щоденників №5 приймання робіт, №5 приймання робіт заготівля деревини в кварталі 12, ділянка 18, проведена у період з 03 по 09 лютого 2009 р., під час якої було заготовлено 45,81 метрів кубічних деревини.

В порушення підпункту В пункту 6 Правил Чемужівським лісництвом в заборонений період була проведена заготівля деревини хвойних порід в кварталі 1 виділ 1 на площі 3,7 га., що пошкоджена кореневою губкою. В зв’язку з цим нараховані майнові стягнення за порушення термінів проведення санітарних рубок.

При проведенні перевірки був присутній директор ДП “Зміївське лісове господарство” – Приймак Г.П., який підписав вказаний акт перевірки без зауважень і отримав його особисто.

09.06.09 р. з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний №05-18-16, який відповідач отримав 12.06.09 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.46).

Позивачем було направлено відповідачу претензію №349 від 22.06.09 р. про добровільне відшкодування шкоди та майнових стягнень, заподіяних внаслідок недодержання вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України в загальній сумі 208752,05 грн.

У відповіді на претензію №349 від 22.06.09 р. відповідач вказав, що сума майнових стягнень за необроблену деревину по Задонецькому лісництву 2505,28 грн., сума майнових стягнень за необроблену деревину по Гомільшанському лісництву 597,28 грн., сума майнових стягнень за необроблену деревину по Чемужівському лісництву 2812,80 грн., сума майнових стягнень за порушення термінів проведення санітарних рубок по Чемужівському лісництву 943,65 грн. буде відшкодована з винних осіб на користь держави згідно наказу по лісгоспу №146 від 25.06.09 р. Також, в даній відповіді, відповідач вказав, що по незаконній рубці дерев в кв. 12 вид. 18 та кв. 48 вид. 5 Задонецького лісництва, яка призвела до збитку в сумі 91006,88 грн., Харківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою було проведено перевірку та встановлено, що в діях посадових осіб Задонецького лісництва відсутній склад злочину, по даному факту проведено службове розслідування і винних осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Згідно п. 2 Санітарних правил в лісах України санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стійкими природними явищами та техногенними впливами.

Відповідно до п. 3 Санітарних правил в лісах України види, обсяги, терміни, місце та особливості проведення санітарно-оздоровчих заходів визначаються спеціалістами лісовпорядкувальних та лісопатологічних партій, спеціалізованих лісозахисних підприємств і станцій, державних органів лісового господарства, а також постійними лісокористувачами на підставі оцінки санітарного стану лісових насаджень.

Згідно п. 4 Санітарних правил в лісах України до санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Відповідно до п. 28 Санітарних правил в лісах України дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в лісах усіх груп незалежно від площі насаджень відають державні органи лісового господарства АР Крим та областей.

Згідно ст. 69 Лісового Кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом – лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Відповідно до п. 36 Санітарних правил в лісах України, якщо заготовлена і неокорована деревина (у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані вживати заходів до запобігання заселенню деревини шкідниками і пошкодженню грибами шляхом: суцільно (для хвойних порід) або частково (для листяних) корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів і спеціальних інструкцій; обробки круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві.

Згідно п.п.в п.6 Санітарних правил в лісах України – насадження під санітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не пізніше ніж за три місяці до початку їх проведення: в) у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, - з розрахунку проведення рубки тільки в морозний період (листопад – березень).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Лісового Кодексу України постійні лісокористувачі зобов’язані: 1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; 3) вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язків щодо: забезпечення охорони і захисту лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення лісів. Внаслідок вищезазначених винних дій відповідача було незаконно проведено суцільні санітарні рубки в кварталі 48 виділу 5 та кварталі 12 виділу 18 Задонецького лісництва, не здійснено захист лісоматеріалів від шкідників та грибів та проведено санітарні рубки деревини хвойних порід пошкоджених кореневою губкою у заборонений період, що в свою чергу призвело до заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу. Зазначені обставини викладені в акті перевірки №05-17-128 від 02.06.09 р.

Згідно ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у: незаконному вирубуванні і пошкодженні дерев і чагарників; порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони , захисту, використання і відтворення лісів; порушення порядку заготівлі та вивезення деревини, заготівлі живиці і використання інших лісових ресурсів.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах та порядку, визначених законодавством України.

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.06 р. №548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач не надав доказів відшкодування шкоди в сумі 91006,88 грн. та майнових стягнень в сумі 117745,17 грн. чи відсутності його вини в спричиненні шкоди, або будь-які заперечення.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 91006,88 грн. та майнових стягнень в сумі 117745,17 грн., заподіяних внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України, обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, належить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету.

Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 19, 69, 105, 107 Лісового Кодексу України, п.п. 2, 3, 4, 6, 28, 36 Санітарних правил в лісах України, ст.ст. 20, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Стягнути з Державного підприємства “Зміївське лісове господарство” (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Радянська, б.7. Код ЄДРПОУ №00993099) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК Зміївському районі, код ЄДРПОУ №24134337, р/р №315189217000228 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, код бюджетної кваліфікації 24062100) шкоду в сумі 91006,88 грн. та майнові стягнення в сумі 117745,17 грн., заподіяні внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України.

Стягнути з Державного підприємства “Зміївське лісове господарство” (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Радянська, б.7. Код ЄДРПОУ №00993099) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 2087,52 грн.

Стягнути з Державного підприємства “Зміївське лісове господарство” (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Радянська, б.7. Код ЄДРПОУ №00993099) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31219264700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя