ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103
РІШЕННЯ
Іменем України
15.07.2010Справа №2-16/2756-2010 За позовом Центру з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (95034, м. Сімферополь, вул. Б.Хмельницького, 27, ідентифікаційний код 22274933)
До відповідача – Щебетівської селищної ради м. Феодосії (98187, м. Феодосія, смт Щебетівка, вул. Леніна, 26, ідентифікаційний код 04367430)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (01030, м. Київ, вул. О.Гончара, 55а)
Про визнання рішень недійсними.
Суддя ГС АР Крим М.О.Білоус
представники:
Від позивача – Резніченко С.А.- представ., дов. б/н від 01.01.2010р.
Від відповідача – не з’явився
Від третьої особи – Резніченко С.А. – представ.. дов. № 01-8868/24 від 08.07.2010р.
Обставини справи: Центр з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача Щебетівської селищної ради м. Феодосії, в якій просить суд:
- визнати недійсним рішення 36 сесії 5-го скликання Щебетівської селищної ради № 1950 від 17 липня 2009 року «Про дозвіл на складання землевпорядної документації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальної площею 8,1747 га на яких розташовані об’єкти КНІГО ЦГМ в АРК Державної гідрометеорологічної служби МНС України»;
- визнати недійсним рішення 42 сесії 5-го скликання Щебетівської селищної ради №2440 від 30.12.2009 року «Про внесення змін та доповнень в рішення сесії».
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що спірне рішення є протиправним, оскільки Щебетівська селищна рада м. Феодосії без законних на те підстав порушила приписи статей 84,123, 125, 126 та п.12. перехідних положень Земельного кодексу України.
Ухвалою ГС АР Крим від 23.06.2010р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. (а.с.64-66)
Заявами від 23.06.2010р. та від 06.07.2010р. позивач уточнював позовні вимоги в частині правового обґрунтування щодо їх пред’явлення, але вимоги позивача стосовно предмету позову залишилися позивачем незмінними. Надані заяви були прийняті судом до розгляду. (а.с.38-43, а.с.71-75).
Представник позивача у судовому засіданні 15.07.2010р. підтримав свої уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач явку представника до судового засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Раніше, відповідач у відзиві на позовну заяву від 23.06.2010р. проти позову заперечував з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема, посилається на те, що спірне рішення прийняте Щебетівською селищною радою м. Феодосії в межах наданих їй повноважень, через що просить суд відмовити у задоволенні позову. Наданий відзив був залучений судом до матеріалів справи. (а.с. 52-53).
15.07.2010р. на адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення щодо предмет спору, в яких просить суд позов задовольнити у повному обсязі. Надані пояснення були залучені судом до матеріалів справи.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.
Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, додаткові представлені документи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
ВСТАНОВИВ :
24 грудня 1965 року Феодосійською міською радою Карадазькій Актинометричній обсерваторії був виданий державний Акт на право користування землею, в постійне користування відведено 17,2 га землі.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України №344 від 27 листопада 1991 року був створений Державний комітет України з гідрометеорології.
Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що організації і установи, які були підпорядковані Держкомгідромету СРСР, передані до відання Державного комітету України з гідрометеорології.
Наказом №189 від 23 грудня 1991 року, Державний комітет України по гідрометеорології підпорядкував собі організації колишнього Держкомгідромету СРСР на території України, у тому числі Карадазьку Актинометричну обсерваторію.
13 лютого 1992 року Державним комітетом України з гідрометеорології був прийнятий наказ №17, відповідно до якого на базі Карадазької актинометричної обсерваторії була організована Карадазька гідрометеорологічна обсерваторія 2 розряду, яка була передана на баланс Кримському Центру з гідрометеорології з передачею будівель, споруди, обладнання та майна в установленому порядку.
Наказом № 106 від 19.05.1995 року Державного Комітету України з гідрометеорології Карадазька гідрометеорологічна обсерваторія реорганізована в Карадазьку науково-дослідну геофізичну обсерваторію (КНІГО).
Ці факти також були встановлені рішенням ГС АР Крим від 03.12.2008р. у справі № 2-8/6283-2008.(а.с.31-34).
Зокрема, вказаним рішенням позов Щебетівської селищної ради був задоволений частково та зобов’язано Карадазьку науково – дослідну геофізичну обсерваторію і Центр з гідрометеорології АР Крим МНС та в справах захисту населення від подій Чорнобильської катастрофи отримати документи, які посвідчують право на земельну ділянку під об’єкти, що знаходяться у веденні Карадазької науково – дослідної геофізичної обсерваторію і Центр з гідрометеорології АР Крим МНС та в справах захисту населення від подій Чорнобильської катастрофи.
На теперішній час, вказане судове рішення сторонами оскаржено не було, через що набрало законної сили та є обов’язковим на всій території України.
Відповідно до п.6. Положення про Центр з гідрометеорології в АР Крим державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи вбачається, що до складу Кримського ЦГМ входять підпорядковані йому оперативно – виробничі гідрометеорологічні служби, розташовані на території Кримського ЦГМ. (а.с.16-19).
Згідно зі Структурою Центру з гідрометеорології в АР Крим до складу Центру з гідрометеорології в АР Крим державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи входить, зокрема, Карадазька науково – дослідна геофізична обсерваторія.(а.с.21-22)
Так, 17.07.2009 р. на 36 сесії 5 скликання Щебетівською селищною радою м. Феодосії було прийнято рішення №1950 «Про дозвіл на складання землевпорядної документації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти КНІГО ЦГМ в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби МНС України» згідно з яким був наданий дозвіл Карадазькій науково – дослідній обсерваторії Центру з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби МНС України скласти землевпорядну документацію щодо оформлення правовстановлюючих документів за земельні ділянки, загальною площею 8, 1747 га, що розташовані за адресою: м. Феодосія, с. Курортне, вул. Науки,12 на яких розташовані об’єкти Обсерваторії відповідно геодезичних вимірювань.
Пунктом 2 цього рішення зобов’язано Карадазьку науково – дослідну обсерваторію Центру з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби МНС України в 6 місячний термін виконати землевпорядну документацію та надати на наступне засідання сесії Щебетівської селищною ради (а.с.11).
Також 30.12.2009р. Щебетівською селищною радою м. Феодосії було прийняте рішення № 2440, яким внесені зміни у п.1. рішення 36 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради м. Феодосії від 17.07.2009р. № 1950, додавши речення «Іншу частину земель площею 9,0253 га віднести до земель Щебетівської селищної ради» (а.с.10).
Вважаючи вказані рішення протиправними, Центр з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи звернулось до суду з позовом про визнання їх недійсними.
Так, позивач, зокрема, посилається на те, що Щебетівська селищна рада вийшла за межі наданих їй повноважень та в порушення статей 84,123, 125, 126 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України прийняла спірні рішення.
Суд розглянувши позовні вимоги, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2. Роз’яснення «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» від 26.01.2000р. № 02-5/35 підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Як було вказано вище, на підставі рішення ГС АРК у справі № 2-8/6283-2008 Карадазька науково – дослідна геофізична обсерваторія і Центр з гідрометеорології АР Крим МНС та в справах захисту населення від подій Чорнобильської катастрофи були зобов’язані отримати документи, які посвідчують право на земельну ділянку під об’єкти, що знаходяться у їх веденні.
Дійсно, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та у чинність ч.3. ст. 126 цього кодексу право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Проте, для отримання такого права на постійне користування земельною ділянкою необхідною є згода на розробку проекту землевідведення.
Зокрема, порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам визначено статтею 123 ЗК України.
При цьому, слід також врахувати, що земельні ділянки у постійне користування передаються у порядку відведення безоплатно з наступним посвідченням цього права шляхом видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою повноважним органом у разі надання в таке користування земель державної або комунальної власності.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.02.2009 р. позивач заявою вих. № 38 звернувся до Голови Щебетівської селищної ради м. Феодосії з проханням вирішення питання щодо обміну державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 25.12.1965р. на акт нового зразку (а.с.45).
У відповіді на заяву позивача від 11.03.2009р. вих.. № 216/02-12 відповідач посилався на рішення ГС АРК у справі № 2-8/6283-2008 та повідомив про те, що орієнтована площа земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Феодосія, смт. Щебетівка, вул. Науки,12 та необхідна для обслуговування об’єктів позивача, складає приблизно 8 гектарів. (а.с.46).
В подальшому, Щебетівська селищна рада м. Феодосії листом вих. № 501/02-12 від 27.04.2009р. звернулась до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, м. Київ, в якому повідомила, що згідно геодезичних знімків площа земельної ділянки складає 8,1747 га (а.с. 13).
В свою чергу, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, м. Київ, розглянувши звернення Щебетовської селищної ради, своїм листом від 03.06.2009р. № 03-7044/22 просило селищну раду надати Карадазькій науково – дослідній обсерваторії Центру з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби МНС України дозвіл на розробку землевпорядної документації з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: м. Феодосія, с. Курортне, вул.. Науки,12, на якій розташоване об’єкти Обсерваторії.
У той же час, слід зазначити, що рішенням ГС АР Крим від 03.12.2008р. у справі № 2-8/6283-2008 суд зобов’язав саме Карадазьку науково – дослідну геофізичну обсерваторію і Центр з гідрометеорології АР Крим МНС та в справах захисту населення від подій Чорнобильської катастрофи отримати документи, які посвідчують право на земельну ділянку під об’єкти, що знаходяться у веденні Карадазької науково – дослідної геофізичної обсерваторію і Центр з гідрометеорології АР Крим МНС та в справах захисту населення від подій Чорнобильської катастрофи.
Отже, згідно з Положенням Центр з гідрометеорології в АРК державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи є юридичною особою та, в даному випадку, відповідно до норм Земельного кодексу України є суб’єктом земельних відносин.
Але, всупереч, рішення Господарського суду у справі № 2-8/6283-2008 Щебетівська селищна рада звернулась до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, м. Київ, позаяк відповідач був обізнаний, що Центр з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи є юридичною особою та саме на нього згідно з вказаним рішенням був покладений обов’язок здійснити оформлення правоустановчих документів під об’єктами, що знаходяться у його віданні.
Відповідно до ч.2. ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Проте, позивач з відповідним клопотанням до Щебетівської селищної ради не звертався, а відповідь Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, м Київ не відповідає фактичним обставинам справи та приписам вищевказаної статті.
Слід зазначити що позивач тільки звертався з питанням щодо заміни державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.
Таким чином, Щебетівська селищна рада, розглядаючи лист Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, м Київ не мала достатньо підстав щодо прийняття спірних рішень.
Крім того, під час прийняття відповідачем рішення від 30.12.2009 р. відповідачем не було дотримано порядку вилучення земельної ділянки.
Враховуючи рішення ГС АРК у справі № 2-8/6283-2008, державний акт на право постійного користування землею від 24.12.1965 р. є діючим та не визнаний недійсним у встановленому законом порядку.
Статтею 149 Земельного кодексу України встановлений порядок вилучення земельних ділянок, згідно з якою земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.
При цьому, суд також приймає до уваги те, що позивач, відповідно до Положення, у межах своїх повноважень бере участь у реалізації державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності та здійснює покладені на нього завдання.
Статтею 13 Закону України «Про гідрометеорологічну діяльність» встановлені охоронні зони навколо об'єктів, призначених для гідрометеорологічних спостережень та інших видів гідрометеорологічної діяльності.
Порядок встановлення охоронних зон навколо об’єктів, призначених для гідрометеорологічних спостережень та інших видів гідрометеорологічної діяльності, та режим їх використання затверджено Постановою КМУ № 2262 від 11.12.99 р.
При цьому, розміри охоронних зон встановлюються Держгідрометом згідно з додатком до цього Порядку ( п. 3 Порядку).
Додатком до Порядку визначено, що розмір охоронних зон, які встановлюються навколо об’єктів, призначених для гідрометеорологічних спостережень та інших видів гідрометеорологічної діяльності для метеорологічні майданчики, метеорологічні та аерологічні радіолокаційна станції становить 200 м.
Слід також зазначити, що згідно з ч. 3 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать: земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Стаття 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» серед основних принципів здійснення місцевого самоврядування передбачає, зокрема, принцип законності. Крім того, стаття 19 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування діють на підставі діючого законодавства та у межах повноважень й шляхом, передбаченим Конституцією України та нормативно-правовими актами. Додержання принципу законності передбачає також прийняття суб’єктами владних повноважень законних актів, тобто певної форми актів, виданих у визначеному порядку компетентними органами в межах їх повноважень.
Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України № 280/97 «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Стаття 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Вказане положення відповідає статті 15 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Таким чином, спірними рішеннями також порушуються законні права та інтереси Центру з гідрометеорології в АР Крим Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, через що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача у відзиві на позов не можуть бути прийняті судом до уваги із зазначених вище підстав.
При цьому, суд також приймає до уваги, що третя особа звертала увагу суду на те, що відповідно до вимог ч.2. ст.123 Земельного кодексу України саме позивач повинен був звернутися з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки з клопотанням про надання дозволу на його розробку.
Розглядаючи вказану справу суд також виходив з положень п. 6 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, Рекомендацій Президії Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.01.2010 р. «Про застосування законодавства при вирішенні земельних спорів (питання щодо підвідомчості)» та приймав до уваги Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 23.06.2010 р. за № 05-05/357, а тому розглядав справу за правилами Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення 36 сесії 5-го скликання Щебетівської селищної ради № 1950 від 17 липня 2009 року «Про дозвіл на складання землевпорядної документації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальної площею 8,1747 га на яких розташовані об’єкти КНІГО ЦГМ в АРК Державної гідрометеорологічної служби МНС України».
3. Визнати недійсним рішення 42 сесії 5-го скликання Щебетівської селищної ради №2440 від 30.12.2009року «Про внесення змін та доповнень в рішення сесії».
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Білоус М.О.