Постанова № 10415940, 26.05.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-1111/09/0970
Номер документу
10415940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2010 року справа № 2а-1111/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі :

Суддя Остапюк С.В.

за участі секретаря Дутчак Л.В.

представника позивача : Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Воришка Я.Я., Співак О.В.

представника відповідача : Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» Олексин Л.П.

прокурора : Федунишин Х.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську до Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» про стягнення податкового боргу в розмірі 5194925, 86 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

13.04.2009 року прокурор міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську (далі позивач) звернувся з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» (далі відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 4792102, 72 гривень.

22.05.2009 року ухвалою суду провадження в даній адміністративній справі зупинено, в звязку з неможливістю її розгляду до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень, на підставі яких визначено спірний у даній справі податковий борг.

12.04.2010 року ухвалою суду провадження в даній адміністративній справі поновлено у звязку із вирішення Верховним Судом України за винятковими обставинами адміністративної справи за позовом Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень.

13.05.2010 року прокурором збільшено позовні вимоги, у відповідності до яких просив стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» на користь держави податковий борг в розмірі 5194925, 86 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення статтей 5, 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не здійснено сплату податкового боргу в розмірі 5194925,86 гривень, який виник в результаті несплати відповідачем узгоджених податкових зобовязань по податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 2281155, 36 гривень, штрафних санкцій в розмірі 1772690, 00 гривень та пені в розмірі 1141080, 50 гривень.

Представник позивача та прокурор заявлені позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечила, суду надала письмове заперечення, мотивоване тим, що перша податкова вимога від 11.06.2008 року та друга податкова вимога від 14.07.2008 року надіслані на суму спірного податкового боргу відкликані, а також тим, що позивачем невірно в період з 06.05.2009 року до 23.09.2009 року здійснювалось нарахування пені на суму основного боргу, що вчинено всупереч ухвали Верховного Суду України від 06.05.2009 року, якою зупинено виконання постанов Вищого адміністративного суду України від 19.03.2009 року, Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року в справі про скасування податкових повідомлень-рішень, на підставі яких визначено спірний податковий борг.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, пояснення прокурора, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підставний та підлягає до задоволення з таких мотивів.

Судом встановлено, що 12.11.1999 року Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради проведено державну реєстрацію установчих документів Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», яке взято на податковий облік як платника податків від 09.04.2001 року у Державній податковій інспекції в місті Івано-Франківську.

23.05.2010 року позивачем проведено документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства відповідача за період з 01.07.2003року до 31.12.2004 року та по податку на додану вартість з 01.08.2003 року до 31.12.2004 року. За наслідками вказаної перевірки складено акт за №380/23-6-03361046.

За результатами розгляду вказаного акту, 25.05.2005 року позивачем, в тому числі, винесено податкове повідомлення-рішення за №0003602312/0 про визначення відповідачу податкових зобовязань з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 4 303 040, 00 гривень.

03.09.2008 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання відповідачем податкової звітності, за наслідками проведення якої складено акт за №11756. За результатами розгляду акту, 03.09.2008 року позивачем винесено податкове повідомлення рішення за № 0030651501/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 гривень.

04.12.2008 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання відповідачем податкової звітності, за наслідками проведення якої складено акт за №16636/15-1-03361046. За результатами розгляду акту, 04.12.2008 року позивачем винесено податкове повідомлення рішення за № 0034621501/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 гривень.

05.03.2009 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання відповідачем податкової звітності, за наслідками проведення якої складено акт за №2884/15-1/03361046. За результатами розгляду акту, 05.03.2009 року позивачем винесено податкове повідомлення рішення за № 0002731501/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 гривень.

Відкритим акціонерним товариством «Івано-Франківськгаз» податкове повідомлення-рішення за №0003602312/0 від 25.05.2005 року про визначення податкових зобовязань з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 4 303 040, 00 гривень оскаржено до Господарського суду Івано-Франківської області.

20.04.2007 року за наслідками розгляду адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про скасування, в тому числі, податкового повідомлення-рішення за №0003602312/0 від 25.05.2005 року постановою суду вказане податкове повідомлення-рішення визнано нечинним.

11.10.2007 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 20.04.2007 року скасовано, а в позові Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання нечинним, в тому числі, податкового повідомлення-рішення за №0003602312/0 від 25.05.2005 року відмовлено.

19.03.2009 року за наслідками перегляду в касаційному порядку зазначених рішень судів першої та апеляційної інстанцій постановою Вищого адміністративного суду України постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року в частині відмови в задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення за №0003602312/0 від 25.05.2005 року залишено без змін.

06.05.2009 року ухвалою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України скарги Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» та Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про перегляд за винятковими обставинами постанови Вищого адміністративного суду України від 19.03.2009 року допущено до провадження за винятковими обставинами. Виконання постанов Вищого адміністративного суду України від 19.03.2009 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року зупинено.

23.09.2009 року за наслідками розгляду за винятковими обставинами справи за позовом Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень постановою Верховного Суду України у задоволенні скарг Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську та Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» відмовлено.

Податкові повідомлення рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 гривень за № 0030651501/0 від 03.09.2008 року, за №0034621501/0 від 04.12.2008 року та № 0002731501/0 від 05.03.2009 року відповідачем не оскаржувались ні в порядку передбаченому спеціальним законом, ні в судовому порядку.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181-ІІІ).

Згідно підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 вказаного Закону, передбачена процедура апеляційного узгодження податкового зобовязання та встановлено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення.

Згідно підпункту 5.2.3 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобовязань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобовязання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Аналогічна норма щодо моменту узгодження податкових зобовязань визначених рішенням контролюючого органу, що оскаржується в судовому порядку передбачена абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 вказаного Закону, згідно якої встановлено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобовязання платник податків зобовязаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

У відповідності до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами якого розглядався спір за позовом Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання недійсними податкових повідомлень рішень, на підставі яких визначено спірний податковий борг, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Згідно частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З огляду на вищевказані норми процесуального закону та Закону №2181-ІІІ, суд, при вирішенні питання про встановлення моменту узгодження податкових зобовязань відповідача з сплати податку на прибуток приватних підприємств, що визначені податковим повідомленням-рішенням за №0003602312/0 від 25.05.2005 року приходить до висновку, що таким моментом є день набрання законної сили судовим рішенням в справі за зверненням платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, яким за даних обставин є день проголошення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду.

Як встановлено судом та зазначалось вище 11.10.2007 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 20.04.2007 року скасовано, а в позові Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання нечинним, в тому числі, податкового повідомлення-рішення за №0003602312/0 від 25.05.2005 року відмовлено.

Таким чином, податкові зобовязання відповідача з сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 4303040, 00 гривень є узгодженими з 11.10.2007 року. З цього ж часу починає перебіг десятиденний строк, протягом якого, у відповідності до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ, відповідач зобовязаний самостійно погасити суму податкового зобовязання.

Судом встановлено, що податкові повідомлення-рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 гривень за № 0030651501/0 від 03.09.2008 року, за №0034621501/0 від 04.12.2008 року та за № 0002731501/0 від 05.03.2009 року відповідачем отримані в день їх винесення, а тому податкові зобовязання визначені ними, у відповідності до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ є узгодженими з цього ж часу.

Враховуючи, що відповідачем суми зобовязань з сплати податку на прибуток приватних підприємств та суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій податковими повідомленнями-рішеннями за №0003602312/0 від 25.05.2005 року, за № 0030651501/0 від 03.09.2008 року, та за № 0002731501/0 від 05.03.2009 року у відповідності до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ не виконані протягом десятиденного строку, то згідно підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 вказаного Закону сума податкових зобовязань визначених цими податковими повідомленнями-рішеннями в розмірі 4303380 гривень утворює собою податковий борг відповідача.

Судом встановлено, що податкові зобовязання, визначені за №0034621501/0 від 04.12.2008 року відповідачем виконані протягом десятиденного строку встановленого підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ, а саме 09.12.2008 року, а тому вказані зобовязання суму податкового боргу не утворюють (а.с.153).

Посилання представника відповідача на здійснення сплати у встановлені законом строки штрафних (фінансових) санкцій, визначених податковими повідомленнями-рішеннями за №0030651501/0 від 03.09.2008 року та за № 0002731501/0 від 05.03.2009 року судом відхиляються, як такі, що не відповідають дійсності, оскільки надані суду копії платіжних доручення за №26 від 12.03.2008 року та за №28 від 01.09.2008 року підтверджують собою сплату відповідачем застосованих до нього штрафних санкцій за іншими рішеннями позивача та за інші періоди, а наведені обставини не доводять сплату відповідачем штрафних (фінансових) санкцій визначених вказаними податковими повідомленнями-рішеннями (а.с.151, 152).

У відповідності до підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пунктом 1.4 статті 1 вказаного закону пеня визначена, як плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.

Згідно пункту «б» підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181-ІІІ нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобовязання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Судом встановлено, що позивачем після отримання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року з 29.05.2008 року розпочато здійснення нарахування пені на суму несплаченого узгоджених податкових зобовязань, визначених податковим повідомленням-рішенням за №0003602312/0 від 25.05.2005 року, тобто після закінчення десятиденного строку з моменту узгодження цих податкових зобовязань.

Нарахування пені на податкові зобовязання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями за №0030651501/0 від 03.09.2008 року та за № 0002731501/0 від 05.03.2009 року в розмір 340 гривень у звязку з несвоєчасним погашенням цих податкових зобовязань позивачем здійснювалось з наступного дня за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні.

Як наслідок суд приходить до висновку про правомірність нарахування позивачем пені на суми узгоджених податкових зобовязань з сплати податку з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 4 303 040, 00 гривень та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340 гривень.

Судом встановлено, що відповідачем 16.11.2009 року та 30.12.2009 року здійснено часткове погашення податкового боргу, що виник із несплати узгоджених сум податкових зобовязань по податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 250000, 00 гривень (а.с.154, 155).

У звязку із частковим погашенням податкового боргу позивачем зупинено здійснення нарахування пені на сплачену частку податкового боргу, а розмір нарахованої пені на цю частину зобовязань на момент сплати складає 51845, 71 гривень, залишок несплаченої суми податкового боргу складає 4 053 845, 36 гривень (а.с. 158).

На суму несплаченого податкового боргу позивачем, у відповідності до пункту 16.4 статті 16 Закону №2181-ІІІ здійснено нарахування пені, розмір якої станом на 23.04.2010 року складає 1089234, 79 гривень (а.с.143).

Розмір податкового боргу відповідача та пені, нарахованої на суми податкового боргу у звязку з його несвоєчасним погашенням складає 5194925, 86 гривень.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобовязаний погасити податковий борг та нараховану пеню на суму несвоєчасно сплаченого податкового боргу. Наявність такого обовязку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обовязок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Судом відхиляються посилання відповідача на ту обставину, що другу податкову вимогу за №2/116/13708/10/24-150/3352 позивачем складено та надіслано відповідачу 18.05.2009 року, тобто під час строку, протягом якого ухвалою Верховного Суду України від 06.05.2009 року, зупинено виконання постанов Вищого адміністративного суду України від 19.03.2009 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року, як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог. Оскільки, зупинення виконання вказаних постанов судів першої та апеляційної інстанції, у відповідності до підпункту 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону №2181-ІІІ не є підставою для відкликання податкової вимоги, якими є скасування чи зміна судом рішення контролюючого органу про нарахування сум податкового зобовязання на суму яких направлена така податкова вимога. У відповідності до постанови Верховного Суду України від 23.09.2009 року, винесеній в зазначеній справі, у задоволенні скарг Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську та Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» відмовлено, рішення контролюючого органу не скасовувалось та не змінювалось. Як наслідок, зазначена відповідачем обставина не може слугувати підставою для звільнення позивача від обовязку сплати податкових зобовязань з податку на прибуток приватних підприємств.

Також судом відхиляються заперечення відповідача щодо правомірності нарахування пені на суму податкового боргу, що визначена податковим повідомленням-рішенням за №0003602312/0 від 25.05.2005 року в період до 23.09.2009 року, тобто з дня винесення Верховним Судом України постанови за наслідками розгляду за винятковими обставинами справи за позовом Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання недійсними цього податкового повідомлення-рішення, оскільки вважає, що граничним строком сплати зазначених зобовязань та моментом їх узгодження є дата винесення зазначеної постанови.

Як зазначено судом вище, моментом узгодження податкових зобовязань визначених податковим повідомленням-рішенням за №0003602312/0 від 25.05.2005 року є 11.10.2007 року, граничним строком сплати цих податкових зобовязань, з спливом якого у позивача в силу пункту «б» підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181-ІІІ виникає обовязок нарахування пені на суму боргу, є десятиденний строк, протягом якого, у відповідності до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ, відповідач зобовязаний самостійно погасити суму податкового зобовязання, а тому нарахування позивачем пені на суму зазначеного податкового боргу з 29.05.2008 року є правомірним та не порушує прав відповідача.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз», 76000, вулицяЛенкавського, 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 03361046 в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі 5194925 (пяти мільйонів ста девяносто чотирьох тисяч девятсот двадцяти пяти) гривень 86 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Остапюк

Постанова в повному обсязі складена 31.05.2010 року.