Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 року справа №2а-28024/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Арабей Т.Г., суддів: Шишова О.О., Юрко І.В.
при секретарі Тімченко М.Ю.
за участю: представника позивача Лиманюк М.А. за довіреністю
представників відповідача Дмітриєнко В.Ю., Григоренко Л.В. за довіреністю
розглянула апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-280245/09/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІГАРБО" про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач Державна податкова інспекція в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІГАРБО" про зобов'язання ТОВ "ТІГАРБО" виконати законні вимоги державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку - пов'язані з допуском та проведенням позапланової виїзної документальної перевірки, з питань правильності визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток за період з 01.07.2006р. по 31.12.2008р. В обґрунтування позовних вимог зазначили, що працівники податкового органу не були допущені до проведення позапланової перевірки про що працівниками ДПІ було складено акт від 10.08.2009р. № 148/23-30421818, просили зобов'язати відповідача допустити їх до перевірки.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області відмовлено у повному обсязі.
Позивач не погодився з таким судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, в звязку з порушенням норм матеріального права, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Вважають, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, та порушені вимоги ст. 11 та 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. № 509.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі і просив апеляційну скаргу задовольнити.
Представники позивача в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, вважали рішення суду обґрунтованим та законним.
Заслухавши доповідь судді доповідача, пояснення сторін, розглянувши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає останні обґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції при розгляді справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІГАРБО» зареєстровано виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради та знаходиться на обліку платників податків у ДПІ у м. Сєвєродонецьк Луганської області.
З 26.05.2009 року по 09.06.2009 року на підставі розпорядження № 49 від 26.05.2009 р. № 492/1-16 податковим органом у відповідності до ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з планом-графіком проведення перевірок проводилася комплексна документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ТІГАРБО» з метою дотримання податкового і валютного законодавства за період з 01.07.2006 р. по 31.12.2008 р.( а.с. 4-5).
За результатами перевірки ТОВ «ТІГАРБО» було складено акт від 19.06.2009 року № 1318/23/30421818, на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення форми „Р" від 10 липня 2009 року № 0000802301/0, яким визначено податкове зобовязання з урахуванням штрафних санкцій у сумі 68 465 грн.( а.с.6-23),а 22 липня 2009 р. позивачем на дане повідомлення рішення була направлена скарга ДПІ в м. Сєвєродонецьк.
Наказом Начальника ДПІ в м. Сєвєродонецьку від 05.08.2009 року № 155-п, була призначена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ „ТІГАРБО", терміном виконання з 10.08.2009 року по 14.08.2009 рік.
10 серпня 2009 року керівництво ТОВ «ТІГАРБО» не допустили перевіряючих до проведення позапланової перевірки, у зв'язку з чим працівниками ДПІ в м. Сєвєродонецьку було складено акт про відмову від допуску до перевірки № 148/23-30421818 від 10.08.2009р.
Листами за вих. № 53 від «10» серпня 2009 р. та за вих. № 55 від «18» серпня 2009 р. ТОВ «ТІГАРБО» звернулися до начальника ДПІ в м. Сєвєродонецьку в якому вказали, що вони не заперечують, і не перешкоджають проведенню позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ТІГАРБО» з питання правильності визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток за період з 01.07.2006 р. по 31.12.2008 р. за умови представлення обов'язкових до допуску документів відповідно до вимог статей 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» N 509-ХП (509-12) від 04.12.1990 р., а саме рішення суду по підставах ст. 11-1,11-2 вказані Закони України.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції посилався на неправомірність дій позивача щодо проведення позапланової перевірки без відповідного рішення суду згідно до вимог ч.8 ст.11-1 Закону України N 509-12 від 04.12.1990 р. Однак з даним твердженням суду колегія суддів не погоджуєть , виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України „Про державну податкову службу в Україні ” визначена компетенція органів державної податкової служби України. Зокрема, ч.1 ст. 11 цього Закону встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Статтею 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів). Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки.
Статтею 11-1 зазначеного Закону передбачено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Таким чином, вказана вище норма визначає, що підстави і порядок проведення позапланових документальних перевірок, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і здійснюється на підставі виникнення обставин, а в даному випадку податковий орган намагався провести перевірку щодо проведення планової виїзної перевірки ТОВ «ТІГАРБО» по податку на прибуток з метою дотримання податкового і валютного законодавства, яка проводилась за період з 01.07.2006 р. по 31.12.2008р. на підставі якої податковим органом було винесено повідомлення-рішення форми „Р" від 10 липня 2009 року № 0000802301/0, про накладання штрафних санкцій у сумі 68 465 грн. і яке було оскаржене відповідачем, а тому рішення про проведення позапланової перевірки правомірно прийнято начальником ДПІ в м. Сєвєродонецьку, про що винесено відповідний наказ.
За перелічених обставин, позивач мав необхідні повноваження, діяв в межах своєї компетенції та у спосіб передбачені Законами України «Про державну податкову службу в Україні», тому висновки суду першої інстанції в цій частині помилкові та зроблені при невірному застосуванні норм матеріального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст.195, ст.196, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4 , ст.205 ч.2, ст.207, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області-задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010р. у справі № 2а-28024/09/1270- скасувати.
Позовну заяву Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІГАБРО" про зобов'язання ТОВ "ТІГАРБО" виконати законні вимоги державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку-пов'язані з допуском та проведенням позапланової виїзної документальної перевірки, з питань правильності визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток за період з 01.07.2006р. по 31.12.2008р.-задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІГАРБО" виконати законні вимоги державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку, а саме: допустити Державну податкову інспекцію в м. Сєвєродонецьку Луганської області до проведення позапланової виїзної документальної перевірки, з питань правильності визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток за період з 01.07.2006р. по 31.12.2008р.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 червня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 19 червня 2010 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Т.Г.Арабей
Судді:О.О.Шишов
І.В.Юрко