Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 163/304/22
Провадження № 3/163/341/22
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2022 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.
з участюпредставника Волинської митниці Кондратюка І.П.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом №0938/20500/21 про притягнення до відповідальності за ст.472 МК України,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , уповноваженого на роботу з митницею ТОВ «Вербена», паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Луцьким МВ УМВС України у Волинській області, РНОКПП невідомий,
в с т а н о в и в :
Інспектор Волинської митниці склав протокол про те, що ОСОБА_1 як уповноважений на роботу з митницею ТОВ «Вербена» не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари при таких обставинах.
27 листопада 2021 року ОСОБА_1 на митному посту "Володимир-Волинський" Волинської митниці подав митну декларацію типу ІМ40ДЕ № UA205100/2021/013084 на товар «продукти, що використовуються для годівлі тварин з вмістом крохмалю менше 10%, без вмісту молочних продуктів, цукрози, жиру, глюкози багатокомпонентні суміші в асортименті: 'Protan PW' - у 250 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Protan T Plus Exstra' - у 157 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Protan T Plus' - у 129 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Koncentrat 10% М' - у 144 паперових мішках по 25 кг кожен» - усі торгівельної марки «EKOPLON», виробника «EKOPLON spolka z organiczona odpowiedzialnoscia sp.k» Польща, загальною вагою брутто 17280 кг, нетто 17000 кг, вартістю 39715,49 польських злотих, що по курсу НБУ станом на 27 листопада 2021 року становить 258107,00 гривень.
Відповідно до поданих в складі електронного повідомлення товаросупровідних документів продавцем та відправником товару є компанія «EKOPLON spolka z organiczona odpowiedzialnoscia sp.k» (Польща), одержувачем ТОВ «Вербена» (Україна, м.Нововолинськ).
29 листопада 2021 року посадовими особами митниці проведено частковий огляд товару, під час якого встановлено наявність на паперових мішках з товаром маркувальних етикеток з написом «вироблено з насіння сої, модифікованого генетично».
В митній декларації в графі 31 ОСОБА_1 не зазначив інформації щодо наявності чи відсутності у заявленому товарі генетично модифікованих організмів (далі ГМО) або їх вироблення з використанням ГМО, тому на вимогу митниці він надав сертифікати якості на товари: 'ProtanPW', 'Protan TPlus Exstra', 'Protan T Plus', 'Koncentrat 10% М', відповідно до яких будь-яка інформація щодо наявності в задекларованих товарах ГМО відсутня.
Згідно із ст.16 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» ввезення харчових продуктів, …кормових добавок …, які містять ГМО або отримані з їх використанням, для безпосереднього вживання за призначенням можливе тільки за умови державної реєстрації відповідних ГМО джерел та переліченої у цій частині продукції.
Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, інформація про задекларований товар, як такий, що включений до Реєстру генетично модифікованих організмів джерел кормів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, які містять такі організми або отримані з їх використанням, відсутня.
За викладених обставин дії ОСОБА_1 як уповноваженого на роботу з митницею ТОВ «Вербена» кваліфіковані за ст.472 МК України, оскільки при поданні до митного оформлення ЕМД № UA205100/2021/013084, незважаючи на встановлену законодавством України заборону введення в обіг такого товару до державної реєстрації, не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, електронною поштою надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.
Дослідженням доказів встановлено таке.
Відповідно дотоварно-супровіднихдокументів:зовнішньоекономічного договорувід 25березня 2019року №1/10/2018,додаткової угодиб/нвід 20листопада 2019року довказаного договору,інвойса від24листопада 2021року №SEXB/FE/0004/11/21,специфікації від24листопада 2021року,сертифікатів якостітовару,CMRвід 24листопада 2021року,експортної митноїдекларації від25листопада 2021року №21PL341010Е0392802та оформленої ОСОБА_1 митної декларації№ UA205100/2021/013084від продавцяі відправникапольської компанії«EKOPLONspolkazorganiczonaodpowiedzialnosciasp.k»в адресуТОВ «Вербена»через митнийкордон Українипереміщено товар: «Продукти, що використовуються для годівлі тварин з вмістом крохмалю менше 10%, без вмісту молочних продуктів, цукрози, жиру, глюкози багатокомпонентні суміші п`яти найменувань: 1)'Protan PW', 2) 'Protan T Plus Exstra', 3) 'Protan PW Immuno', 4) 'Protan T Plus', 5) 'Koncentrat 10% М'».
Відповідно до зазначеного в графі 31 митної декларації № UA205100/2021/013084 опису товару - продукт з найменуванням 'Protan PW Immuno' містить у собі генетично модифіковану сою.
З акту про проведення огляду вбачається, що згідно зазначеної на маркувальних етикетках інформації до складу переміщуваного іншого товару продуктів з найменуваннями 'Protan PW', 'Protan T Plus Exstra', 'Protan T Plus', 'Koncentrat 10% М'» входить насіння сої модифікованого генетично, про що ОСОБА_1 в декларації не вказав.
Згідно ізст.16Закону Українивід 31травня 2007року №1103-V«Про державнусистему біобезпекипри створенні,випробуванні,транспортуванні тавикористанні генетичномодифікованих організмів» (далі - Закон № 1103-V) забороняється ввезення на митну територію України ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей або державних апробацій (випробовувань).
Ввезення харчових продуктів, косметичних засобів, лікарських засобів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, які містять ГМО або отримані з їх використанням, для безпосереднього вживання за призначенням можливе тільки за умови державної реєстрації відповідних ГМО джерел та переліченої у цій частині продукції.
Порядок такого ввезення встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим ГМО, на підставі відповідних дозволів або інформації про державну реєстрацію ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, отриманих від відповідних центральних органів виконавчої влади з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.
Товар "продукт з найменуванням 'Protan PW Immuno'", який у своєму складі містить генетично модифіковану сою та з таким описом заявлений ОСОБА_1 у митній декларації, митним органом в порядку ст.511 МК України не вилучався; відомості про подальшу його долю (переміщення) в матеріалах справи відсутні.
За змістомпротоколу пропорушення митнихправил митнийорган пов`язуєвчинення ОСОБА_1 порушення митнихправил ізтим,що останнійзадекларував товар,який невключений до Реєстру генетично модифікованих організмів джерел кормів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, які містять такі організми або отримані з їх використанням, а відтак заборонений до ввезення на територію України, та у митній декларації в графі 31 «Вантажні місця та опис товару» не заявив точних та достовірних відомостей про товар, а саме, наявність чи відсутність у ньому вмісту ГМО або його вироблення з використанням ГМО.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 472 МК України встановлена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Частиною 1 ст.257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.7 ст.257 МК України перелік відомостей, що підлягають внесенню до мит-них декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з ч.8 ст.257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
… 5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;
… 8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.
У затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі Порядок № 651) у розділі ІІ «Заповнення граф митних декларацій» передбачено, що у графі 31 "Вантажні місця та опис товарів" під номером 1 зазначаються торговельне найменування товару та опис товару відповідно до товаросупровідних, транспортних документів в обсязі, достатньому для його розпізнання та віднесення до коду згідно з УКТ ЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД.
У ційсправі встановлено,що усіпереміщувані товари,у томучислі,вилучені митниморганом впорядку ст.511МК України, ОСОБА_1 вказані вграфі 31митної декларації№ UA205100/2021/013084:«Продукти,що використовуютьсядля годівлітварин звмістом крохмалюменше 10%,без вмістумолочних продуктів,цукрози,жиру,глюкози багатокомпонентнісуміші васортименті:'ProtanPW','ProtanTPlusExstra', 'Protan PW Immuno', 'Protan T Plus', 'Koncentrat 10% М'» по усіх яких вказаний детальний опис складових цих товарів.
Досліджені у справі докази свідчать, що декларування товару у графі 31 декларації ОСОБА_1 проведене у чіткій відповідності до наданих йому товарно-супровідних документів, у тому числі, на підставі сертифікатів якості на кожне найменування товару: 'Protan PW', 'Protan T Plus Exstra', 'Protan PW Immuno', 'Protan T Plus', 'Koncentrat 10% М'.
Крім цього,в подальшому польська компанія «EKOPLON spolka z organiczona odpowiedzialnoscia sp.k» у заяві від 01 грудня 2021 року підтвердила, що увесь вищевказаний товар є продукцією без ГМО.
У зв`язку із цим у ОСОБА_1 були відсутніми підстави для подання відомостей, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.
До того ж відповідно до вимог Порядку № 651 інформація про опис товарів у графі 31 митної декларації зазначається на підставі товаросупровідних документів, а не з наявної на маркувальних етикетках інформації.
За викладених обставин вбачається достатньо підстав для висновку, що ознак свідомого і умисного не внесення ОСОБА_1 до митної декларації відомостей, про які зазначає митний орган в протоколі, по справі не встановлено.
Той факт, що вилучені за цим протоколом товари через віднесення їх до заборонених до ввезення на митну територію України згідно Закону № 1103-V, не може свідчити про протиправність дій ОСОБА_1 .
Крім цього, сам текст протоколу в частині формулювання змісту правопорушення є неконкретним, оскільки щодо вилучених товарів не наведено ознак недекларування, що відповідали б положенням ст.ст.257, 472 МК України.
Таким чином, дослідження та аналіз зібраних по справі доказів свідчать, що ознаки передбаченого ст.472 МК України правопорушення в діях ОСОБА_1 відсутні.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
У зв`язку з наведеним провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.
Вилучені в порядку ст.511 МК України товари повернути ТОВ «Вербена» для подальшого митного оформлення згідно чинного законодавства України.
Понесені по справі витрати на зберігання товарів відшкодуванню не підлягають згідно із ст.520 МК України, судовий збір не справляється на підставі ст.401 КУпАП.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
п о с т а н о в и в :
Провадження в справі за протоколом № 0938/20500/21 щодо ОСОБА_1 за ознаками ст.472 МК України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Вилучені за цим протоколом в порядку ст.511 МК України товари: «Продукти, що використовуються для годівлі тварин з вмістом крохмалю менше 10%, без вмісту молочних продуктів, цукрози, жиру, глюкози багатокомпонентні суміші в асортименті: 'Protan PW' - у 250 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Protan T Plus Exstra' - у 157 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Protan T Plus' - у 129 паперових мішках по 25 кг кожен, 'Koncentrat 10% М' - у 144 паперових мішках по 25 кг кожен», - повернути ТОВ «Вербена» для подальшого митного оформлення згідно чинного законодавства України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь