Постанова № 10390738, 29.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2010
Номер справи
2а-10643/10/0570
Номер документу
10390738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2010 р. справа № 2а-10643/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16 год 25 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Тарасенка І.М.

при секретаріКушек Н.А.

за участю:

представника позивача Петрової А.М., діє за дов. від 01.06.2010 р.

представника позивача Жолоб Я.С., діє за дов. від 31.12.2009 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Добропільського міського центру зайнятості Донецької області до державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» про стягнення заборгованості зі страхових внесків,-

В С Т А Н О В И В:

Добропільський міський центр зайнятості Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» про стягнення заборгованості зі страхових внесків про стягнення заборгованості зі страхових внесків, мотивуючи свої вимоги тим, що за відповідачем станом на 31.12.2009 р. склалась заборгованість по внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з грудня 2008 року по грудень 2009 року в розмірі 384642,24 грн., що складається з суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 372492,51 грн. та пені в сумі 12149,73 грн. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати страхових внесків у зазначеному вище розмірі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду заперечення, в яких посилався на те, що Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття здійснив контроль без перевірки платіжних доручень про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, у звязку з чим позивач збільшив дні прострочки. Крім того, при розрахунку пені, а саме при визначенні строків затримки сплати страхових внесків, позивачем не враховувалося призначення платежу, яке вказувалося в наданих платіжних дорученнях при сплаті страхових внесків, при цьому порушувалося право відповідача самостійно визначити ціль використання своїх грошових коштів.

Вислухавши у судовому засіданні сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. У частині 2 наведеної статті зазначено, що це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями), (надалі Закон № 1533) законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з Основами законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування управління у цій сфері здійснюють страхові фонди, які, відповідно до статті 14, є органами, що здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Відповідно до статті 15 Основ управління фондами загальнообовязкового державного соціального страхування здійснюють правління та виконавчі дирекції страхових фондів, які забезпечують визначені законами конкретні види соціального страхування. Робочими органами виконавчої дирекції є їх відділення.

Згідно зі статтею 12 Закону № 1533 функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Таким чином, Добропільський міський центр зайнятості як робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на виконання делегованих йому державою повноважень, внаслідок чого зазначена справа є справою адміністративної юрисдикції.

Як встановлено у судовому засіданні, відповідач державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради, та є платником страхових внесків на випадок безробіття до Добропільського міського центру зайнятості, зареєстроване за адресою: 85000, Донецька область, м.Добропілля, пр. Шевченко,2.

15.03.2010 року Добропільським міським центром зайнятості на підставі плану проведення перевірок та п.7 наказу Мінпраці «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» № 339 від 18.12.2000 р. проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування та страхування на випадок безробіття у відокремленому підрозділі «Шахта «Піонер» державного підприємства «Добропіллявугілля». За результатами перевірки встановлено, що відповідач не сплачував протягом грудня 2008 року - грудня 2009 року страхові внески, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 384642,24 грн., з яких: заборгованість по страховим внескам 372492,51 грн., пеня 12149,73 грн.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески, надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про сплату страхових внесків.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, які стягуються в доход Фонду страхування в безспірному порядку.

Пунктом 9.7 ст. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністра праці та соціальної політики України 18.12.2000 року № 339 встановлено, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальників незалежно від результатів фінансово-господарської діяльності.

Наявність заборгованості відповідача перед позивачем підтверджується розрахунками суми боргу зі страхових внесків та пені (а.с. 16-19) та розрахунковою відомістю (а.с.20).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 1316341,59 грн. та пеню у розмірі 61050,42 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Добропільського міського центру зайнятості Донецької області до державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» про стягнення заборгованості зі страхових внесків задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з державного підприємства «Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 32186934) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття через Добропільський центр зайнятості:

- суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі суми страхових внесків в розмірі 372492 (триста сімдесят дві тисячі чотириста девяносто дві) грн. 51 коп. на р/р 37175301900035, код платежу 5004010 (страхові внески 1,6%), р/р 37174302900035 код платежу 50040200 (страхові внески 0,6%) в Головному управління Державного казначейства України в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23126132;

- пеню в розмірі 12149 (дванадцять тисяч сто сорок девять) грн. 73 коп. на р/р 37171305900035 код платежу 5004050 в ГУ ДКУ в Донецькій області МФО 834016, код ЄДРПОУ 23126132.

Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 29 червня 2010 року.

Повний текст постанови складений 05 липня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Тарасенко І.М.