Постанова № 10382303, 23.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2010
Номер справи
2а-7030/10/0570
Номер документу
10382303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2010 р. справа № 2а-7030/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Ушенка С. В.

при секретаріКутафіній К.Ю.

за участю

представника позивача Еллі В.В.,

представника відповідача Лабун Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання наказу від 15.02.2010 р. № 19 була проведена планова перевірка гуртожитку відокремленого підрозділу «Шахта імені Є.Т.Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питання порядку формування та застосування плати за проживання у гуртожитку, за наслідками якої прийнято рішення від 03.03.2010 р. № 61 про застосування економічних санкцій. Рішення було направлено відповідачеві рекомендованим листом 05.03.2010 р. за №03728576 для виконання у 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 6833,52 грн. Разом із рішенням відповідачу була направлена претензія від 03.03.2010 р. № 05-04/61-61. Відповідач вказане рішення не оскаржував, суму економічних санкцій до бюджету до теперішнього часу не перерахував. Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просить стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 6833,52 грн.

В судовому засіданні представник позивача Еллі В.В., діюча на підставі довіреності №05-05/1 від 11.01.2010 року, позовні вимоги підтримала та надала пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача Лабун Г.І., діюча на підставі довіреності №9-355 від 11.01.2010 року, позовні вимоги позивача не визнала, про що надала письмове заперечення та пояснила, що під час перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області був зроблений перерахунок плати за користування жилим приміщенням всім особам, які мешкають гуртожитку, у лютому 2010 р. В звязку з перерахунком не була отримана додаткова виручка в розмірі 2277,84 грн. Вважає вимоги позивача про стягнення суми необгрунтовано отриманої виручки не правомірними, оскільки зазначена виручка була отримана, але повернута. Крім того, якщо під час перевірки усунені недоліки, економічні санкції не застосовуються. Просить у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769, 83000, м.Донецьк, вул. Артема, 63) 02.09.2004 р. зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ.

До структури ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» входить відокремлений підрозділ «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» (83020, м. Донецьк, вул. Кірова, 292) без права юридичної особи, зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена планова перевірка гуртожитку відокремленого підрозділу «Шахта імені Є.Т.Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питання порядку формування та застосування плати за проживання у гуртожитку.

Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 61 від 03.03.2010 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 6833,52 грн. (у тому числі безпідставно отримана сума виручки 2277,84 грн., штраф 4555,68 грн.) за порушення державної дисципліни цін.

Відповідно до цього рішення відповідачем допущені порушення щодо стягнення плати за проживання у гуртожитку з порушенням запроваджених методів регулювання, а саме: застосування до мешканців гуртожитку, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, тарифів, затверджених для упорядкованого виду житла замість тарифів для частково упорядкованого виду житла, чим порушено вимоги ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; п. 12 постанови КМУ від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»; пп. 1.3 п. 1 розпорядження голови Донецької облдержадміністрації від 30.12.03 № 813 «Щодо впорядкування тарифів на окремі види послуг»; рішення Донецької міської ради від 10.11.2006 № 6/27 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території».

Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» від 25.02.2010 № 125.

Рішення було направлено відповідачеві рекомендованим листом 05.03.2010 р. № 03728576 для виконання у 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 6833,52 грн. Разом із рішенням відповідачу була направлена претензія від 03.03.2010 р. № 05-04/61-61 та розяснений порядок перерахування даної суми до бюджету. Відповідач отримав вищевказане рішення про застосування економічних санкцій та претензію 09.03.2010 р., що підтверджується поштовим повідомленням про їх вручення.

На підставі п. 4.1. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.

У разі незгоди з прийнятим рішенням спір про визнання його недійсним вирішується судом.

Відповідно до матеріалів справи, відповідач не звертався до позивача зі скаргою з приводу зазначеного рішення, а також не оскаржував його в суді. Отже, рішення позивача про застосування економічних санкцій вступило в законну силу, а відповідач самостійно у встановлений строк його не виконав.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані субєктами господарювання внаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються субєктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Як вбачається з матеріалів справи, під час перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» був зроблений перерахунок плати за користування жилим приміщенням всім особам, які мешкають гуртожитку, у лютому 2010 р., в звязку з чим додатково отримана виручка в розмірі 2277,84 грн. була повернута, що підтверджується копіями квитанцій.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підлягають частковому задоволенню в частині стягнення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 4555,68 грн., оскільки мало місце порушення ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» державної дисципліни цін. В частині стягнення безпідставно отриманої суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 2277,84 грн. слід відмовити, оскільки внаслідок перерахунку оплати за користування жилим приміщенням всім особам, які мешкають у гуртожитку, у лютому 2010 р. додатково отримана виручка в розмірі 2277,84 грн. була повернута.

Згідно п. 3.6. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.

У встановлений у рішенні термін відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив. Таким чином, сума економічних санкцій підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк (ідентифікаційний код 33161769, 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63) на користь Державного бюджету України (на д/р № 31112106700002 в УДК м. Донецьк, код ЄДРПОУ 23977045, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічної санкції за порушення державної дисципліни цін у розмірі 4555 (чотири тисячі пятсот пятдесят пять) грн. 68 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 29.06.2010 р.

Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини оголошені в судовому засіданні.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ушенко С. В.