Рішення № 103773390, 24.03.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2022
Номер справи
300/3988/21
Номер документу
103773390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" березня 2022 р. справа № 300/3988/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо зменшення розміру призначеної 11.12.2008 пенсії за вислугу років довічно з розміру 86% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язати здійснити перерахунок пенсії за вислугу років довічно з 05 березня 2019 на підставі складеної Адміністрацією державної прикордонної служби України довідки від 07.12.2020 за №11/3356 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, обчисленої із застосуванням 86% грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум загальною сумою з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення ст.63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, при здійснені перерахунку пенсії за вислугу років згідно нової довідки за №11/3356 від 07.12.2020 змінено відсотки основного розміру пенсії з 86 % на 70% відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру пенсії позивача. Позивач вважає, що перерахунок пенсії повинен здійснюватись із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на час призначення пенсії. Зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення, однак відповідач протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20 не було зобов`язано відповідача застосовувати 86% розміру грошового забезпечення у всіх наступних перерахунках. Вважає, що заявлені позовні вимоги стосуються порядку виконання судових рішень, а тому позивач у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача має право звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України (а.с.30).

Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, в якій не погоджується із доводами відповідача (а.с.46).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 11.12.2008 призначена пенсія за вислугу років за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб із розрахунку 86% грошового забезпечення, при вислузі 32 років (календарних - 29 років), що підтверджується протоколом за пенсійною справо №0910001153 (Державна прикордонна служба України) від 11.12.2008 (а.с.16).

З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 проведено перерахунок пенсії. При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсія обчислена із врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 3170,00 грн., окладів за військове звання 1020,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 505 2095,00 грн. Загальний розмір пенсії позивача становив 3476,71 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20, яке набрало законної сили 12.04.2021, серед іншого, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 із застосуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення визначених станом на 01.03.2018 та здійснити виплату з урахуванням уже виплачених сум.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення визначених станом на 01.03.2018, що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії від 19.04.2021 за №0910001153. Перерахунок пенсії здійснений із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3170,00 грн., оклад за військове звання 1020,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2095,00 грн., всього 6285,00 грн. Основний розмір пенсії із врахуванням 86% грошового забезпечення складав 5405,10 грн. (а.с.34).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №300/235/21, яке набрало законної сили 05.04.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 % підвищення пенсії, відповідно до складеної Державною прикордонною службою України нової довідки за №11/3356 від 07.12.2020 про розмір його грошового забезпечення, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, з врахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №300/235/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок позивачу пенсії за вислугу років із врахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3170,00 грн., оклад за військовим званням 1020,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2095,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% - 1885,50 грн., премія 125% - 3962,50 грн. Всього 12133,00 грн. Основний розмір пенсії визначений у розмірі 70% грошового забезпечення і становить 8493,10 грн. (а.с.21).

04.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 86% грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 та здійснити виплату з урахування уже виплачених сум (а.с.9).

Відповідач листом від 30.06.2021 за №4683-4201/С-02/8-0900/21 повідомив позивача про те, що у квітні 2021 року на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20 органом пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 86% грошового забезпечення. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №300/235/21 відповідач у травні 2021 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. Зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено із застосуванням норм законодавства, чинного на час, з якого проводився перерахунок пенсії (а.с.11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно частини 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (надалі також Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі також Порядок №45).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (надалі також Постанова №704) встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пунктом 1 якої, що був чинним до 05.03.2019, було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІдо 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно ізЗаконом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначались в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, діяло обмеження загального розміру пенсії, за якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, пунктом 23 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 01.05.2014, було внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно яких, цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).

Таким чином, з 01.05.2014 положення частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.

Відповідач, аргументуючи свою правову позицію зазначив, що керувався чинним на час проведення перерахунку законодавством.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 із застосуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення визначених станом на 01.03.2018.

На виконання рішення суду від 03.03.2021 у справі №300/235/21 органом пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки за №11/3356 від 07.12.2020 про розмір його грошового забезпечення, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05.03.2019. При цьому, розмір пенсії визначено із розрахунку 70% грошового забезпечення.

Суд зауважує, що в рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 у справі №300/3169/20 сформований висновок про правопозивача на перерахунок, обчислення і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення стосується саме грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, у відповідності до положень Постанови №103 і Порядку №45, які були чинними в період з 01.01.2018 по 05.03.2019 (а.с.34, 50), до складу яких не було включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премія.

Складові грошового забезпечення позивача з 01.01.2018 (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (старший прапорщик), надбавка за вислугу років) визначені адміністрацією Державної прикордонної служби на підставі введеної в дію із 01.03.2018постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Так, постановою №704 з 01.03.2018 значно підвищено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення (їх відсоткове значення) військовослужбовців, чого не було при призначенні з 11.12.2008 року позивачу пенсії, і якому із старого складу відповідного забезпечення пенсію обчислено в розмірі 86% суми його грошового забезпечення.

З 05.03.2019 відновлено право колишніх військовослужбовців на включення до складу грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії. Вказане підтверджено рішенням Верховного Суду від 17.12.2019, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, в зразковій справі №160/8324/19.

При цьому, слід зазначити, що військовослужбовці, яким призначається пенсія з 01.03.2018 мають право на розрахунок її розміру, виходячи із значення 70% грошового забезпечення із врахуванням основних і додаткових її видів/складових, так як Уряд України значно підвищив тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення (їх відсоткове значення) військовослужбовців.

Разом з тим, в окремих випадках, як і у спірному випадку, виникають обставини, за яких військовослужбовці, яким здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019, із включенням до неї додаткових щомісячних її видів і премії, розраховують на обчислення такої пенсії із урахуванням такої довідки в розмірі, більшому ніж 70% сум грошового забезпечення.

Відтак, може скластися ситуація, за якої військовослужбовці, які до звільнення займали одну і ту ж посаду, мають одне і те ж звання, одну і ту ж вислугу років, одинакові додаткові види грошового забезпечення та розмір премії, матимуть різний розмір пенсії, оскільки ті військовослужбовці, які вийшли на пенсію до 01.03.2018 претендують і вимагають в судовому порядку відсоткове визначення пенсії більше ніж 70% (до 90%), яке у спірному випадку становить 86% (хоча їх грошове забезпечення на час набуття права на пенсію не обчислювалося за правилами Постанови №704), а ті, що отримали право на пенсію після 01.03.2018 - не більше 70%.

Суд вважає, що таке правове регулювання спірних відносин не є справедливим щодо тих військовослужбовців, які отримують право на пенсію після 01.03.2018, та створює дискримінацію у праві на належне пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії громадян.

Визначення різних підходів до порядку обчислення розміру пенсійного забезпечення однієї категорії громадян порушує основоположний принцип рівності усіх громадян у своїх правах перед законом, в тому числі у праві на справедливе встановлення пенсії, що закріплено в статтях21,24 Конституції України.

Таким чином, у колишнього військовослужбовця, який отримає нову довідку про склад грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії на підставі Постанови №704, відбудуться фактичні зміни у його пенсійному забезпеченні та, відповідно, в правовому регулюванні відносин, які визначають порядок перерахунку його пенсії.

Враховуючи зазначене, у суду відсутні підстави керуватися і застосовувати правову позицію, викладену Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019, в зразковій справі №240/5401/18, оскільки змінилися фактичні обставини правового регулювання спірних правовідносин на підставі іншої постанови Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19.

Суд звертає увагу на рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, в якому Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, у випадку перерахунку призначеної пенсії військовослужбовця на підставі оновленої довідки, виданої станом на 05.03.2019 за правилами Постанови №704 (із включенням додаткових щомісячних видів грошового забезпечення і премії), таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність.

Такий підхід до врегулювання спірних правовідносин у розглядуваній справі, на переконання суду, є справедливим.

У подібних правовідносинах Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 по справі №640/1744/20 зазначив, що право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб`єкта владних повноважень).

Аналогічний підхід щодо обчислення розміру пенсії та відсотків від заробітку для нарахування пенсійних виплат при проведенні її перерахунку з посиланням нарішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, застосований Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду щодо іншої категорії пенсіонерів, виплата пенсій яким (як і військовослужбовцям) здійснюється не із солідарної системи пенсійного фонду, а за рахунок коштів Державного бюджету України, зокрема колишніх співробітників органів прокуратури та суддів.

Зокрема, у постановах від 12.01.2022 у справі №140/16989/20, від 29.12.2021 у справі №580/5/21, від 21.12.2021 у справі 580/5962/20, від 17.09.2021у справі №580/1285/20,від 08.09.2021у справі №340/3185/19,від 20.01.2021у справі №640/1744/20, в яких предмет спору стосувався перерахунку пенсії працівників прокуратури, що вийшли на пенсію при дії положення закону із правом на обрахунок пенсії від заробітку до 90%, а при отриманні нової довідки із значно вищим складом заробітної плати - до 60%. Верховний Суд в у вказаних постановах, переглядаючи спори про не застосування органами пенсійного фонду при перерахунку пенсії колишніх прокурорських працівників 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, сформував правовий висновок, за змістом якогоправо на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб`єкта владних повноважень). При цьому не має значення з настанням якої обставини позивач пов`язує право на перерахунок пенсії, Постанови Уряду України №657 чи №1013, оскільки перерахунок призначеної пенсії працівникам органів прокуратури може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність. Враховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом №1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

В постанові від27.09.2021у справі №580/585/21, в якій предметом спору є перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із урахуванням нових довідок про розмір грошового забезпечення (із значно більшим розміром, в порівнянні до такого, який отримувався на час набуття права на відставку), суд касаційної інстанції також надав правову оцінку різним відсотковим значенням суддівської винагороди, які визначалися для суддів у відставці в розмірі від 80% до 90% до 08.06.2016 (при застосуванні суддівської винагороди за правиламиЗакону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VIв редакції від 07.07.2010) та від 50% (при застосуванні значно підвищеної суддівської винагороди за правиламиЗакону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIIIв редакції від 02.06.2016).

У вказаній постанові Верховний суд дійшов висновку, що оскільки чиннимЗаконом №1402-VIIIпередбачені інші розміри суддівської винагороди та розмір відсотків від неї для нарахування щомісячного грошового утримання, то відсутні правові підстави для обрахунку щомісячного грошового утримання судді одночасно за складовими, які передбачені для різних формул обрахунку грошового утримання (розміру щомісячної суддівської винагороди) заЗаконом №1402-VIII, а розміру відсотку - заЗаконом №2453-VI. Колегія суддів зазначила, що зворотне зумовить неоднакове визначення розміру довічного грошового утримання суддів, що вийшли у відставку відповідно доЗакону №2453-VI, та тих, які вийшли або вийдуть у відставку відповідно доЗакону №1402-VIII. Вказане призведе до дискримінації останніх та суперечитиме положенням частини першоїстатті 126 Основного Закону Українищодо гарантування незалежності суддів.

Підсумовуючи зазначене, суд зауважує, що у вказаних двох категоріях пенсіонерів(колишніх працівників органів прокуратури і суддів)Верховний суд дійшов єдиного висновку, щоу випадку перерахунку призначеної пенсії, таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 в справі №755/10947/17 зазначила, що під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

При вирішенні цієї справи суд, в силу приписів частини п`ятоїстатті 242 КАС України, враховує висновки щодо застосування норм права наведені у вказаних вище постановах Верховного Суду.

Суд також звертає увагу на правову позицію Конституційного Суду України, викладену у рішенні від 26.12.2011 N20-рп/2011, про те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог. Відтак, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Доводи відповідача щодо наявності підстав для закриття провадження у цій справі є помилковими, оскільки у справі №300/3169/20 предметом спору було визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення позивачу з 01 січня 2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 86% грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум; у справі № 300/235/21 предметом спору було зобов`язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з наданою Державною прикордонною службою України новою довідкою за № 11/3356 від 07.12.2020, починаючи з 01 квітня 2019 року. У справі, що розглядається, предметом спору є визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсійного забезпечення позивача згідно з довідкою за № 11/3356 від 07.12.2020 із застосуванням 86% розміру грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з 86% відсоткового значення розміру грошового забезпечення, згідно з довідкою за № 11/3356 від 07.12.2020.

Таким чином, у згаданих справах різні предмети спору, що унеможливлює закриття провадження у цій справі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.