Справа № 2-570/2010 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
17 червня 2010 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кашперської Т.Ц.,
при секретарі Мазуренко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом прокурора м. Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, Ірпінської міської ради Київської області, Державної екологічної інспекції в Київській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами, -
в с т а н о в и в :
Позивач в січні 2010 року звернувся до суду із позовом про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами. Заявлені позовні вимоги обґрунтовував тим, що в ході перевірки, проведеної прокуратурою м. Ірпеня, встановлено, що в м. Ірпені вулицях Глинки та Ново-Оскольська знаходиться земельна ділянка пл. 119 кв.м., стосовно якої станом на 10.03.2009 року відбувався процес організації гідрологічного заказника «Криничка»; даний обєкт розташований на землях запасу Ірпінської міської ради; в подальшому 07.08.2009 року рішенням Ірпінської міської ради № 3231-72-V створено гідрологічний заказник «Криничка» площею 2,0 га. по вул. Ново-Оскольській в м. Ірпені.
Вказує, що відповідно до акту комплексного обстеження зазначеної території (на даний час території гідрологічного заказника «Криничка») від 10.03.2009 року на територію вказаного заказника 10.03.2009 року вантажним автомобілем НОМЕР_1, що належить госпрозрозрахунковій будівельній дільниці НУ ДПС України, було здійснено вивантаження будівельного сміття; замовлення на засипку підїзду до будинку поступило від мешканця будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2, дозволи на проведення робіт ОСОБА_2 не видавалися. За результатами проведеного обстеження виробничо-технічним бюро по контролю за благоустроєм виконавчого комітету Ірпінської міської ради складено та направлено на розгляд адміністративної комісії протокол № 40 від 10.03.2009 року про порушення ст. 152 КУпАП, Правил благоустрою м. Ірпеня ОСОБА_2, а також винесено припис про усунення порушень Правил благоустрою м. Ірпеня, вчинених власником будинку АДРЕСА_1 в м. Ірпінь ОСОБА_2 терміном виконання до 17.03.2009 року. Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ірпінської міської ради від 26.03.2009 року у справі № 37 на ОСОБА_2 за порушення ст. 152 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. та зобовязано вивезти сміття та відновити благоустрій.
Вказує також на те, що в результаті допущених відповідачем порушень земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, на якій знаходиться гідрологічний заказник «Криничка», було завдано шкоду у розмірі 115025,40 грн., яка обрахована Державною екологічною інспекцією в Київській області згідно із «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689.
В звязку із викладеними обставинами прокурор м. Ірпеня просив стягнути із ОСОБА_2 до місцевого бюджету Ірпінської міської ради Київської області заподіяну шкоду в розмірі 115025,40 грн., завдану навколишньому природному середовищу засміченням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, та покласти на відповідача судові витрати.
В судовому засіданні представники прокурора м. Ірпеня Ющенко М.А., Кучер І.В. підтримали позовні вимоги, просили задовольнити заявлений позов в повному обсязі.
Представник відповідачів Ірпінської міської ради Київської області та виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області Севастьянова О.В. позов підтримала в повному обсязі, вважала позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Представник відповідача Державної екологічної інспекції в Київській області позов підтримав та надав письмове пояснення по суті позову, вказуючи, що відповідно до акту перевірки від 05.05.2009 року було проведено позапланову перевірку дотримання природоохоронного законодавства та зафіксовано засмічення будівельними відходами на площі 119 кв. м. висотою 15 см.; оскільки на території вказаної земельної ділянки наявні сторонні предмети і матеріали, що зафіксовані актом, то наявне засмічення земельної ділянки, а отже, згідно ст. 43 Закону України «Про відходи», Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінприроди України, повинна розраховуватись шкода, яка полягає у тривалому знаходженні на земельній ділянці сторонніх предметів, розмір шкоди розрахований в сумі 115025,40 грн.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні не визнав позов в повному обсязі, в судове засідання 17.06.2010 року не зявився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причину неявки в судове засідання не повідомив. Зі згоди позивачів суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до рішення Ірпінської міської ради № 963-29-V від 09.11.2007 року було вирішено внести пропозиції Київській обласній раді щодо оголошення унікального джерела питної води «Криничка» гідрологічною памяткою природи місцевого значення із включенням до території природно-заповідного фонду загальною площею 2 га. розташованого у межах міста Ірпінь на землях Ірпінської міської ради. В подальшому 07.08.2009 року відповідно до рішення Ірпінської міської ради № 3231-72-V створено гідрологічний заказник «Криничка» площею 2,0 га. по вул. Ново-Оскольській в м. Ірпені Київської області.
Земельна ділянка пл. 119 кв. м., щодо якої заявлені позовні вимоги про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення її будівельними відходами, розташована в м. Ірпені Київської області біля будинку АДРЕСА_1 близько джерела питної води «Криничка».
Наведені обставини підтверджуються експлікацією до генерального плану, науковим обґрунтуванням, рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 09.11.2007 року № 963-29- V, яким внесено пропозицію Київській обласній раді щодо оголошення джерела «Криничка» гідрологічною памяткою природи місцевого значення із включенням до територій природно-заповідного фонду, рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 07.08.2009 року № 3231-72- V, яким погоджено створення гідрологічного заказника місцевого значення «Криничка» пл. 2,0 га. по вул. Ново-Оскольській в м. Ірпінь (а. с. 19, 20, 22 25).
В судовому засіданні також встановлено, що 10.03.2009 року на територію в м. Ірпені Київської області біля будинку АДРЕСА_1 близько джерела питної води «Криничка» вантажним автомобілем НОМЕР_1 було здійснено вивантаження будівельного сміття, замовлення на засипку підїзду до будинку поступило від відповідача ОСОБА_2, що проживає в будинку АДРЕСА_1, дозволу на проведення даних робіт відповідач не мав.
В звязку із вивезенням відповідачем будівельного сміття на прибудинкову території будинку АДРЕСА_1 близько джерела питної води «Криничка» було складено акт комплексного обстеження території від 10.03.2009 року та протокол № 40 про адміністративне правопорушення за порушення вимог ст. 152 КУпАП та пункту 5.3.7 Правил благоустрою міста Ірпінь та селищ Ворзель, Гостомель, Коцюбинське, затверджених рішенням Ірпінської міської ради від 14.03.2008 року (а. с. 6 9, 16); а 13.03.2009 року для ліквідації наслідків незаконно проведених відповідачем робіт до 17.03.2009 року було винесено припис № 1190 (а. с. 26).
Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ірпінської міської ради від 26.03.2009 року у справі № 37 на відповідача ОСОБА_2 за порушення ст. 152 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. та зобовязано вивезти сміття та відновити благоустрій, дана постанова відповідачем не оскаржена.
В результаті засмічення відповідачем будівельними відходами земельної ділянки площею 119 кв. м. в АДРЕСА_1 на близько джерела питної води «Криничка» земельним ресурсам було заподіяно шкоду; розмір шкоди визначений Державною екологічною інспекцією в Київській області відповідно до ст. 43 Закону України «Про відходи» та Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена наказом Мінприроди України та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 із подальшими змінами, у розмірі 115025,40 грн. (а. с. 13 14, 67 70).
Наведені обставини підтверджуються листом № 223 від 16.03.2009 року, яким до відома прокурора м. Ірпеня доведено факт складення та направлення на розгляд адміністративної комісії протоколів про адміністративне правопорушення, актом комплексного обстеження від 10.03.2009 року із фотоматеріалами, поясненням відповідача ОСОБА_2, постановами адміністративної комісії № 36 та № 37 від 26.03.2009 року, приписом про ліквідацію наслідків незаконно проведених робіт № 1190 від 13.03.2009 року, розрахунком заподіяної шкоди (а. с. 4 12, 18, 26, 67 - 70).
Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного. Відповідно до ст. 66 Конституції України, кожен зобовязаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
У відповідності до вимог ст. 1166 ЦК України майнова шкода, заподіяна неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно із ст. 56 Закону України «Про охорону земель», юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі. Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог збереження територій та обєктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про відходи», забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних обєктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоровя людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
З врахуванням викладених обставин в судовому засіданні беззаперечно встановлено, що відповідач ОСОБА_2 при облаштуванні підїзду до будинку АДРЕСА_1 в м. Ірпені здійснив несанкціоноване розміщення відходів у вигляді будівельного сміття на земельній ділянці на площі 119 кв. м. в межах населеного пункту місті Ірпінь Київської області, чим заподіяв шкоду земельним ресурсам; шкода земельним ресурсам в заявленому позивачем розмірі завдана із вини відповідача.
Суд не погоджується із запереченнями відповідача ОСОБА_2, що були викладені ним в поясненнях 07.04.2009 року та під час розгляду справи з приводу того, що оскільки він при облаштуванні заїзду до свого будинку відходами у вигляді будівельного сміття не порушив жолоб із водою, ним не засмічено земельну ділянку та не спричинено шкоди навколишньому природному середовищу. На думку суду, дані заперечення ґрунтуються на візуальних спостереженнях відповідача і не відповідають вимогам наведених вище законодавчих норм, із яких вбачається, що саме по собі розміщення відходів на територіях природно-заповідного фонду тягне за собою юридичну відповідальність.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачем ОСОБА_2 заподіяно шкоди земельним ресурсам, суд стягує із відповідача до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища суму заподіяної шкоди в розмірі 115025,40 грн. у відповідності до розрахунку за Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Мінприроди України та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 з подальшими змінами.
Оскільки суд повністю задовольняє заявлені позивачем позовні вимоги, суд стягує із відповідача в дохід держави судовий збір в розмірі 1150,25 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн., а всього 1270,25 грн.
На підставі ст. ст. 66, 68 Конституції України, ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 47, 56 Закону України «Про охорону земель», ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 33 Закону України «Про відходи», керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 215, 224 226 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов прокурора м. Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, Ірпінської міської ради Київської області, Державної екологічної інспекції в Київській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 115025 (сто пятнадцять тисяч двадцять пять) грн. 40 коп. заподіяної шкоди до бюджету Ірпінської міської ради Київської області на розрахунковий рахунок № 33119331700007, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ одержувача 23569441, ГУДКУ у Київській області, МФО 821018.
Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави 1270 (одна тисяча двісті сімдесят) грн. 25 коп.
Копію рішення направити відповідачу для відома.
Повне рішення буде виготовлене протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи після 22.06.2010 року.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.Ц.Кашперська
Ў Справа № 2-570/2010 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
17 червня 2010 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кашперської Т.Ц.,
при секретарі Мазуренко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом прокурора м. Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, Ірпінської міської ради Київської області, Державної екологічної інспекції в Київській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами, -
в с т а н о в и в :
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши письмові докази по справі, зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, повязаного з потребою у обґрунтованості доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.
На підставі ст. ст. 66, 68 Конституції України, ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 47, 56 Закону України «Про охорону земель», ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 33 Закону України «Про відходи», керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 215, 224 226 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов прокурора м. Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, Ірпінської міської ради Київської області, Державної екологічної інспекції в Київській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 115025 (сто пятнадцять тисяч двадцять пять) грн. 40 коп. заподіяної шкоди до бюджету Ірпінської міської ради Київської області на розрахунковий рахунок № 33119331700007, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ одержувача 23569441, ГУДКУ у Київській області, МФО 821018.
Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави 1270 (одна тисяча двісті сімдесят) грн. 25 коп.
Копію рішення направити відповідачу для відома.
Повне рішення буде виготовлене протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи після 22.06.2010 року.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.Ц.Кашперська
Ў