Постанова № 10367199, 12.07.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2010
Номер справи
2а-24653/09/1270
Номер документу
10367199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія № 6.9

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 липня 2010 року Справа № 2а-24653/09/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Островської О.П.

при секретарі Кірян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Житлосервіс «Добробут» про стягнення суми економічних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

30 липня 2009 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача КП «Житлосервіс «Добробут», в обґрунтування якого вказав наступне. Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 16.06.2009 по 23.06.2009 була проведена перевірка КП «Житлосервіс «Добробут» з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за результатами якої було складено акт від 23.06.2009 № 322. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а саме: у період з 01.01.2008 по 01.03.2009 при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 05.06.2007 № 1333 «Про приведення у відповідність тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення міста, їх структури та періодичності надання» та від 23.09.2008 № 1831 «Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, структури, переліку і періодичності їх надання, переліку і періодичності робіт по прибиранню внутрішньо будинкової та прибудинкової території (крім ОСББ)», було завищено вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення за рахунок включення повної вартості послуг «Освітлення місць загального користування та технічне обслуговування електромереж», «Утримання дитячих майданчиків», та «Витрати на дератизацію та дезинсекцію» при фактичному наданні цих послуг не в повному обсязі. Внаслідок цього підприємством необґрунтовано отримана виручка. Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 30.06.2009 року № 157 за вказане порушення на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» застосовано економічні санкції у розмірі 67328,82 грн., які складаються зі штрафу в сумі 44885,88 грн. та вилучення необґрунтовано отриманої виручки в сумі 22442,94 грн. 02.07.2009 рішення від 30.06.2009 № 157, претензія і припис були направлені на адресу відповідача. Рішення не скасовано. Позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 67328,82 грн. на користь Державного бюджету України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача КП «Житлосервіс «Добробут» у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Згідно із ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.

Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

Державний контроль за цінами відповідно до ст. 13 Закону здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Відповідно до підпунктів 5 та 12 пункту 5 Положення, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Абзацем першим пункту 6 Положення передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.

Згідно пункту 11 цього Положення Держцінінспекція має територіальні органи державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.

Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, повязаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.

Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519 (далі Інструкція), прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях містах Києві та Севастополі.

Згідно зі п. 5 ч. 1, ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством .

У відповідності з п. 6 ч. 2 ст. 21 цього ж Закону виконавець зобовязаний проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

П. 2 Загальної частини Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та при будинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року за № 560 встановлено, що розмір тарифів (нормативних витрат, повязаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається по кожному будинку окремо залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з типовим переліком послуг.

Судом установлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 16.06.2009 по 23.06.2009 була проведена перевірка КП «Житлосервіс «Добробут» з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за результатами якої було складено акт від 23.06.2009 № 322. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а саме: у період з 01.01.2008 по 01.03.2009 при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 05.06.2007 № 1333 «Про приведення у відповідність тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення міста, їх структури та періодичності надання» та від 23.09.2008 № 1831 «Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, структури, переліку і періодичності їх надання, переліку і періодичності робіт по прибиранню внутрішньо будинкової та прибудинкової території (крім ОСББ)», було завищено вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення за рахунок включення повної вартості послуг «Освітлення місць загального користування та технічне обслуговування електромереж», «Утримання дитячих майданчиків», та «Витрати на дератизацію та дезинсекцію» при фактичному наданні цих послуг не в повному обсязі. Внаслідок цього підприємством необґрунтовано отримана виручка.

У відповідності зі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації, крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки, вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 30.06.2009 року № 157 за вказане порушення на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» застосовано економічні санкції у розмірі 67328,82 грн., які складаються зі штрафу в сумі 44885,88 грн. та вилучення необґрунтовано отриманої виручки в сумі 22442,94 грн.

Вказане рішення було оскаржене відповідачем у судовому порядку. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.02.2010 рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 30.06.2009 № 157 було визнано недійсним. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.06.2010 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.02.2010 було скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволення позову КП «Житлосервіс «Добробут» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення від 30.06.2009 № 157 відмовлено.

Вказані обставини підтверджуються актом від 23.06.2009 № 322 (а.с. 3-11), рішенням про застосування економічних санкцій від 30.06.2009 № 157 (а.с. 12), постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.06.2010 (а.с. 31-32).

Таким чином, позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, тому позов підлягає задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про ціни і ціноутворення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Житлосервіс «Добробут» (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, б. 1, р/р 26001158595 в ЛОД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, і.к. 25057449) на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач Держбюджет м. Сєвєродонецька, код 24046627, р/р 31119106700080) економічні санкції у сумі 67328 грн. 82 коп. (шістдесят сім тисяч триста двадцять вісім грн.829 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складено 12 липня 2010 року.

СуддяОстровська О.П.