Постанова № 10366155, 23.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2010
Номер справи
2а-16700/09/0570
Номер документу
10366155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2010 р.                                                                       справа № 2а-16700/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13.05 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Могильницького М.С.

при секретарі                                                  Фенделєвій В.Є.

за участю:

представника позивача                              не з’явився

представника відповідача                              не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит»в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська»до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 70 від 10 лютого 2009 року,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит»в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська»звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 70 від 10 лютого 2009 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення відповідача № 70 від 10 лютого 2009 року до нього було застосовано штрафні санкції у розмірі 24262.73 грн. та пеню в розмірі 7278.82 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків за період з 28.09.2008 року по 28.10.2008 року.

Позивач зазначає, що мав факт несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків ДП «Шахтарськантрацит»в деяких місяцях, але за цей період вказана сума штрафу завищена.

Позивач зазначає, що відповідач прийняв рішення всупереч вимогам ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чим перевищив свої повноваження щодо накладання штрафних санкцій.

Тому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення УПФУ в м. Харцизьку № 70 від 10 лютого 2009 року.

Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких посилається на п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058, яким передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників фінансову санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу від строку затримки платежу.

Також, відповідач зазначає, що підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків є дані картки особового рахунку страхувальника.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки , погашаються суми недоїмки, пені та фінансові санкції у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Тому просить суд у задоволенні позову відмовити.

В судове засідання представник позивача не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Таким чином, на підставі викладеного та з урахуванням ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача та представника відповідача.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».

Дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Шахтарськантрацит»є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код –32299510.

«Шахта «Іловайська»є відокремленим підрозділом державного підприємства «Шахтарськантрацит»без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 33136690. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

10 лютого 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області було прийнято рішення № 70 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 24262.73 грн. та пеню в розмірі 7278.82 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків за період з 28.09.2008 року по 28.10.2008 року /а.с. 10/.

Відповідно до зазначеного рішення № 70 до державного підприємства «Шахтарськантрацит»(ВП «Шахта «Іловайська») було застосовано штраф у розмірі 10 % в залежності від кількості днів затримки.

У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

Підприємством до управління були подані розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень, вересень та жовтень 2008 року /а.с. 65, 63, 61/.

Як вбачається з матеріалів справи борг позивача виник на підставі зазначених розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень, вересень та жовтень 2008 року «Додаток 23 до п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».

Так, відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень 2008 року позивачем самостійно визначено суму страхових внесків у розмірі 919954.30 грн. /а.с. 65/.

Відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2008 року позивачем самостійно визначено суму страхових внесків у розмірі 910367.34 грн. /а.с. 63/.

Відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2008 року позивачем самостійно визначено суму страхових внесків у розмірі 930945.61 грн. /а.с. 61/.

Судом при дослідженні доказів по справі були досліджені первинні документи бухгалтерського обліку підприємства та було визначено, що базовим звітним періодом за оспорюваним рішенням є серпень 2008 року.

Судом встановлено, що позивач в період з 28.09.2008 року по 28.10.2008 року здійснював платежі страхових внесків до органу Пенсійного фонду України, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: № 454 від 15.10.08р. на суму 637.00 грн. (призначення платежу: «2% ПФ з з/пл. 08.2008 та листів непрац. утримано та перераховано повністю по строку 07.09.2008р.») /а.с. 11/; № 455 від 15.10.08р. на суму 44859.00 грн. (призначення платежу: «33.2% ПФ з з/пл. 08.2008 та листів непрац. нарах. та перераховано повністю по строку 07.09.2008р.») /а.с. 11/; № 465 від 20.10.08р. на суму 72.00 грн. (призначення платежу: «2% ПФ з листів непрацездатності утримано та перераховано повністю по строку 07.09.2008р.») /зворотній бік а.с. 11/; № 466 від 20.10.08р. на суму 10530.00 грн. (призначення платежу: «33.2% ПФ на листи непрацездатності нарах. та перераховано повністю по строку 07.09.2008р.») /зворотній бік а.с. 11/; № 473 від 31.10.08р. на суму 100.22 грн. (призначення платежу: «Взносы в ПФ-2% из з/пл 08.2008г. удержано и перереч. пропорц. випл. з/пл. по сроку 07.09.2008г.») /а.с. 75/; № 474 від 31.10.08р. на суму 1518.50 грн. (призначення платежу: «Взносы в ПФ-33.2% из з/пл 08.2008г. нарах. и перереч. пропорц. випл. з/пл. по сроку 07.09.2008г.») /а.с. 75/, зводом по рахунку 31.1/90 за період з 01.09.2008-30.09.2008, з якого вбачається, що позивачем на рахунок управління 30.09.2008р. було сплачено заробітну плату з нарахуванням у сумі 54944.00 грн. та у сумі 845670.00 грн., зводом по рахунку 31.1/90 за період з 01.10.2008-31.10.2008, з якого вбачається, що позивачем на рахунок управління 28.10.2008р. було сплачено заробітну плату з нарахуванням у сумі 48 759 грн. та у сумі 809398.00 грн. /а.с. 74/.

Як вбачається із розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку 4%, 32%, 42% (розділ 1) ВП «Шахта «Іловайська»ДП «Шахтарськантрацит»до оспорюваного рішення станом на 28.09.2008 року у позивача виник борг у сумі 919954.30 грн., а відповідно до Рядка 6 «Зараховано внесків»Картки особового рахунку страхувальника (32%, 4%, 42%) 28.10.2008 року відповідачем було зараховано суму страхових внесків, внесену підприємством, у розмірі 809398.00 грн., з яких 28.10.2008 року управлінням було зараховано у рахунок сплати страхових внесків за серпень 2008 року суму у розмірі 215863.06 грн. Кількість днів затримки склала 30 календарних днів.

Як вбачається із розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку 1-5% (розділ 1) ВП «Шахта «Іловайська»ДП «Шахтарськантрацит»до оспорюваного рішення станом на 28.09.2008 року у позивача виник борг у сумі 56602.22 грн., а відповідно до Рядка 6 «Зараховано внесків»Картки особового рахунку страхувальника (1%-5%) 28.10.2008 року відповідачем було зараховано суму страхових внесків, внесену підприємством, у розмірі 48759.00 грн., з яких 28.10.2008 року управлінням було зараховано у рахунок сплати страхових внесків за серпень 2008 року суму у розмірі 26764.24 грн. Кількість днів затримки склала 30 календарних днів.

Крім того, суд зазначає, що з наданих позивачем документів не вбачається, за який саме період ним були здійснені сплати суми страхових внесків у розмірі 809398.00 грн.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення), виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Також, аналогічні положення містяться у п. 9.3.2, п. 10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Відповідно до п. 10.1. зазначеної Інструкції, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.

Документами, які є підставою для нарахування пені, є:

- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;

- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Як вбачається із оскаржуваного рішення та розрахунку до нього фінансової санкції та пені відповідач зарахував поточні платежі, сплачені позивачем за період з 28.09.2008 року по 28.10.2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли в інших періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.

Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.

З огляду на зазначене суд вважає, що відповідачем правильно визначено базу для нарахування штрафів та пені.

Крім того, відповідно до ухвали суду від 16 листопада 2009 року по даній справі було призначено проведення судово-економічної експертизи.

27 квітня 2010 року експертом був наданий висновок № 6216/24/6883/25 від 12.04.2010 року, з якого вбачається, що експерт не уявляє можливим надати висновок на поставлені судом питання відповідно до зазначеної вище ухвали про призначення судово-економічної експертизи. Втім, суд дійшов висновку про задоволення позову за наявності тих доказів, які є в матеріалах справи.

Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог державного підприємства «Шахтарськантрацит»в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 70 від 10 лютого 2009 року –відмовити у повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 23 червня 2010 року. Повний текст постанови складений 28 червня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.          

          

Суддя                                                                                 Могильницький М.С.