Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 16.02.2022
Справа № 334/9307/21
Провадження № 2/334/1122/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2022 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Боднар А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
за участю: представника позивача Нескоромної М.В. ,
встановив:
начальник Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району Манідіна Л.О. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача надмірно перераховану соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 5 859,37 гривень.
Позов обґрунтовує тим, що з на обліку у позивача знаходиться справа по призначених державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 . На підставі заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 10.09.2019 їй призначена і виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на шість місяців. В заяві від 10.09.2019 відповідачем зазначено, що вона не працює, не навчається, не є приватним підприємцем. Перебуває в центрі зайнятості. Ознайомлена з тим, що допомога призначається на шість місяців. Про всі зміни зобов`язується повідомити позивача в трьох денний строк. В доданій до заяви Декларації про дохід та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів допомоги, від 10.09.2019 за період з 01.09.2018 до 28.02.2019 зазначено, що відповідач отримує допомогу одинокої матері. Інших доходів відповідач не має. До Декларації позивач додала пакет необхідних документів, в яких окрім іншого міститься довідка з Запорізького міського центру зайнятості про те, що вона перебуває на обліку як безробітна особа з 10.09.2019 року. Згідно з рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 10.09.2019 відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна щомісячна допомога з 01.09.2019 до 29.02.2020 в розмірі 1 346,64 гривень. У заяві відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління. 03.03.2020 відповідач вкотре звернулась до управління з пакетом документів для призначення допомоги на дітей одиноким матерям. 19.03.2020 у зв`язку з карантином відповідачем через Viber була надіслана довідка з центру зайнятості від 18.03.2020 № 11-24/76, в якій зазначено, що вона була зареєстрована в центрі зайнятості з 10.09.2019, була знята з реєстрації 23.10.2019 за невідвідування протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування. Рішенням управління від 23.03.2020 було припинено призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.11.2019 відповідно до довідки Запорізького центру зайнятості. На підставі виявленого порушення позивачем визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача листом від 27.03.2020 № 03-07/1855 та 03-07/1854. Таким чином, відповідач за період з 01.11.2019 до 29.02.2020 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 5 859,37 гривень.
Відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала.
Ухвалою від 03.12.2021 відкрите провадженні у справі, яка була призначена до розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача Нескоромна М.В. позов та обставини, якими він обґрунтований, підтримала. Проти заочного вирішення справи не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась. Повідомлялась належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Причини неявки не повідомила. Заяву про розгляд справи без її участі не подала.
Враховуючи те, що відповідач була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явилась без повідомлення причин, відзив не подала, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, відповідно до частини першої статті 280 ЦПК України суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши позовну заяву та письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Закон України від 01.06.2000 № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Відповідно до абзаців другого, шостого статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
За частинами першою, другою, п`ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250), соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Положеннями абзацу другого частини першої частини 1 статті 7 Закону № 1768-III, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин - станом на 10.09.2019, передбачено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
За правилами частини четвертої статті 7 Закону № 1768-III та підпунктів 12, 25, 28 Порядку № 250, у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792, органи праці та соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів, встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (далі - Порядок № 792), Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного у разі невідвідування зареєстрованим безробітним без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов`язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (реєстрація припиняється з наступного дня після останнього фактичного відвідування центру зайнятості. Рішення про припинення реєстрації безробітного у цьому випадку приймається на 31-й день).
Суд встановив, що з 10.09.2019 позивач ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (далі - Заява), в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. В заяві відповідачем зазначено, що вона не працює, не навчається, не є приватним підприємцем. Перебуває в центрі зайнятості. Ознайомлена з тим, що допомога призначається на шість місяців. Про всі зміни зобов`язується повідомити позивача в трьох денний строк. Вказані обставини підтверджуються відповідною Заявою.
До Заяви від 10.09.2019 відповідачем додана Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів допомоги (далі - Декларація) за період з 01.09.2018 до 28.02.2019, в якій відповідач зазначила, що вона отримує у позивача допомогу одинокої матері. Інших доходів відповідач не має, що підтверджується відповідною Декларацією.
Також, до Заяви від 10.09.2019 відповідачем подана Довідка Запорізького міського центру зайнятості від 10.09.2019 № 11-24/1438, про те, що їй наданий статус безробітного 10.09.2019.
Згідно з рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 10.09.2019 відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна щомісячна допомога з 01.09.2019 до 29.02.2020 в розмірі 1 346,64 гривень.
03.03.2020 відповідач подала позивачу Заяву, в якій просила призначити їй допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до Довідки Запорізького міського центру зайнятості від 18.03.2020 № 11-24/76 відповідач була зареєстрована в центрі зайнятості з 10.09.2019. Реєстрація припинена 23.10.2019 на підставі абзацу другого підпункту 2 пункту 30 Порядку № 792 (невідвідування зареєстрованим безробітним без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів).
Рішенням позивача від 23.03.2020 припинена виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2019.
24.03.2020 позивачем визначений обсяг надміру виплачених відповідачу коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.11.2019 до 29.02.2020 в сумі 5 859,37 гривень, що підтверджується Довідкою від 24.03.2020.
Листами від 27.03.2020 № 03-07/1855 та 03-07/1854 позивач повідомив відповідача про розмір заборгованості та надав їй строк для її сплати до 20.04.2020.
03.04.2020 відповідач подала позивачу заяву, в якій зобов`язалась повернути надмірно виплачені їй кошти в сумі 5 859,37 гривень за період з 01.11.2019 до 29.02.2020 протягом шести місяців.
До теперішнього часу кошти надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачем не відшкодовані.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_4 , не повідомивши позивача Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району про те, що 29.10.2019 вона втратила статус безробітного на підставі абзацу другого підпункту 2 пункту 30 Порядку № 792, приховала відомості, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу, що призвело до переплати їй допомоги в сумі 5 859,37 гривень за період з 01.11.2019 до 29.02.2020.
Таким чином, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь позивача надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі в сумі 5 859,37 гривень.
Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2 270 гривень.
Керуючись ст. 3-5, 10-13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надмірно перераховану соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у сумі 5 859 (п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят дев`ять) гривень 37 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Повне рішення складене 21 лютого 2022 року.
Реквізити учасників справи:
Позивач - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, місцезнаходження: бул. Вінтера, буд. 14, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37573796.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя: