Рішення № 10364669, 13.07.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.07.2010
Номер справи
16/1053-10
Номер документу
10364669
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" липня 2010 р.Справа № 16/1053-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький

про стягнення 55546,60 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу

                                                                                 Суддя В.В. Магера

Представники сторін:

від позивача: Сліпчук О.П. –за довіреністю від 28.04.2010р.

від відповідача: Федорук А.А. –директор установи

Рішення приймається 13.07.2010р., оскільки в судовому засіданні 07.07.2010р. оголошувалась перерва.

Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача –Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький 55546,60 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу спеціальним водокористуванням за відсутності відповідного дозволу.

Представник позивача в судове засідання 13.07.2010р. прибув, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в засідання суду з`явився, у поданому письмовому відзиві від 07.07.2010 р. №58 проти позовних вимог заперечив, просить відмовити позивачу в позові. Відповідач посилається на те, що позивачем при визначенні шкоди неправильно був проведений розрахунок суми завданої шкоди, оскільки позивач застосував „Методику розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року. Проте, згідно з ч. 4 , даного Наказу, встановлено, що він набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, отже він набув чинності 25 серпня 2009 року.

Тому, відповідач вважає, що позивач мав право застосовувати дану методику лише з цього періоду, а до набуття чинності вказаним вище наказом позивач повинен був застосувати „Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затверджену Наказом Мінекобезпеки від 18.05.1995 року № 37, в якій передбачений набагато менший коефіцієнт для проведення відповідних розрахунків, а тому сума зазначена позивачем є необґрунтованою та не відповідає дійсності.

Крім того, відповідач вказує, що Хмельницький обласний центр ресоціалізації наркозалежної молоді діє на підставі Положення про Хмельницький обласний центр ресоціалізації наркозалежної молоді, затверджене розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 434/2009-р від 30.11.2009 р., згідно п.5 Центр утримується за рахунок коштів обласного бюджету, що передбачені на виконання програм, спрямованих на розв'язання проблем, наркозалежної молоді.

Стверджує, що центр не отримує будь-яких прибутків, а є бюджетною установою і утримується лише за рахунок коштів обласного бюджету, що також підтверджується довідкою Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області від 15.06.2010 року (копія довідки до відзиву додається), а витрати на оформлення дозволу на спеціальне водокористування не були профінансовані у зв'язку з економічною кризою в державі та покриттям лише основних статей витрат, а також відсутністю затвердженого Державного бюджету України на 2010 рік.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:

02.03.2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Хмельницьким обласним центром ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький, за результатами якої складено акт №71/09 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Вказаним актом перевірки встановлено, що Хмельницький обласний центр ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький в період з 13.06.2009р. по 01.03.2010р. здійснював спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб у с. Вихилівка Ярмолинецького району на території Правдівської сільської ради за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст.44,47,48 Водного кодексу України.

          За наслідками перевірки, керівника центру притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 04.03.2010р. №76/09/10 .

05.03.2010р. держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному водокористуванні Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, які становлять в розмірі 55545,60 грн.,

          Розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі- Методика).

У зв’язку із несплатою збитків в сумі 55545,60 грн. в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної суми з відповідача.

          Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:

          Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.

          Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №71/09 від 02.03.2010р., постановою про накладення адмінстягнення від 04.03.2010р. №76/09/10, розрахунків збитків від 05.03.2010р.

          При цьому, встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не оспорюється.

          Доводи відповідача про неправомірність застосування до вказаного порушення Методики від 20.07.2009р. №389, на підставі якої проведено розрахунок розміру збитків, спростовується наступним.

Відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548 , інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.

Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.

Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.

Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до розгляду в суді з вини останнього.

          Керуючись ст. 1, 2, 4-5,4-7 12, 15, 33, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

ВИРІШИВ:

          Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький про стягнення 55546,60 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, задовольнити.

          Стягнути з Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький, Проспект Миру,76/3 (код ЗКПО 23652923) на користь держави (одержувач: УДК у Ярмолинецькому районі, р/рах. 31516921700608, код класифікації 24062100, код 23565176, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області, 55545,60 грн. (п’ятдесят п’ять тисяч п’ятсот сорок п’ять гривень 60 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

          Видати наказ.

Стягнути з Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді, м. Хмельницький, Проспект Миру,76/3 (код ЗКПО 23652923) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, державне мито в сумі 555,47 грн. (п’ятсот п’ятдесят п’ять гривень 47 коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, код ОКРО 23565225, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).

Видати наказ.

          Суддя                                                                                                    

Віддрук. 3 прим.:

1 - до матеріалів справи;

2 - позивачу;

3 –відповідачу;