Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 308/425/22
2а/303/18/22
Номер рядка статистичного звіту- 17
Категорія - 3.7
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2022 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої-судді Гутій О.В.
за участі секретаря судового засідання Зарева А.Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень.
Оскаржувана постанова винесена з тих підстав, що ОСОБА_1 24.12.2021 року о 21.35 хвилин в АДРЕСА_1 здійснив завідомо неправдивий виклик поліції, а саме зателефонував на спецлінію 102 та повідомив, що працівники поліції протиправно складають на нього протокол, хоча по факту даної події не було, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.183 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 гривень.
З винесеною постановою позивач не згідний, оскільки відповідач не перевіривши та не надавши оцінки обставинам, які зумовили його зателефонувати до лінії 102, тобто не вивчивши фактичні обставини справи, притягнув його до адміністративної відповідальності.
А тому вважає, що постанова не відображає дійсних обставин справи, винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства щодо її змісту та процедури складення, а тому є незаконною і підлягає скасуванню.
При цьому, позивач зазначає, що ним були подані пояснення при винесенні оскаржуваної постанови, однак такі пояснення працівником поліції взяті до уваги не були, доказів правопорушення не надано тобто факт порушення оснований на припущеннях, що є порушенням закону.
Враховуючи вищезазначені обставини, постанову вважає незаконною та такою, що не відповідає нормам КУпАП, у зв`язку з чим така підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 01.02.2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями провадження, передбаченими ст.ст. 268,286 КАС України, без повідомлення сторін. Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін до суду не надходило.
Крім того, відповідачам пропонувалося подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують заперечення, які в ньому наведені або заяву про визнання позову. Однак, даним правом відповідачі не скористалися, відзиву на позов не подали, а отже суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши представлені докази та з`ясувавши всі обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень.
Оскаржувана постанова винесена з тих підстав, що ОСОБА_1 24.12.2021 року о 21.35 хвилин в АДРЕСА_1 здійснив завідомо неправдивий виклик поліції, а саме зателефонував на спецлінію 102 та повідомив, що працівники поліції протиправно складають на нього протокол, хоча по факту даної події не було, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.183 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 гривень (а.с. 9-11).
Відповідно до п. 3, п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Статтею 183 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб у вигляді накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Диспозиція ст. 183 КУпАП передбачає об`єктивну сторону правопорушення - виклик представника хоча б однієї з перерахованих у статті спеціальних служб нібито для надання допомоги, знаючи наперед про те, що в цьому немає ніякої необхідності.
Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю прямого умислу. Правопорушник, повідомляючи певну інформацію спеціальній службі, усвідомлює, що вона є неправдивою, і бажає виїзду на місце виклику працівників цієї служби.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого статті 183 КУпАП, потребує умисної форми вини особи, коли, відповідно до положень статті 10 КУпАП, особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Як встановлено судом, відносно позивача 24.12.2021 року було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №802726, згідно яким він, ОСОБА_1 , 24.12.2021 близько 20 год. 00 хв., за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив факт домашнього насильства стосовно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , не надавав останній доступ до власної квартири, ображав. Провадженя по даній справі було закрито згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП.
Таким чином вказаним спростовується вина скоєного позивачем адміністративного правопорушення, зафіксованого у постанові серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, оскільки позивачем був здійснений виклик поліції з метою отримання захисту щодо інкримінованого йому правопорушення, якого, як зазначає позивач, він не вчиняв.
У відповідності до положення ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст.10 КУпАП).
Тобто, адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об`єктивну сторону, об`єкт, суб`єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб`єкт.
Таким чином, матеріалами справи не встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За нормою ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Крім того, відповідачі відзив на позов не подали, будь-яких доказів на підтвердження обставин, вказаних в оскаржуваній постанові не надали та не долучили до оскаржуваної постанови відповідних доказів щодо вчинення позивачем правопорушення передбаченого ст. 183 КУпАП.
Так, єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення.
Суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядати як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин, вказаних в оскаржуваній постанові (постанова Верховного суду від 26.04.2018 року у справі № 338/1/17, № рішення 73700340).
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оскільки у судом не доведено наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, тому постанова серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесена інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає скасуванню, а справа закриттю.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 241-246, 255, Кодексу України ст.ст. 9, 17, 18, 33, 122, 247, 251, 254, 258, 268, 284, 288, 293 КУпАП, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Постанову серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП скасувати, а провадження у справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліціїна користь держави судовий збір в розмірі 492,20 (чотириста дев`яносто дві гривні двадцять копійок) гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідачі: Департамент патрульної поліції, м.Київ, вул. Федора Ернста,3; Управління патрульної поліції в Закарпатській області, м.Ужгород, вул. О.Кошового,2.
Повний текст рішення виготовлено 09.03.2022 року.
Головуюча О.В.Гутій
;місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оскільки у судом не доведено наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, тому постанова серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесена інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає скасуванню, а справа закриттю.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 241-246, 255, Кодексу України ст.ст. 9, 17, 18, 33, 122, 247, 251, 254, 258, 268, 284, 288, 293 КУпАП, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Постанову серії ЕГА № 565467 від 24.12.2021 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції в Закарпатській області Гудачок Д.В., по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 КУпАП скасувати, а провадження у справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліціїна користь держави судовий збір в розмірі 492,20 (чотириста дев`яносто дві гривні двадцять копійок) гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідачі: Департамент патрульної поліції, м.Київ, вул. Федора Ернста,3; Управління патрульної поліції в Закарпатській області, м.Ужгород, вул. О.Кошового,2.
Повний текст рішення виготовлено 09.03.2022 року.
Головуюча О.В.Гутій