Рішення № 103625993, 09.03.2022, Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.03.2022
Номер справи
682/206/22
Номер документу
103625993
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 682/206/22

Провадження № 2/682/219/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2022 року м. Славута

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі :

головуючої судді Зеленської В.І,

з участю секретарки судових засідань Козир О.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,

в с т а н о в и в:

27.01.2022 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії за період з 01.10.2018 р по 30.04.2020 р в розмірі 12458 грн 99 коп та судових витрат.

В позовній заяві позивач вказав, що 03.10.2018 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області звернувся відповідач ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р № 848 (в редакції на момент виникнення правовідносин), а також подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі поданих документів та відомостей, отриманих на запити Управління, відповідно до п. 14 Положення від 21 жовтня 1995 року № 848 в редакції від 27 квітня 2018 р № 329, відповідачу було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. З листопада 2018 року по квітень 2019 року Управління самостійно здійснювало перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян згідно з абз. 2 п. 17 Положення . З травня 2019 року Управління самостійно здійснювало розрахунок житлової субсидії на наступний сезон згідно з абз. 1 п. 17 Положення . З червня 2019 року Управління самостійно здійснило перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення відповідача згідно з абз. 2 п. 17 Положення . З липня 2019 року Управління самостійно здійснило перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення відповідача відповідно до абз. 2 п. 17 Положення. З серпня 2019 року Управління самостійно здійснило перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення відповідача згідно з абз. 2 п. 92 Положення в редакції постанови КМУ від 14 серпня 2019 р № 807. З жовтня 2019 року Управління самостійно здійснило розрахунок житлової субсидії на наступний сезон без звернення відповідача згідно з абз. 1 п. 78 Положення в редакції постанови КМУ від 14 серпня 2019 р № 807. З листопада 2019 року по квітень 2020 року Управління самостійно здійснило перерахунок житлової субсидії відповідачу в межах установленого строку її призначення без його звернення згідно з абз. 2 п. 92 Положення в редакції постанови КМУ від 14 серпня 2019 р № 807. 16.04.2020 від Міністерства фінансів України надійшли відомості про те, що у членів домогосподарства ОСОБА_1 виявлено наявність транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). З Єдиного державного реєстру транспортних засобів встановлено, що у власності відповідача перебувають транспортні засоби: автомобіль VOLKSWAGEN CADDY, 2012 року випуску, який зареєстрований 05.01.2019 року, та причіп АМС 500 Старконь, 2015 року випуску, який зареєстрований 07.04.2016 року. Тобто у відповідача виявлені транспортні засоби, з дати випуску яких минуло менше п`яти років. Про наявність причепа відповідач не вказав у розділі ІV "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства...". Отже, відповідач не мав права на отримання житлової субсидії, оскільки в його володінні знаходився транспортний засіб, від дати випуску якого минуло менше 5 років - причіп АМС 500 Старконь, 2015 року випуску. Листом № 24-17/1332 від 28.04.2020 р відповідачу було запропоновано добровільно повернути надміру виплачену житлову субсидію. Станом на 25.01.2022 р сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії відповідачем не повернута. Просить позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи судом, у поданому відзиві просить відмовити у задоволенні позову. В обгрнутвання зазначив, що дійсно 03.10.2018 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області із заявою про надання -нарахування житлової субсидії. Однак, декларацію про доходи не заповнював, так як цим питанням займався працівник Управліннян на комп`ютері, а відповідач лише надавав відповіді на запитання. Про причіп відповідача ніхто не запитував, а лише про перебування у власності автомобіля. Позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про свідоме неповідомлення інформації про наявність автопричепа.

Дослідивши позовну заяву, відзив відповідача та письмові докази, суд приходить до наступного.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Положення), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами).

Відповідно до пункту 2 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення. Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу. Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення. Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж. Форма акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства затверджується Мінсоцполітики.

Пунктом 3 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.

Встановлено, що 03 жовтня 2018 відповідач ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області із заявою № 110616 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (а.с.5) та подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.6), в якій зазначив, що у квартирі АДРЕСА_1 проживає він та ОСОБА_2 - дружина відповідача; дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) відсутні; інших доходів немає; відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) - відсутні; інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, відсутні. Декларація підписана власноручно відповідачем, а тому його заперечення про те, що працівник Управління соціального захисту заповнював Декларацію замість нього є надуманими, адже відповідальність за зміст документу несе особа, яка перевірила зміст та скріпила означений факт власним підписом.

Згідно з п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329), після закінчення строку отримання житлової субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

З наданих позивачем розрахунків судсидії вбачається, що 13 листопада 2018 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 705,35 грн (а.с.7); 13 листопада 2018 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 1609,57 грн (а.с.8); 15 січня 2019 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з січня 2019 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 1659,37 грн (а.с.9); 1 квітня 2019 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2019 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 1698,03 грн (а.с.10); 16 квітня 2019 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 948,10 грн (а.с.11); з 1 травня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.12); з 1 червня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.13); з 1 липня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.14); з 1 серпня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.15); з 1 вересня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.16); з 1 жовтня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.17); 22 листопада 2019 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2019 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 572,17 грн (а.с.18); 17 грудня 2019 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2019 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 436,73 грн (а.с.19); 20 лютого 2020 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2020 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 569,24 грн (а.с.20); 25 лютого 2020 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2020 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 416,53 грн (а.с.21); 24 квітня 2020 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2020 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 530,94 грн (а.с.22); 24 квітня 2020 р відповідачу ОСОБА_1 було призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2020 року по квітень 2020 року включно щомісячно в сумі 45,02 грн (а.с.23).

Тобто, субсидію на оплату житлово - комунальних послуг відповідач отримав на опалювальний період 2018 - 2020 роки включно на підставі поданої заяви у 2018 році. При цьому додаткових заяв на отримання субсидій на опалювальний період до органів соціального захисту населення відповідач не подавав, оскільки така субсидія призначалась відповідачу в автоматичному режимі відповідно до пункту 16 Положення, що не заперечується позивачем - Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області.

З наведених доказів вбачається, що відповідач ОСОБА_3 ні 03 жовтня 2018 р під час складання Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.6), ні в подальшому не повідомив Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області про наявність у нього у власності причепа АМС 500 Старконь, 2015 року випуску, який зареєстрований 07.04.2016 року, з дати випуску якого минуло менше п`яти років.

28 квітня 2020 року за № 24-17/1332 позивач направив на адресу відповідача повідомлення про необхідність повернення коштів на загальну суму 12458 грн 99 коп житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2018 р по 30.04.2019 р та з 01.11.2019 р по 30.04.2020 р (а.с.25).

Пп.2 п.6 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

З інформації наданої Територіальним сервісним центром № 6845 від 11 січня 2022 р вих. № 31/22/5-22 вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрував 07.04.2016 причіп АМС 500 СТАРКОНЬ, 2015 року випуску. Вартість відсутня; 05.01.2019 зареєстрував автомобіль VOLKSWAGEN CADDY, 2012 року випуску (а.с.24).

Відповідно до п.1.10 ПДР України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) терміни, що наведені у цих Правилах, мають таке значення. зокрема, причіп - транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

З досліджених матеріалів вбачається, що відповідач свідомо не вказав у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії відомості про транспортний засіб. а саме причіп, який був ним зареєстрвоаний 07.04.2016 р.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідачки в користь позивача відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 4-13, 17, 18, 81, 133, 137, 141, 263, 265, 274, 279 ЦПК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами), суд

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області (код ЄДРПОУ 21316173) надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з 01.10.2018 р по 30.04.2020 р в розмірі 12458 грн 99 коп та 2481 грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.

Головуючий суддя Зеленська В. І.