Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2022 року Справа № 160/17775/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради до Східного офісу Держаудитслужби, Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправними та скасування наказу в частині пункту 8.16 розділу VІІІ, вимоги та попередження, -
ВСТАНОВИВ:
30.09.2021 року Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Східного офісу Держаудитслужби, Державної аудиторської служби України, в якому з урахуванням уточнень, поданих до суду 16.11.2021 року та 01.02.2022 року, просить суд:
- визнати дії посадових осіб Державної аудиторської служби України щодо порушення порядку внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю, порядку організації ревізії, в частині надання відповідних направлень та повідомлень, підстав і строків продовження заходів державного фінансового контролю - протиправними;
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної аудиторської служби України від 26.04.2021 року №112 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року» в частині пункту 8.16 розділу VIII;
- визнати дії посадових осіб Східного офісу Держаудитслужби щодо порушення порядку організації ревізії, в частині надання відповідних направлень та повідомлень, підстав і строків продовження заходів державного фінансового контролю, оформлення результатів ревізії в акті ревізії на підставі матеріалів, зібраних із порушенням порядку організації та проведення заходу державного фінансового контролю - ревізії фінансово-господарської діяльності Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради протиправними;
- визнати бездіяльність посадових осіб Східного офісу Держаудитслужби щодо ненадання відповідних направлень та повідомлень стосовно проведення заходів державного фінансового контролю - протиправною;
- визнати протиправною та скасувати вимогу Східного офісу Держаудитслужби від 06.09.2021 року № 040404-15/7297-2021 «Про усунення виявлених порушень»;
- визнати протиправним та скасувати попередження Східного офісу Держаудитслужби про неналежне виконання бюджетного законодавства від 09.09.2021 року №040404-15/7379-2021.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Відповідно до п. 3 Розділу І Інструкції з планування діяльності органів державного фінансового контролю, затвердженої Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 26.10.2005 року № 319 визначено, що плани ДФК складаються підрозділами, відповідальними за планування, на наступний квартал. Пункт 19 Розділу IV Інструкції передбачає, що план ДФК Держаудитслужби затверджується наказом Держаудитслужби строком до 25 листопада, 25 лютого, 25 травня і 25 серпня кожного року. План проведення заходів державного контролю Держаудитслужби на II квартал 2021 року (в частині інспектувань) був затверджений наказом Держаудитслужби від 18.03.2021 року № 81, тобто вже поза межами визначеного Інструкцією строку. Крім того, до нього не було включено Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради. Включення Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року відбулось відповідно до наказу Держаудитслужби від 26.04.2021 року №112, тобто вже поза межами строку, визначеному у пункті 19 Розділу IV Інструкції. Таким чином, Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради було включено 26.04.2021 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на II квартал 2021 року з порушенням строків та порядку, передбачених інструкцією, та коли плановий період - квартал вже розпочався. Вказані дії посадових осіб Держаудитслужби, на думку позивача є протиправними та такими, що не базуються на вимогах чинного законодавства та можуть бути підставою не лише для скасування наказу про проведення заходу державного фінансового контролю, а і для оспорювання всіх подальших дій та актів індивідуального характеру, що були складені протягом ревізії фінансово-господарської діяльності в Управлінні охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради. Також позивач зазначає, що всі розпорядчі документи, які пов`язані з організацією та проведенням ревізії в Управлінні охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради: повідомлення про початок, зупинення, поновлення, продовження ревізії, направлення для проведення ревізії, були видані Державною аудиторською службою України поза межами ії повноважень. Просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.11.2021 року.
У підготовчому засіданні відкритому 03.11.2021 року, розгляд справи відкладався на 17.11.2021 року, 01.12.2021 року, 22.12.2021 року, 19.01.2022 року, 26.01.2022 року, 02.02.2022 року.
29.10.2021 року від Східного офісу Держаудитслужби надійшов відзив на позов в якому відповідач зазначає наступне. Держаудитслужба складає та затверджує, зокрема, плани роботи Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, а також плани проведення заходів державного фінансового Держаудитслужби та офісів Держаудислужби, та за наявності випадків, що визначені пунктами 4, 5 розділу VІ Інструкції з планування діяльності органів державного фінансового контролю, затверджена Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 26.10.2005 року № 319 (надалі по тексту Інструкція № 319), має право внести зміни до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудислужби. Східний офіс Держаудитслужби не погоджується із твердженням позивача про те, що оспорюваний Наказ № 112 в частині є протиправним з підстав того, що Держаудитслужбою порушено процедуру підготовки та його затвердження. Зміни до плану ДФК на ІІ квартал 2021 року внесені 26.04.2021 року, тобто на початку планового кварталу, який триває з квітня по червень. З урахуванням викладеного вважає, що строки передбачені пунктами 2, 3, 4 розділу VІ Інструкції № 319 порушені не були та внесення змін до Плану ДФК на ІІ квартал 2021 року станом на 26.04.2021 року цілком узгоджується з приписами пункту 4 розділу VІ Інструкції № 319 (не пізніше ніж 20 календарних днів до закінчення поточного планового періоду (в частині інспектувань). Враховуючи законність дій відповідачів під час призначення та проведення ревізії у позивача, позовні вимоги про скасування вимоги про усунення виявлених ревізією порушень, як похідної від вищевказаних дій, не підлягають задоволенню. Також звертає увагу на те, що під час ревізії встановлені порушення, які за змістом є порушеннями бюджетного законодавства, Східним офісом Держаудитслужби відповідно до ст. 113, 117, 118 Бюджетного кодексу України правомірно було складено та направлено позивачу попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства. Просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
03.11.2021 від Державної аудиторської служби України надійшов відзив на позов зміст якого є ідентичним зі змістом відзиву на позов Східного офісу Держаудитслужби.
15.11.2021 року від позивача надійшли відповіді на відзив відповідачів, в яких позивач зазначає про порушення Державною аудиторською службою України процедури організації та проведення ревізії, що в свою чергу є наслідком скасування актів прийнятих за результатом даної ревізії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 року прийнято до розгляду заяву Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради про уточнення позовних вимог у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 року витребувано від відповідачів додаткові докази в даній справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 року витребувані додаткові докази у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2022 року прийнято до розгляду заяву Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради про уточнення позовних вимог у справі.
Усною ухвалою від 02.02.2022 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи до судового розгляду по суті на 16.02.2022 року.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 днів.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами.
Зважаючи на те, що у судовому засіданні, відкритому 16.02.2022 року, заслухано пояснення представників позивача та представника відповідачів, сторони поставили питання одне одному, суд закінчив з`ясування обставин у справі та перевірку доказів та перейшов до судових дебатів, суд вважає за можливе подальший розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов та відповідь на відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 затверджено Положення про Державну аудиторську службу України (далі по тексту - Положення № 43).
Згідно із пунктом 1 Положення № 43 Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункт 2 Положення № 43).
Основними завданнями Держаудитслужби є, зокрема, реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю (пункт 3 Положення № 43).
Відповідно до статті 2 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» №2939-ХІІ від 26 січня 1993 року державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2001 року № 955 затверджено Порядок планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю, яким, зокрема, установлюється механізм складання і затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю органів державного фінансового контролю (далі - Порядок № 955).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 955 строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначає Держаудитслужба.
Порядком установлюється механізм складання і затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю органів державного фінансового контролю (пункт 2 Порядку №955).
Проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюється відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, які складаються на плановий період, яким є кожний квартал (пункт 3 Порядку №955).
Строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначаються Держаудитслужбою (пункт 6 Порядку №955).
Відповідно до пункту 9 Положення № 43 Держаудитслужба в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну видає накази організаційно - розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 26 жовтня 2005 року № 319 (у редакції наказу Державної аудиторської служби України від 26 грудня 2019 року № 366, зі змінами) затверджено Інструкцію з планування діяльності органів державного фінансового контролю, яка визначає строки підготовки та порядок затвердження планів роботи Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби (далі - плани роботи), а також планів проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби (далі - плани ДФК) і планів проведення перевірок витрат, здійснених бенефіціарами (партнерами) під час реалізації проектів у рамках виконання Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube - ССІ 2014TC16M6TN001) (далі Інструкція № 319).
Пунктом 1 розділу І Інструкції № 319 визначено, що плани роботи складаються підрозділами, відповідальними за планування, на наступний календарний рік, а плани ДФК - на наступний квартал.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 9 розділу IV Інструкції № 319 контролюючі структурні підрозділи Держаудитслужби за формами, визначеними в додатках 3, 4 та 5 до Інструкції, формують власні пропозиції до плану ДФК Держаудитслужби згідно з опрацьованими пропозиціями офісів Держаудитслужби та їх управлінь в областях.
Проект плану ДФК Держаудитслужби на наступний плановий квартал формує підрозділ Держаудитслужби, відповідальний за планування, за формами, визначеними в додатках 3, 4 та 5 до цієї Інструкції, та через систему електронного документообігу подається на погодження до контролюючих структурних підрозділів, заступників Голови Держаудитслужби, які координують та контролюють діяльність таких підрозділів, до 25 жовтня, 25 січня, 25 квітня і 25 липня кожного року (пункт 15 розділу IV Інструкції № 319).
Пунктом 19 розділу IV Інструкції № 319 визначено, що План ДФК Держаудитслужби затверджується наказом Держаудитслужби строком до 25 листопада, 25 лютого, 25 травня і 25 серпня кожного року.
До того ж пунктом 1 розділу VI Інструкції визначено, що внесення змін до планів роботи Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, а також - планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби здійснюється в порядку погодження та затвердження шляхом складання проектів таких змін за формами та з дотриманням процедур, визначеними розділами ІІ-V цієї Інструкції, їх подальшим погодженням і затвердженням.
Контролюючі структурні підрозділи Держаудитслужби, офіси Держаудитслужби та їх управління в областях за потреби подають підрозділу, відповідальному за планування, сформовані відповідно до вимог пунктів 10-14 розділу IV цієї Інструкції № 319 пропозиції щодо внесення змін до плану ДФК Держаудитслужби на поточний квартал або щодо аудитів та ревізій, проведення яких не завершено, - до планів ДФК Держаудитслужби попередніх планових періодів (пункт 2 розділу VI Інструкції № 319).
Пропозиції щодо внесення змін до планів ДФК офісів Держаудитслужби узгоджуються офісами Держаудитслужби або їх управліннями в областях з контролюючими структурними підрозділами Держаудитслужби відповідно до встановлених меж їх компетенції та надсилаються для погодження до підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування.
Підрозділ Держаудитслужби, відповідальний за планування, здійснює аналіз інформації, наведеної в листі офісу Держаудитслужби або його управління в області, і з урахуванням того, який план потребує коригувань, складає проект листа з дорученням щодо внесення змін до плану ДФК офісу Держаудитслужби - протягом 5 робочих днів з дати його надходження, або проект наказу про внесення змін до плану ДФК Держаудитслужби - протягом 15 робочих днів з дати його надходження.
Проект листа через систему електронного документообігу погоджується з контролюючими структурними підрозділами Держаудитслужби щодо підконтрольних установ, віднесених до сфери їх відповідальності, з заступниками Голови Держаудитслужби, які координують та контролюють діяльність таких підрозділів, та подається на підпис заступнику Голови Держаудитслужби, який координує та контролює діяльність підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування.
Проект наказу готується на підставі пропозицій контролюючих структурних підрозділів Держаудитслужби, сформованих відповідно до вимог, визначених абзацом четвертим пункту 9 розділу IV Інструкції (пункт 3 розділу VI Інструкції № 319).
Пропозиції щодо внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, сформовані відповідно до пункту 1 цього розділу, подаються (надсилаються) до підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування, не пізніше ніж за 20 календарних днів до закінчення поточного планового періоду (в частині інспектувань) або 30 календарних днів (в частині державних фінансових аудитів) з обґрунтуваннями потреби внесення таких змін відповідно до вимог пункту 13 розділу IV цієї Інструкції.
Обґрунтування необхідності внесення змін до плану ДФК офісу Держаудитслужби допускається наводити в супровідному листі без винесення їх у пояснювальну записку (пункт 4 розділу VI Інструкції № 319).
За потреби Держаудитслужба може прийняти рішення про внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби у строки, пізніші за встановлені пунктом 4 цього розділу.
Держаудитслужба також може прийняти рішення про внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби планових періодів, які завершилися, за умови, що проведення відповідного заходу державного фінансового контролю вже розпочато та триває, а саме в частині зміни періоду, що перевіряється, виконавців та строків проведення заходів державного фінансового контролю (пункт 5 розділу VI Інструкції № 319).
Судом встановлено, що наказом Держаудитслужби від 18.03.2021 року № 81 було затверджено План проведення заходів державного контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року (в частині інспектувань), до якого не було включено Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради.
Наказом Держаудитслужби від 26.04.2021 року №112 були затверджені Зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року, затвердженого наказом Держаудйтслужби від 18 березня 2021 року № 81, та включено п. 8.16 до переліку об`єктів в яких заплановано здійснити контроль за використанням бюджетних коштів, станом збереження державного майна у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади та дотриманням фінансової дисципліни на підприємствах, в установах і організаціях, ревізію фінансово-господарської діяльності Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради (перелік об`єктів у додатку 17).
Підставою проведення ревізії було визначено власну ініціативу органу державного фінансового контролю, а відповідальними за проведення ревізії - Східний офіс Держаудитслужби та Департамент контролю за місцевими бюджетами.
На підставі п. 8.16 Плану проведення заходів державного контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року (в частині інспектувань) було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради за період з 01.01.2018 року по 31.03.2021 року, за результатами якої складено акт від 18.08.2021 року №04.04-20/06.
Зі змісту акту вбачається, що перевірку проведено на підставі направлень, виданих головою Державної аудиторської служби України. Про початок ревізії Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради повідомлено листом від 29.04.2021 року № 002000-14/5417-2021, який було отримано 06.05.2021 року.
Ревізію розпочато 18.05.2021 року, ревізія неодноразово зупинялась.
На акт ревізії від 18.08.2021 року №04.04-20/06 Управлінням охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради було надіслано заперечення (зауваження).
Органом державного фінансового контролю за наслідками розгляду заперечень надіслано лист від 06.09.2021 року №040404-15/7264-2021 з висновками на заперечення, за змістом яких зауваження враховано частково.
На підставі акту ревізії від 18.08.2021 року №04.04-20/06 Східний офіс Держаудитслужби сформовав вимогу від 06.09.2021 року № 040404-15/7297-2021 «Про усунення виявлених порушень».
Окрім цього, Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради отримало від Східного офісу Держаудитслужби попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 09.09.2021 року №040404-15/7379-2021, яке було отримано 16.09.2021 року.
За змістом вказаного попередження вбачається, що воно складено також на підставі акту ревізії від 18.08.2021 року № 04.04-20/06 та містить ряд зауважень відносно нецільового використання бюджетних коштів та порушення бюджетного законодавства на стадії визначення обсягів бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників, виконання кошторису та використання коштів, які є майже ідентичними з зауваженнями, викладеними у вимозі від 06.09.2021 року № 040404-15/7297-2021 «Про усунення виявлених порушень».
Як було встановлено судом вище, наказом Держаудитслужби від 18.03.2021 року № 81 було затверджено План проведення заходів державного контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року (в частині інспектувань), до якого не було включено Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради.
Наказом №112 від 26.04.2021 року були внесені зміни до Наказу №81 на підставі Порядку № 955.
Проте суд зазначає, що Порядок №955 не містить строки та порядок затвердження змін до плану проведення заходів державного контролю.
В запереченнях на позов відповідачі зазначили, що саме на підставі Інструкції № 319 Наказом Держаудитслужби від 26.04.2021 року №112 були затверджені Зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року, затвердженого наказом Держаудитслужби від 18.03.2021 року № 81 та включено п. 8.16 до переліку позивача та як наслідок прийняті вимога від 06.09.2021 року №040404-15/7297-2021 та попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 09.09.2021 року №040404-15/7379-2021.
Проте суд зазначає, що Указом Президента України від 3 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» з 1 січня 1993 року запроваджена державна реєстрація нормативних актів.
Згідно Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 (в редакції на час затвердження Інструкції № 9 від 14.01.2020 року) державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які виступають суб`єктами нормотворення здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та цього Положення (п.1 Положення № 731).
При цьому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 надано право Міністерству юстиції та іншим органам, що здійснюють державну реєстрацію відомчих нормативно-правових актів, перевіряти у міністерствах, інших органах виконавчої влади додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, у разі потреби вимагати подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію та вносити пропозиції про усунення виявлених порушень і недоліків та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях.
Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов`язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт. (п. 4 Положення № 731).
Відповідно до п.15 Положення № 731 міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування.
У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
При направленні на виконання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації акта є обов`язковим.
Порядок подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затверджений Наказом Міністерства
юстиції України 12.04.2005 року № 34/5 у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 травня 2013 року за № 742/23274.
Цей Порядок, як в ньому зазначено, визначає процедуру підготовки та подання до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, та єдиний механізм їх розгляду та державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.
Відповідно до п.1.4 цього Порядку наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Виходячи з наведених правових норм, затверджена Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 26.10.2005 року №319 Інструкція з планування діяльності органів державного фінансового контролю підлягає реєстрації.
Тому суд приходить до висновку, що оскільки Інструкція № 319 не зареєстрована в Міністерстві юстиції України, відповідач не може посилатися на неї як на правове обґрунтування своїх дій.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає за необхідне з цього приводу застосувати правовий висновок, що міститься в постанові Верховного Суду від 15 березня 2019 року у справі №815/622/17, згідно якому підставами для визнання протиправними актів суб`єкта владних повноважень є невідповідність їх вимогам чинного законодавства. При цьому, обов`язковою умовою для визнання таких рішень протиправними є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Державної аудиторської служби України щодо порушення порядку внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю, порядку організації ревізії та дії посадових осіб Східного офісу Держаудитслужби щодо порушення порядку організації ревізії є протиправними. Наказ Державної аудиторської служби України від 26.04.2021 року №112 в частині пункту 8.16 розділу VІІІ є також протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийнятий не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та як наслідок підлягають скасуванню і рішення прийняті Східним офісом Держаудитслужби на виконання даного наказу.
Що стосується вимоги позивача про визнання бездіяльності посадових осіб Східного офісу Держаудитслужби щодо ненадання відповідних направлень та повідомлень стосовно проведення заходів державного фінансового контролю протиправною, суд зазначає наступне.
Зважаючи на те, що наказ Державної аудиторської служби України від 26.04.2021 року № 112 в частині пункту 8.16 розділу VІІІ визнаний судом протиправним, суд вважає, що вимоги позивача в цій частині є передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судові витрати, підлягають розподілу між сторонами пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України та 6810 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби.
Відповідно до ч. 4ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії посадових осіб Державної аудиторської служби України щодо порушення порядку внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю, порядку організації ревізії, в частині надання відповідних направлень та повідомлень, підстав і строків продовження заходів державного фінансового контролю протиправними.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної аудиторської служби України від 26.04.2021 року №112 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2021 року» в частині пункту 8.16 розділу VIII.
Визнати дії посадових осіб Східного офісу Держаудитслужби щодо порушення порядку організації ревізії, в частині надання відповідних направлень та повідомлень, підстав і строків продовження заходів державного фінансового контролю, оформлення результатів ревізії в акті ревізії на підставі матеріалів, зібраних із порушенням порядку організації та проведення заходу державного фінансового контролю - ревізії фінансово-господарської діяльності Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради протиправними.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Східного офісу Держаудитслужби від 06.09.2021 року № 040404-15/7297-2021 «Про усунення виявлених порушень».
Визнати протиправним та скасувати попередження Східного офісу Держаудитслужби про неналежне виконання бюджетного законодавства від 09.09.2021 року №040404-15/7379-2021.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Східного офісу Держаудитслужби (49101, м. Дніпро. вул. Володимира Антоновича, буд. 22, корп. 2, код ЄДРПОУ 40477689) за рахунок ії бюджетних асигнувань на користь Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, буд. 1, код ЄДРПОУ 02012763) судові витрати в сумі 6810 грн.
Стягнути з Державної аудиторської служби (04070, м. Київ. Вул. Петра Сагайдачного, буд. 4, код ЄДРПОУ 40165856) за рахунок ії бюджетних асигнувань на користь Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, буд. 1, код ЄДРПОУ 02012763) судові витрати в сумі 2270 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна