Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/6039/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Волинської обласної прокуратури про визнання дій при наданні відповіді від 02 квітня 2021 року № 21-83вих-21, та довідки № 21-237вих-21, відповіді № 21-141вих-21 від 14 травня 2021 року у частині зазначення надбавки за вислугу років у розмірі 30% у сумі 14000,00 грн та загальної суми 81200,00 грн протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України, у тому числі Законів України «Про прокуратуру», «Про інформацію», «Про звернення громадян» та Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури № 1090; зобов`язання посадових осіб прокуратури області надати відповідь (довідку) на звернення від 10 березня 2021 року та 14 квітня 2021 року із зазначенням надбавки за вислугу років у сумах та розмірах з урахуванням вимог статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (у редакціях, що діяли на час моїх звернень до прокуратури) та Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури № 1090.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Волинської обласної прокуратури про видачу довідки для перерахунку пенсії по посаді керівника окружної прокуратури. У заяві було звернуто увагу про надання вірної інформації щодо розміру надбавки за вислугу років, оскільки, у попередніх відповідях (довідках) виданих прокуратурою області невірно встановлений розмір даної надбавки 30% замість визначених законом 45%.
У відповідях прокуратури області на усі звернення роз`яснено, що пенсія за вислугу років призначена з посади прокурора Турійського району в березні 2003 року, розмір надбавки за вислугу років в той час становив 30 відсотків, який в подальшому не може бути змінений при видачі довідок для перерахунку пенсії. При цьому прокуратурою області у листах № 18-183вих.-17 від 24 жовтня 2017 року та № 18-294вих.-17 від 28 грудня 2017 року було підтверджено, що стаж роботи складає 32 роки 4 місяці 10 днів. Також зазначено, що до виходу на пенсію при нарахуванні заробітної плати надбавка за вислугу років позивачу виплачувалась в розмірі 40%.
Разом з тим, листомвід 14 травня 2021 року № 21-141вих.-21, керівник обласної прокуратури, повідомив про те, що надбавку за вислугу років котру позивач отримував станом на 05 березня 2012 року (на день звільнення), може бути відображена в довідці про заробітну плату для призначення пенсії на момент звільнення.
Вважає, дії керівництва прокуратури Волинської області при наданій відповіді від 02 квітня 2021 року (№ 21-83вих.21), (довідка) № 21-237 вих.-21, а також від 14 травня 2021 року (№ 21-141вих.21) є помилковими та не відповідають вимогам чинного законодавства України. Прийняті рішення порушують вимоги Конституції України та Законів України «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1090 у частині зазначення надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків посадового окладу та у зв`язку з цим одночасно і загального розміру місячного заробітку.
Так, згідно з пунктом 3 цього Порядку зазначено, що надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах зазначених у частині сьомій статті 81 Закону 1697, котра передбачає, що розмір надбавки за вислугу років за наявності стажу роботи понад 30 років виплачується у розмірі - 45 відсотків посадового окладу.
Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред`являють особливі вікові, освітні, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Статтею 15 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (з відповідними змінами) визначено, хто є прокурором органу прокуратури. Статтею 17 Закону України «Про прокуратуру від 05 листопада 1991 року визначено статус слідчого прокуратури.
Таким чином, стаж роботи ОСОБА_1 на прокурорських і слідчих посадах, період навчання та проходження військової служби повністю підтверджується належними документальними доказами та складає понад 30 років, що на теперішній час достатній та дає право у відповідності до частини сьомою статті 81 Закону № 1697-VІІ та відповідно до Порядку на розмір надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу.
Статтею 16 Закону № 1697-VII передбачено гарантії незалежності прокурора, які, серед іншого, забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора.
Крім того, Закон України «Про прокуратуру» №1697-ІІ в частині регулювання питань матеріального забезпечення працівників прокуратури України, оплати їх праці є спеціальним законом та має застосовуватись на сьогоднішній день.
Звуження та обмеження моїх прав є очевидним, так як зменшений розмір надбавки за вислугу років, відповідно з цим і загальний розмір місячного заробітку, що в значній мірі впливає на розмір пенсії.
З огляду на вказане, встановлення у відповідях керівництва обласної прокуратури від 02 квітня 2021 року № 21-83вих-21 та (довідці) № 21-237вих.-21 і від 14 травня 2021 року № 21-141вих-21 надбавки за вислугу років у розмірі 30% та суми 14 400,00 грн, загального розміру у сумі 81 200,00 грн і одночасне незастосування ними положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1090 суперечить вимогам статей 22, 58 Конституції, оскільки обмежує вже надані права, свідчить про безпідставне поширення дії старого законодавства на відносини, які мають регулюватися новим законодавством України, а також не відповідає вимогам статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян» в частині надання відповіді.
З врахуванням викладеного позивач просить задовольнити позов повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 02 квітня 2021 року надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, керівника окружної прокуратури, прирівняною до посади прокурора Турійського району, з якої призначено пенсію за вислугою років, станом на 15 березня 2021 року.
Станом на дату призначення пенсії ОСОБА_1 по посаді прокурора Турійського району стаж роботи становив 23 роки 05 місяців 1 день, і, враховуючи вимоги статті 81 Закону України «Про прокуратуру», розмір надбавки за вислугу років становив 30% від посадового окладу.
Вимога ОСОБА_1 про надання довідки на перерахунок пенсії по посаді прокурора Турійського району (керівника окружної прокуратури) з урахуванням стажу роботи на момент звільнення з органів прокуратури понад 32 роки, за які розмір надбавки за вислугу років згідно статті 81 Закону України «Про прокуратуру» становить 45% від посадового окладу, є безпідставною, оскільки позивач був звільнений з посади заступника Володимир- Волинського міжрайонного прокурора.
Щодо неврахування в довідці зазначених позивачем складових зауважує наступне.
Пенсію за вислугою років ОСОБА_1 призначено 05 березня 2003 року на підставі довідки про заробітну плату прокурора Турійського району із зазначенням надбавки за вислугу років у відповідному розмірі 30%, яку він на той момент отримував. У подальшому позивач працював на посаді заступника Володимир-Волинського міжрайонного прокурора, з якої 05 березня 2012 року був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію. Заяву про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв`язку із звільненням ОСОБА_1 не надав.
Разом з тим, оскільки довідка надавалась за посадою, прирівняною до прокурора району, то в ній відображено розмір надбавки на час призначення пенсії за вислугу років.
У відповідності до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за вислугу років, виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VIІ від 14 жовтня 2014 року (в первинній редакції) «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
З огляду на викладене, Законом України «Про прокуратуру» 1697-VIІ від 14 жовтня 2014 року не передбачалося при перерахунку призначеної пенсії переглядати такі складові заробітної плати як посадовий оклад (при призначенні на іншу посаду), надбавок за класний чин (при присвоєнні іншого класного чину) та вислуги років (при набутті іншого відсотка надбавки).
За таких обставин, Волинська обласна прокуратура правомірно видала довідку для перерахунку пенсії по посаді керівника окружної прокуратури, прирівненій до посаду прокурора Турійського району, із складовими заробітної плати по цій же посаді (посадовому окладу, надбавки за вислугу років та інших).
Крім того, порушень строків розгляду зазначених звернень ОСОБА_1 від 10 березня 2021 року № 4304-21 та від 19 квітня 2021 року № 7120-21 прокуратурою не допущено.
За таких обставин будь-які порушення Закону України «Про звернення громадян», «Про інформацію» відсутні.
У відповіді на відзив позивач просив задовольнити позов повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 10 березня 2021 року звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії.
Листом від 02 квітня 2021 року № 21-83вих-21 Волинська обласна прокуратура щодо розміру надбавки за вислугу років повідомила наступне. Довідку про заробітну плату для призначення пенсії за вислугою років було надано станом на 01 березня 2003 року із зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків.
Також у Рішенні Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(11)2019 (далі - Рішення) встановлено, що частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки». Отже, перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, та у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років тощо) (а. с. 7). До відповіді додана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 02 квітня 2021 року № 21-237вих21, згідно якої розмір заробітної плати за нормами чинними на 15 березня 2021 року за відповідною (прирівняною) посадою «керівник окружної прокуратури» становить 81200,00 грн, в тому числі: посадовий оклад 48000,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) 14400,00 грн; надбавка за роботу з таємними документами (15%) 7200,00 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 5800,00 грн та 5800,00 грн (а. с. 11).
14 квітня 2021 року ОСОБА_1 подав скаргу на рішення працівників Волинської обласної прокуратури по результатах розгляду звернення, у якій просив вжити відповідних заходів щодо неправомірного рішення прийнятого відповідними працівниками Волинської обласної прокуратури, котрі розглядали звернення викладеного в листі за № 21-83вих- 21 від 02 квітня 2021 року, та видати нову довідку про заробітну плату із всіма складовими заробітної плати керівника окружної прокуратури Волинської області, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до складу якої включити наступні складові: посадовий оклад, класний чин, вірний розмір надбавки за вислугу років, щомісячна премія, надбавка за виконання особливо важливої роботи, доплата за роботу в умовах режимних обмежень та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) та іншими питаннями піднятими у зверненні (а. с. 8-9).
На скаргу стосовно результатів вирішення заяви щодо надання довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії відповідач листом від 14 травня 2021 року № 21-141вих-21 повідомив, що 02 квітня 2021 року надано довідку про розмір заробітної плати керівника окружної прокуратури, прирівняною до посади прокурора Турійського району, з якої призначено пенсію за вислугою років, станом на 15 березня 2021 року. Щодо неврахування в довідці зазначених складових повідомлено наступне. Пенсію за вислугою років призначено 05 березня 2003 року на підставі довідки про заробітну плату прокурора Турійського району із зазначенням надбавки за вислугу років у відповідному розмірі. Надбавка за вислугу років в більшому розмірі встановлена після призначення пенсії. У подальшому, ОСОБА_1 працював на посаді заступника Володимир-Волинського міжрайонного прокурора. Нормативно-правовими актами порядок та механізм надання відповідних відомостей в довідці у такому випадку не визначено. Разом з тим, оскільки довідка надавалась за посадою, прирівняною до прокурора району, то в ній відображено розмір надбавки на час призначення пенсії за вислугу років. Надбавка за вислугу років, яку позивач отримував станом на 05 березня 2012 року може бути відображена в довідці про заробітну плату для призначення пенсії на момент звільнення з посади заступника Володимир-Волинського міжрайонного прокурора. У відповідності до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за вислугу років, виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. У зв`язку зі змінами в законодавстві втратила чинність норма щодо оплати надбавки за класний чин, а преміювання прокурорів здійснюється за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік. Таким чином, станом на 15 березня 2021 року в складові заробітної плати керівників окружних прокуратур не входила надбавка за класний чин. В березні поточного року преміювання прокурорів не здійснювалось. Також зауважує, що позивачу не проводилась виплата як учаснику бойових дій (а. с. 10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулюється Законом України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року (далі - Закон № 393/96-ВР, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Також, цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до змісту статті 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до вимог статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Згідно зі статтею 15 Закону № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до статті 18 Закону № 393/96-ВР громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
За положеннями статті 19 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.
Згідно зі статтею 20 Закону № 39/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Аналіз зазначених вище норм права, дає підстави зробити висновок, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків, при цьому, таке право кореспондується із обов`язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов`язків.
Як вбачається із заяви позивача від 10 березня 2021 року та від 14 квітня 2021 року, з якими останній звернувся до Волинської обласної прокуратури та відповідно до статті 5 Закону України «Про звернення громадян» просив надати інформацію у частині зазначення надбавки за вислугу років станом на час його звернення, згідно діючого на теперішній час законодавства.
Відтак, позивач звернувся до Волинської обласної прокуратури в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Листами від 02 квітня 2021 року № 21-83вих-21 та від 14 травня 2021 року № 21-141вих-21 позивачу надано відповіді на його звернення (а. с. 7, 10), тобто відповідачем не пропущено термін надання відповіді на звернення.
Що стосується змісту відповіді, наданої відповідачем, суд зазначає наступне.
У своїх зверненнях до Волинської обласної прокуратури позивач просив, зокрема, надати інформацію у частині зазначення надбавки за вислугу років станом на час його звернення та просив видати нову довідку про заробітну плату, до складу якої включити, зокрема, вірний розмір надбавки за вислугу років.
Судом встановлено, що стаж позивача складає понад 32 роки, а тому на думку позивача, розмір надбавки за вислугу років складає не 30%, а 45%.
Відповідно до статті 131 Конституції України організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
На час звільнення позивача з органів прокуратури діяв Закон України від 05 листопада 1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (Закон № 1789-XII), згідно із яким матеріальне і соціальне забезпечення працівників прокуратури було врегульовано положеннями статті 49, згідно із частиною першою якої заробітна плата прокурорів і слідчих прокуратури складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов`язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Механізм встановлення працівникам органів прокуратури розміру надбавки за вислугу років та обчислення стажу роботи, що дає право на одержання такої надбавки визначає Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам органів прокуратури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2008 року № 425 (постанова № 425), згідно із пунктом 3 якого, надбавка за вислугу років працівникам органів прокуратури виплачується щомісяця залежно від стажу роботи, зокрема за стаж роботи понад 25 років розмір надбавки становить 40 відсотків посадового окладу.
14 жовтня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15 липня 2015 року року. Даний Закон визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Відповідно до частини другої статті 81 Закону України №1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Преміювання прокурорів здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Частиною третьою статті 81 Закону України №1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» (далі Закон України №1697-VІІ) встановлено, що посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури з 1 січня 2017 року становить 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Відповідно до частини четвертої статті 81 Закону України №1697-VІІ посадові оклади інших прокурорів установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора місцевої прокуратури з коефіцієнтом: 1) прокурора регіональної прокуратури - 1,2; 2) прокурора Генеральної прокуратури України - 1,3.
Відповідно до частини сьомої статті 81 Закону України №1697-VІІ прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу.
Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам затверджується Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом №1697-VII визначено, зокрема, розмір посадового окладу прокурора регіональної прокуратури та розмір надбавки за вислугу років.
Відповідно до пункту 13 Розділу XIII Закону №1697-VII, Кабінету Міністрів України доручено: у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1090 (набрала чинності 05 січня 2016 року), якою затвердив Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури (далі - Порядок № 1090), який визначає механізм встановлення прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури розміру щомісячної надбавки за вислугу років та обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), що дає право на одержання такої надбавки.
Згідно із пунктом 2 вказаної постанови № 1090 визнано такою, що втратила чинність постанову № 425.
Положення Порядку № 1090 поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, інших працівників органів прокуратури (державних службовців, службовців, інших працівників), а також на слідчих органів прокуратури - до початку діяльності Державного бюро розслідувань.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, на час виникнення спірних відносин порядок, умови та розмір надбавки за вислугу років працюючим прокурорам регламентовані положеннями частини сьомої статті 81 Закону №1697-VII, якою визначено, що прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років за наявності стажу роботи понад 30 років у розмірі 45 відсотків посадового окладу.
У своїх зверненнях до Волинської обласної прокуратури позивач просив надати інформацію у частині зазначення надбавки за вислугу років за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 вийшов на пенсію станом на час його звернення, згідно діючого на час звернення законодавства.
Натомість, з довідки, доданої до відповіді відповідача від 02 квітня 2021 року, вбачається, що розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 15 березня 2021 року за відповідною (прирівняною) посадою «керівник окружної прокуратури» становить 81200,00 грн, в тому числі: посадовий оклад 48000,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) 14400,00 грн; надбавка за роботу з таємними документами (15%) 7200,00 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 5800,00 грн та 5800,00 грн (а. с. 11).
Як вже було зазначено судом, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» до складових заробітної плати прокурора включено, зокрема, і надбавку за вислугу років.
На виконання вимог Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року № 1697-VII, відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1090, яка набрала чинності з 05 січня 2016 року, затверджено новий Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури (далі - Порядок 1090).
Таким чином, на час звернень позивача до прокуратури у 2021 році діяв Порядок, затверджений постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1090.
Положення Порядку № 1090 поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, інших працівників органів прокуратури (державних службовців, службовців, інших працівників), а також на слідчих органів прокуратури - до початку діяльності Державного бюро розслідувань.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, згідно Порядку №1090 прокурорам, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад 1 рік - 10%, понад 3 роки - 15%, понад 5 років - 18%, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%, понад 30 років - 45%, понад 35 років - 50% посадового окладу.
Отже, на час виникнення спірних відносин порядок, умови та розмір надбавки за вислугу років працюючим прокурорам регламентовані положеннями частини сьомої статті 81 Закону №1697-VII, якою визначено, що прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років за наявності стажу роботи понад 30 років у розмірі 45 відсотків посадового окладу.
Як було зазначено вище, у позивача наявний відповідний стаж служби в органах прокуратури понад 30 років.
Таким чином, суд дійшов висновку, що надана позивачу інформація у частині зазначення у частині зазначення надбавки за вислугу років 30% такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема, вимогам статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року та постанови Кабінету Міністру України від 09 грудня 2015 року № 1090 (у редакціях, що діяли на час звернення ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури).
Оскільки позивач у своєму зверненні просив надати інформацію у частині зазначення надбавки за вислугу років згідно діючого на час звернення законодавства, а стаж позивача складає понад 30 років, то суд зазначає, що розмір надбавки мав би бути зазначеними у розмірі 45%.
З огляду на наведене позов підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідачем у справах, в яких оспорюються дії відповідного роботодавця, є саме орган державної влади суб`єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та підписала відповідні документи.
Згідно із частиною першоюстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 26 червня 2021 року № 1012910369 (а. с. 35).
Керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Волинської обласної прокуратури при наданні відповіді ОСОБА_1 від 02 квітня 2021 року № 21-83вих-21, та довідки № 21-237вих-21, відповіді № 21-141вих-21 від 14 травня 2021 року у частині зазначення надбавки за вислугу років у розмірі 30% у сумі 14000,00 грн та загальної суми 81200,00 грн та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1090.
Зобов`язати Волинську обласну прокуратуру надати відповідь (довідку) на звернення ОСОБА_1 від 10 березня 2021 року та 14 квітня 2021 року із зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 45% та сумах з урахуванням вимог статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (у редакції, що діяла на час звернень) та Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1090.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волинської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Волинська обласна прокуратура (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 02909915).
Суддя Ф.А. Волдінер