ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323
РІШЕННЯ
Іменем України
25.05.2010Справа №2-21/1027-2010 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Медісса», м. Сімферополь, бульвар. Леніна, 5/7, корп. 2;
до відповідача Фонду комунального майна Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь, вул.. Толстого, 15;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя», м. Сімферополь, вул.. Кримських партизан, 13;
про спонукання до виконання певних дій.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивача Раєвська Л.П., представник, д/п № 45 від 04.02.2010 р.
Від відповідача Яковлєва-Болотова О.Є., д/п № 561/40/01 від 26.04.2010 р., головний спеціаліст,
Від третьої особи не з’явився,
Сутність спору: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Медісса», звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Фонду комунального майна Сімферопольської міської Ради, у якому просить зобов’язати відповідача виконати рішення 46 сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради № 690 від 19.032009 р. «Про затвердження програми приватизації об’єктів комунальної власності Сімферопольської ради на 2009 рік», підготовити необхідні заходи по приватизації шляхом викупу позивачем підвальних нежитлових приміщень загальною площею 74,8 кв. м., які розташовані у будівлі за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 20/1, що знаходяться на балансі Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя».
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 04 березня 2010 р. до участі в справі було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя».
19 березня 2010 р. на адресу суду від третьої особи надійшла заява у порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України за № 1220 від 19.03.2010 р.. у якій третя особа просить розглядати справу у відсутність його представника за наявними матеріалами.
У процесі розгляду справи відповідачем був наданий відзив на позовну заяву № 685/40/01 від 03.03.2010 р., у якому відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог (а. с. 80).
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 23 березня 2010 р. провадження по справі було зупинено у зв’язку з призначенням судової будівельно-технічної експертизи.
05 травня 2010 року до канцелярії Господарського суду АР Крим від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр судових експертиз» надійшов висновок судової будівельно-технічної експертизи № 17/10 від 04 травня 2010 р., у зв’язку з чим, ухвалою Господарського суду АР Крим від 07 травня 2010 р. провадження по справі було поновлено та справу призначено до слухання.
У судове засідання представник позивача з’явився, вимоги позову підтримав.
У судове засідання представник відповідача з’явився, вимоги позову не визнав.
У судове засідання представник третьої особи не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність третьої особи, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи по суті.
У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників позивача, відповідача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2000 р. між Комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційне об'єднання Центрального району м. Сімферополя» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Медісса» був укладений договір оренди нежилого приміщення № 660, відповідно до якого Орендарю (позивачу) було передано у строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 20/1, загальною площею 74,8 кв. м. для розміщення науково-практичного центру наркології та психосоматичної медицини.
Пунктом 3.1. договору сторони передбачили, що договір діє до 23 жовтня 2005 р. строком на 5 років.
Згідно з умовами договору орендар має право приватизувати орендоване майно у порядку, визначеному діючим законодавством, що обумовлено пунктом 4.7. Договору.
23 жовтня 2005 р. сторони договору на підставі розпорядження голови Центрального району м. Сімферополя від 18.10.2005 року уклали додаткову угоду до договору оренди, за умовами якої строк дії договору оренди було продовжено до 23.09.2006 року. Пунктом 6.1. додаткової угоди було розширено права орендаря та передбачено його право за наявності затвердженого та погодженого з Орендодавцем та Власником, а також з відповідними комунальними службами проекту, проводити перепланування орендованих приміщень, водопроводу, каналізації, системи централізованого опалення, енергопостачання.
Угодами від 27.05.2007 p., 19.06.2007 p., 19.06.2008 p., 08.07.2008 p., 08.07.2009 p., 18.08.2009 p. строк дії договору оренди від 23.10.2000 p. неодноразово подовжувався загалом до 18.08.2011 року.
У 2006 році ТОВ «Медісса» у зв'язку з необхідністю проведення ремонтних робіт звернулося до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя» щодо надання згоди на здійснення поліпшень (ремонту) орендованого майна за власний рахунок.
Листом від 17.09.2008 р. вих. № 4188 та шляхом резолюції начальника Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя» на листі-зверненні ТОВ «Медісса» було надано згоду на проведення ремонтних робіт за умови, що під час ремонтних робіт не відбудеться змін несучих конструкцій будівлі та перепланування приміщень.
На виконання ремонтних робіт в орендованих приміщеннях ТОВ «Медісса» було укладено договір підряду від 01.10.2008 р. № 102/1771 з Будівельно-виробничим підприємством «Будівельник-Плюс».
Необхідність проведення ремонтних робіт підтверджується також приписом сектору з охорони праці Управління з питань надзвичайних ситуацій і захисту населення Сімферопольської міської ради від 28.11.2008 р. № 143 та приписом Державного пожежного нагляду МНС України від 15.10.2008 р. На підставі вищезазначеного було складено дефектний акт щодо ремонту нежилих приміщень по вул. Севастопольська, 20/1, затверджений начальником Житлово-експлуатаційною ділянкою № 5 Центрального району м. Сімферополя. Обґрунтованість та доцільність виконання невід'ємних поліпшень в орендованих ТОВ «Медісса» підвальних приміщеннях підтверджується також листом від 2008 р. начальника Житлово-експлуатаційною ділянкою № 5 Центрального району м. Сімферополя на Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради.
До договору підряду було складено локальний кошторис № 2-1-1 та зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, який також було узгоджено з Комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя» в особі головного інженера. Усього вартість робіт за договором склала 71364 грн.
Після закінчення робіт було складено акт приймання виконаних підрядних робіт за жовтень 2008 року на суму 71364,00 грн., у тому числі ПДВ 11894,00 грн. Оплата за виконані роботи у сумі 71364,00 грн. здійснена за рахунок власних коштів позивача, що підтверджується квитанціями до приходних ордерів та Аудиторським висновком Аудиторської фірми «Аудит-Сервіс» від 18.11.2008 року.
На підставі договору з ТОВ «Медісса» підприємство «Северін-Консалтинг» (оцінювач) здійснило незалежну оцінку вартості невід'ємних поліпшень орендованого об'єкту комунальної власності Сімферопольської міської ради – нежитлових підвальних приміщень загальною площею 74,8 кв. м., розміщених за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 20/1, орендованих позивачем. Відповідно до Звіту про незалежну оцінку майна обліку з проведеного ремонту об'єкту комунальної власності Сімферопольської міської ради – нежитлових підвальних приміщень підлягає величина витрат у розмірі 57596 грн. (без урахування ПДВ).
Згідно з пунктом 51 Державної програми приватизації, затвердженої Законом України «Про державну програму приватизації» №1723-111 від 18.05.2000 р., у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки.
Згідно довідки № 73 від 06.10.2008 р. Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя» зазначило, що залишкова балансова вартість орендованого ТОВ «Медісса» об'єкту, станом на 01.09.2008 року складає 17041,10 грн.
Таким чином частка невід'ємних поліпшень орендованого майна склала 337,9 %. Частка ідентифікованих невід'ємних поліпшень по відношенню до залишкової вартості складає більш 25 %.
Рішенням 46 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання від 19.03.2009 р. № 690 «Про затвердження програми приватизації об’єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2009 рік» була затверджена програма приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2009 рік та перелік об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, які підлягають приватизації. До вказаного переліку було включено й орендоване позивачем підвальне приміщення площею 74,8 кв. м. по вул. Севастопольська, 20/1, у м. Сімферополі.
Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Виходячи зі змісту статей 4, 8, 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» відповідач повинен був виконати певні дії, пов’язані з підготовкою об’єкта малої приватизації до продажу, зокрема, визначити ціни продажу об’єкту, що підлягає приватизації шляхом викупу; підготувати та опублікувати інформацію про об’єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органом приватизації.
Статтею 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» передбачено, що з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову вартість продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Позивач 22.04.2009 р. звернувся до відповідача щодо повідомлення про строки та порядок приватизації даного об'єкту.
Листом від 08.04.2009 р. № 528/40/03 Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради підтвердив факт включення об'єкту, орендованого ТОВ «Медісса», до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Проте, після включення орендованих позивачем приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, будь-які подальші дії Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради здійснені не були.
Так, Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради направив на адресу позивача лист № 1662/40/03 від 28.04.2009 р., яким позивачу відмовлено у проведенні приватизації.
Кримським республіканським підприємством «Проектно-дослідницький інститут «Кримпроектреконструкція» на замовлення ТОВ «Медісса» було надано технічний звіт про призначення нежилих приміщень у підвалі будинку № 20/1 по вул. Севастопольській у м. Сімферополь. Згідно Звіту у підвальних приміщеннях орендованих ТОВ «Медісса» відсутні технічні та допоміжні приміщення (інженерні вузли вводів, бойлерні, електрощитові, венткамери, комутатори, машині відділення). Через орендований підвал не проходять транзитом труби водопроводу, опалення та каналізації жилого будинку. На підставі вищезазначеного, Кримським республіканським підприємством «Проектно-дослідницький інститут «Кримпроектреконструкція» було зроблено висновок, що підвальні приміщення орендовані ТОВ «Медісса» не є допоміжними приміщеннями даного житлового будинку.
Крім того, як убачається з висновку № 17/10 судової будівельно-технічної експертизи від 04 травня 2010 р. –нежитлові підвальні приміщення площею 74,8 кв. м., які розташовані у житловому будинку за адресою: м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 20/1, та які передані в оренду ТОВ «Медісса» за договором оренди нежитлового приміщення від 23.10.2000 р., не є допоміжними, оскільки не використовуються при експлуатації будинку та обслуговуванні мешканців будинку.
Статтею 4 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що до житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» приватизація об'єкта оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Приватизація державного в комунального майна здійснюється згідно з вимогами Законів України «Про приватизацію державного майна», «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та інших нормативних актів, які не суперечать вимогам названих актів.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» передбачено, що об'єктами малої приватизації є: цілісні майнові комплекси невеликих державних підприємств, віднесених Державною програмою приватизації до групи А; окреме індивідуально визначене майно; об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Згідно зі ст. З Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється шляхом: викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, є відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами. Таким органом у даному випадку є Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради.
Покупцями об'єктів малої приватизації, згідно зі статтею 5 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», можуть бути фізичні та юридичні особи, які визнаються покупцями відповідно до Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств», тобто громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства; юридичні особи, зареєстровані на території України, крім передбачених частиною третьою цієї статті; юридичні особи інших держав.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.
У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 26 травня 2010 р.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 8 «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», ст. ст. 49, 69, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов’язати Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул.. Толстого, 15; ЗКПО 20687358, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) виконати рішення 46 сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради № 690 від 19.032009 р. «Про затвердження програми приватизації об’єктів комунальної власності Сімферопольської ради на 2009 рік», підготовити необхідні документи по приватизації шляхом викупу Товариством з обмеженою відповідальністю «Медісса», м. Сімферополь (м. Сімферополь, бульвар. Леніна, 5/7, корп. 2; п/р 2600332174001 в КРФ АКБ УСБ, МФО 324010, ЗКПО 14296398, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) підвальних нежитлових приміщень загальною площею 74,8 кв. м., які розташовані у будівлі за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 20/1, що знаходяться на балансі Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання Центрального району м. Сімферополя».
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.