Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/25709/21
Провадження № 2/686/2104/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2022 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючого - судді Карплюка О.І.
при секретарі судового засідання Лазоренко К.Ю.
з участю представника позивача Латюка П.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Хмельницького справу за позовом ОСОБА_1 до держави Україна в особі Державної казначейської служби України та Департаменту патрульної поліції про стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з рахунку Державної казначейської служби України моральної шкоди,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до держави Україна в особі Державної казначейської служби України та Департаменту патрульної поліції про стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з рахунку Державної казначейської служби України моральної шкоди в розмірі 227500 грн., посилаючись на незаконне та сфальсифіковане притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Департаменту патрульної поліції в судове засідання не з`явився без поважних причин, повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, направивши на адресу суду письмовий відзив, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що вказаний орган та його посадові особи не здійснюють оперативно-розшукову діяльність та не є його посадовими особами, прокуратури і суду.
Представник відповідача Державної казначейської служби України в судове засідання не з`явився без поважних причин, повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, направивши на адресу суду письмовий відзив, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що вказаний орган не перебував з позивачем в цивільно-правових відносинах.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Так, судом встановлено, що постановою судді Хмельницького міськрайонного суду від 22 лютого 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченго ст. 124 КУпАП, та накладено на нього стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 6 місяців за те, що він 24 листопада 2018 року о 8 годині 30 хвилин, керуючи транспортним засобом марки «Skoda Octavia A-5» державний номерний знак НОМЕР_1 , в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 55, при повороті ліворуч для виконання маневру розвороту, допустив зіткнення з транспортним засобом марки «Peugeot Boxer» державний номерний знак НОМЕР_2 , врезультаті чого вказані транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 2 квітня 2019 року вказану постанову скасовано, а матеріали справи направлено до управління патрульної поліції в Хмельницькій області на доопрацювання.
Постановою судді Хмельницького міськрайонного суду від 29 квітня 2021 року провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрито в зва`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 19 жовтня 2021 року вказану постанову скасовано, а провадження в справі відносно ОСОБА_1 закрито в зв`язку з відсутністю в його діях адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 1176 ч. ч. 1, 6 та 7 ЦК України шкода,завдана фізичнійособі внаслідокїї незаконногозасудження,незаконного притягненнядо кримінальноївідповідальності,незаконного застосуваннязапобіжного заходу,незаконного затримання,незаконного накладенняадміністративного стягненняу виглядіарешту чивиправних робіт,відшкодовується державоюу повномуобсязі незалежновід винипосадових іслужбових осіборгану,що здійснюєоперативно-розшуковудіяльність,досудове розслідування,прокуратури абосуду.Шкода, завдана фізичній або юридичній особі внаслідок іншої незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури або суду, відшкодовується на загальних підставах. Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури або суду, встановлюється законом.
Відповідно до вимог ст. 2 ч. 1 п. 4 Закону України Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» право на відшкодування шкоди в розмірах і в порядку, передбачених цим Законом, виникає у випадках: закриття справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 3 ч. 1 п. 5 цього Закону у наведених в ст. 1 цього Закону випадках громадянинові відшкодовуються (повертаються): моральна шкода.
Відповідно до вимог ст. 23 ч. ч. 1 та 2 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Відповідно до вимог ст. 38 ч. ч. 1-3 КПК України органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання. Досудове слідство здійснюють: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України; 3) підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України. Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів Бюро економічної безпеки України; г) органів Державного бюро розслідувань; ґ) Національного антикорупційного бюро України.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України Про оперативно-розшукову діяльність» оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами: Національної поліції-підрозділами кримінальноїта спеціальноїполіції; Державного бюророзслідувань -оперативними,оперативно-технічними,внутрішнього контролю,забезпечення особистоїбезпеки; Службибезпеки України-контррозвідкою,військовою контррозвідкою,захисту національноїдержавності,підрозділом контррозвідувальногозахисту інтересівдержави усфері інформаційноїбезпеки,оперативно-технічними,внутрішньої безпеки,оперативного документування,боротьби зтероризмом ізахисту учасниківкримінального судочинствата працівниківправоохоронних органів; Служби зовнішньої розвідки України - агентурної розвідки, оперативно-технічними, власної безпеки; Державної прикордонної служби України - розвідувальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (агентурної розвідки, оперативно-технічним, власної безпеки), підрозділами забезпечення внутрішньої безпеки та власної безпеки, оперативного документування, оперативно-розшуковими та оперативно-технічними; управління державної охорони - підрозділом оперативного забезпечення охорони виключно з метою забезпечення безпеки осіб та об`єктів, щодо яких здійснюється державна охорона; органів іустанов виконанняпокарань таслідчих ізоляторівДержавної кримінально-виконавчоїслужби України; розвідувального органу Міністерства оборони України - оперативними, оперативно-технічними, власної безпеки; Національного антикорупційного бюро України - детективів, оперативно-технічними, внутрішнього контролю. Бюро економічної безпеки України - підрозділами детективів, оперативно-технічними підрозділами. Проведення оперативно-розшукової діяльності іншими підрозділами зазначених органів, підрозділами інших міністерств, відомств, громадськими, приватними організаціями та особами забороняється.
Відповідно до вимог розділу ІІІ Положення про патрульну службу МВС, затвердженого Наказом МВС України від 2 липня 2015 року №796, патрульна служба відповідно до покладених на неї завдань здійснює: 1) цілодобове патрулювання території обслуговування з метою забезпечення належної охорони громадського порядку, громадської безпеки та контролю за дотриманням правил дорожнього руху, забезпечення його безпеки. У разі необхідності здійснює регулювання дорожнього руху; 2) перше реагування на повідомлення про правопорушення, надання невідкладної допомоги; своєчасне реагування на повідомлення про вчинення правопорушень, а також з метою надання допомоги громадянам. Надає невідкладну допомогу потерпілим від нещасних випадків, правопорушень, аварій, пожеж та інших надзвичайних ситуацій до прибуття на місце компетентних служб; 3) самостійне виявлення правопорушень: під час патрулювання та в інших випадках, передбачених законодавством, звертає увагу на правопорушення з метою їх запобігання, припинення, документування і притягнення до відповідальності; 4) припинення правопорушень: припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення, застосовуючи для цього передбачені законодавством права і повноваження; у випадках та в спосіб, передбачені законодавством, розглядає справи про адміністративні правопорушення і застосовує заходи адміністративного впливу до правопорушників; 5) затримання правопорушників та доставлення їх до підрозділів органів внутрішніх справ. У випадках, визначених законодавством, здійснює затримання особи та її доставлення, а також застосовує інші заходи забезпечення провадження відповідно до законодавства; 6) охорону місця події. З метою забезпечення подальшого розслідування вживає заходів щодо охорони та збереження місця події в первинному, незміненому стані до прибуття уповноважених осіб, зокрема слідчих оперативних груп; 7) співпрацю з іншими структурними підрозділами органів внутрішніх справ. З метою виявлення, припинення та попередження кримінальних, адміністративних правопорушень, забезпечення комплексного підходу в забезпеченні законності та правопорядку, налагоджує та здійснює співпрацю з іншими структурними підрозділами органів внутрішніх справ; 8) спілкування і співпрацю із суспільством: реалізовуючи підхід «міліція та громада», постійно співпрацює з населенням та громадськими організаціями з метою підвищення рівня громадської безпеки, запобігання вчиненню правопорушень та встановлення довірливих відносин між міліцією та населенням;
9) виконання інших повноважень, передбачених нормативно-правовими актами МВС. У випадках та в межах, передбачених нормативно-правовими актами МВС, виконує інші функції, спрямовані на реалізацію своїх завдань. Покладення на патрульну службу обов`язків, що не належать до її компетенції, не допускається, якщо інше не передбачено законодавством.
Таким чином, Департамент патрульної поліції та його структурні підрозділи не є органом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органом досудового розслідування, прокуратури або суду,
А складений 24 липня 2018 року управлінням патрульної поліції в Хмельницькій області протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП не є рішенням, оскільки рішення - це офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.
Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 23, 1176 ч. ч. 1, 6 та 7 ЦК України, ст. 38 ч. ч. 1-3 КПК України, ст. 5 Закону України Про оперативно-розшукову діяльність», ст. ст. 2 ч. 1 п. 4, 3 ч. 1 п. 5 Закону України Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», розділом ІІІПоложення пропатрульну службуМВС,затвердженого НаказомМВС Українивід 2липня 2015року №796, суд
вирішив:
У позові ОСОБА_1 до держави Україна в особі Державної казначейської служби України та Департаменту патрульної поліції про стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з рахунку Державної казначейської служби України моральної шкоди в розмірі 227500 грн. відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
14.02.2022