Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.14
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2010 року Справа № 2а-4792/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Лейбенко О.Д.
за участю:
прокурора - заявника: Прибіги І.О.(посвідчення №984)
представника позивача: Краснокутського Д.В. ( довіреність від 14.01.2010 № 23/1-90)
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Шахта «Перевальська» про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн., пеню в сумі -15177,11 грн. , -
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2010 року Прокурор Перевальського району Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах Перевальського районного центру зайнятості ( далі позивач) до Державного підприємства «Шахта «Перевальська» ( далі відповідач) про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн., пеню в сумі -15177,11 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що Державне підприємство «Шахта «Перевальська» зареєстроване в Перевальському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття з 08.04.2005. За результатами проведеної перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду за період з 01.04.2008 по 30.04.2010 було встановлено несвоєчасна сплата страхових внесків у період з 01.08.2009 по 31.03.2010, прострочена заборгованість (недоїмка) складає 294413 грн. та нарахована пеня у сумі 15177,11 грн.,що зафіксовано актом №65 від 21.05.2010.
У звязку з чим прокурор заявник просить стягнути з відповідача недоїмку по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн., пеню в сумі -15177,11 грн.
У судовому засіданні прокурор заявник підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, стягнути з Державного підприємства «Шахта «Перевальська» недоїмку по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн., пеню в сумі -15177,11 грн., у звязку з тим що відповідач в порушення вимог ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не сплачує страхові внески.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, від нього надійшов заява про визнання позову у повному обсязі.
Враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, у судове засідання не зявився, надав заяву про визнання позову в повному обсязі, не повідомив про поважність причин неявки до суду, керуючись ст.. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення прокурора заявника та представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з ч.2 ст.12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ ( далі ЗУ №1533) Перевальський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Перевальський районний центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Відповідач Державне підприємство «Шахта «Перевальська», і.к.26497452 зареєстроване Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області 01.04.2005 за № 1373121 0000 000150 ( а.с.11).
В судовому засіданні встановлено, що в Перевальському районному центрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстроване ДП «Шахта «Перевальська» на підставі заяви від 08.04.2005 (а.с.49).
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.34 ЗУ № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № №1533 , роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.1,2,4 ч.1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч.2 ст.38 ЗУ №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за №30/5221.
Відповідно до п.п.5.6,5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Згідно акту № 65 від 21.05.2010 планової перевірки ( а.с.6-7) додатків №1 та №2 до акту (а.с.8-9) відповідачу за порушення вимог ЗУ №1533 та Інструкції належить перерахувати в 30- денний термін до Фонду недоїмку у розмірі 294413 грн. та пеню у розмірі 15177,11 грн.
Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.( абз. 5 п.п.7.4. п.7 Інструкції).
27 травня 2010 року директором Перевальського районного центру зайнятості було прийнято рішення №2 про стягнення з ДП «Шахта «Перевальська» простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) в розмірі 294413 грн. та пені в розмірі 15177,11 грн.( а.с.20).
Відповідно до п.п.7.5.п.7 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.
Відповідач рішення №2 від 27.05.2010 не оскаржив, суму заборгованості не сплатив.
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори , що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідач направив заяву про визнання позову, обгрнтовуючи несвоєчасну сплату страхових внесків протокольним рішенням Кабінету Міністрів України № 48 від 30.10.2009 року, про першочергове направлення коштів на погашення заборгованості із заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Обовязок відповідача щодо сплати страхових внесків визначений вищезазначеним Законом та не може бути змінене ний протокольним рішенням Кабінету Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 309590,11 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч.4 ст.94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Шахта «Перевальська» про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн., пеню в сумі -15177,11 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Шахта «Перевальська», і.к. 26497452 на користь Перевальського районного центру зайнятості недоїмку по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 294413,00 грн.( двісті девяносто чотири тисячі чотириста тринадцять гривень) на р/р 37170971900241, пеню в сумі -15177,11грн.( пятнадцять тисяч сто сімдесят сім гривень одинадцять копійок) на р/р № 37179975900241 , Держбюджет в Перевальському районі, код 24046917 УДК Луганської області, МФО 804013.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяЧиркін С.М.