Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2010 р. справа № 2а-14730/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріЛоминог А.М.
представника позивача Еліі В.В.
представника відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернувся до суду з позовом до Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка з питання дотримання відповідачем порядку формування та застосування тарифів на послуги з теплопостачання. На підставі чого позивачем направлена претензія від 26.09.2008 року, та рішення від 25.09.2008р. № 143 на підставі чого просили стягнути з Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в доход бюджету суму застосованої економічної санкції у розмірі 12995,37 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про ціни та ціноутворення ” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була проведена перевірка Горлівського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», за результатами якої складений акт перевірки № 423 від 10 вересня 2008 року.
На підставі акту 25.09.2008 року заступником начальника інспекції С.В. Юдіна винесено претензія та рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 143 на суму 12995,37 грн.
Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно п.1.7 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій стягується у судовому порядку.
Згідно ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільний або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2009 року по справі № 2-а-19519/09/0570 були встановлені обставини, на підставі яких у задоволенні позову Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” в особі Донецької регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправними дії Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області щодо проведення перевірки Горлівського міського відділу Донецької регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, визнання протиправним рішення Державіної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області „Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін” №143 від 25 вересня 2008 року, визнання відсутності компетенції у Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності відмовлено в повному обсязі.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.05.2010 року по справі № 2-а-19519/09/0570 залишено без задоволення апеляційну скаргу Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” в особі Донецької регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру”, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2009 року без змін.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, тобто з відповідача слід стягнути суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 12995,37 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити повністю.
Стягнути з Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на користь Державного бюджету України на д/р № 31110106700004 в УДК Ворошиловського району м.Донецька Донецької області, код ЄДРПОУ 34686537, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100, суму економічної санкції у розмірі 12995 грн. (двонадцять тисяч девятсот девяносто пять) 37 коп., застосованої рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 25.09.2008 року № 143.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 22 червня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 29 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.