Постанова № 10355511, 08.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2а-13492/10/0570
Номер документу
10355511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2010 р. справа № 2а-13492/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Логойди Т. В.

при секретаріЧегринець А.М.

з участю представника позивача Якименка Д.Г., представника відповідача Косякової Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ворошиловського району міста Донецька в інтересах управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька до державного відкритого акціонерного товариства «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» про стягнення заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,

в с т а н о в и в :

У травні 2010 року позовом прокурор Ворошиловського району міста Донецька в інтересах управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що державне відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька.

Страхувальник має прострочену заборгованість (недоїмку) за період з грудня 2009 року по березень 2010 року зі сплати страхових внесків, фінансових санкції та пені на загальну суму 552 672,58 грн. З них відповідачем сплачено суму недоїмки частково в розмірі 299 676,96 грн.

Несплаченою залишилася сума 321 797,91 грн. (з урахуванням фінансових санкцій в розмірі 59 032,37 грн. та пені в розмірі 9 769,92 грн.), яку просив стягнути з відповідача.

Після уточнення позовних вимог в сторону зменшення позивач просив стягнути з відповідача заборгованість в сумі 99663,91 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.

Представник відповідача проти позову заперечував. Зазначав, зокрема, що підприємство виконувало протоколи засідання Кабінету Міністрів України від 23 липня 2009 року № 48 та від 29 жовтня 2009 року № 70, спрямовуючи кошти, що виділяються з державного бюджету та кошти, отримані від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам. Вказане стало підставою для виникнення заборгованості. Просив задовольнити позов. Просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2010 року управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька та державне відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» провести звіряння розрахунків шляхом складання та підписання акту звіряння розрахунків. Вказану ухвалу сторонами виконано не було.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що державне відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» є юридичною особою і як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька.

Відповідачем складені та подані до територіального управління Пенсійного фонду України розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у яких зазначені самостійно обчислені суми страхових внесків: період з грудня 2009 року по березень 2010 року на загальну суму 552 672,58 грн., з яких сплачено 299676,96 грн. Несплаченою залишилася сума 252995,62 грн.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків за вказаний період щодо нього приймалися рішення від 13 грудня 2006 року № 949 та від 06 листопада 2007 року № 855 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, якими до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 59 032,37 грн. та нараховано пеню в розмірі 9 769,92 грн.

Наявність вказаних рішень сторонами не оспорюється.

Рішення прийняті на підставі даних картки особового рахунку страхувальника та в установленому законом порядку страхувальником не оскаржувалися.

Відповідач протягом встановленого законом строку суму страхових внесків, що зазначена у поданих ним розрахунках, фінансових санкції та пені своєчасно повністю не сплатив, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 321 797,91 грн.

Відповідачем з суми заборгованості 321 797,91 грн. сплачено 222134 грн., що підтверджується виписками з банку, що надані управлінням Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька.

Несплаченою залишилася частина заборгованості по страховим внескам за період з грудня 2009 року по березень 2010 року в сумі 99663,91 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Пунктом 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, серед основних завдань управління визначено збирання та акумулювання в районі (місті) внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частинами 4-6 ст. 20 вказаного Закону визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.

Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з ч. 12 ст. 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Пунктом 11.11 вказаної Інструкції передбачено, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції (рядок 8 розрахунку).

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка була чинною на час прийняття рішень, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, відповідно до пп. 9.3.2 п. 9 якої розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Частиною 13 ст. 106 Закону визначено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених, зокрема ч. 9 ст. 106 Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до абз. 8 ч. 3 ст. 106 вказаного Закону у разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Частиною 15 ст. 106 Закону визначено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Оскільки відповідач протягом встановленого законом строку суми страхових внесків, що зазначені у поданих ним розрахунках, своєчасно не сплатив, тому орган Пенсійного фонду правомірно застосував до нього фінансові санкції у вигляді штрафу та пені в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Виходячи з вимог законодавства несплачені суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, накладених територіальним управлінням Пенсійного фонду України штрафних санкцій та нарахованої пені підлягають стягненню з відповідача.

Протоколи засідання Кабінету Міністрів України не є нормативно-правовими актами, які б були зареєстровані в установленому законом порядку та регулювали би спірні правовідносини, у звязку з чим посилання представника відповідача на них є неприйнятними.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов прокурора Ворошиловського району міста Донецька в інтересах управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька до державного відкритого акціонерного товариства «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» про стягнення заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування задовольнити.

Стягнути з державного відкритого акціонерного товариства «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» (код ЄДРПОУ 00180350) на користь управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька (р/р 256033012000 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЗКПО 20377072) заборгованість по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансовим санкціям та пені в сумі 99663 (девяносто девять тисяч шістсот шістдесят три) грн. 91 (девяносто одну) коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Логойда Т. В.