Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №: 716/2076/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2022 cуддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Стрілець Я.С., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, що надійшов від відділення поліції №3 (м. Заставна) Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , непрацюючого, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст.130 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 20.07.2021, о 19 год. 20 хв., в с.Задубрівка, Чернівецького району Чернівецької області, по вул. Щербини, керував моторолером з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду водій відмовився у Чернівецькому обласному наркологічному диспансері по вул.Миколаївській, м.Чернівці, чим порушив вимоги п.2.5ПДРУкраїни, за що передбачена відповідальність ч. 2ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАПвідповідальність настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно доч.2ст.130КУпАП адміністративнавідповідальність настаєза повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
У судові засідання, призначені на 18.11.2021, 17.01.2022, 22.02.2022 та 23.02.2022 ОСОБА_1 не з`явився, про розгляд справи повідомлявся судовими повістками, які направлялися рекомендованими повідомленнями за адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення. Повернуті до суду рекомендовані повідомлення підтверджують факт отримання ОСОБА_1 судових повісток, з яких йому відомо час, дату та місце розгляду його справи.
Крім цього суд, неодноразово робив запити для отримання даних про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , які долучені до матеріалів справи.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №097684 від 20.07.2021 ОСОБА_1 повідомлявся про подальший розгляд адміністративної справи в Заставнівському районному суді Чернівецької області.
З моменту призначення даної справи до розгляду відомості про дату, час та місце розгляду справи в суді відображалися на офіційному сайті Заставнівського районного суду Чернівецької області (https://zs.cv.court.gov.ua/sud2404/gromadyanam/csz), в розділі «Громадянам» у вкладці «Список судових справ, призначених до розгляду».
Однак, ОСОБА_1 , будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не вживав будь-яких заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, що свідчить про свідоме затягування розгляду справи.
Відповідно дост. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свободта практику Європейського суду з прав людини як джерело права, добросовісність застосування якого входить до обов`язків судді, визначенихстаттею 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Слід зазначити, що Європейський суд у своїх рішеннях наголошує на тому, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Кожна з сторін, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у її справі.
В ст. 129 Конституції України, закріплено конституційний припис, згідно якого, розгляд справ в судах відбувається відкрито, що, в свою чергу, гарантує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, своєчасно дізнатись як про результати судового розгляду, так й отримати копію судового рішення з метою оскаржити постанову суду у встановлений законом строк.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.
Відповідно до принципу диспозитивності, на якій неодноразово наголошує Європейський суд з прав людини у своїх рішення, особи, які беруть участь у справі, мають можливість вільно розпоряджатися своїми матеріальними та процесуальними правами на власний розсуд.
Вказаний принцип надає кожному учаснику процесу можливість самостійно розпоряджатися наданими йому законом процесуальними правами, в тому числі і правом брати участь в судових засіданнях.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Отже, особа має цікавитись ходом справи та результатами окремих судових засідань, використовувати засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Аналіз наведених норм дає суду підстави дійти висновку, що наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини, і не може автоматично вважатись порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд розцінює як спосіб уникнути відповідальності. Тому суд, на підставіст. 268 КУпАП, яка не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення застаттею 130 КУпАПбез обов`язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважає можливим розгляд справи проводити у відсутність ОСОБА_1 , який не повідомив про причину неявки та не подав будь яких заяв.
Дослідивши в судовому засіданні зібрані докази по справі, вважаю, що доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 130 КУпАПповністю знайшла своє підтвердження та повністю доводиться матеріалами справи, а саме:
-даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №097684 від 20.07.2021,з якого вбачається, що ОСОБА_1 20.07.2021, о 19 год. 20 хв., в с.Задубрівка, Чернівецького району Чернівецької області, по вул. Щербини, керував моторолером з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду водій відмовився у Чернівецькому обласному наркологічному диспансері по вул.Миколаївській, м.Чернівці (а.с.1);
-актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 20.07.2021, з якого вбачається, що результат ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп`яніння негативний (а.с.3);
- висновком №579 від 20.07.2021 виданого лікарем Чернівецького обласного наркологічного диспансера ОСОБА_2 , де зафіксована відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду та обстеження (а.с.5);
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №372223 від 20.07.2021, з якої вбачається, що ОСОБА_1 від 15.01.2021 року позбавлений Садгірським районним судом м.Чернівці права керування транспортними засобами строком на один рік (а.с.4);
- довідкою ВП №3 (м.Заставна) Чернівецького РУП №11415/123/47/02-2021 від 21.10.2021 (а.с.8);
- відеозаписом, на якому зафіксовано факт пропозиції посадовою особою органу поліції ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння, де зафіксована відмова останнього від проходження такого огляду (а.с.7).
З урахуванням викладеного, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ч.2ст. 130 КУпАП, в зв`язку з чим за вчинене він повинен нести відповідальність.
При накладенні стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, систематичну неявку до суду, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами у межах санкції, передбаченої ч.2ст. 130 КУпАП.
Згідност.40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
З вказаних підстав з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 496,20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7,ч.2 ст. 130,280,283-285 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплатного вилучення транспортного засобу, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст.130 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 судовий збір на користь держави в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києв /м.Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, номер рахунку: UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ярослав СТРІЛЕЦЬ