Рішення № 103535227, 21.02.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
540/8262/21
Номер документу
103535227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8262/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнані протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 86 % суми грошового забезпечення на 70% під час перерахунку, який здійснено відповідно до довідки від 22.06.2021 № 11/5135 про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії у розмірі 86 % суми грошового забезпечення, вказаного у довідці від 22.06.2021 № 11/5135 про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХН від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням раніше виплачених сум, із 01.04.2019.

Ухвалою від 21.12.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги мотивує тим, що на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 у справі № 540/4532/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, що визначене у довідці Управління Державної прикордонної служби України від 22.06.2021 № 11/5135. На звернення позивача пенсійний орган надіслав відповідь, в якій зазначив, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 розмір пенсії не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, ГУ ПФУ в Херсонській області листом від 29.11.2021 № 2100-0307-8/54058 повідомило позивача, що перерахунок його пенсії, який проводився згідно довідки № 11/2184 від 25.09.2020, виданої Управлінням Державної прикордонної служби України, розмір належної ОСОБА_1 , пенсії знову зменшено з 86% відповідних сум грошового забезпечення на 70%. Позивач вважає, що застосування відповідачем п. 2 Постанови № 103 щодо зменшення та розстрочення виплати сум підвищення перерахованої пенсії є протиправним, оскількиЗакон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"не містить таких обмежень та зміни до нього не вносились. Вважає, що вказаними діями відповідач протиправно обмежив права позивача на пенсійні виплати. Із наведених підстав просить задовольнити позовні вимогу у повному обсязі.

25.01.2022 від відповідача надійшов відзив, за змістом якого пенсійний орган просить відмовити в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке. Вказує, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 у справі № 540/4532/21 зобов`язано Головне управління з 01.04.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої Управлінням Державної прикордонної служби України від 22.06.2021 № 11/5135 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум. При перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 540/4532/21 її основний розмір обчислений виходячи з 70% суми грошового забезпечення на підставі чинної норми на час проведення перерахунку, а саме, ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсійний орган зазначає, що резолютивна частина рішення суду у справі № 540/4532/21 не містила вказівок та зобов`язань щодо відсотка сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії. Таким чином, відповідач вважає правомірним перерахунок пенсії позивача виходячи з 70 % суми грошового забезпечення, визначеного у довідці від 22.06.2021 № 11/5135. Із врахуванням викладеного, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 5ст. 262 КАС Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та з 24.10.2001 отримував пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII у розмірі 86 % грошового забезпечення (вислуга - 32 роки).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 у справі №540/4532/21, яке набрало законної сили 30.10.2021, визнана протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/5135 від 22.06.2021; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/5135 від 22.06.2021, починаючи з 01 грудня 2019 року та з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 06.10.2021 внесені виправлення в рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 у справі № 540/ 4532/21, а саме: абзац 3 резолютивної частини читати: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення № 11/5135 від 22.06.2021, починаючи з 01 квітня 2019 року та з урахуванням раніше виплачених сум."

На виконання рішення від 29.09.2021 у справі № 540/4532/21, ГУ ПФУ в Херсонській області здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, що підтверджується протоколом від 04.11.2021 з пенсійної справи № 2110000976 Державна прикордонна служба України.

Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії поетапно у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2статті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 46 Конституції Українизакріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеногозаконом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідност. 1 Закону № 2262-ХІІ(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 2вказаного законупередбачено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цьогоЗаконупризначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до ст. 10Закону № 2262-ХІІ(в редакції, чинній на день перерахунку позивачу пенсії), призначення і виплата пенсій особам, зазначеним устатті 1-2цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Пунктом "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії позивачу) визначено право на пенсію за вислугу років мають особиофіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військовоїслужбиза контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніхсправ20 років і більше.

Згідно із п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт"а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, азвільнениму відставку за віком або за станом здоров`я -55процентіввідповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); закожнийріквислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ(в редакції, чинній на день призначення пенсії позивачу) передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які бралиучастьуліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1,- 85 процентів, до категорії 2 і 3 - 80 процентів.

Згідно із ч. 4 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 25.03.1996 року № 103/96-ВР ч. 2 ст. 13 викладено в новій редакції, замінивши при цьому цифри "75", "85", "80" на цифри "85", "95", "90", відповідно, а слова і цифру "до категорій 2" замінено словами і цифрами "до категорії 2 і 3".

Разом з тим, відповідно доЗакону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 № 51-IV у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ цифри "85", "95" і "90" замінити відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_2 з 2008 року призначена пенсія у розмірі 86% суми грошового забезпечення.

Вказане також підтверджене у рішенні ХОАС від 03.06.2021 у псраві № 540/1343/21.

Разом із тим, із листа відповідача від 29.11.2021 № 2100-0307-8/58349 суд встановив, що ГУ ПФУ в Херсонській області здійснив з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Державної прикордонної служби України № 11/5135 від 22.06.2021, основний розмір якої після перерахунку становить 70% суми грошового забезпечення.

Пунктом 8розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI(далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, та п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 86 % до 70 % сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд вважає, що зміна розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2ст. 13 Закону № 2262-ХІІпісля призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

ВнесеніЗаконами № 3668-VІта№ 1166-VІІ зміни до ч. 2ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій.

Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 86% грошового забезпечення ще у 2008 році, то відповідно до статей22,58 Конституції Українине допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

За таких обставин, суд вважає протиправними дії відповідача щодо перерахунку і виплати з 01.04.2019 позивачу пенсії в розмірі 70 % суми грошового забезпечення на підставі оновленої довідки від 03.06.2021 № 11/5135.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

У зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд визначив наступні ознаки типовості: позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІ в редакції чинній на момент здійснення перерахунку).

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 року у зразковій справі зазначила, що при перерахунку пенсії пенсіонеру-військовослужбовцю з 01.01.2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Під час розгляду справи суд також враховує, що Конституційним Судом України у рішеннях від 06.07.1999 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 та від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 сформовано правову позицію, згідно з якоюКонституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

У рішенні від 20.03.2002 № 5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. У рішенні від 22.05.2008 № 10-рп/2008 Конституційним Судом Українизазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005наведено тлумачення поняття" звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третьої статті 22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Одним із основних аспектів відповідальності держави перед людиною є забезпечення чіткого виконання законів, прийнятих її законодавчими органами.

У зв`язку із наведеним, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії в розмірі 86% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ) пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ) пенсії у розмірі 86 % суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 22.06.2021 № 11/5135, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 )судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 112010201