Рішення № 103534654, 22.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
480/10492/21
Номер документу
103534654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2022 року справа № 480/10492/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10492/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якій просить:

- визнати протиправним рішення № 6623 від 08.09.2021 про відмову у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення;

- зобов`язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту а статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дати звернення - 10.07.2020.

Вимоги мотивує тим, що вона 07.02.2020 досягла віку 49 років, працювала в шкідливих умовах, а тому звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту а статті 13 Закону №1788-ХІІ в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 2 березня 2015 № 213-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення (далі - Закон №213-VІІІ). Проте, відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв`язку із недосягненням позивачкою необхідного віку та відсутністю пільгового стажу за Списком №1. Не погодившись з вказаною відмовою, позивачка звернулася до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 480/6084/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на пільгових умовах з 04.02.2019 по 30.04.2020 за професією/посадою "прибиральник виробничих приміщень виробництва № 5 на КП "ШКЗ Імпульс", а також зобов`язано повторно розглянути заяву про призначення пенсії. На виконання рішення суду, відповідачем повторно розглянута заява ОСОБА_1 та рішенням № 6623 від 08.09.2021 відмовлено у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення у зв`язку із недосягненням позивачкою необхідного віку, а також зазначено, що пільговий стаж за Списком №1 становить 5 років 10 місяців 18 днів. На думку позивачки, вказана відмова є протиправною, оскільки ГУ ПФУ в Сумській області не було враховано Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020, яким зміни до пункту б статті 13 Закону № 1788-ХІІ щодо збільшення пенсійного віку, внесені Законом № 213-VІІІ, були визнані неконституційними. Також позивачка зауважує, що її робота пов`язана з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці у спірних періодах підтверджується записами у трудовій книжці, відповідними довідками та наказами про атестацію робочих місць.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у відзиві на позов зазначає, що у ОСОБА_1 недостатній стаж для призначення пенсії на пільгових умовах. На дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах позивачка має 26 років 5 місяців 16 днів страхового стажу. З них 5 років 10 місяців 18 днів - пільгового стажу роботи, з урахуванням періоду з 04.02.2019 по 30.04.2020, який суд зобов`язував зарахувати до пільгового стажу.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 10.07.2020 звернулася із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

17.07.2020 відповідачем прийнято рішення №4238 про відмову у призначенні пенсії позивачці, у зв`язку з недосягненням необхідного віку, передбаченого підпунктом другим п.1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Роз`яснено, що право на пенсію у позивачки виникає не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, а також вказано, що, згідно наданих документів, її пільговий стаж за Списком №1 становить 5 років 10 місяців 18 днів.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі №480/6084/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на пільгових умовах з 04.02.2019 по 30.04.2020 за професією/посадою "прибиральник виробничих приміщень виробництва № 5 на КП "ШКЗ Імпульс", а також зобов`язано повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

На виконання рішення суду, відповідачем повторно розглянута заява ОСОБА_1 та рішенням № 6623 від 08.09.2021 відмовлено у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах на підставі підпункту 2 п. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку із недосягненням пенсійного віку. Відповідно до наданих документів страховий стаж складає 26 років 5 місяців 16 днів, у тому числі за Списком №1 - 5 років 10 місяців 18 днів. Право на призначення пенсії за наявними документами матиме після досягнення віку 53 роки 4 місяці.

Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Сумській області протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

На час звернення позивачки із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах чинними є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закон України "Про пенсійне забезпечення", які регулюють одні і ті ж правовідносини.

Згідно з пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції до прийняття Закону від 02.03.2015 № 213-VIII) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Вказаний пункт у редакції Закону від 02.03.2015 № 213-VIII має наступний зміст: «працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року».

Отже, Законом України від 02.03.2015 №213-VIII раніше передбачений п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" віковий ценз для жінок у 45 років було збільшено до 50 років. Закон України від 02.03.2015 № 213-VIII набув чинності з 01.04.2015.

Також, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017р. №2148-VIII на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

У силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017 №2148-VIII, наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017.

Отже, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком №1 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.

Правила вказаних законів були повністю уніфікованими (ідентичними).

Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII".

Пунктом 1 резолютивної частини названого судового акту визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII.

Відповідно до п. 2 резолютивної частини названого судового акту стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з п. 3 резолютивної частини названого судового акту застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б-„г статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам».

Тобто, з 23.01.2020 в Україні існують два Закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком №1, а саме: п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції до Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.

Відповідно до рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.04.2021 у зразковій справі №360/3611/20 Верховний Суд дійшов висновку, що правова норма, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана Конституційним Судом України неконституційною, або дублює таку правову норму (незалежно від періоду її прийняття та виду нормативного акту, в якому вона втілена), не підлягає застосуванню. У такому разі суд застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

Тому до категорії осіб, на яких поширюється дія Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, і відповідно мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за положеннями Закону № 1788-ХІІ після 23.01.2020 (набрання чинності Рішення КСУ № 1-р/2020) належать особи, які працювали до 01.04.2015, були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, мали стаж роботи, визначений статтею 13 Закону України Про пенсійне забезпечення в редакції, яка діяла до 01.04.2015, та досягли віку, визначеного цією статтею, на момент звернення до Пенсійного фонду за призначенням пенсії.

Таким чином, відповідач, вирішуючи питання про призначення пенсії ОСОБА_1 , повинен був керуватися нормами п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції, що діяла до прийняття Закону України від 02.03.2015 №213-VIII, тобто з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.

Наступним спірним питанням, яке має вирішити суд, це наявність чи відсутність пільгового стажу необхідного для призначення пенсії позивачці.

Згідно зі статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З матеріалів справи вбачається, що в трудовій книжці ОСОБА_1 маються записи про її роботу на Шосткинському заводі «Зірка» та КП «ШКЗ Імпульс».

Проте, у вказаних записах відсутні відомості, що визначають право позивачки на пенсію на пільгових умовах.

Тому, ОСОБА_1 були надані уточнюючі довідки про підтвердження наявного трудового стажу.

Згідно довідки Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка» від 09.02.2016, ОСОБА_1 працювала у періоди з 10.07.1989 по 31.07.1993 та з 01.08.1993 по 15.07.1996 на роботах та за професією, передбачених Списком №1.

При цьому, у довідці вказані додаткові відомості про роботу позивачки: 1993 рік - 11 робочих днів; 1994 рік - 101 робочий день + 31 відп.; 1995 рік - 88 робочих днів + 31 відп. + 04 лік.; 1996 рік - прочерк, тобто 0 днів (а.с.20).

Відповідно до довідок КП «ШКЗ Імпульс» від 04.12.2019 та від 01.06.2020 ОСОБА_1 працювала у періоди з 01.11.2018 по 03.02.2019 та з 04.02.2019 по 30.04.2020 на роботах та за професією, передбачених Списком №1 (а.с.21).

Також у довідках вказані додаткові відомості про робочий час позивачки у зазначені періоди, а саме: 2018 рік 39 робочих днів; 2019 рік (по 03.02.2019) 21 робочий день, 2019 рік (з 04.02.2019) 122 робочих дня, 27 відп.; 2020 рік 40 робочих днів (а.с.22).

Отже, в уточнених довідках, починаючи з 01.08.1993 вказано кількість повних робочих днів ОСОБА_1 , які вона відпрацювала в шкідливих умовах (Список №1) на підставі журналів обліку пільгового стажу.

Дані, що вказані в уточнюючих довідках, були перевірені посадовими особами ГУ ПФУ в Сумській області, які дійшли висновків про відповідність зазначених у довідках відомостей первинним документам, що підтверджується актами перевірки достовірності та обґрунтованості відомостей, поданих для призначення (перерахунку) пенсії від 11 грудня 2019 року № 1854/10.3-02, від 10.12.2019 № 1842/10.3-02, від 07.07.2020 № 717/10.3-02.

На підставі наданих позивачкою уточнюючих довідок відповідачем здійснено розрахунок пільгового стажу ОСОБА_1 (а.с.26).

Згідно вказаного розрахунку, ГУ ПФУ в Сумській області до пільгового стажу позивачки зараховано наступні періоди:

-з 10.07.1989 по 31.12.1991 2р. 5м. 22д.

-з 01.01.1992 по 31.07.1993 1р. 7м. 0д.

-з 01.08.1993 по 11.08.1993 0р. 0м. 11д.

-з 01.01.1994 по 17.06.1994 0р. 5м. 17д.

-з 01.01.1995 по 08.06.1995 0р. 5м. 8д.

-з 01.11.2018 по 18.12.2018 0р. 1м. 18д.

-з 01.01.2019 по 13.08.2019 0р. 7м. 13д.

-з 01.01.2020 по 19.02.2020 0р. 1м. 19д.

Всього зараховано до пільгового стажу 5 років 10 місяців 18 днів, про що і зазначено у спірному рішенні.

Однак, варто зауважити, що період роботи позивачки з 04.02.2019 по 30.04.2020, який за рішенням суду від 24.11.2020 у справі № 480/6084/20 було зобов`язано відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , був зарахований частково до пільгового стажу ще до ухвалення вказаного рішення суду.

Більш того, вказаний період входив до врахованого відповідачем пільгового стажу 5 років 10 місяців 18 днів.

Отже, у суду відсутні підстави додати період з 04.02.2019 по 30.04.2020 до пільгового стажу 5 років 10 місяців 18 днів, про що зазначає ОСОБА_1 у позові.

У той же час, ГУ ПФУ в Сумській області, ігноруючи рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 480/6084/20, безпідставно посилається у своєму рішенні №6623 від 08.09.2021 на пп.1 п.1 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та відмовляє у призначенні пенсії у зв`язку з недосягненням пенсійного віку. Зазначає також, що позивачка матиме право на призначення пенсії наявними документами після досягнення віку 53 роки 4 місяці.

При цьому, ГУ ПФУ в Сумській області не обґрунтовує своє рішення: не вказує з яких причин не враховує Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, яке є обов`язковим до виконання відповідачем, не зазначає чому позивачка матиме право на пенсію після досягнення віку 53 роки 4 місяці, не вказує підстав не зарахування інших періодів роботи до пільгового стажу, оскільки позивачка зазначає, що вона має пільговий стаж 6 років 10 днів.

За таких обставин рішення ГУ ПФУ в Сумській області №6623 від 08.09.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.

Проте, у суду відсутні законні підстави для зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту а статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дати звернення - 10.07.2020.

Так, відповідачем у спірному рішенні не зазначено з яких причин не зараховані до пільгового стажу інші періоди роботи ОСОБА_1 на Шосткинському заводі «Зірка» та КП «ШКЗ Імпульс».

У свою чергу, позивачка не заявляє вимог про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу той чи інший конкретний період її роботи до пільгового стажу.

Суд не має повноважень на власний розсуд обирати та зараховувати періоди роботи позивачки до пільгового стажу.

Про зарахування конкретних періодів роботи до пільгового стажу повинно бути заявлено ОСОБА_1 у позовній заяві.

Тому суд, з метою захисту прав позивачки, вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати в розмірі 908 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Сумській області №6623 від 08.09.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.

Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020по справі 1-5/2018 (746/15) та висновків суду по даній справі та прийняти відповідне рішення по суті заяви.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар