Ухвала суду № 103534599, 22.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
480/218/22
Номер документу
103534599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про забезпечення позову

22 лютого 2022 року Справа № 480/218/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Щербаченко В.В.,

представника позивача - Кулика М.І.,

представника відповідача - Петриченка О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву Приватного підприємства "Карла Маркса-2" про забезпечення позову в адміністративній справі № 480/218/22 за позовом Приватного підприємства "Карла Маркса-2" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Карла Маркса-2" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.12.2021 № 235311.

Ухвалою суду від 02.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Розгляд справи призначено на 22.02.2022.

22.02.2022 позивачем була подана заява про забезпечення позову, в якій просить забезпечити позов шляхом зупинення стягнення за виконавчим документом - постановою від 06.12.2021 № 235311 про стягнення з Приватного підприємства "Карла Маркса-2" на користь держави штрафу у розмірі 17000,00 грн. до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Подана заява вмотивована тим, що постанова Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт від 06.12.2021 № 235311, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», є виконавчим документом, на підставі якого можуть вчинятися примусові дії щодо виконання таких виконавчих документів.

Зазначає, що 31.01.2022 було відкрито виконавче провадження на підставі постанови від 06.12.2021 № 235311 про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

На думку позивача, подальші дії відповідача щодо проведення дій, пов`язаних із стягненням штрафу у примусовому порядку через державну виконавчу службу, можуть призвести до того, що у разі задоволення судом позовних вимог за результатами розгляду даної адміністративної справи, позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, у тому числі щодо повернення примусово стягнутих коштів, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заяву про забезпечення позову та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача не заперечував проти задоволення заяви.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини та доводи про необхідність вжиття заходів забезпечення позову в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

У свою чергу, частиною 1 статті 151 КАС України передбачено види забезпечення позову, серед яких: зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; заборона відповідачу вчиняти певні дії; заборона іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупинення стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

За приписами частини 2 статті 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову; заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами; суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавцем визначено чіткі підстави, за наявності яких допустимо вжиття заходів забезпечення позову. Такі підстави є самостійними та не залежать одна від одної.

Водночас, звертаючись до суду із заявою щодо необхідності вжиття заходів забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати підстави звернення із такою заявою, а також надати відповідні докази в підтвердження наведених у заяві аргументів.

Необґрунтоване вжиття таких заходів може призвести до значно більших ускладнень, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Відтак, під час вирішення питання про вжиття заходів забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності та обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів.

Згідно з Рекомендацією N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13 вересня 1989 року, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акту; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акту.

Слід наголосити на тому, що при вирішенні питання про забезпечення позову особливого дослідження потребують підстави забезпечення позову, за наявності яких допустимо вжиття заходів забезпечення позову. З цією метою обов`язковим є підтвердження тих обставин, на які посилається заявник, шляхом надання доказів.

Як убачається зі змісту заяви, позивач оскаржує правомірність винесення постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.12.2021 № 235313, якою його зобов`язано сплатити штраф у розмірі 17000 грн.

У той же час, з матеріалів поданої заяви судом встановлено, що у провадженні Путивльського відділу державної виконавчої служби у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавче провадження №68411790, провадження у якому відкрито постановою від 31.01.2022 на підставі постанови від 06.12.2021 № 235311, про застосування до Приватного підприємства "Карла Маркса-2" адміністративно - господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Таким чином, враховуючи те, що постанова Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 06.12.2021 № 235311 про застосування до Приватного підприємства "Карла Маркса-2" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн. звернена відповідачем до примусового виконання і на момент розгляду заяви триває виконавче провадження, невжиття заходів забезпечення позову може спричинити негативні наслідки для позивача у вигляді докладення значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, на підставі положення п. 5 ч. 1 ст. 151 КАС України та п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача та вжити заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення з позивача на підставі постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 06.12.2021 № 235311 про застосування адміністративно-господарського штрафу до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву Приватного підприємства "Карла Маркса-2" про забезпечення позову - задовольнити.

Зупинити дію постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 06.12.2021 № 235311 про застосування до Приватного підприємства "Карла Маркса-2" адміністративно-господарського штрафу до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 480/218/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня складення повного тексту ухвали.

Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Повний текст ухвали складений та підписаний 23.02.2022.

Суддя С.М. Глазько