Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/6764/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом: Управління Держпраці у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницького, вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, ЄДРПОУ 39808965)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Депот Ойл» (25030, м. Кропивницький, вул. Бєляєва, 25, корп.1, ЄДРПОУ 41745454)
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Депот Ойл» та зобов`язати відповідача зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки із зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, та експлуатацію пересувного насосного агрегату типу АСВН-80 (1 шт.) на виробничому об`єкті склад паливо-мастильних матеріалів (ПММ) за адресою: просп. Промисловий, 9а, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., до усунення зазначених в позовній заяві порушень у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою судді від 05.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с.31).
У встановлений ухвалою суду строк від відповідача надійшов відзив, у якому ТОВ «Депот Ойл» просило відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначило, що позивачем ще до подання даного позову обрано інший захід реагування у вигляді припису. Стверджує про усунення порушень та вважає, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що виявлені під час перевірки порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Дослідивши матеріали справи, суд вказує наступне.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 11.06.2021 №215 Управлінням Держпраці у Кіровоградській області, згідно наказу від 11.06.2021 №575, у період з 14.06.2021 по 29.06.2021 року проведено планову перевірку на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці ТОВ «Депот Ойл» (а.с.11-13).
За результатами перевірки складено акт перевірки суб`єкта господарювання від 29.06.2021 №6363/07. Копію акту отримано директором ТОВ «Депот Ойл» (а.с.15-26).
Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено 13 порушень ТОВ «Депот Ойл» нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення зазначені у рядках №№ 1, 8, 9, 10 на думку позивача створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних (пункт 17 групи А додатку 2 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;
- на дільниці зберігання палива дизельного заземлювачі приєднання автоцистерни під час проведення зливно-наливних операцій не винесені поза межі вибухонебезпечної зони, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 3.7.21 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року;
- у вибухонебезпечній зоні дільниці зберігання палива дизельного виконання зливно-паливні операцій проводяться не герметично, на швидко рознімних муфтах зливу типу МС-1 відсутні кришки, приймальні трубопроводи не закріплено, допускається випаровування газоповітряної суміші нафтопродукту в оглядові колодязі резервуарів, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»; пункту 3.7.15 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року;
- у вибухонебезпечній зоні дільниці зберігання палива дизельного при виконанні зливно-паливні операцій допускається використання пересувного насосного агрегату типу АСВН-80 (1 шт.), що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»; пункту 3.7.15 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року.
Як вбачається з і змісту розділу «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведення заходу та складеного акту» акту перевірки, директор ТОВ «Депот Ойл» пояснень, зауважень або заперечень не надав (а.с.25 зв.).
У свою чергу, відповідач посилається на те, що станом на день розгляду справи по суті вищевказані порушення товариством усунуто на підставі отриманого припису, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Кіровоградській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
В силу правил статті 39 Закону України «Про охорону праці» передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об`єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об`єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.
Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відзиві на позов відповідач вказує, що ним не визнаються наявними порушення №1 та 10, через які позивач і просить суд застосувати відповідні заходи.
ТОВ "Депот Ойл" вказує, що за результатами проведеної перевірки виробничого об`єкту - складу паливно-мастильних матеріалів за адресою: просп.Промисловий, б.9а, м.Кропивницький у період з 14.06.2021 по 29.06.2021 року складено акт перевірки суб`єкта господарювання від 29.06.2021 №6363/07, в якому описані, в тому числі, і вищевказані порушення.
На підставі вказаного акту позивачем складено та направлено ТОВ "Депот Ойл" припис про усунення виявлених порушень №КР6363/07/ОП від 29.06.2021 року.
Відповідач посилається на те, що на виконання припису ТОВ "Депот Ойл" 28.08.2021 року направило на адресу позивача письмові пояснення в яких вказало, що 20.08.2021 року з ПП "Бондсервіс", укладено договір №178 на проведення ремонтно-регламентних робіт, яке має відповідний дозвіл, на відсутності якого у відповідача наголошує позивач (а.с.46-47).
Судом встановлено, що відповідно до п.1.1. Договору підряду №178 від 20.08.2021 року, підрядник взяв на себе зобов`язання здійснити своїми силами і засобами комплекс робіт з зачищення резервуарів підземних РГС-60 - 4 одиниці, а замовник взяв на себе обов`язки з розрахунку за виконану роботу (п.2 Договору) (а.с.46).
Матеріали справи містять дозвіл №121.12.53-33.12, виданий ПП "Бондсервіс" від 02.04.2012 року терміном дії до 02.04.2017 року та продовжений строком до 01.03.2022 року, відповідно до змісту якого дане підприємство має право виконувати роботи підвищеної небезпеки: ремонт, технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки в нафтогазовій промисловості та устаткування, пов`язаного з використанням, зберіганням небезпечних речовин (а.с.48-49).
Також, відповідачем в поясненні на адресу позивача, вказано про те, що на разі заборонено по підприємству використання пересувного насосного агрегату, а всі зливні-наливні операції переведені через стаціонарну насосну станцію (а.с.45).
Документальних доказів того, що використання пересувного насосного агрегату не здійснюється, а всі зливні-наливні операції переведені через стаціонарну насосну станцію до матеріалів справи не надано.
Натомість, матеріали справи містять копію акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду №КР7688/07.2 від 09.09.2021 року, який складений за результатами проведеної перевірки виконання припису, винесеного на підставі акту перевірки суб`єкта господарювання від 29.06.2021 №6363/07, відповідно до змісту якого, при перевірці виконання припису в частині усунення порушень, позивач посилається на наявність лише одного з тих двох, заходи реагування у сфері державного нагляду в зв`язку з наявністю яких, просить застосувати позивач, а саме - відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних (а.с.50-58).
Дані обставини свідчать про те, що на момент здійснення такої перевірки - таке порушення вже не мало місця у відповідача, що свідчить про виконання припису в цій частині, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання ТОВ "Депот Ойл" зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки із експлуатації пересувного насосного агрегату типу АСВН-80 (1 шт.) на виробничому об`єкті склад паливо-мастильних матеріалів (ПММ) за адресою: просп. Промисловий, 9а, м. Кропивницький, Кіровоградська обл. є безпідставними з огляду на відсутність доказів їх наявності.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки із зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, суд вважає за необхідне вказати наступне.
На момент розгляду справи позивачем не надано суду підтверджуючих доказів того, що ТОВ "Депот Ойл" по цей час самостійно, без наявності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, здійснює злив, очистку, нейтралізацію резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних.
Зважаючи на укладення директором ТОВ «Депот Ойл» договору на здійснення таких робіт з підприємством, яке має відповідний дозвіл, за відсутності доказів здійснення таких робіт безпосередньо ТОВ "Депот Ойл", суд вважає на разі відсутніми підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зупинити виконання таких робіт за непідтвердженістю наявності самого порушення (а.с.15-26).
З огляду на викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повний текст судового рішення виготовлено 22.02.2022 року у зв`язку з нездійсненням суддею ОСОБА_1 правосуддя у період з 11.11.2021 року по 26.11.2021 року, у період з 10.12.2021 року по 24.12.2021 року, з 31.12.2021 року по 06.01.2022 року та з 24.01.2022 року по 08.02.2022 року включно, а також значним навантаження через велику кількість позовів, що надходять до суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова