Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 03.02.2022 Справа № 554/167/22
Провадження № 2/554/1538/2022
РІШЕННЯ
іменем України
03 лютого 2022 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Андрієнко Г. В.,
за участю секретаря судового засідання Звігольської О. Ю.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації про зобов`язання вчинити певні дії шляхом зняття з реєстрації місця проживання особи,-
В С Т А Н О В И В:
У січні 2022 року представник позивача за довіреністю Борисова В. В. звернулась в інтересах ОСОБА_1 до суду із позовною заявою, в якій просила зобов`язати Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації зняти позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Держави Ізраїль, посвідчення особи НОМЕР_1 , яке було видане МВС Ізраїлю в м. Тель-Авів-Центр 28.06.2016, Додаток до посвідчення особи НОМЕР_1 , виданий 31.10.2018, свідоцтвом про народження, НОМЕР_2 , дата видачі 16 грудня 1998 року, з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову зазначено про обставини відчуження матір`ю позивача ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу від 29 грудня 2021 року квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що належала їй на праві приватної власності. Під час підготовки необхідних документів для продажу виявилося, що у зазначеній квартирі зареєстрований її син позивач по справі, що підтверджується довідкою № 387 від 29 грудня 2021 року, виданою ЖБК «Геолог». При цьому, продавець зобов`язалась зняти ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання у цій квартирі. Проте з трьох років позивач проживає на території та має громадянство Держави Ізраїль. З цією метою він надав своїй матері довіреність на вчинення будь-яких дій, необхідних для зняття його з реєстрації місця проживання. В подальшому матір позивача, маючи права представника, звернулась до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації із відповідною заявою, однак у знятті з реєстрації було відмовлено, оскільки у наданих документах був відсутній паспорт громадянина України (або документа, що підтверджує законність перебування на території України) та військового квитка, тобто документи надані не в повному обсязі (п. 11 Правил реєстрації місця проживання). Позивач вказує, що хоча надання цих документів відповідно до нормативних актів є обов`язковим, проте він має громадянство іншої держави, не бажає виходити з нього та набувати громадянства України, а тому в нього відсутні зазначені документи. Вважає, що відмова у знятті з реєстрації місця проживання фактично унеможливлює виконання його матір`ю свого зобов`язання та у майбутньому може призвести до перешкод у розпорядженні правом власності покупця. Вважає, що позасудові способи зняття з місця реєстрації проживання, передбачені законодавством України, вичерпані, у зв`язку з чим не має іншого способу захисту свого права, окрім звернення до суду. З посиланням на ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п. 26 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», зазначає, що зняття з реєстрації місця проживання позивача на підставі власної заяви неможливе, а тому єдиним способом є прийняття судового рішення про це. При цьому, основною причиною свого звернення до суду вказує наявність договірного зобов`язання його матері, яке покладає на неї як продавця обов`язок здійснити усі дії для зняття його з місця реєстрації, проти чого він не заперечує. У зв`язку з викладеним, звернувся з позовом до суду.
12 січня 2022 року ухвалою судді відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а. с. 26-27).
28 січня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву представника Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації, в якому зазначає, що механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначать Правила реєстрації місця проживання, що затверджені постаново Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207. До Управління позивач звернувся через свого представника ОСОБА_2 із заявою від 28 грудня 2021 року про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання та військовий квиток або посвідчення про прописку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) позивачем не надано. 29 грудня 2021 року працівником Управління відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за вищевказаною адресою відповідно до п. п. 1, п. 11 Правил, а саме тому, що особа не подала необхідних документів- документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, військовий квиток або посвідчення про прописку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). Рішення про відмову в реєстрації місця проживання було прийняте в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) 29 грудня 2021 року, та передано в ЦНАП цього ж дня для видачі згідно з п. 11 та п. 27 Правил. Таким чином, відмова Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації є правомірною, прийнятою на підставі, у межах повноважень, у спосіб передбачений законодавством України та не підлягає скасуванню. Головний спеціаліст Управління діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України. Крім того, звертає увагу, що у Реєстрі Полтавської міської територіальної громади відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 відсутні, у зв`язку з чим також немає підстав та можливості щодо зняття його з реєстрації місця проживання, яке не зареєстроване в Реєстрі. На підставі викладеного, просить ухвалити рішення по справі відповідно до вимог чинного законодавства (а. с. 31-34).
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи. У позовній заяві позивач просить розглядати справу без його участі (а. с. 7).
Відповідач Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації до суду свого представника в судове засідання не направило, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. У відзиві на позовну заяву просить здійснити розгляд справи без участі уповноваженого представника (а. с. 34).
За таких обставин, суд вважає можливим розглядати справу за відсутності сторін.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснюється секретарем судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов до таких висновків.
Установлено, що згідно з довідкою № 387 від 29 грудня 2021 року, виданої головою ЖБК «Геолог», за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_2 (власник квартири), а також працівником ЖБК «Геолог» засвідчено, що за вказаною адресою зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 17).
Разом із тим, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач ОСОБА_1 фактично проживає та є громадянином Держави Ізраїль, що підтверджується посвідченням особи НОМЕР_1 , яке було видане МВС Ізраїлю в м. Тель-Авів-Центр 28.06.2016 року, а також копією Офіційної довідки про проходження військової служби в Армії оборони Ізраїлю від 3 лютого 2021 року (а. с. 12, 18-19, 20).
28 грудня 2021 року представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 звернулась до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департамент з питань реєстрації із заявою про зняття з реєстрації місця проживання її сина у зв`язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 22).
Рішенням начальника відділу Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації ОСОБА_3 від 29 грудня 2021 року відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до п. п. 3 п. 1 ст. 12 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», на підставі п. п. 1 п. 11 «Правил реєстрації місця проживання», оскільки особа подала документи або відомості, передбачені цим законом не в повному обсязі (а. с. 22 зворотній бік).
Із позову слідує, що причиною відмови у задоволенні заяви стала відсутність в документах, що додаються до заяви, документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, військовий квиток або посвідчення про прописку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Позивач, посилаючись на відсутність вказаних документів через перебування у громадянстві іншої держави, вважає, що така відмова у знятті з реєстрації місця проживання є неправомірною, а тому просить зняти його з реєстрації місця проживання.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 33 Конституції Українивстановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання"(надалі також Закон) відповідно доКонституції Українирегулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуютьсяКонституцією Україниі закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Відповідно до статті 2 Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні»визначено, що вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначаються Правилами реєстрації місця проживання, що затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. № 207(далі по тексту - Правила).
Пунктом 26 Правил визначено перелік підстав, за якими здійснюється зняття з реєстрації місця проживання особи, зокрема, за заявою особи або її представника за формою згідно здодатком 11 .
Разом іззаявою особаподає,зокрема, документ,до якоговносяться відомостіпро зняттяз реєстраціїмісця проживання.Якщо дитинане досягла16років,подається свідоцтвопро народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» орган реєстрації відмовляє у внесенні до реєстру територіальної громади інформації про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи у разі, якщо особа подала документи або відомості, передбачені цим Законом, не в повному обсязі.
Статтею 18 цього Закону врегульовані питання зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування).
Особливості внесення інформації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи до реєстру територіальної громади визначені у статті 16 цього закону.
В силу наведених вище положень норм Закону та пункту 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи є можливою у разі надання органу реєстрації вказаного переліку документів. Тоді як відсутність таких документів є підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання.
Відповідно доп.п.1п.11Правил органреєстрації відмовляєв реєстрації/зняттіз реєстраціїмісця проживання,якщо особа не подала необхідних документів або інформації.
Отже, рішення відповідача, який зобов`язаний діяти, відповідно достатті 19 Конституції України, в межах своїх повноважень та у спосіб, передбаченийКонституцією Українита законами України, є законним та обґрунтованим, оскільки відповідно до п. п. 1, п. 11 Правил позивач, як представник свого сина, не подала необхідних документів, а саме документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, військовий квиток або посвідчення про прописку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку), як того вимагає законодавство.
Вищевикладене свідчить, що при зверненні із заявою від 28 грудня 2021 року представником позивача не дотримано вимоги, визначені Правилами щодо надання вказаних документів.
З цих підстав суд вважає, що орган реєстрації діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України, а отже правомірно відмовив представнику позивача у знятті з реєстрації місця проживання особи за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на вказані обставини підстави для задоволення позову відсутні.
Інші доводи позивача, зокрема, щодо наявності зобов`язань ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу квартири від 29.12.2021 року, а також відсутності певних документів не узгоджуються із вказаними вище вимогами та не спростовують висновків суду про відсутність підстав для зняття з реєстрації місця його проживання у зазначеному житлі з огляду на не надання органу реєстрації усіх необхідних документів для проведення необхідних реєстраційних дій.
Також не спростовані доводи відповідача щодо відсутності у Реєстрі Полтавської міської територіальної громади відомостей щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , а відтак і фактичної можливості щодо зняття його з реєстрації місця проживання, як такого, що не зареєстроване в Реєстрі.
Крім того, норми статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якою, серед іншого, керується позивач при зверненні до суду,виключено на підставі Закону№ 1871-IXвід 05.11.2021 року.
Разом із тим, пунктом 26 вищевказаних Правил серед підстав зняття з реєстрації місця проживання особи передбачено, що таке здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Відтак, доводи сторони позивача щодо неможливості в інший спосіб захистити інтереси власника житла є помилковими, оскільки за наявності відповідних правових підстав для позбавлення особи права користування житловим приміщенням та в інших випадках заінтересована особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись ст. ст.2,12,13,76,81, 141, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації про зобов`язання вчинити певні дії шляхом зняття з реєстрації місця проживання особи, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення особи НОМЕР_1 , видане МВС Ізраїлю в м. Тель-Авів центр 28.06.2016 року; проживає за адресо: АДРЕСА_2 ;
представник позивача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
відповідач: Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації, код ЄДРПОУ 43156341, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Соборності, буд. 36.
Повний текст судового рішення складено 08 лютого 2022 року.
Суддя Г. В. Андрієнко