Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
241/255/22
2-а/241/12/2022
23 лютого 2022 року смт.Мангуш
Суддя Першотравневого районного суду Донецької області Молонова Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора СРПП ВП № 4 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Куконоса Віталія Вадимовича, третя особа Головне управління Національної поліції у Донецькій області, про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом.
Відповідно до вимогст. 171 Кодексу адміністративного судочинства Українисуддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями160,161вказаногоКодексу.
З позовної заяви вбачається, що позивачем позов пред`явлено до інспектора СРПП ВП № 4 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Куконоса В.В.
Разом з тим, згідно з правовою позицією, викладеною упостанові КАС ВС від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а, відповідачем у справах про оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, які розглядаються судом в порядку, визначеномуКАС України, є саме орган державної влади - суб`єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно дост. 222 КУпАПпрацівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції, тому належним відповідачем у справі щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху повинен бути відповідний орган Національної поліції.
З наведеної норми випливає, що суб`єктом владних повноважень, який розглядає справу про адміністративне правопорушення і виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, є відповідний орган в особі конкретної посадової особи, а тому відповідач інспектор СРПП ВП № 4 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Куконос В.В., який є посадовою особою вказаного органу, є неналежним відповідачем по справі.
Належним відповідачем у справі щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, є Головне управління Національної поліції в Донецькій області.
Також слід зазначити, оскільки постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно позивача винесена інспектором СРПП ВП № 4 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Куконосом В.В. і судове рішення у справі може вплинути на його права та обов`язки, суд вважає, що до участі в справі його слід залучити як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на викладене, позивачу потрібно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання заяви з усунутими недоліками та надання їх копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Крім того, згідно з ч. 3ст. 161 КАС Українидо позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В позовній заяві позивач зазначає, що його звільнено від сплати судового збору за подання до суду зазначеного позову на підставіч. 4 ст. 288 КУпАП.
Так, згідно зі ст. 288 КУпАПособа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Аналіз встановленогост. 288 КУпАПправа на оскарження постанови державного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення показує, що коло осіб, які мають право оскаржити таке рішення, порядок їх оскарження визначені і діють у редакціїЗакону України від 24 вересня 2008 року №586-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».
Закон України «Про судовий збір»,який набравчинності 01 листопада 2011 року, визначає, що за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об`єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначено цим Законом.
Відповідно до положень статей3,5 Закону України «Про судовий збір»серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Згідно ч. 5ст. 4 Закону України «Про судовий збір»розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, виходячи з системного, цільового та граматичного тлумачення вищенаведених правових норм, пов`язаних зі сплатою судового збору, суд приходить до висновку, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати положеннястатей 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання даної позовної заяви у даних правовідносинах не передбачають.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року, винесеній в межах справи №543/775/17, відповідно до якого Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України у постанові від 13 грудня 2016 року (провадження №21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення, та визначає розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання відповідної позовної заяви, - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, щопозивачне може бути звільнений від сплати судового збору за падання даного позову на підставіст. 288 КУпАП.
З огляду на викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір за звернення до суду з даним адміністративним позовом у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 гривень за наступними реквізитами: рахунок UA978999980313101206000005668, отримувач: Донецьке ГУК/Мангушська СТГ/22030101, кодкласифікації доходів бюджету 22030101, код за ЄДРПОУ 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП),а платіжнийдокумент,підтверджуючий сплатунадати досуду.
Крім того, в своїй позовній заяві позивач просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 06.02.2022 серії БАА №907395, посилаючись на її незаконність, проте до матеріалів адміністративного позову копія оскаржуваної постанови не надана.
Відповідно дост. 169 КАС Українипозовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст.160,161 КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 3, 5 Закону України «Про судовий збір», ст.161,169,248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора СРПП ВП № 4 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Куконоса Віталія Вадимовича, третя особа Головне управління Національної поліції у Донецькій області, про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення -залишити без руху.
Надати позивачу строк тривалістю десять днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви та надання суду документу, що підтверджує сплату судового збору.
Роз`яснити позивачу, що коли відповідно до вказівок цієї ухвали у встановлений строк він виконає вимогистатті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до адміністративного суду та прийнята до розгляду судом. У разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Молонова