Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8198/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач 2), в якому після уточнення позовних вимог позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.09.2021 № 262740002336 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи за списком №1, який складає 6 років 11 місяців 20 днів у періоди з 14.08.1989 по 11.12.1995 та з 20.12.1995 по 09.08.1996, на підставі заяви від 07.09.2021 та від 09.09.2021 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період з грудня 1990 року по листопад 1995 року, виданої Філією «Шахта «Ніканор Нова» ДУП «Центрвугілля» від 09.01.2020 № 1 та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період з січня 1996 року по липень 1996 року, виданої Філією «Шахта «Ніканор Нова» ДУП «Центрвугілля» від 14.01.2020 № 1;
- постановити окрему ухвалу відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за порушення пунктів 7 та 9 розділу І Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 та ст. 46 Конституції України;
- постановити окрему ухвалу відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за порушення 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, пунктів 7 та 9 розділу І Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 та ст. 46 Конституції України (а.с.67-74).
В обґрунтування вимог зазначив, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за час трудової діяльності набув право на призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. У вересні 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою від 07.09.2021 про призначення пенсії за віком з урахуванням періодів роботи за списком 1, яку зареєстровано за № 7424. У зв`язку з усною відмовою працівника ГУ ПФУ в Луганській області прийняти документи, які видані на території, непідконтрольній українській владі, позивач 09.09.2021 додав їх до заяви про призначення пенсії, які отримано ГУ ПФУ в Луганській області, що підтверджується копією заяви ОСОБА_1 від 09.09.2021 з вхідним штампом про отримання, яку зареєстровано ГУ ПФУ в Луганській області 09.09.2021 № 12884/8. Позивачем до заяви про призначення пенсії додано документи.
В подальшому, ОСОБА_1 отримав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (відділ обслуговування громадян № 9 (сервісний центр)) від 30.09.2021 №1200-0211-8/40469, згідно з яким врахувати надані довідки немає законних підстав. Крім того, у відповідь на адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 10.12.2021 № 0400-010304-8/163544 надав рішення про відмову у призначенні пенсії від 13.09.2021 № 262740002336 та повідомлено, що «Довідки підтверджуючи пільговий характер робіт в електронній пенсійній справі відсутні, також відсутня заява ОСОБА_1 від 09.09.2021 та документи, які надавались до ГУ ПФУ в Луганській області». Так, підставою для відмови в призначенні пенсії позивачу згідно з рішенням про відмову зазначено: «Список 1 зараховується лише за довідками, які підтверджують пільговий характер праці. Таких довідок не надається». На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 11.01.2022 за вхідним реєстраційним номером 1075/2022 надав відзив на позовну заяву від 10.01.2022 №1200-0903-7/1477, в якому зазначив наступне (а.с.83-88).
07.09.2021 позивач звернувся до Управління з заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1, зареєстрованою в формі № 10 за № 7424, та надав документи. Заява про призначення пенсії за віком від 07.09.2021 та надані документи позивачем, після автоматичного розподілу потрапили до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. За наслідками розгляду заяви позивача від 07.09.2021 та наданих ним документів Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення від 13.09.2021 № 262740002336 про відмову у призначені пенсії на пільгових умовах позивачу відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 09.09.2021 до відповідача надійшла заява позивача довільної форми (вх. № 12884/8), разом з якою позивач надав копії документів для підтвердження пільгового стажу роботи за період з 1989 по 1996 та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. 30.09.2021 відповідач листом за вих. № 1200-0211-8/40469 за результатами розгляду зазначеної заяви надав відповідь з роз`ясненнями підстав не врахування доданих позивачем до заяви копій документів. 20.10.2021 до Управління надійшов адвокатський запит (вх. № 17110/8) в інтересах позивача щодо призначення пенсії позивачу та зарахування до страхового стажу періодів його роботи. За результатами розгляду зазначеного запиту 22.10.2021 відповідачем листом за вих. № 1200-0202-8/45336 було надано відповідь щодо порушених у запиті питань. 09.09.2021 до відповідача надійшла заява позивача довільної форми (вх. № 12884/8), в якій позивач врахувати для призначення пенсії додані ним до заяви документи на підтвердження пільгового стажу роботи з 1989 по 1996 та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. До зазначеної заяви позивачем були долучені копії довідок та копії інших документів, виданих та засвідчених підприємствами неіснуючих територіальних утворень, які розташовані на території, де органи української влади не здійснюють свої повноваження. Відповідач 2 зазначив, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї етапі, є недійсним і не створює правових наслідків. Оскільки, підприємства, які видали документи, долучені позивачем до заяви від 09.09.2021, розташовані та зареєстровані на території, яка не підконтрольна українській владі, такі документи є недійсними на території України та не створюють жодних правових наслідків. Крім того, відповідач 2 вказав, що заява позивача довільної форми від 09.09.2021 була розглянута Управлінням відповідно до положень Закону України від 02.10.1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» та за результатами її розгляду листом від 30.09.2021 за вих. № 1200-0211-8/40469 надано відповідь позивачу, в якій зазначено підстави не врахування наданих копій документів. На підставі викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 17.02.2022 за вхідним реєстраційним номером 6644/2022 надав відзив на позовну заяву від 11.02.2022 №0400-010902-8/24214, в якому зазначив наступне (а.с.135-137).
Відповідно до заяви від 07.09.2021 ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення Управлінням пенсійного забезпечення відділом перерахунків пенсій № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначені пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1 (рішення про відмову у призначенні пенсії від 13.09.2021№ 262740002336). Відповідач 1 зазначив, що згідно наданих документів позивачем до територіальних органів Пенсійного фонду України страховий стаж становить 33 роки 3 місяці та 02 дні. Також, Відповідач 1 зазначив, що пільговий стаж за Списком №1 зараховується лише за довідками, які підтверджують пільговий характер праці, однак таких довідок позивач не надав. Відповідач 1 також вказав, що будь-який документи, виданий на тимчасово-окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків. На підставі викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 24.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.76-77).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 17.01.1997 Перевальським РВУМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.9-10,11).
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 06.09.2021 №919-5000392536 (а.с.12).
07.09.2021 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши відповідний пакет документів, заяву зареєстровано за №7424 (а.с.17-18).
09.09.2021 позивач звернувся до Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив з метою врахування пільгового стажу та заробітної плати, отриманої в періоди роботи на шахті, для призначення пенсії за віком відповідно до законодавства, додав документи на підтвердження стажу роботи у період з 1989-1996 років та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за вказаний період (а.с.19,20-37).
На звернення позивача від 09.09.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь від 30.09.2021 №1200-0211-8/40469, в якій зазначив, що до звернення додано довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.01.2020 №№1,2,3 та від 14.01.2020 №№,1,2,3,4, які видані «Филиалом «Шахта Никанор-Новая» Государственного унитарного предприятия Луганской Народной Республики «Центруголь» (мова оригіналу). Вся документація та архіви зазначеного підприємства залишились в м. Стаханові Луганської області, яке згідно із додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 (із змінами та доповненнями) є тимчасово окупованою територією України. З огляду на вищевикладене, врахувати для обчислення пенсії довідки №№1,2,3 від 13.01.2020 та довідки №№1,2,3,4 від 14.01.2020 немає законних підстав (а.с.38-39).
Адвокатом позивача сформовано до Відповідача 2 адвокатський запит, в якому просив надати інформацію щодо, зокрема, обчислення стразового та пільгового стажу ОСОБА_1 (а.с.40).
На вищевказаний адвокатський запит Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь від 22.10.2021 №1200-0202-8/45336, в якій зазначив, що 07.09.2021 до відділу обслуговування громадян № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. На підставі принципу екстериторіальності заяву від 07.09.2021 про призначення пенсії було розглянуто відділом призначенім пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області та прийняте рішення від 13.09.2021 № 262740002336 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. На підставі наданих документів до загального страхового стажу зараховано 33 роки З місяці 2 дні (стаж враховано по 30.09.2016). Не зараховано до загального стажу період роботи з 20.07.1984 по 14.10.1985 на посаді токаря в Куп`янському ливарному заводі, оскільки запис не відповідає вимогам Інструкції 162, а саме відсутні номер та дата наказу в підставі про прийняття на роботу. Всі інші періоди, які зазначено у запиті, зараховано до страхового стажу. До пільгового стажу, у зв`язку відсутністю уточнюючих довідок про підтвердження пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, не зараховано наступні періоди роботи: з 14.08.1989 по 11.12.1995 на посаді гірника з повним робочим днем під землею в шахті «Перевальська» виробничого об`єднання «Ворошилоградвугілля»; з 20.12.1995 по 09.08.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею на шахті імені Артема виробничого об`єднання «Луганськвугілля». 09.09.2021 за вхідним номером 12884/8 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшло звернення від ОСОБА_1 щодо можливості зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи в шахті «Перевальська» виробничого об`єднання «Ворошиловградвугялля» та в шахті імені Артема за долученими до звернення довідками. Вся документація та архіви зазначених підприємств залишилися в м. Зоринську Луганської області, які згідно із додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 (із змінами та доповненнями) є тимчасово окупованою територією України, відповідно довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, не є дійсними, про що повідомлено заявника листом від 30.09.2021 за вихідним номером 1200-0211-8/40469 (а.с.41-42).
З форми РС-право вбачається, що страховий страж позивача складає 33 роки 3 місяці та 2 дні (а.с.43).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.09.2021 №262740002336 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Також в рішенні зазначено, що Список №1 зараховується лише за довідками, які підтверджують пільговий характер праці, таких довідок не надано (а.с.45).
В матеріалах справи наявний військовий квиток серії НОМЕР_3 від 16.10.1985 (зворотній бік а.с.91, а.с.92); диплом серії НОМЕР_4 (а.с.93); індивідуальні відомості про застраховану особу Форми ОК-5 (зворотній бік а.с.93, а.с.94-95); трудова книжка серії НОМЕР_5 (а.с.13-16); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 09.01.2020 №1 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с.20); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 09.01.2020 №2 (а.с.21); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 13.01.2020 №1 щодо роботи ОСОБА_1 (а.с.22); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 13.01.2020 №2 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.23); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 13.01.2020 №3 щодо перейменування шахти (а.с.24); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №1 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 (а.с.25); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №1 щодо роботи ОСОБА_1 на шахті «Перевальська» (а.с.26); довідки філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №№2,3,4 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.27,28,29); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №5 щодо перейменування шахти (а.с.30); довідка філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 17.01.2020 №2 щодо роботи ОСОБА_1 (а.с.31); лист від 04.11.1997 №64/05-803 щодо атестації робочих місць в шахті «Перевальська» (а.с.32); наказ "Про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за Списками №1 та №2" (а.с.33); протокол №11 засідання атестаційної комісії №556 від 13.10.1997 (а.с.34); наказ від 18.06.1998 №350 (а.с.35,36); лист від 09.06.1998 №69/05-489 щодо атестації робочих місць в шахті «Лугансьвугілля» (а.с.37).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до приписів пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 45 Закону № 1058-IVпенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятоюстатті 45 Закону № 1058-IVдокументи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення»визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакціїпостанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку№ 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами пункту 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинностіЗаконом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеногонаказуабо з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановленостаттею 62 Закону№ 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Щодо не зарахування до пільгового стажу оскаржуваних періодів роботи, суд зазначає наступне.
Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_5 від 20.07.1984, в межах спірних періодів роботи позивача, встановлено, що в період:
- з 14.08.1989 по 11.12.1995 позивач працював в шахті «Перевальська»;
- з 20.12.1995 по 09.08.1996 в шахті імені Артема виробничого об`єднання «Лугансьвугілля» (а.с.13-14).
На думку суду, записи в трудовій книжці про роботу позивача у спірний період в шахті «Перевальська» та в шахті імені Артема виробничого об`єднання «Лугансьвугілля» містять чітку дату прийому та звільнення з роботи, номери наказів та їх дати, посади на яких працював позивач та відбиток печаток підприємств при прийнятті та переводу на іншу роботу. Записи про періоди роботи не містять жодних виправлень.
Підставою для не зарахування періодів роботи з 14.08.1989 по 11.12.1995 та з 20.12.1995 по 09.08.1996 Відповідач 1 зазначив, що пільговий стаж за Списком №1 зараховується за довідками, які підтверджують пільговий характер праці, таких довідок не надано.
Так, з довідки філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 09.01.2020 №1 про заробітну плату для обчислення пенсії вбачається, що ОСОБА_1 в період з 1990 року по 1995 рік включно отримував заробітну плату (а.с.20).
В довідці філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 13.01.2020 №1 зазначено, що ОСОБА_1 дійсно з 20.12.1995 по 09.08.1996 працював гірничим майстром підземним (а.с.22).
Також, з довідки філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 13.01.2020 №2 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вбачається, що у період з 21.12.1995 по 09.08.1996 ОСОБА_1 виконував гірничі роботи з повним робочим днем під землею на ділянці конвеєрного транспорту за професією гірничим майстром підземним, що передбачена Списком №1 (а.с.23).
З довідки філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №1 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 вбачається, що в період з січня 1996 року по липень 1996 року останній отримував заробітну плату (а.с.25).
В довідці філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №1 щодо роботи ОСОБА_1 на шахті «Перевальська» зазначено, що останній дійсно працював на вказані шахті (а.с.26).
Крім того, в довідці філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №2 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначено, що у період з 25.08.1989 по 28.09.1989 виконував гірничі роботи, навчався на курсах гірників підземних при Перевальській філії, отримував тарифну ставку гірників підземного 1 розряду; у період з 29.09.1989 по 21.08.1992 виконував гірничі роботи на підземній ділянці шахтного транспорту з повним робочим днем під землею (а.с.27).
В довідці філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №3 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначено, що у період з 13.10.1992 по 09.12.1995 виконував гірничі роботи на підземній ділянці шахтного транспорту з повним робочим днем під землею (а.с.28).
В довідці філії "шахта "Ніканор-Нова" Державного унітарного підприємства "Центрвугілля" від 14.01.2020 №4 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній зазначено, що у період з 22.08.1992 по 12.10.1992 виконував гірничі роботи на підземній ділянці шахтного транспорту з повним робочим днем під землею (а.с.29).
В матеріалах справи наявний наказ "Про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за Списками №1 та №2" (а.с.33), протокол №11 засідання атестаційної комісії №556 від 13.10.1997 (а.с.34) та наказ від 18.06.1998 №350 (а.с.35,36).
При цьому всі надані позивачем документи, видані або їх копії завірені підприємствами, які розташовані на непідконтрольній українські владі території.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з частиною першою статті 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
При цьому матеріалами справи підтверджено, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємство здійснювало господарську діяльність, перебувало під контролем української влади, і таке підприємство було утворено відповідно до законодавства України.
Щодо окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах Кіпр проти Туреччини (Cyprus V. Turkey, 10.05.2001) та Мозер проти Республіки Молдови та Росії (Mozer V. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики.
При цьому ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 96).
Отже, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 92).
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" наголосив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою] (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, § 142).
Таким чином, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Отже, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на соціальне забезпечення не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо призначення пенсії.
Таким чином суд враховує, що відомості вказані в наданих позивачем довідках, наказ про проведення атестації та трудовій книжці позивача є достатніми для зарахування спірного періоду до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що період роботи позивача з 14.08.1989 по 11.12.1995 на посаді гірника з повним робочим днем під землею в шахті «Перевальська» виробничого об`єднання «Ворошиловградвугілля» та за період з 20.12.1995 по 09.08.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею на шахті імені Артема виробничого об`єднання «Лугансьвугілля» підтверджений та підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за списком №1.
Як наслідок, у позивача наявний пільговий стаж у визначеному Законом №1058 розмірі, що є достатнім для призначення йому пенсії на пільгових умовах.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.09.2021 №262740002336 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком по Списку №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та таким, що не відповідає критеріям визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
При цьому, Відповідач 2 всупереч вимогам КАС України та Порядку №22-1 вчинив протиправні дії щодо не належного розгляду заяви позивача від 09.09.2021 з приводу призначення пенсії, в частині відмови прийняти та розглянути всі документи подані разом із заявою про призначення пенсії.
Відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача 2 зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 14.08.1989 по 11.12.1995 на посаді гірника з повним робочим днем під землею в шахті «Перевальська» виробничого об`єднання «Ворошиловградвугілля», період з 20.12.1995 по 09.08.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею на шахті імені Артема виробничого об`єднання «Лугансьвугілля» та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах від 07.09.2021 з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з грудня 1990 року по листопад 1995 року та з січня 1996 року по липень 1996 року, виданих 09.01.2020 №1 та 14.01.2020 №1 відповідно.
Обираючи такий спосіб захисту порушених прав позивача, суд керується тим, що статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. При цьому позивач подавав обидві заяви та документи про призначення пенсії саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області і саме це управління не прийняло до уваги надані позивачем документи, що підтверджують пільговий стаж позивача, також при призначенні пенсії позивач буде перебувати на обліку в даному управлінні, яке в подальшому буде нараховувати та виплачувати йому пенсію.
Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повинно відповідати за цими вимогами.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з виходом за межі заявлених позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача.
Щодо постановлення окремої ухвали, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Частиною другою вказаної статті визначено, що у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Суд зауважує, що окрема ухвала - це рішення, яким суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону, причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою профілактичного впливу судів на правопорушників. Необхідність її винесення зумовлена завданнями адміністративного судочинства - справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Суд не здійснює юридичну кваліфікацію правопорушення, хоча в окремій ухвалі може зазначити, елементи якого складу правопорушення потрібно перевірити (службова недбалість, зловживання владою тощо).
Варто зазначити, що суд має право, а не зобов`язаний постановити окрему ухвалу, проте, враховуючи особливий статус суду в системі органів, що забезпечують правовий порядок, суд зобов`язаний реагувати на випадки очевидних, умисних або системних порушень закону.
Підставою для окремої ухвали є виявлення порушення закону і встановлення причин та умов, що сприяли вчиненню порушення. Відтак, окрема ухвала може бути постановлена лише у разі, якщо під час саме судового розгляду конкретної справи встановлено певне правопорушення.
В даному випадку судом не встановлено будь-яких протиправних дій, спрямованих на недобросовісність відповідачів чи на умисність невиконання рішення суду у справі №360/8198/21, тому правові підстави для винесення окремої ухвали у порядку ст. 249 КАС України відсутні.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 20.12.2021 №0.0.2388329309.1 (а.с.75).
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд фактично дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів по 454,00 грн з кожного.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.09.2021 №262740002336 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком по Списку №1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у прийняті та розгляді всіх документів поданих ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, період з 14.08.1989 по 11.12.1995 на посаді гірника з повним робочим днем під землею в шахті «Перевальська» виробничого об`єднання «Ворошиловградвугілля» та за період з 20.12.1995 по 09.08.1996 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею на шахті імені Артема виробничого об`єднання «Лугансьвугілля».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 07.09.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з грудня 1990 року по листопад 1995 року та з січня 1996 року по липень 1996 року, виданих 09.01.2020 №1 та 14.01.2020 №1 відповідно, та з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, будинок 26) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова