Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2022 року м. Черкаси справа № 925/660/21
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В., за участю представників: позивача - не з`явився, відповідача-1 - не з`явився, відповідача-2 - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача-1: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15",
до відповідача-2: Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради
про визнання недійсним рішення та скасування рішення, скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
24 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" та до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, в якій просила суд:
- визнати недійсними та скасувати рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15", що знаходиться за адресою:м. Черкаси, вул. Руставі, буд. 15, оформлені Протоколом №1 установчих зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15", яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Руставі, буд. 15 (далі - Об`єднання) від 08жовтня 2019 року, на підставі якого 21.10.2019 була здійснена державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" (номер запису 10261020000019441);
- скасувати державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" (код ЄДРПОУ 43299633) шляхом скасування запису від 21.10.2019 за номером: 10261020000019441 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що створення та подальша державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Руставі 15» було здійснено з порушенням вимог чинного законодавства України, а саме: в порушення ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Позивач вважає, що установчі збори співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: вул. Руставі, 15 у м. Черкаси, були проведені з порушенням вимог діючого законодавства, що спричинило в подальшому незаконну державну реєстрацію ОСББ «Руставі 15».
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання було призначене на 24.06.2021.
29.06.2021 від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в позові повністю.
14.09.2021 від позивача надійшли відповідь на відзив та заява про зміну предмету позову. У заяві позивач просив змінити предмет позову та вважати позовні вимоги наступними:
- визнати недійсним та скасувати рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" (код ЄДРПОУ 43299633), що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Руставі, буд. 15, оформлені «Протоколом №1 установчих зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15", яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Руставі, 15 від 08жовтня 2019 року;
- припинити юридичну особу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15"(код ЄДРПОУ 43299633, м. Черкаси, вул. Руставі, буд. 15) шляхом ліквідації, призначити ліквідатором Ломиногу Олену Анатоліївну (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), встановивши строк для задоволення кредиторами своїх вимог в шість місяців з дня оприлюднення рішення.
Заяву про зміну предмету позову позивач обґрунтовував тим, що позовна вимога щодо скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ), яка створена у відповідному порядку на захист інтересів співвласників будинку, існує та здійснює свою діяльність тривалий час, за період свого існування набувши відповідних прав і обов`язків, не призведе до поновлення прав і законних інтересів співвласника ОСББ, який звертається з таким позовом. Тобто, такий позов буде свідчити про втручання суду в діяльність ОСББ та порушення інтересів інших його співвласників, що є недопустимим.
Ухвалою суду 14.09.2021 заяву про зміну предмету позову задоволено, підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду по суті на 09 листопада 2021 р.
20.10.2021 відповідачем-1 подані до суду клопотання: про закриття провадження у справі на підставі порушення юрисдикції розгляду спору; клопотання про закриття провадження у справі та повернення позовної заяви позивачу; про направлення процесуальних документів представнику від відповідача-1; про повернення справи на стадію підготовчого провадження.
19.11.2021 від відповідача-1 до суду надійшло клопотання про стягнення витрат на правничу допомогу.
В судовому засіданні суд розглянув клопотання відповідача-1: про закриття провадження у справі на підставі порушення юрисдикції розгляду спору; клопотання про закриття провадження у справі та повернення позовної заяви позивачу; про направлення процесуальних документів представнику від відповідача-1; про повернення справи на стадію підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 01.02.2022 у задоволенні клопотань представника відповідача-1 про закриття провадження у справі та повернення позовної заяви позивачу; про повернення справи на стадію підготовчого провадження відмовлено; повідомлено сторони про продовження судового засідання з розгляду даної справи по суті 10 лютого 2022 року.
До початку судового засідання від відповідача-2 до суду надійшов лист про розгляд справи без участі державного реєстратора.
Відповідач-1 подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи та забезпечення проведення судового засідання в режимі відео конференції. У вказаному клопотанні відповідач-1 заперечував проти заявлених вимог вважаючи поведінку позивача недобросовісною, а доводи його необґрунтованими.
Представники сторін в судове засідання не з`явилися.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони були повідомлені судом належним чином.
Суд, дослідивши заявлене відповідачем-1 клопотання про відкладення розгляду справи визнає причини нез`явлення його представника неповажними та вважає можливим розглядути справу за відсутністю сторін за наявними матералами в порядку ст.202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні докази у справі, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2 .
Про факт проведення 08.10.2019 установчих зборів співвласників з приводу створення та реєстрації ОСББ «Руставі 15» позивач дізналася із слів сусідів та з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тобто, про їх проведення вона не була повідомлена ні в усному, ні в письмовому вигляді.
Позивач, не погоджуючись із створенням і державною реєстрацією ОСББ «Руставі 15» (код ЄДРПОУ 43299633) звернулась до суду за захистом її прав та законних інтересів.
Суд, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2019 у справі №501/1571/16-ц, вважає, що справа відноситься до юрисдикції господарських судів і спір має вирішуватися за правилами господарського судочинства.
В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу (ЦК) України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Предметом спору є оскарження рішення про створення юридичної особи- об`єднання співвласників багатоквартирного будинку шляхом визнання недійсними рішень загальних зборів співвласників будинку, скасування цього рішення та припинення юридичної особи шляхом ліквідації, призначивши ліквідатором позивача, встановивши відповідний термін для задоволення кредиторами своїх вимог.
Статтею 385 ЦК України визначено, що, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Вказаний Закон визначає об`єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За приписами ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Для створення об`єднання скликаються установчі збори.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів.
Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів «за» не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»).
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.
Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 10 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду багатоквартирного будинку.
Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах.
Частина 4 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" містить імперативну норму про те, що повідомлення про скликання і проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Дана норма вимагає належного повідомлення всіх співвласників та не передбачає можливості повідомлення про збори лише тієї кількості власників, якої буде достатньо для кворуму на зборах і прийняття рішень для створення ОСББ.
Відтак, неповідомлення чи неналежне повідомлення всіх співвласників про проведення установчих зборів для вирішення питання про створення ОСББ є порушенням прав власників квартир та вбудованих приміщень у будинку на участь в управлінні власним майном.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є співвласником квартири АДРЕСА_2 .
Відповідно до інформації, зазначеної в паспорті громадянина України Серії НОМЕР_2 , позивачка зареєстрована за місцем проживання з 09.08.1985 в квартирі АДРЕСА_2 .
З відомостей, які містяться у Реєстрі прав власності на нерухоме майно зазначена квартира належить позивачу на праві приватної власності (1/2 частини), що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 13.07.2006.
Наявність майнових прав позивача на вказану квартиру не оспорюється сторонами, підтверджена в ході розгляду справи доказами про реєстрацію такого права, а тому позивач є рівноправним учасником правовідносин по створенню ОСББ, оскільки на нього розповсюджуютьсявсі права та обов`язки власника майна по утриманню свого майна.
З Протоколу №1 установчих зборів від 08.10.2019, проведених за місцезнаходженням: АДРЕСА_3 вбачається, що при проведенні зборів зафіксовано інформацію про те, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку по Руставі, 15 становила 225 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку 7759,2 м2.
У зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласників в кількості 168 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 4865,2 м2.
У письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 в кількості 1 особи, якій належать квартири та/або нежитлові приміщення цього багатоквартирного будинку загальною площею 328 кв.м.
З Протоколу №1 установчих зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Руставі 15», яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , (далі - Об`єднання) від 08.10.2020 (далі - Протокол), на порядок денний установчих зборів були винесені такі питання:
1.Обрання голови зборів та секретаря.
2.Створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Руставі 15».
3.Затвердження Статуту на базі типового, з внесенням змін, які визначають ОСББ неприбутковою організацією.
4.Обрання правління ОСББ.
5.Визначення особи яка затвердитьстатут та проведе реєстрацію ОСББ.
6.Необхідність переходу на самообслуговування.
Протокол містить результати голосування по всіх питаннях порядку денного Зборів. Крім того, Протокол має додатком листок письмового опитування співвласника кв.кв. АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , загальною площею 328,0 м2, в якості якого вказано представника Черкаської міської ради Якимчука С.С., проте Протокол не містить заявленої копії Довіреності на ім`я ОСОБА_2 на право представляти інтереси Черкаської міської ради для участі в установчих та загальних зборах ОСББ, де співвласником є Черкаська міська рада.
Під час ознайомлення копії Протоколу, підписаного головою установчих зборів ОСОБА_3 та секретарем зборів ОСОБА_4 , позивачем були виявлені наступні порушення вищезазначених норм закону, які мали місце при проведенні установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 :
- Головою зборів обрана ОСОБА_3 , яка відповідно до закону зобов`язана вести збори. Однак фактично вів збори та був доповідачем по всіх питаннях порядку денного, окрім першого та п`ятого, ОСОБА_5 , який обраний секретарем та уповноважений лише вести Протокол зборів та підписувати його;
- До порядку денного установчих зборів, в порушення вимог ст. 10 Закону про ОСББ включені наступні питання: питання № 4 - обрання правління ОСББ та питання № 6 - необхідність переходу на самообслуговування.
Позивач зауважив, що дані питання належать до виключної компатенції загальних зборів ОСББ, а тому рішення по цих питаннях, прийняті під час проведення установчих зборів ОСББ є незаконними і підлягають скасуванню.
За правилами ч.7 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», рішення Зборів оформлюється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 № 203 затверджено форму Протоколу співвласників багатоквартирного будинку (надалі Типова форма Протоколу), який має бути належно оформлений у відповідності до встановлених вимог у ньому.
Зокрема, дотримання вимог Типової форми Протоколу співвласників є необхідним елементом унеможливлення будь-яких маніпуляцій під час проведення зборів, голосування та підрахунку голосів по кожному окремому питанню порядку денного.
Відповідно до Типової форми Протоколу, розділ 3 Протоколу «Розгляд питань порядку денного зборів» повинен містити результати голосування щодо кожного питання порядку денного. А саме, нумерація продовжується за кількістю квартир / нежитлових приміщень та їх співвласників, які беруть участь у голосуванні. У разі продовження нумерації на наступній сторінці (сторінках) протоколу позиції "Питання порядку денного" та "Пропозиція, яка ставиться на голосування щодо питання порядку денного", а також заголовок таблиці повторюються на початку кожної сторінки. Підпис(и), прізвище(а), ініціали особи (осіб), що склала(и) протокол повторюється на кожній сторінці. Дані Розділу III заповнюються за наведеною формою окремо для кожного питання порядку денного.
З Протоколу вбачається, що Списки співвласників, які взяли участь у голосуванні по питаннях порядку денного Зборів, не відповідають вимогам Типової форми Протоколу, а саме:
-відсутня інформація, за яке саме з питань порядку денного голосували співвласники. Більше того, додані списки не містять жодного посилання на те, що вони стосуються саме голосування співвласників на Установчих зборах ОСББ;
-на окремих сторінках, в порушення вимог до Типової форми Протоколу, відсутній підпис особи, відповідальної за складання Протоколу. Натомість Списки містять підписи невідомих осіб ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Жодного рішення про надання повноважень вказаним особам на складання та підписання Протоколу Зборів від 08.10.2019, даними Зборами не приймалося:
-від окремих квартир в багатоквартирному будинку, в порушення ч. 7 ст. 6 Закону № 2866-III, участь у голосуванні брав один із співвласників квартири, в той час як його голос був зарахований за всю площу квартири.
Так, від квартир АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 та інших квартир у вказаному будинку, участь у голосуванні по питаннях порядку денного установчих зборів ОСББ «Руставі 15» від імені інших співвласників квартири брав один співвласник, без відповідних документів, що надають повноваження на голосування від імені співвласника (для представників). Про це свідчать підписи однієї особи напроти кількох співвласників однієї квартири в графі «Результати голосування за/проти».
Отже, позивач, зазначивши, що він є співвласником багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 , - належним чином не була повідомлена про факт, дату, час, ініціаторів та порядок денний проведення установчих зборів щодо створення об`єднання співвласників вказаного багатоквартирного будинку, і внаслідок цього, була позбавлена можливості взяти участь в обговоренні та вирішенні питань щодо створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, чим порушені її законні права.
Згідно приписів ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" повідомлення про проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Тобто, законодавцем чітко визначений спосіб та порядок повідомлення співвласників квартир про проведення установчих зборів і зміна цього порядку, що є імперативною нормою, не допускається. Тому повідомлення співвласників квартир про установчі збори в інший спосіб не відповідають вимогам законодавства та вказують на порушення порядку і способу проведення установчих зборів по створенню ОСББ.
Суд бере до уваги, що у постанові Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18 викладено правовий висновок про те, що внаслідок недотримання ініціативною групою ОСББ порядку повідомлення саме всіх співвласників будинку про проведення засідання установчих зборів були безпосередньо порушені права співвласника нерухомого майна на добровільне волевиявлення та висловлення своєї думки з приводу створення ОСББ, які могли потенційно вплинути на результати голосування. У зв`язку з цим співвласник був позбавлений можливості реалізувати свої права як співвласника будинку та здійснити вплив на результати голосування.
Також вказано, що достатньою підставою для визнання незаконним рішення установчих зборів є виявлення самого факту недотримання ініціативною групою ОСББ порядку повідомлення певного співвласника будинку.
За приписами ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено два належні способи інформування співвласників про збори - це повідомлення про проведення установчих зборів, яке направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Вручення під розпис означає фактичне отримання співвласником квартир і приміщень повідомлення, про що ним проставляється власноручний підпис у реєстрі чи відомості.
Поштове відправлення (рекомендованим листом) не вимагає в даному випадку настання факту вручення цієї кореспонденції співвласнику.
Доводи представника відповідача-1 про те, що позивач мав самостійно вжити заходів для обізнаності у проведенні 08.10.2019 установчих зборів суд вважає необґрунтованими, оскільки останні фактично перекладають вину у порушенні вимог закону та недотримання процедури повідомлення, скликання та проведення установчих зборів на позивача, що відповідно суперечить імперативним вимогам закону.
Належних і допустимих доказів про те, що позивачу направлявся рекомендований лист чи вручено повідомлення під розписку про скликання установчих зборів по створенню ОСББ, відповідачем-1 до суду не надано.
За змістом ч. 1 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку", об`єднання, в першу чергу, створюється з метою забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків.
За правилами ст. 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Україні встановлено єдина система, порядок та орган державної реєстрації юридичних осіб. Дія цього закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб, при цьому окремими законами можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян, благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ, бірж, ОСББ, тощо.
За приписами ст. 92 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Оскільки ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" в редакції чинній на час проведення установчих зборів, імперативно вказує про повідомлення, участь у зборах та голосування всіх власників квартир чи приміщень, то у кількість власників повинні бути включені всі особи, за якими зареєстровано право власності (в т. ч. спільної) на квартири чи приміщення у будинку.
Згідно з частинами сьомою, дев`ятою статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає необхідність повідомлення про час та місце проведення засідання установчих зборів кожного власника, а не лише тих власників, кількість яких достатня для кворуму на установчих зборах. Тому процедура повідомлення ініціативною групою ОСББ усіх співвласників будинку, дотримання якої є свідченням правомірності проведення зборів, не ставиться Законом в залежність від можливості/неможливості впливу голосу певної особи на сам результат голосування.
Таким чином, суд вважає, що свідченням незаконності прийняття установчими зборами спірного рішення є недотримання ініціативною групою ОСББ «Руставі 15» належного порядку повідомлення усіх без винятку співвласників будинку про проведення установчих зборів. Це не потребує та не ставиться в залежність від дослідження обставини впливу голосу певної особи на сам результат голосування. Вплив на прийняття рішення не обмежується лише голосуванням, він може здійснюватися і шляхом переконання «За» чи «Проти» прийняття певного рішення співвласниками.
Відтак, суд приходить до переконання, що позивач була позбавлена можливості реалізувати свої права, як співвласник майна будинку №15 по вул. Руставі у м. Черкаси та здійснити вплив на результати голосування щодо створення ОСББ.
Оскільки встановленими обставинами справи доведено, що при створенні ОСББ «Руставі 15» було порушено імперативні вимоги ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо процедури скликання установчих зборів (належне повідомлення співвласника-позивача про установчі збори), то це є підставою для визнання недійсними та скасування рішень установчих зборів про створення ОСББ -відповідача.
Суд враховує, що за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Згідно положень ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено спеціальною нормою-Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон №2866-ІІІ).
За змістом ст.1 цього Закону ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За приписами ст.4 Закону №2866-ІІІ об`єднання створюється для забезпеченняі захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Отже, Закон №2866-ІІІ визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Ч.14 цього Закону передбачено, що державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. З Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" дія цьогоЗаконупоширюєтьсянадержавну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Разом з тим загальний порядок створення юридичної особи унормовано ст. 87 ЦК України, яка передбачає, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що після його прийняття учасниками стає установчим документом. Засновники (учасники) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, можуть у встановленому законом порядку затвердити статут, який є установчим документом, та провадити діяльність на його підставі.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Установа створюється на підставі індивідуального або спільного установчого акта, складеного засновником (засновниками). Установчий акт може міститися також і в заповіті. До створення установи установчий акт, складений однією або кількома особами, може бути скасований засновником (засновниками).
Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Відповідно до ст. 57 ГК України установчими документами суб`єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб`єкта господарювання.
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (ч. 1 ст. 89 ЦК України).
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачає, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону ).
За змістом ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; організаційно-правова форма.
Відповідно ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється лише шляхом реорганізації або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про ЇЇ припинення.
Статтею 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;
3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Відповідно до приписів ЦК України статтею 28 Закону №2866-ІІІ передбачено, що об`єднання вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Об`єднання ліквідується у разі:
- придбання однією особою всіх приміщень у багатоквартирному будинку;
- прийняття співвласниками рішення про ліквідацію об`єднання; ухвалення судом рішення про ліквідацію об`єднання.
Порядок ліквідації об`єднання передбачає, що у разі ліквідації об`єднання кошти що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що перебувають у їхній власності. При цьому здійснюється залік заборгованості кожного співвласника перед об`єднанням відповідно до статуту цього об`єднання.
Якщо співвласник має борг перед цим об`єднанням, сума якого перевищує суму його частки в майні, і відмовляється сплатити цей борг, спір вирішується у судовому порядку.
Загальний порядок ліквідації юридичної особи визначений у ст. 111 ЦК України. Загальна процедура ліквідації юридичної особи також передбачає низку обов`язкових дій - погашення існуючої кредиторської заборгованості, відчуження активів, звільнення працівників, передання документів до архіву тощо. Лише після вчинення цих дій і подання державному реєстратору відповідних документів в реєстр вноситься запис про припинення юридичної особи, а не запис про скасування її державної реєстрації.
Статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" встановлено спростовну презумпцію відомостейвнесених до ЄДР, з огляду на що запис про припинення юридичної особи не є беззастережним доказом того, що юридична особа дійсно припинилася та більше не існує. Водночас, якщо процедуру ліквідації не було здійснено належним чином, то внесення до реєстру запису про припинення цієї юридичної особи не тягне її припинення.
Отже, ліквідація юридичної особи - це встановлена законом процедура, результатом якої є припинення діяльності юридичної особи, і першочерговою умовою ліквідації законодавство визначило саме рішення її учасників про ліквідацію. Як юридична особа ОСББ може припинити діяльність у порядку, передбаченому законом, зокрема шляхом ліквідації.
Скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) за рішенням суду не є тотожною самій ліквідації юридичної особи, яка відбувається в порядку, передбаченому п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦК України, і не призводить до припинення ОСББ з огляду на вимоги ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", якою визначається порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.
Відтак, позовна вимога щодо скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ), яка створена у відповідному порядку на захист інтересів співвласників будинку, існує та здійснює свою діяльність тривалий час, за період свого існування набувши відповідних прав і обов`язків, не призведе до поновлення прав і законних інтересів співвласника ОСББ, який звертається з таким позовом. Такий позов буде свідчити про втручання суду в діяльність ОСББ та порушення інтересів інших його співвласників, що є недопустимим.
Вказана позиція повністю узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 29.06.2021 у справі №916/964/19.
Отже, відповідно до вищезазначених норм закону та новітньої судової практики Великої Палати Верховного Суду звернення особи з позовною вимогою про скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) є неналежним способом захисту.
Суд вважає, що оскільки підставою даного позову є порушення відповідачем-1 вимог закону під час проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку №15 по вулиці Руставі у місті Черкаси, є такими, що не можуть бути усунуті та призводять до недійсності його рішення, то належним способом захисту у цьому разі є звернення до суду з позовною вимогою щодо припинення юридичної особи шляхом ліквідації (п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦК України).
Таким чином, предметом позову залишається вимога щодо визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Руставі 15», а інші вимоги є похідними від неї.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.01.2021 по справі №916/964/19.
Аналізуючи вище викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
При цьому, задовольняючи вимогу про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, суд в межах цієї справи, забезпечуючи можливість реального виконання рішення, вважає за необхідне своїм рішенням призначити ліквідатора та встановити строк для задоволення кредиторами своїх вимог.
Встановлюючи строк для заявлення кредиторами своїх вимог до особи, що припиняється, суд виходить з приписів ст.105 ЦК України, за якими цей строк не може бути меншим двох та більше шести місяців.
Враховуючи встановлений ст.111 ЦК України порядок ліквідації юридичноїособи (необхідність проведення інвентаризації, виявлення та стягнення дебіторської заборгованості, погашення вимог кредиторів і т.д.), суд вважає за необхідне встановити максимальний строк - 6 місяців.
Відповідно до положень ст.129 ГПК України з відповідача-1 на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним та скасувати рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" (код ЄДРПОУ 43299633), що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Руставі, буд.15, оформлені «Протоколом №1 установчих зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15", яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Руставі 15 від 08.10.2019.
Припинити юридичну особу Об`єднання співвласників багатоквартирногобудинку "Руставі 15" (код ЄДРПОУ 43299633, м. Черкаси, вул. Руставі,буд. 15) шляхом ліквідації.
Призначити ліквідатором Ломиногу Олену Аталоліївну (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), встановивши строк для задоволення кредиторами своїх вимог в шість місяців з дня оприлюднення рішення.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Руставі 15» (код ЄДРПОУ 43299633, м. Черкаси, вул. Руставі,буд.15)на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) - 4 540,00 грн. (чотири тисячі п`ятсот сорок грн 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повний текст підписано 21.02.2022.
СУДДЯ К.І. Довгань