Рішення № 103465330, 10.02.2022, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
10.02.2022
Номер справи
912/3175/21
Номер документу
103465330
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 рокуСправа № 912/3175/21 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи №912/3175/21

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Ґедройця, 5, м. Київ, 03150, в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012

до відповідача Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022

про стягнення 312 570,94 грн

Представники сторін:

від позивача - Пашко С.Г., довіреність №1284,1285 від 12.10.2021;

від відповідача - участі не брали

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" до Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради про стягнення 312 570,94 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік, з покладенням на відповідача судових витрат.

Ухвалою від 10.11.2021 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №912/3175/21 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 07.12.2021 о 10:00 год та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

29.11.2021 відповідачем подано до суду відзив із запереченнями проти позову.

Крім того, 07.12.2021 відповідачем подано суду заяву про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фінансового управління Кропивницької міської ради.

Ухвалою від 07.12.2021 судом відмовлено в задоволенні заяви відповідача про залучення третьої особи. Оголошено перерву в підготовчому засіданні на 21.12.2021 о 12:00 год.

15.12.2021 до господарського суду від позивача надійшли заперечення на відзив відповідача, які по суті є відповіддю на відзив. Крім того, позивач просить врахувати допущену ним технічну помилку в прохальній частині позовної заяві (в частині зазначення відповідача), в зв`язку з чим просить стягнути з Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради 312 570,94 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік.

20.12.2021 до суду надійшли заперечення Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради, в яких відповідач просить залишити без розгляду відповідь на відзив позивача, а також відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Згідно ухвали від 21.12.2021 суд постановив продовжити строк підготовчого провадження у справі №912/3175/21 на тридцять днів, продовжити за ініціативи суду позивачу строк для подання відповіді на відзив до дати його фактичного подання та прийняти його до розгляду, прийняти надані позивачем уточнення позовних вимог та здійснювати подальший розгляд справи з їх врахуванням, закрити підготовче провадження у справі №912/2437/21 та призначити справу до судового розгляду по суті на 20.01.2022 о 12:00 год.

20.01.2022 суд розпочав розгляд справи по суті.

В судовому засіданні оголошено перерву до 11:00 10.02.2022, від відповідача витребувано пояснення.

В судовому засіданні 10.02.2022 суд продовжив розгляд справи по суті, в засіданні досліджено судом докази у справі.

Відповідач участі не приймав, повідомлений належним чином, так як в засіданні приймав участь повноважний представник.

Будь-яких клопотань та пояснень відповідачем не надано.

Судом долучено до матеріалів справи рішення Кропивницької міської ради, які містяться на відповідному сайті міської ради.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення позивача та врахувавши пояснення відповідача, які надавались в минулому засіданні, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" звернулось до Управління розвитку транспорту та зв`язку Кіровоградської міської ради з листом від 26.09.2019 №ДНЛ-3/523, в якому зазначало, що відповідно до вимог чинного законодавства, регіональна філія "Одеська залізниця" надає пільговий та безкоштовний проїзд окремим категоріям громадян. У вказаному листі запропоновано для забезпечення стабільності та покращення якості приміських та паса жирських перевезень при розробці проекту місцевого бюджету м. Кропивницький на 2020 рік Управлінням розвитку транспорту та зв`язку передбачити кошти для компенсації витрат виробничому підрозділу "Знам`янська дирекція залізничних перевезень" за перевезення пільгових ка тегорій громадян на залізничному транспорті в сумі - 947,0 тис.грн (а.с. 25).

Відповіді на вказаний лист позивач не отримав.

Відповідно до облікових форм про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету м. Кропивницький Кіровоградської області згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359, у приміському сполученні за період з січня по грудень 2020 року (за виключенням квітня та травня 2020 року, а.с. 14-23), позивачем за власний рахунок здійснено перевезення пільгової категорії населення громадян на загальну суму 312 570,94 грн, а саме:

- у січні 2020 року на суму 45 200,00 грн;

- у лютому 2020 року на суму 43 187,31 грн;

- у березні 2020 року на суму 25 098,98 грн;

- у червні 2020 року на суму 32 715,58 грн;

- у липні 2020 року на суму 32 182,05 грн;

- у серпні 2020 року на суму 31 758,84 грн;

- у вересні 2020 року на суму 28 837,72 грн;

- у жовтні 2020 року на суму 26 927,75 грн;

- у листопаді 2020 року на суму 24 572,66 грн;

- у грудні 2020 року на суму 22 090,05 грн.

У матеріалах справи міститься розрахунок компенсацій збитків за 2020 рік по безкоштовному проїзду пільгових категорій пасажирів у приміському сполученні по Управлінню розвитку транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради (а.с. 24).

Так, згідно з таким розрахунком за період з січня по грудень 2020 року (за виключенням квітня та травня 2020 року) у приміському сполученні фактично нараховано 312 570,94 грн збитків, з них фактично профінансовано на суму 0,00 грн, тому заборгованість складає 312 570,94 грн.

Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначено, що управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради не приймало рішення щодо введення відповідних пільг, а тому посилання позивача на ч. 6 ст. 9 ЗУ "Про залізничний транспорт" як підставу виникнення у відповідача обов`язку компенсувати збитки позивачу є безпідставними.

Судова практика стосовно справ щодо компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян зводилось до того, що відшкодування здійснюються за рахунок розпорядників бюджетних коштів, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Така позиція базувалась на Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2022 № 256., однак постанова втратила чинність.

Управління розвитку транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради у спірний період не було розпорядником бюджетних коштів щодо компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, тому твердження позивача про дану обставину є безпідставним та необгрунтованим.

Звернуто увагу, що станом на час виникнення спірних правовідносин відсутній Закон, що врегульовує пільги користування залізничним транспортом для пенсіонерів за віком.

Під час розгляду справи, господарський суд враховує такі положення законодавства.

За змістом п. 1, 6 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено низкою законодавчих актів України. Так, соціальні пільги на пасажирські перевезення для ряду категорій громадян встановлено, зокрема, Міжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12.03.1993, законами України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з п. 5.1 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджених згідно наказу №1196 від 27.12.2006 Міністерства транспорту та зв`язку України, до пільгових перевезень належить безплатний проїзд та проїзд зі знижкою вартості проїзду, що надаються відповідно до міжнародних угод, законів України, постанов Кабінету Міністрів України тощо.

Відповідно до п. 5.6 зазначених Правил перелік категорій громадян, які користуються пільгами на залізничному транспорті, наведено в додатку 2 до цих Правил.

Так, у вказаному додатку міститься перелік пільгових категорій, в якому серед іншого, безплатний проїзд залізничним транспортом приміського сполучення незалежно від місця проживання надається пенсіонерам за віком на підставі пенсійного посвідчення з відміткою "за віком" (п. 2.14 Переліку).

Відповідно до п. 1 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 №252 (далі - Порядок №252), цей Порядок визначає загальні умови обслуговування громадян, які здійснюють поїздки, перевозять багаж чи вантажобагаж у межах України в рухомому складі акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування (далі - АТ "Укрзалізниця") та у вагонах інших суб`єктів господарювання, і є обов`язковим для суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, що провадять підприємницьку діяльність на території України у сфері обслуговування та перевезень пасажирів, багажу і вантажобагажу, та громадян.

У п. 6 Порядку №252 визначено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів, багажу та вантажобагажу та надають послуги, пов`язані з обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити, серед іншого, надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством.

Статтею 9 Закону України "Про залізничний транспорт"встановлено, що тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ "Укрзалізниця" за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Норми вказаних нормативно-правових актів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов`язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов`язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, Залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян.

Звертаючись до суду із цим позовом, позивач посилається на те, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконує свої зобов`язання щодо компенсації пільгового проїзду та не провів розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян за період з січня по грудень 2020 року.

Відповідач у відзиві просив взяти до уваги і те, що відсутність Закону, що врегульовує пільги для пенсіонерів за віком та вислугою років щодо оплати транспортних послуг на міському пасажирському транспорті загального користування та приміських маршрутах не позбавляє органи місцевого самоврядування приймати рішення щодо встановлення додаткових гарантій захисту для пенсіонерів за віком та вислугою років, їх впровадження та регулювання.

Так, відповідно до ст.ст. 2, 71 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Як вже зазначалось вище, відповідно до ст. 19 ЗУ "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачити додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідач не зазначив, поряд з тим, на сайті Кропивницької міської ради міститься рішення Кропивницької міської ради від 31.01.2019 № 2295 "Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018 - 2020 роки (в новій редакції).

Додатком 2 до Програми встановлено Перелік окремих категорій пасажирів, за проїзд яких в електротранспорті, автобусних маршрутах, що працюють у звичайному режимі руху та до садово-городніх масивів у весняно-осінній період, передбачаються компенсаційні відшкодування ( в т.ч. пенсіонерам за віком (постанова КМУ України від 17.05.1993 № 354).

Додатком 3 до програми затверджено Перелік основних заходів на виконання Програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018 - 2020 та джерела їх фінансування.

Рішенням Міської ради міста Кропивницького від 14.02.2020 № 3119 "Про внесення змін до рішення Міської ради м. Кропивницького від 31.01.2019 № 2295 "Про затвердження Програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018 - 2020 роки (в новій редакції)", додаток 3 викладено в новій редакції.

Перелік основних заходів на виконання Програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018 - 2020 та джерела їх фінансування, доповнено п. 13 "Залізничний транспорт", де в графі "Заходи" зазначено - Перевезення пільгових категорій громадян у приміському, міжміському та внутрішньодержавному сполученні залізничним транспортом; у графі "Виконавець" зазначено - Управління розвитку транспорту та зв`язку Міської ради міста Кропивницького, ВП "Знамянська дирекція залізничних перевезень" Регіональної філії "Одеська залізниця"; в графі "Вид розпорядчого документа" - договір про відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом.

Рішенням Міської ради міста Кропивницького від 18.08.2020 № 3320 "Про внесення змін до рішення Міської ради міста Кропивницького від 31 січня 2019 року № 2295 «Про затвердження Програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018-2020 роки (в новій редакції)» (зі змінами) внесено ряд змін до програми, і додаток № 3 вирішено вважати додатком № 4.

Рішенням Кропивницької міської ради від 16.12.2020 № 24 "Про внесення змін до рішення Міської ради міста Кропивницького від 31 січня 2019 року № 2295 «Про затвердження Програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв`язку у м. Кропивницькому на 2018-2020 роки (в новій редакції)» розділ "Залізничний транспорт" додатка 4 до програми доповнено пунктом 16 згідно з додатком, а саме передбачено погашення кредиторської заборгованості станом на 01.01.2020 за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Крім того на сайті Управління розвитку транспорту та зв`язку Міської ради міста Кропивницького міститься Бюджетний запит на 2020 - 2022 роки, мета якого забезпечення населення міста гарантованими державою пільгами щодо безкоштовного проїзду залізничним транспортом, а завданням визначено - проведення розрахунків з підприємствами залізничного транспорту за пільговий проїзд окремим категоріям громадян у транспорті загального користування.

Відповідно до п. 1.1 Положення про управління розвитку транспорту та зв`язку Міської ради міста Кропивницького, затвердженого рішенням Міської ради міста Кропивницького від 21.12.2017 №1375, Управління розвитку транспорту та зв`язку Міської ради міста Кропивницького (надалі за текстом - Управління) є виконавчим органом Міської ради міста Кропивницького, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований Виконавчому комітету міської ради міста Кропивницького, міському голові, а з питань делегованих повноважень - органам виконавчої влади.

У розділі 2 зазначеного Положення визначені завдання та функції Управління.

Так, згідно з п. 2.7 означеного Положення Управління виконує функції головного розпорядника коштів державної субвенції або коштів міського бюджету на компенсацію витрат від перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті, залізничному транспорті приміського сполучення.

В подальшому, Кропивницькою міською радою прийнято рішення "Про перейменування" від 04.12.2020 №3, відповідно до якого вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на Виконавчий комітет Кропивницької міської ради.

З огляду на вказане рішення, 02.02.2021 Кропивницькою міською радою прийнято рішення "Про перейменування управління транспорту та зв`язку та затвердження Положення про управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради в новій редакції" №67.

У п. 1.1 Положення про управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради в новій редакції, затвердженого наведеним рішенням, передбачено, що Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради (надалі за текстом - Управління) є виконавчим органом Кропивницької міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований Виконавчому комітету Кропивницької міської ради, міському голові, а з питань делегованих повноважень - органам виконавчої влади.

Крім того, згідно з п. 2.7 вказаного Положення Управління виконує функції головного розпорядника коштів державної субвенції або коштів міського бюджету на компенсацію витрат від перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті, залізничному транспорті.

Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що із виконанням позивачем обов`язку перевезення усіх пільгових категорій громадян кореспондується обов`язок відповідача компенсувати витрати, понесені у зв`язку з таким перевезенням.

Крім того, Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради цілий рік отримувало від позивача облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, та в жодному випадку не повернуло їх або не надало відповіді щодо відсутності підстав для компенсацій.

У свою чергу, чинне законодавство України не передбачає обов`язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян, оскільки зобов`язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із закону і не залежать від їх волевиявлення.

В силу вимог ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, а також на підставі договорів та інших правочинів.

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, визначено Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 (далі - Порядок №1359).

В п. 2 Порядку №1359 передбачено, що до пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян зі знижкою, встановленою законодавством.

Відповідно до п. 3-4 Порядку №1359 облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг.

Пунктом 5 Порядку №1359 визначено, що інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності.

Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (п. 7 Порядку №1359).

Згідно з п. 9-10 Порядку №1359, на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п`ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п. 11 Порядку №1359).

Господарський суд погоджується з доводами позивача, що виходячи з положень пунктів 3-5, 7, 9, 10 Порядку №1359 облік пільгових категорій на залізничному транспорті здійснюється за виданими безкоштовними (пільговими) проїзними документами, які оформляються на підставі відповідного посвідчення за кожною категорією. Видача проїзних документів здійснюється через автоматизовану систему керування пасажирськими перевезеннями (АСК ПП УЗ) та реєстратори розрахункових операцій "Спекка-00". Сума недоотриманих доходних надходжень розраховується автоматизовано за кожним пільговим (безкоштовним) квитком у залежності від маршруту прямування згідно з діючими тарифами та формується в місячну звітність. На підставі звітності залізниці формують облікові форми, відповідно до яких головним розпорядникам коштів виставляються рахунки. В облікових формах зазначено фактичну кількість оформлених пільгових проїзних квитків та відповідну недоотриману суму коштів за перевезення фактичної кількості пільговиків.

По зазначеній категорії спору саме облікова форма є первинним документом, на підставі якого відповідач зобов`язаний відшкодовувати позивачу збитки за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом.

Як встановлено судом, відповідно до облікових форм сума за фактичну кількість перевезених пільговиків за період із січня по грудень 2020 року (за винятком квітня та травня) склала 312 570,94 грн, що відображено також у розрахунку компенсацій збитків за 2020 рік по безкоштовному проїзду пільгових категорій пасажирів у приміському сполученні по Управлінню розвитку транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради.

Позивачем стягуються збитки за пільгові перевезення громадян залізничним транспортом у вказаному розмірі по станціям продажу квитків: Можарове; Кропивницький; 290 км; Лелеківка, 286 км, які перебувають в безпосередній територіальній компетенції по відшкодуванню збитків за перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом відповідача у даній справі.

Відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема, на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

У п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, установлено, що Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують відповідно до законодавства України надання пільг окремим категоріям громадян шляхом запровадження соціальних карток та проведення видатків відповідно до цього Кодексу виключно із застосуванням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Згідно з п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ №117 від 29.01.2003 (далі - Положення №117), Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що Бюджетний кодекс України, Закон України "Про залізничний транспорт", Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян покладають на відповідача обов`язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані позивачем кошти за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі, незалежно від місця проживання (навчання) такого пасажира.

Подані позивачем облікові форми відповідають Порядку №1359, а тому такі облікові форми повинні бути прийняті відповідачем та оплачені.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України).

В силу вимог ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до приписів ст. 525-526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відносинах щодо розрахунку із Залізницею за пільгове перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, головні розпорядники державних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб`єкти владних повноважень, а як боржники у зобов`язальних господарських правовідносинах (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020 у справі №904/94/19).

Перевезення пасажирів на пільгових умовах АТ "Українська залізниця" виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач, у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.

Господарський суд також зазначає, що положеннями ч. 2 ст. 218 ГК України та ст. 617 ЦК України прямо передбачено, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання.

Нормами діючого законодавства не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Закон України "Про залізничний транспорт" та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (затверджені наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1196 27.12.2006) не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.

Крім того, відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), а саме, у справі "Кечко проти України", ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків за пільгове перевезення пасажирів у 2020 році є такими, що підлягають задоволенню, оскільки факт надання послуг з перевезення позивачем і заборгованість відповідача в розмірі 312 570,94 грн підтверджений наявними у матеріалах справи доказами, такі збитки останнім не відшкодовано, в результаті чого у відповідача утворилась заборгованість.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення 312 570,94 грн підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Управління транспорту та зв`язку Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022, ідентифікаційний код 26449743) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжи Ґедройця, 5, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 40075815), в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 40081200) 312 570,94 грн, а також судовий збір у розмірі 4 688,57 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити позивачу на адресу для листування - Виробничий підрозділ "Знам`янська дирекція залізничних перевезень" філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця": вул. М. Грушевського, 10, м. Знам`янка, Кіровоградська область, 27400; відповідачу на поштову адресу.

Повне рішення складено 21.02.2022.

Суддя В.Г. Кабакова