Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2022 року м. Київ № 640/31981/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Київській області № ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015, щодо внесення змін визначення координат поворотних точок меж земельних ділянок.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Київській області протиправно прийнято рішення № ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015 щодо внесення змін визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером № 3222480600:03:005:0049.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.12.2020 з урахуванням ухвали суду від 11.01.2021 про виправлення описки відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання у справі на 17.02.2021; витребувано докази у справі від відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.04.2021 повторно витребувано докази по справі від відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2021 визнано явку представника Головного управління Держгеокадастру у Київській області у судове засідання обов`язковою; втретє витребувано від відповідача докази та пояснення у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2021 вчетверте витребувано від відповідача докази та пояснення у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.08.2021 застосовано до відповідача захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини першої статті 145 та частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
07.09.2021 на адресу суду від відповідача до суду надійшли витребувані докази.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2021 витребувано додаткові докази у справі від відповідача; здійснено виклик в судове засідання у якості свідка ОСОБА_2 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2021 повторно витребувано додаткові докази у справі від відповідача.
24.12.2021 на адресу суду від відповідача надійшли пояснення з приводу додатково витребуваних судом доказів.
26.01.2021 судом допитано у якості свідка ОСОБА_2
Від відповідача відзив на позовну заяву до суду на надходив, відповідач явку свого представника у судові засідання не забезпечив.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.01.2022 вирішено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представника позивача, допитавши свідка, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , Ленінградським РУ ГУ МВС в м. Києві від 13.06.1996. Зареєстрованим місцем проживання позивача постійно з 20.04.1989 є: м. Київ.
Позивач ОСОБА_1 є власником земельних ділянок кадастровий номер: 3222480600:03:005:0049, кадастровий номер: 3222480600:03:005:0051, на підставі договору дарування від 19.10.2018 та договору купівлі продажу від 06.03.2020, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
У позовній заяві позивач зазначає, що після придбання земельних ділянок, він мав намір розпочати будівництво на земельних ділянках, але дізнався про те, що після того, як була виділена земельна ділянка кадастровий номер якої 3222480600:03:005:5008, земельні ділянки, які належать ОСОБА_1 кадастровий номер яких, 3222480600:03:005:0049 та 3222480600:03:005:0051 були незаконно зрушені та змінені їх координати.
На адвокатський запит представника позивача, Головне управління Держгеокадастру у Київській області листом від 02.01.2020 № 29-10-0.221-68/2-20 повідомило, що у відомостях Державного земельного кадастру було допущено помилку стосовно земельної ділянки з кадастровим номером № 3222480600:03:005:0049 в частині визначення координат поворотних точок меж вищезазначеної земельної ділянки внаслідок наявності помилки у документації із землеустрою, що стала підставою для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. На підставі заяви власника земельної ділянки гр. ОСОБА_2 №ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015, Державним кадастровим реєстратором Управління були внесені зміни до Державного земельного кадастру.
04.08.2020 представник позивача звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Київській області із адвокатським запитом стосовно отримання копії рішення державного кадастрового реєстратора на заяву гр. ОСОБА_2 №ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015.
Головне управління Держгеокадастру у Київській області листом від 10.08.2020 № 29-10-0.222-10559/2-20 повідомило, що відповідно до програмного забезпечення ведення Державного земельного кадастру (ДЗК) на заяву гр. ОСОБА_2 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру від 03.07.2015 № ЗВ-3204919622015, державним кадастровим реєстратором надано витяг з кадастровим номер 3222480600:03:003:0049 від 03.07.2015 № НВ-3204673972015.
Не погоджуючись з рішенням державного кадастрового реєстратора щодо внесення змін визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером № 3222480600:03:005:0049, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначено Законом України «Про Державний земельний кадастр України» від 07.07.2011 року №3613-VI (далі - Закон №3613-VI).
Статтею 1 вказаного закону визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно статті 2 Закону №3613-VI Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Положеннями статті 3 Закону №3613-VI передбачено, що Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно частини 4 статті 9 Закону №3613-VI державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок №1051, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 66 Порядку № 1051 до Державного земельного кадастру державними кадастровими реєстраторами вносяться відомості (зміни до них), зазначені у пунктах 21-25 цього Порядку, про об`єкти Державного земельного кадастру.
Згідно з пунктом 67 Порядку №1051 внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.
Положеннями пункту 69 Порядку № 1051 передбачено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник).
Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91-137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється без подання заяви у випадках:
отримання відомостей (змін до них) у порядку інформаційної взаємодії з кадастрами та інформаційними системами;
отримання від органів державної влади та органів місцевого самоврядування рішень про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель;
зазначених у пункті 119 цього Порядку.
Відповідно до пункту 70 Порядку № 1051 державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє:
1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;
4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об`єкт Державного земельного кадастру.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.
Згідно з приписами пункту 71 Порядку №1051 заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних копій за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Заяви реєструються в день їх надходження в порядку черговості.
Дата реєстрації заяви у Державному земельному кадастрі є датою їх прийняття.
Пунктом 72 Порядку № 1051 передбачено, що під час прийняття заяв відповідно до пункту 70 цього Порядку до Державного земельного кадастру вносяться такі дані:
1) реєстраційний номер заяви;
2) дата реєстрації заяви;
3) відомості про особу, яка звернулася із заявою:
для фізичної особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства) - прізвище, ім`я та по батькові (за наявності); податковий номер (крім фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті) або номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті); реквізити документа, що посвідчує особу (номер та серія документа, дата його видачі, відомості про суб`єкта, що його видав, тощо);
для юридичної особи (резидента та нерезидента) - найменування юридичної особи, податковий номер;
для територіальної громади - відомості про територіальну громаду міста, селища, села, району у місті, найменування та податковий номер органу місцевого самоврядування;
для органу державної влади - найменування та податковий номер органу державної влади;
4) кадастровий номер (за наявності) та місце розташування земельної ділянки або дані про інший об`єкт Державного земельного кадастру, щодо якого вносяться відомості згідно з відповідною заявою;
5) стислий зміст заяви;
7) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який прийняв заяву.
Згідно з пунктом 73 Порядку 1051 державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє:
відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку;
електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Відповідно до пункту 87 Порядку № 1051 заявникові безоплатно надається витяг з Державного земельного кадастру для підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей, в тому числі виправлення виявлених помилок відповідно до пункту 144 цього Порядку, про:
1) державну реєстрацію земельної ділянки;
2) обмеження у використанні земель;
3) межі частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;
4) межі державного кордону;
5) межі адміністративно-територіальних одиниць;
6) нормативну грошову оцінку земель, розташованих у межах територій адміністративно-територіальних одиниць;
7) економічну оцінку земель.
За бажанням заявника йому безоплатно надається витяг з Державного земельного кадастру, відповідна довідка, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну відповідного документа, в якому виявлено помилку.
Витяг з Державного земельного кадастру формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру одночасно з внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до пункту 176 цього Порядку та надається заявникові відповідно до пункту 178 цього Порядку.
Як свідчать матеріали справи, 03.07.2015 державним кадастровим реєстратором Снігурем А.А. були внесені зміни до Державного земельного кадастру в частині виправлення координат поворотних точок меж земельної ділянки № 3222480600:03:005:0049.
Зі змісту листа Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 02.01.2020 № 29-10-0.221-68/2-20 убачається, що внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером №3222480600:03:005:0049 відбулось на підставі заяви власника земельної ділянки ОСОБА_2 № ЗВ-3204919622015 від 03.07.2020.
З метою з`ясування всіх обставин у справі ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2021 та від 08.12.2021 витребувано від Головного управління Держгеокадастру у Київській області копію заяви ОСОБА_2 ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015 з підписом останнього, яка слугувала підставою для прийняття рішення кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадаcтру у Київській області № ЗВ-3204919622015 від 03.07.2015.
На виконання вимог ухвали суду від 10.11.2021, Головне управління Держгеокадастру у Київській області повідомило, що за інформацією наданою Відділом №4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Київській області заява власника земельної ділянки ОСОБА_2 3B-3204919622015 з підписом відсутня у Відділі № 4.
Допитаний у судовому засіданні 26.01.2022 у якості свідка ОСОБА_2 , за його згодою, повідомив суду, що ніякої заяви про внесення змін до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки № 3222480600:03:005:0049 не подавав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про не доведення відповідачем правомірності внесення державним кадастровим реєстратором 03.07.2015 змін визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером № 3222480600:03:005:0049, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 03.07.2015 щодо внесення змін визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером № 3222480600:03:005:0049.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Київській області (ідентифікаційний код: 39817550; зареєстроване місцезнаходження: 03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14) судовий збір у розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлення та підписано - 02.02.2022.
Суддя Т.П. Балась