Рішення № 103459458, 31.01.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
640/22730/19
Номер документу
103459458
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2022 року м. Київ № 640/22730/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,

розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до 1. Київської міської Державної адміністрації, 2. Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в міста Києві Державної адміністрації, 3. Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики Українипро визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Київської міської Державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в міста Києві Державна адміністрація, третя особа: Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації та Київської міської Державної адміністрації у встановлені ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та подати їх до Київської міської Державної адміністрації;

- зобов`язати Київську міську Державну адміністрацію вирішити питання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (нового зразка).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 08.08.2019 Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (надалі - Комісія) розглянуті документи позивача та прийнято рішення у формі протоколу №5, у якому зазначено про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке визначено Київською міською державною адміністрацією ще в 2002 році у зв`язку з не підтвердженням факту виконання робіт в зоні відчуження, та зазначено, що посвідчення, яке було видано раніше, підлягає вилученню з повідомленням Місцевих органів виконавчого влади та місцевого самоврядування.

На думку позивача, рішення Київської міської державної адміністрації від 13.06.2019 та рішення Комісії від 08.08.2019 у формі протоколу №5 не відповідають вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зазначеній Постанові КМУ від 11.07.2018 № 551 та порушують право позивача на соціальний захист, а тому є незаконним та підлягають скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення виявлених судом недоліків.

05.02.2020 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2021 виключено зі складу третіх осіб у справі Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України та залучено її до участі у справі в якості третього відповідача.

Міністерством соціальної політики України 25.02.2020 надано пояснення, в яких останнє просило відмовити в задоволенні позову, оскільки Поліською центральною районною лікарнею надано копію посвідчення про відрядження, в якому зазначено, що позивач в 1986 році була відряджена до смт Поліське, яке розташовано за межами зони відчуження, а дані про виїзди позивача в зону відчуження відсутні.

05.03.2020 від Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшов відзив на позовну заяву, у якому висловлено вимогу про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що факт виконання робіт у зоні відчуження не підтверджений відповідно до витягу з протоколу Комісії від 08.08.2019 №5.

Від Міністерства соціальної політики України 28.12.2021 надійшов відзив, у якому останній просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Комісією прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки документами не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, судом встановлені такі обставини справи.

Позивачу 14.01.2010 встановлено ІІ-гу групу інвалідності, захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС, довічно, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія КВ-1 №008278.

У зв`язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 було затверджено нові зразки посвідчень, що видаються та обмінюються особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 25.03.2019 позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про оформлення та направлення до Київської міської державної адміністрації подання про видачу відповідного посвідчення нового зразка особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії.

Листом від 06.09.2019 №01-23/16001 Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації було повідомлено позивача, що у задоволенні заяви про видачу відповідного посвідчення відмовлено з мотивів, що відповідно до абз.2 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 та за результатами розгляду Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, та яка відбулася 08.08.2019 (протокол № 5), прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв`язку з не підтвердженням факту виконання робіт в зоні відчуження.

Особова справа позивача була направлена на розгляд Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, яка утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.12.2018 №2194 «Про деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції розпорядження викового органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.02.2019 №228) на виконання абз.2 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» засідання якої відбулося 27.03.2019 та повторне 13.06.2019 і за результатами розгляду особової справи було вирішено направити її на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України.

Вищезазначеною Комісією, засідання якої відбулось 08.08.2019, прийнято рішення про відсутність підстав підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було визначено Київською міською державною адміністрацією ще в 2002 році у зв`язку з не підтвердженням факту виконання робіт в зоні відчуження, а також повідомлено, що посвідчення, яке було видано раніше, підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчого влади та місцевого самоврядування.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Комісії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (надалі - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551 (надалі - Постанова №551) затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (надалі - Порядок №551).

Пунктом 2 Постанови №551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

У п.7 Постанови №551 (в редакції на час винесення цього рішення) зазначено, що Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них;

утворити у місячний строк після набрання чинності цією постановою комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, та затвердити відповідне положення;

провести до 1 січня 2022 р. заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень:

- особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);

- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;

- особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Пунктом 1 Порядку №551 визначено процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до п.2 Порядку №551 Посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), іншими актами законодавства.

Згідно п.3 Порядку №551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору..

Відповідно до п.11 Порядку №551 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються:

учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою;

хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ (далі - експертні комісії), та акта за формою Н-1;

потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) та особам, які постійно проживали в зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення, - на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями (додатки 3 і 4);

особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5);

особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 6);

особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 7);

дітям, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, - на підставі довідки встановленого зразка (додатки 8-10);

громадянам інших держав та особам без громадянства, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі переїзду на постійне місце проживання в Україну - відповідно до законодавства;

дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорій 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорій 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов`язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, участі у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, відповідного посвідчення (за наявності) та експертного висновку щодо встановлення причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;

опікуну дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідного посвідчення (за наявності) та експертного висновку щодо встановлення причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.

Судом встановлено, що позивачу у 2002 році, Київською міською державною адміністрацією, було визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 на підставі документів про її участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а саме:

- довідки Київського інституту клінічної експериментальної хірургії від 10.01.1995 № 21 про відрядження ОСОБА_1 в смт. Поліське в період з 08.05.1986 по 12.05.1986 та виплату їй підвищеної оплати праці з урахуванням коефіцієнта 2,5;

- довідки виданої Поліською центральною районною лікарнею від 31.03.1993 № 633 про відрядження ОСОБА_1 в Поліську центральну районну лікарню Київської області з 08.05.1986 по 12.05.1986 з виїздом в села Варовичі (11.05.1986) та Бобер (09.05.1986) для надання медичної допомоги населенню в зв`язку із аварією на Чорнобильській АЕС;

- посвідчення про відрядження від 30:05.1986 № 124 ОСОБА_1 в смт Поліське з 08.05.1986 по 12 05.1986;

- підтвердження лікарів Поліської центральної районної лікарні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про виїзди ОСОБА_1 в села Варовичі та Бобер для збору крові у населення.

Згідно Переліку населених пунктів, села Варовичі та Бобер віднесені до зони відчуження.

У зв`язку із встановленням ОСОБА_6 органами МСЕК у 2010 році 2-ої групи інвалідності, пов`язаної із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 18.01.2010 вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) із заявою про видачу їй посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.

Комісією по визначенню статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та осіб, віднесених до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Головному управлінні соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської державної адміністрації на підставі представлених документів було вирішено надати ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 та видати відповідне посвідчення, відповідно до витягу із протоколу №1 засідання Комісії від 20.01.2010.

Позивачу було видано бланк посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 20.01.2010 та вкладку до посвідчення з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 670763.

25.07.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (далі - Постанова), якою затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок).

Зважаючи на п.7 Постанови №551 позивач 25.03.2019 подала заяву до Управління про заміну їй старого бланку посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на бланк нового зразку «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 1.

27.03.2019 матеріали особової справи позивача були розглянуті. Комісією було вирішено доопрацювати особову справу позивача звернувшись із запитом до Іванківського трудового архіву про надання архівної довідки щодо підтвердження роботи позивача в зоні відчуження. Після отримання відповіді на запит повернутись до розгляду особової справи позивача відповідно до витягу з протоколу № 2 засідання Комісії від 27.03.2019.

На виконання рішення Комісії, Управління листом від 22.04.2019 №01-23/7774 звернулось до Об`єднаного трудового архіву Іванківського району та листом від 11.06.2019 №01-26/07-1801 до Трудового архіву Поліського району щодо надання підтверджуючих документів про роботу позивача в зоні відчуження, оскільки відповідно до матеріалів справи, позивач перебувала в населеному пункті смт. Поліське в період з 8 по 12 травня 1986 року. Але, смт. Поліське відноситься до зони безумовного (обов`язкового) відселення, а не до зони відчуження.

Об`єднаний трудовий архів Іванківського району направив лист Управління від 22.04.2019 за №01-23/7774 до Поліського трудового архіву.

Поліська центральна районна лікарня листом від 05.06.2019 № 01-2/392 повідомила Управління про те, що підтвердити факт участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 08.05.1986 по 12.05.1986 позивача неможливо, оскільки даних в архіві лікарні не зберіглося. В архівних документах зберіглась копія відрядження, яка була надіслана Управлінню. Даних про виїзди позивача в населені пункти Варовичі та Бобер 09.05.1986 та 11.05.1986 у лікарні немає.

За таких обставин 13.06.2019 матеріали особової справи позивача були винесені на засідання Комісії, де було вирішено направити особову справу ОСОБА_1 на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України.

Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 було вирішено, що підстави для підтвердження статусу учасника ліквідний наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Київською міською державною адміністрацією в 2002 році позивача відсутні.

Факт виконання робіт у зоні відчуження не підтверджено відповідно до витягу з протоколу № 5 засідання спірної Комісії від 08.08.2019.

Суд звертає увагу на те, що у 2002 році позивачу було визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, на підставі документів:

- довідки Київського інституту клінічної експериментальної хірургії від 10.01.1995 № 21 про відрядження ОСОБА_1 в смт. Поліське в період з 08.05.1986 по 12.05.1986 та виплату їй підвищеної оплати праці з урахуванням коефіцієнта 2,5;

- довідки виданої Поліською центральною районною лікарнею від 31.03.1993 № 633 про відрядження ОСОБА_1 в Поліську центральну районну лікарню Київської області з 08.05.1986 по 12.05.1986 з виїздом в села Варовичі (11.05.1986) та Бобер (09.05.1986) для надання медичної допомоги населенню в зв`язку із аварією на Чорнобильській АЕС;

- посвідчення про відрядження від 30:05.1986 № 124 ОСОБА_1 в смт Поліське з 08.05.1986 по 12 05.1986;

- підтвердження лікарів Поліської центральної районної лікарні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про виїзди ОСОБА_1 в села Варовичі та Бобер для збору крові у населення.

При цьому, у 2019 році неналежним документом відповідачами було визнано лише довідку виданої Поліською центральною районною лікарнею від 31.03.1993 № 633, оскільки Поліська центральна районна лікарня повідомила Управління про те, що підтвердити факт участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 08.05.1986 по 12.05.1986 позивача неможливо, бо даних в архіві лікарні не зберіглося.

Однак, відповідно до листа №01-2/392 від 05.06.2019 Поліською центральною районною лікарнею не заперечувався факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 08.05.1986 по 12.05.1986, а зазначено про неможливість надання відповідної інформації у зв`язку з переїздом лікарні з смт. Поліського в смт. Красятичі).

Поряд із цим необхідно звернути увагу, що довідка Поліської центральної районної лікарні від №633 датована 31.03.1993, тому відповідність їх вимогам Порядку № 551 не є визначальним фактом у цілях доказування у цій справі.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України №501 від 25.08.1992 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Постанова втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018).

Пунктом 10 вказаного Порядку передбачалось, що видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться на підставі одного з таких документів, зокрема:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження;

в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту);

г) рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

У подальшому діяла також постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої вносилися багаточисленні зміни та доповнення.

Тому, за висновком суду, на момент видачі відповідних довідок була відсутня аналогічна діючій, регламентація щодо форми та змісту таких документів. При цьому надані відповідачем документи видані компетентними установами, як за місцем проходження служби, так і за місцем роботи та за формою, чинною на момент їх складення, тобто не у довільній формі.

Жодного рішення, яке б спростовувало чинність довідки Поліської центральної районної лікарні від № 633 датованої 31.03.1993, скасовувало або ставило під сумнів дію зазначених установ, суб`єктом владних повноважень суду не надано.

Керуючись цими висновком, враховуючи, що відповідна довідка, копія якої міститься в матеріалах справи, видана компетентним органом за місцем проходження роботи, суд відхиляє доводи відповідачів про відсутність документів, що підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у зоні відчуження.

Окрім викладеного, суд зазначає таке.

Стаття 12 Закону № 796 визначає, що причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.

Згідно статті 14 Закону № 796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

1) особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;

2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;

3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:

- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;

- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році,

а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які:

- постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

- постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3;

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Стаття 15 Закону № 769 регламентує, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Отже для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС необхідне документальне підтвердження періоду роботи (служби) у зоні відчуження, а диференція пільг і компенсацій залежить від встановленої категорії.

Таким чином, суд робить висновок, що:

- до категорії 1 належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12 Закону) щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу;

- категорія 2 - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження протягом певного періоду часу з моменту аварії, а також особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення;

- категорія 3 - інші учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2).

Стаття 65 Закону № 796 визначає:

1. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

2. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.

3. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

4. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

За змістом норми ст. 15 Закону № 796 підтвердженням саме статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що посвідчується відповідними документами.

Водночас, для віднесення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до певної категорії для встановлення пільг і компенсацій потрібно застосовувати норму ст. 14, яка, зокрема, до І категорії - відносить осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Вказане кореспондує із нормою п.11 Положення № 551, де вказано, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів , зокрема:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою;

хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ (далі - експертні комісії), та акта за формою Н-1.

Тобто наявність статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є умовою для набуття відповідної категорії.

У свою чергу норма на яку посилаються відповідачі - п. 11 буквально стверджує: «У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії ...».

Тобто мова йде не про підтвердження статусу, а про підтвердження відповідності категорії.

Перелік документів для підтвердження відповідної категорії, передбачений абз.3 п. 11 Порядку № 551, де серед іншого вказано, що особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.

Також довідкою МСЕК серія КВ-1 №008278 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 11.01.2010, причина інвалідності - захворювання, пов`язане з виконанням робіт щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС.

Крім того, експертним висновком від 24.11.20109 №591, виданим Київською регіональною міжвідомчої експертною комісією по встановленню причинного зв`язку захворювань та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Міністерства охорони здоров`я України встановлено, що захворювання позивача (остеломіелофіброз, стадія виражених клінічних проявів) пов`язане з роботами по ліквідації наслідків авари на Чорнобильській АЕС.

Отже, позивач має інвалідність за захворюванням, причинно пов`язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому не має обов`язку доводити повторно перед органами державної влади свою належність категорії осіб, що є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у тому числі виконання робіт у зоні відчуження у 1989-1990 роках, оскільки ці питання вже досліджувалися під час встановлення йому інвалідності та попередньої видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вказані докази є самостійною підставою для заміни (видачі) посвідчення відповідно до пункту 11 Порядку №551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою, тобто стосуються безпосередньо позивача.

Тобто з наявних у справі доказів встановлено достатність підстав для визнання/підтвердження у позивача як статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, так і відповідність категорії.

Закон № 796 не містить положень, про необхідність підтвердження статусу, у зв`язку із заміною старого зразка посвідчення на новий.

Власне Порядок № 551 у п. 4 та п. 6 визначає випадки, коли посвідчення старого зразка визнаються недійсними і такі не мають жодного стосунку до обставин позивача.

При цьому суд акцентує увагу, що п.7 Постанови № 551 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розмежовує обов`язки Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, зокрема:

забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них;

провести до 1 січня 2020 р. заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень:

- особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);

- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;

- особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Також, ані положення Постанови № 551, ані Порядку № 551 не вказують, що з метою заміни посвідчення особа має повторно підтвердити відповідний статус, за наявності відповідних підтверджуючих документів.

Крім того, суд зазначає, що рішення про скасування довідки МСЕК КВ-1 №008278 або експертного висновку від 24.11.20109 №591 відповідачами до суду не надано.

На підставі викладеного, суд вважає, що у справі наявні достатні правові підстави з урахуванням доказів, які відповідають вимогам ст.73-75 КАС України, для визнання протиправними та скасування рішення Комісії від 08.08.2019 оформленого протоколом №5.

Щодо способу захисту позивачем порушеного права, суд зазначає таке.

Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003).

Частиною 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Верховним Судом у постановах від 16.05.2019 справа № 826/17220/17 та від 11.02.2020 справа № 0940/2394/18 здійснено правовий аналіз ч. 4 ст. 245 КАС України та постановлено, зокрема, такі висновки: «За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб`єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб`єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб`єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб`єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов`язати суб`єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції».

Суд зазначає, що за встановлених обставин, коли особа, яка звернулась, є інвалідом, а також має докази на підтвердження причинного зв`язку між інвалідністю та виконання відповідних обов`язків та вже мала статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується належними доказами, які були предметом дослідження відповідачів, законні підстави для припинення такого статусу відсутні. Отже у відповідачів немає правових підстав діяти на власний розсуд, оскільки наявний лише один варіант правомірної поведінки - замінити посвідчення старого зразка на нове посвідчення та видати його позивачу.

В компетенцію Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в міста Києві Державної адміністрації відповідно до чинного законодавства входить лише функція прийняття необхідного пакету документів та направлення подання до органу, який уповноважений приймати рішення щодо надання особі статусу постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС або відмови у такому статусі, тобто, до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Відповідно до підпункту 30 п.9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації 27.12.2010 № 18-к, Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в міста Києві Державної адміністрації відповідно до визначених повноважень виконує, зокрема, такі функції у сфері реалізації державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян - здійснює підготовку документів щодо визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації від 08.05.2019 №804 затверджено Положення про Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (надалі - Положення №804).

Відповідно до п.1 Положення №804 комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним органом при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), утвореним з метою вирішення питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих (далі - особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інші категорії громадян)

Механізм реалізації взаємодії відповідачів прописаний у п.4 та п.5 Положення про Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, яким встановлено завдання та права Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Зокрема, відповідно до п.п.4.2 вказана комісія надсилає особові справи громадян на розгляд:

- приймає рішення щодо видачі або відмови у видачі, вилучення відповідних посвідчень згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551, та Порядком віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 02.12.1992 № 674.

Водночас, суд звертає особливу увагу, що відповідно п. 7 Постанови № 551 обласні державні адміністрації зобов`язані провести заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень, зокрема, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), про що також вказано у ст. 65 Закону № 796.

Пунктом 11 Порядку №551 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Таким чином, у межах спірних правовідносин, саме облдержадміністрації наділені повноваженнями щодо заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, враховуючи, що органами, які здійснюють заміну посвідчень, є зокрема, відповідні державні адміністрації, то саме на Київську міську державну адміністрацію покладено обов`язок з видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС нового зразка.

Та, як наслідок, Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян має звернутись до уповноваженої особи Київської міської Державної адміністрації із клопотанням щодо прийнятого рішення про видачу/заміну посвідчення.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.9, ст.2, ч.1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

За приписами ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та про необхідність виходу за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача.

Оскільки у вказаному позові суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування рішення Комісії від 08.08.2019 оформленого протоколом №5, а тому, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги в частині, а саме:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 08.08.2019 оформленого протоколом №5;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації прийняти заяву ОСОБА_1 з документи для видачі посвідчення нового зразка;

- зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян прийняти рішення про видачу (заміну) відповідного посвідчення та звернутись до уповноваженої особи Київської міської Державної адміністрації із клопотанням щодо прийнятого рішення про видачу (заміну) такого посвідчення;

- зобов`язати Київську міську Державну адміністрацію видати (замінити) позивачу посвідчення нового зразка «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році» (категорія 1) серії А синього кольору.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 у формі протоколу №5.

3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04209, місто Київ, вул. Озерна, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) прийняти заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) з документами для видачі посвідчення нового зразка та направити їх до Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

4. Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян прийняти рішення про видачу (заміну) посвідчення нового зразка «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році» (категорія 1) серії А синього кольору та направити його до Київської міської державної адміністрації (03680, місто Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2, код ЄДРПОУ 00022527) для вирішення питання про видачу (заміну) посвідчення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).

5. Зобов`язати Київську міську державну адміністрацію (03680, місто Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2, код ЄДРПОУ 00022527) видати (замінити) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) посвідчення нового зразка «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році» (категорія 1) серії А синього кольору.

5. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з моменту складення повного тексту

Суддя: Н.А. Добрівська