Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
31 січня 2022 року справа №640/29104/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомПредставництва «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» (далі по тексту - позивач)доГоловного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС)провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08 липня 2020 року №0657690409 в частині на суму 140 026,20 грн.В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, вважаючи протиправним застосування до нього штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму 140 026,20 грн. в частині застосування штрафу за затримку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 01 серпня 2018 року №8, від 01 серпня 2018 року №9, від 31 серпня 2018 року №4, від 10 серпня 2018 року №1, від 10 серпня 2018 року №2, від 14 вересня 2018 року №2, від 14 вересня 2018 року №4, від 14 вересня 2018 року №3, від 18 жовтня 2018 року №2, від 18 жовтня 2018 року №3, від 16 жовтня 2018 року, від 09 листопада 2018 року №3, від 09 листопада 2018 року №2, від 27 листопада 2018 року №5, від 23 листопада 2018 року №4, від 14 грудня 2018 року №2, від 28 грудня 2018 року №4, від 14 грудня 2018 року №3, від 25 квітня 2019 року №3, від 25 квітня 2019 року №4, від 20 травня 2018 року №4, від 20 травня 2019 року №2, від 20 травня 2019 року №3, від 19 червня 2019 року №2, від 26 червня 2019 року №4, від 19 червня 2019 року №3, від 22 липня 2019 року №3, від 17 липня 2019 року №2, від 16 січня 2019 року №2, від 16 січня 2019 року №3, від 31 січня 2019 року №4 ,від 28 лютого 2019 року №4, від 18 лютого 2019 року №2, від 21 лютого 2019 року №3, від 31 березня 2019 року №4, від 31 березня 2019 року №2, від 31 березня 2019 року №3, від 25 квітня 2019 року №2 та від 31 липня 2019 року №4.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у вказаних податкових накладних покупцем виступає неплатник ПДВ - Представництво «КАТАР ЕЙРВЕЙЗ (К`ю. Сі. Ес. Сі)» в Україні, тобто податкові накладні не надавались покупцю, з урахуванням чого податковий орган помилково встановив порушення та відповідальність, передбачену пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.
Ухвалою від 01 грудня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі №640/29104/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв`язку із тим, що за результатами перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, що є підставою для застосування штрафу.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Право платника податків оскаржити рішення контролюючого органу передбачено пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС від 08 липня 2020 року №0657690409 згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, та згідно з пунктом 1201 статті 1201 Податкового кодексу України до Представництва «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД»:
- за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 27 732,70 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 2 773,27 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 993,33 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 198,67 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 29 509,00 грн. застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 8 852,70 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму податку на додану вартість 332 310,94 грн. застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 132 924,37 грн.; всього на суму 144 749,01 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 21 квітня 2020 року №9033/26-15-04-09-20/26620316 про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Представництва «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» (далі по тексту - акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно переліку, зазначеному в акті перевірки, зокрема таких: від 01 серпня 2018 року №8, від 01 серпня 2018 року №9, від 31 серпня 2018 року №4, від 10 серпня 2018 року №1, від 10 серпня 2018 року №2, від 14 вересня 2018 року №2, від 14 вересня 2018 року №4, від 14 вересня 2018 року №3, від 18 жовтня 2018 року №2, від 18 жовтня 2018 року №3, від 16 жовтня 2018 року, від 09 листопада 2018 року №3, від 09 листопада 2018 року №2, від 27 листопада 2018 року №5, від 23 листопада 2018 року №4, від 14 грудня 2018 року №2, від 28 грудня 2018 року №4, від 14 грудня 2018 року №3, від 25 квітня 2019 року №3, від 25 квітня 2019 року №4, від 20 травня 2018 року №4, від 20 травня 2019 року №2, від 20 травня 2019 року №3, від 19 червня 2019 року №2, від 26 червня 2019 року №4, від 19 червня 2019 року №3, від 22 липня 2019 року №3, від 17 липня 2019 року №2, від 16 січня 2019 року №2, від 16 січня 2019 року №3, від 31 січня 2019 року №4 ,від 28 лютого 2019 року №4, від 18 лютого 2019 року №2, від 21 лютого 2019 року №3, від 31 березня 2019 року №4, від 31 березня 2019 року №2, від 31 березня 2019 року №3, від 25 квітня 2019 року №2 та від 31 липня 2019 року №4.
Згідно із пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так, відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 61 до 90 календарних днів.
Системний аналіз статті 201 та пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України вказує, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунках коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов`язкових умов: податкова накладна не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Аналогічна правова позиція викладена зокрема в постановах Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі №816/1488/17, від 03 березня 2020 року у справі №280/1039/19.
Згідно з пунктом 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.
Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Графа 9 заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування податком на додану вартість.
У графі 9 зазначається код відповідної пільги з податку на додану вартість згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної.
Як зафіксовано перевіркою, позивач порушив граничний строк реєстрації податкових накладних згідно переліку, зазначеному в акті перевірки, тривалістю затримки від 7 до 355 календарних днів.
У свою чергу позивач не заперечує обставини порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, однак, зазначає, що спірні податкові накладні фактично не надавалися отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Однак, суд звертає увагу, що у справі відсутні належні та допустимі докази на підтвердження обставин, покладених в основу позову. Позивач не надав суду належним чином засвідчених копій податкових накладних, щодо яких оскаржує накладення штрафу, та, відповідно, не довів, що такі податкові накладні не надавались покупцю та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Таким чином, суд приходить висновку, що Представництво «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» не звільняється від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, а тому вважає накладення штрафу згідно з податковим повідомленням-рішенням від 08 січня 2020 року №0003300409 правомірним.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, податкове повідомлення-рішення в оскаржуваній частині відповідає вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Представництва «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Представництву «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Представництво «ЕксТіБЕЙСИК СОЛЮШИНЗ ЛІМІТЕД» (01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, 13-Б, оф. 26; ідентифікаційний код 26620316);
Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; ідентифікаційний код 43141267).
Суддя В.А. Кузьменко